לחשוב מחוץ לתיבה

4noach

מורדי מילר

בשדות קנטאקי שבארה"ב ניצב מודל, אחד לאחד, לפי המידות הכתובות בתורה, של ספינת הענק שצלחה את המבול על פי ציווי ה' * לפרויקט הזה אחראי ארגון נוצרי-אוונגליסטי בשם "תשובות בבראשית" * בריאיון מיוחד מביע מארק לואי, מראשי הארגון, תקווה שהתיבה האדירה תפיח אמונה בלב המתכחשים לאמיתות התנ"ך * עכשיו אתם מבינים למה על פי המדרש נדרשו לנח 120 שנה כדי לבנות את התיבה?

מבנה העץ הגדול בעולם

בלב אזור המשתרע על פני 3,200 דונם בעיירה וויליאמסטאון שבמדינת קנטאקי שבארה"ב נישא לגובה מבנה העץ הגדול בעולם. המבנה, שעליו עמלו מאות פועלים במשך שנתיים, הוא לא אחר מאשר תיבת נח!

על בניית התיבה חתום ארגון נוצרי בשם "תשובות בבראשית" (Answers in Genesis) שמטרתו להוכיח את אמיתות סיפורי התנ"ך. בשלהי שנת 2010, שנים ספורות אחרי שבנה את "מוזיאון הבריאה" שבו מוצגות הוכחות לבריאת העולם המתוארת בתנ"ך, הכריז ראש הארגון ואחד המנהיגים האוונגליסטים המשפיעים בארה"ב, קן האם (Ken Ham), על תחילת בניית תיבת נח. התקציב לפרויקט השאפתני: מאה מיליון דולרים. לפני שלושה חודשים נפתח האתר, "מפגש התיבה" (Ark Encounter) שמו, לציבור הרחב.

כדי להבין איך נולד הרעיון למיזם ייחודי כל כך פנינו למארק לואי (Mark Looy),אחד המייסדים של "תשובות בבראשית" וסגנו של קן האם. לדברי לואי, הרעיון לבניית התיבה נולד לאחר שמנהיג הארגון קן האם נתקל שוב ושוב באנשים שביקשו לדעת איך באמת נראתה תיבת נח. "האם נתקל בביקורות מצד אנשים שלא האמינו בתנ"ך וטענו כי "תיבת נח לא הייתה מסוגלת להכיל את כל החיות שעל כדור הארץ". וכך, בשנת 2004 החלו קן וחברי כנסייתו לדון ברעיון של בניית תיבת נח מוחשית, על פי המידות האמורות בתורה. "התחושה שלנו הייתה שככל שעובר זמן כך אנשים פחות ופחות מכבדים את דברי התנ"ך כדבר ה'".

noach mark

שלוש חלליות של נאס"א

איך ייכנסו כל חיות העולם לתיבה? אילו חיות היו בכדור הארץ בימי נח? באילו מידות השתמש נח? על שאלות ואלו עוד נדרשו "תשובות בבראשית" לחשוב, ולשם כך הוקם בשנת 2008 צוות מחקר ובו חוקרים בכירים מאוניברסיטאות עילית מרחבי ארה"ב.

מידות התיבה האמורות בפרשת נח הן אלו: "שְׁלֹשׁ מֵאוֹת אַמָּה אֹרֶךְ הַתֵּבָה, חֲמִשִּׁים אַמָּה רָחְבָּהּ, וּשְׁלֹשִׁים אַמָּה קוֹמָתָהּ". האמה המקראית היא יחידת מידה שבאה לציין את המרחק בין המרפק לקצה האמה, אלא שבתקופות שונות יחידת המידה הזו הייתה שונה. באתר "תשובות בבראשית" נכתב כי על פי ממצאי צוות המחקר "האמה שבה השתמש נח הייתה ככל הנראה מהאמות הארוכות שאנו מכירים, כלומר בין 50 ל-52 ס"מ".

וכך, בהתאם למידות התנ"כיות ומקורות עץ בלבד, נבנתה התיבה. אורכה 156 מטרים, גובהה 16 מטרים ורוחבה 26 מטרים. אם גם אתם מתקשים לדמיין את הגודל, אנשי "תשובות בבראשית" ישמחו לסייע לכם בהמחשה: "על גג התיבה אפשר להציב, בזו אחר זו, שלוש חלליות נאס"א גדולות, או לחלופין, לחובבי הספורט: מגרש פוטבול וחצי... גובה התיבה היה בערך כגובה בניין מודרני בן ארבע קומות ותכולתו היא כשל כ-500 סמי-טריילרים שבהם נכנסים כ-120 אלף כבשים". כעת אפשר להבין איך נכנסו חיות כה רבות לתיבה, ואף נשאר מקום. דבר אחד אפשר כבר לקבוע: תיבת נח המקורית הייתה כנראה שונה מאוד מהתיבה הקטנה והחמודה המצוירת בספרי ילדים.

אין סיבה שלא להניח שבתקופות הקדומות היו שיטות טכנולוגיה מתקדמות. הציביליזציות מאז המבול הצליחו לעשות דברים מעוררי השראה, עד שאפילו כיום קשה להבין איך הם הצליחו לבנות דברים כה מרשימים

כמה חיות היו בתיבה?

איך אפשר לדעת כמה חיות הכניס נח לתיבה? כדי לענות על כך מצטטים בארגון את הפסוק "מֵהָעוֹף לְמִינֵהוּ וּמִן הַבְּהֵמָה לְמִינָהּ מִכֹּל רֶמֶשׂ הָאֲדָמָה... שְׁנַיִם מִכֹּל יָבֹאוּ אֵלֶיךָ לְהַחֲיוֹת". "מין", טוענים קן האם ואנשיו, הוא המקבילה למה שמכונה כיום בעגה המדעית "משפחה". בנוסף, מזכירים לנו בארגון, החיות שהצטווה נח להביא אל התיבה כוללות רק יצורי יבשה ועופות ולא דגים ויצורי ים אחרים. "על פי מחקרים עדכניים נראה שמספר מיני החיות בתקופת נח הגיע ל-1,500", נכתב באתר "מפגש התיבה". כדי לצאת ידי חובת דעות המחמירים החליטו בארגון לקחת בחשבון מספר שיא של 3,500 מינים, כלומר 7,000 בעלי חיים, רובם קטנים וזעירים, וחציים מיני ציפורים.

מי שהיה נקלע למשרדי הארגון במהלך ההכנות לבניית התיבה עשוי היה לחשוב שהגיע לפינת יצירה למבוגרים. חוקרים ואמנים רבים עמלו על הכנת בובות של חיות בגדלים מקוריים, וכשהללו היו מוכנות, הן הוכנסו לכלובים בתיבה "זה אמנם גן חיות צף גדול ביותר, אך לא בלתי ניתן לתפיסה".

אמנם אפשר היה לפטור את כל השאלות המדעיות ולומר שה' עשה לנח נס, אך כאן, לדברי הארגון, יש לנו דוגמה מצוינת שמראה שלא תמיד צריך להזדקק לנסים כדי להסביר את הסיפורים התנ"כיים. "לפעמים מספיק לבדוק ולגלות שהפתרון הפשוט ביותר הוא זה שעובד".

דרישות התפקיד: אמונה בתנ"ך

ביקורות היו, ולא מעט. קבוצות אתאיסטיות ארגנו הפגנות בטענה שאין לראות בסיפורי התנ"ך עובדות היסטוריות. מעבר לכך היו שביקרו את החלטת "תשובות בבראשית" להציב בתיבה דינוזאורים. על פי "תשובות בבראשית" הדינוזאורים חיו במקביל לבני האדם, הועלו לתיבה, ולאחר המבול בשל בעיות אקלים ובשל הצמחייה שהידלדלה, נכחדו. מיותר לציין שטענה כזו הרגיזה לא מעט אנשים, חלקם נוצרים מאמינים, הטוענים שדינוזאורים לא היו בנמצא לפני ששת אלפים שנה.

מהמורה נוספת הייתה לאחר שבמודעת ה'דרושים' באתר האינטרנט של "מפגש התיבה" נדרשו מגישי המועמדות למלא תצהיר ולפיו הם נוצרים המאמינים שסיפורי התנ"ך אירעו במציאות, וכי התנ"ך הוא דבר ה'. כפועל יוצא מכך, רק עובדים מאמינים - 200 במספר, רובם נוצרים מזוקנים מבני האמיש - עמלו על בניית התיבה. כתוצאה מכך הגישה מדינת קנטאקי תביעה נגד "תשובות בבראשית" ובה טענה כי הארגון מפלה לרעה אנשים שאינם מאמינים שרוצים לעבוד בבניית התיבה. כשצוות תקשורת של ה-ABC שאל את קן מדוע רק נוצרים מאמינים יכולים לעבוד בבנייה, הוא ענה בפשטות "כי אנחנו ארגון נוצרי". "המדינה ניסתה לאלץ אותנו להעסיק פועלים שאינם מאמינים", אומר לנו לואי ומספר על ההכרעה הסופית: "אף שקבוצות דתיות רבות מופלות לרעה בארה"ב, שמחנו כשהשופט שמע את טיעונינו ופסק לטובתנו בנידון".

באתרי חדשות שונים בארה"ב דווח על "יראת כבוד" שחשים חלק מהמבקרים במקום, בהם גם סקפטיים. כך למשל סיפרה מבקרת בשם לינדה ת'ומפסון שבאה במיוחד מצפון אירלנד, ש"אפשר לקרוא על מידות התיבה, אפשר גם להסתכל בתמונה - אבל כשאתה נכנס לתיבה בעצמך, זה מותיר רושם בל יימחה. זה פשוט מדהים". "יש כאלו שמכנים את התיבה 'פלא תבל השמיני'", מספר לואי.

לתיבה, אם תהיתם, אי אפשר להגיע ברכב פרטי. כדי להכניס את המבקרים לאווירה התנ"כית מתבקשים הבאים ברכב לחנות במגרש חניה ובו מקום ללא פחות מארבעת אלפים כלי רכב. משם, כדי להתנתק מהטכנולוגיה, ישנה הסעה שלוקחת את המבקרים אל עומק האתר. שם ייתקלו לראשונה פנים אל פנים בתיבת נח העצומה.

הטכנולוגיה של נח

בבניית התיבה השתמשתם בכלים מודרניים, והוצאתם על בנייתו כסף רב. כיצד ייתכן שנח הצליח לעשות דבר כזה בתקופתו?

"נח בנה את התיבה עם בניו, וייתכן מאוד שהם העסיקו עובדים נוספים שיעזרו להם", משיב לואי. "כיום אדם אחד או שניים יכולים לבנות בית גדול ב-12 שבועות בלבד. חשבו כמה אפשר להספיק כשמדובר בשלושה או ארבעה אנשים ולמשך כמה שנים! בנוסף, אין סיבה שלא להניח שבתקופות הקדומות היו שיטות טכנולוגיה מתקדמות. הציביליזציות מאז המבול הצליחו לעשות דברים מעוררי השראה, עד שאפילו כיום קשה להבין איך הם הצליחו לבנות דברים כה מרשימים דוגמת הפירמידות במצרים. אין לנו מידע על הטכנולוגיה שהייתה מצויה בידי נח, אך ייתכן מאוד שהיא הייתה מתוחכמת הרבה יותר ממה שאנחנו יכולים לדמיין".

למבקרים מצפה חוויה רב-חושית. עם הכניסה לתיבה מקבלים את פני הבאים קולות מוקלטים של ים סוער, ולצד זה הקלטות של צווחות, שריקות וציוצים של מגוון בעלי חיים. ב"מפגש התיבה", כמו בתיבה המקראית, שלוש קומות. בראשונה ארגזים, סירים ומכלים לאחסון מזון ומים עבור שהות ממושכת בים, ובנוסף, דמותו של נח מתפלל, מוקף בבני משפחתו. בקומה השנייה נמצאים כלובי החיות, כולל יצורים שאינם מוכרים לנו כיום, ובקומה השלישית מגורים ובובות בגודל אנושי של נח, בניו ונשותיהם. גם צוהר עשו לתיבה, וחלון רחב בגג התיבה פותח פתח לשמי קנטאקי התכולים. ולמי שנתקף רעב מחכה מסעדה בשם "מטבח אמזרה" - שמה של אשת נח כפי שמופיע בספר היובלים, אחד הספרים החיצוניים. לו היו קוראים מתכנני התיבה את מדרשי חז"ל, היו אולי שוקלים לקרוא למסעדה "מטבח נעמה". אגב, כששאלנו את מארק לואי האם נעזרו במדרשי חז"ל הוא הופתע לשמוע שמדרשים כאלו קיימים. אולי בפעם הבאה לפני שמוציאים מאה מיליון דולר כדאי יהיה להשקיע עוד קצת במחקר על מקורות העוסקים בתיבת נח...

לאור העובדה שהבנייה נעשתה ביזמה נוצרית ובעבור נוצרים, מתבקש היה לשאול את מארק על יחסם ליהודים. למרבה ההפתעה סיפר מארק שאחד התורמים הגדולים למיזם הוא עורך דין יהודי אמיד מניו-יורק. "הוא החליט לתרום לנו משום שראה שאנחנו עוסקים בהוכחת אמיתות ספר בראשית ומשום שאנחנו רואים בתורה את דבר ה'", מסביר לואי.

ביקשנו מלואי לספר לנו על פרויקטים נוספים באופק. התשובה, ללא ספק, מותירה הרבה מקום לדמיון. "מעבר להרחבת פרויקט התיבה אנו מתכננים לבנות עיר קדם-מבולית, כמו גם את מגדל בבל וכן מסע דרך עשר המכות. הבנייה תחל בעתיד הקרוב מאוד".

 

צילום: ARK ENCOUTER

atarMbaolam

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם