וגם הנגב עוד יהיה בטוח Featured

 11 beduim
 
סרטוני המרדף של בדווים אחר קצינים שניסו לתפוס את גנבי האמל"ח בצאלים חשפו מחדש את מצבו הפרוע של דרום הארץ * השבוע נערך כינוס וירטואלי מיוחד בניסיון נוסף לגרום לממשלה ולגורמי האכיפה להחזיר את החוק לדרום ולראות בכך משימה לאומית בדחיפות עליונה * מנכ"ל רשות הבדווים: המודעות עולה, אבל המצב בשטח דווקא משתפר * שיח הריבונות שנדחק הצידה

איתמר סג"ל

נהיגה פרועה, סחר ענף בסמים, פוליגמיה ועברות בנייה חמורות, עבריינות רכוש, גנבה ופריצות, וגולת הכותרת: המלחמה היומיומית בבדווים בשטחי האש בצאלים. הבסיס, המשמש מרכז האימונים העיקרי של צה"ל, הפך בשנים האחרונות למגרש משחקים בדווי ולארץ פשיעה ומרדפים. מה שהתחיל בילדים שבאו לאסוף תרמילי כדורים הפך במרוצת השנים וחוסר תגובת צה"ל למעבדות וחממות סמים בלב שטחי האש ולג'יפאים וטרקטורוני שטח מהירים שפורצים למאהלי הלוחמים וגוזלים לאור יום ולנגד עיניהם של חיילי צה"ל ציוד לחימה יקר ערך בידיעה כי החיילים לא יעשו להם דבר. גם לא המשטרה. החיילים בשטח חסרי אונים: הוראות מפקדיהם מונעות מהם להשתמש בכוח נגד השודדים, ומנגד הם נדרשים לשמור על ציוד הלחימה.

המציאות המטורפת הזו משפיעה באופן ישיר על חיילים וקצינים במילואים שנפגעים פעם אחר פעם ומשלמים מחיר אישי חמור. בחודש מרץ האחרון, בעת אימון של חטיבה 646 המורכבת מיוצאי צנחנים, נגנב ציוד יקר מלוחמי פלוגת המסייעת. לדברי הלוחמים, החשד הוא שחבורת בדווים שערכה מדורה כ-80 מטרים ממקום התצפית שערכו החיילים גנבה את הציוד בעת שעסקו בהעמסתו בסיום התרגיל.

תא"ל במיל' אמיר אביבי: גם בתי המשפט פשוט צריכים לקיים את החוק הקובע ענשי מאסר כבדים על פריצה לבסיס וגנבת נשק. מתעסקים כאן כל היום באויבינו מבחוץ, אבל ביטחון הפנים דחוף כרגע יותר

 

חקירת מצ"ח לא נפתחה, אך בתחקיר חפוז שערך צה"ל הוחלט לזמן שורת קצינים וחיילים למשפט צבאי לפני מפקד האוגדה, ובסיומו הודחו משירות מ"פ, מ"מ וחיילים נוספים. בשיחה עימם החיילים מביעים מורת רוח גדולה על אופן הטיפול באירוע: "הבדווים חוגגים, ואנחנו משלמים", הם אומרים. "מסקנות התחקיר של מפקד האוגדה מלמדות על צורך בהחמרת העונשים והחמרת הנהלים. ומה עם טיפול בתופעת הגנבות?" הקצינים מדגישים: "אנחנו אוהבים את הצבא, אנחנו רוצים להמשיך לתרום. טענותינו נגד מדיניות הממשלה ובמקרה הזה גם נגד צה"ל שהחליט לדפוק את הש"ג במקום לטפל באמת בבעיה".

לדבריהם, התופעה עלולה להשפיע על אנשי המילואים: "זה שטח אש צמוד לבסיס. אם אזרח היה מסתובב שם, וכוח שמתאמן במקום היה מבקש ממנו להתפנות, הוא היה מתפנה מייד. רק הבדווים מזנבים בנו וצוחקים עלינו, מדליקים מדורה 80 מטר מהעמדה בידיעה שלא נוכל לעשות להם כלום חוץ מלחדול את האימון. זה בעייתי, כי אנשים באים לתרום שבוע ולא רוצים להסתכן בתביעה מבדווי על עיכוב, תקיפה וכדומה".

קל מאוד להאשים תמיד את מערכת המשפט או את ההוראות, אבל אין ספק שמדובר בבעיה רחבה הרבה יותר. "אין בעיה בהוראות, לא בחוקים ולא בהוראות פתיחה באש", טען מנכ"ל 'הביטחוניסטים' תא"ל במיל' אמיר אביבי בכינוס שערך השבוע ארגון תורת לחימה, העוסק בהנחלת ערכי רוח הלחימה ברוח התורה ורוח צה"ל. "אם מדינת ישראל רוצה לקיים בפועל ריבונות, אין בזה שום בעיה חוקית, זה קל מאוד. הבעיה היא הרצון המתמיד לקנות שקט וחוסר הדבקות במשימה. זה כל כך פשוט, אדם נכנס לבסיס? כל הוראות החוק לצידו – נוהל מעצר חשוד וירי. וכי בקריה זה היה קורה? הרי אלו אותן הוראות פתיחה באש. גם בתי המשפט פשוט צריכים לקיים את החוק הקובע ענשי מאסר כבדים על פריצה לבסיס וגנבת נשק. מתעסקים כאן כל היום באויבינו מבחוץ, אבל ביטחון הפנים דחוף כרגע יותר".

מדינה בתוך מדינה

התופעות המדאיגות בנגב ובשטחי צאלים לא צצו אתמול, אך הסרטונים האחרונים, שחשפו את אוזלת ידם של קציני צה"ל שחזרו בתום מרדף אחרי בדווים בשטחי צאלים בידיים ריקות, מאוימים, מוקפים, מזולזלים ומצולמים, היו מזעזעים במיוחד. הסרטונים, בליווי תגובת מפקד הבסיס שטען כי תפקידם של חיילים לשמור ולא לבצע מרדפים, הביאו לגל מחאה ברשת ולקיום כינוס אינטרנטי בהשתתפות מאות צופים שכותרתו 'ההפקרות בצאלים'. בכינוס שארגן ארגון תורת לחימה השתתפו האלוף במיל' יצחק בריק, מייסד רגבים חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', מנכ"ל 'הביטחוניסטים' תא"ל במיל' אמרי אביבי, אביו של בועז קוקיה, החייל שנרצח בידי בדווים, ועוד.

האלוף במיל' יצחק בריק נחשב כיום עוף מוזר במערכת הביטחון. מעוטר בעיטור העוז ובשלל תפקידי לוחמה ומטה שימש בריק בתפקידו האחרון נציב קבילות חיילים במהלך כעשר שנים. בריק מיאן להיות נציב קבילות רגיל, והדו"חות שהגיש מדי שנה והביקורת שכתב בהם על הנעשה בתחום הארגוני ובאימונים בצה"ל היו אמורים להרעיד את אמות הסיפים במערכת הביטחון. בריק, שנאם בהתרגשות רבה בכינוס, טען כי בעיית הבדווים, אלו שעושים בעיות, היא איום קיומי על הנגב, ששיעור הבדווים באוכלוסייתו הוא 40 אחוזים. בריק לא חסך מילים וכינה את התנהלות הצבא והמשטרה בנגב בכלל ובצאלים בפרט "רפיסות", "הפקרות" ו"שערורייה". לגנבות השלכה מבצעית ישירה: "הפסיקו להתאמן על מטרות שריון רחוקות, כי הבדווים גונבים את המטרות".

קציני מילואים: רק הבדווים מזנבים בנו וצוחקים עלינו, מדליקים מדורה 80 מטר מהעמדה בידיעה שלא נוכל לעשות להם כלום חוץ מלחדול את האימון. זה בעייתי, כי אנשים באים לתרום שבוע ולא רוצים להסתכן בתביעה מבדווי על עיכוב, תקיפה וכדומה

בריק קובע כי שיטת העבודה היום היא שיטה המחפשת רק שקט: "השיקול היחיד בכל דבר הוא כמה אבדות יהיו, לא המשימה עצמה. לכן לא מפעילים כמעט צבא יבשה, החיילים מאבדים מוטיבציה, והקצינים הטובים עוזבים את הצבא. זה גורם לאובדן רצון להיות קרבי ולתסכול בקרב אנשי המילואים".

ההתנהלות בצאלים, לדבריו, היא רק דוגמה לאווירה ולמצב כללי. "אם אין דבקות במשימה וחתירה למגע, גם של שודדי נשק, כך זה ייראה גם במלחמה. היום מענישים אותך על מה שכן עשית ולא על מה שלא עשית, וזה צריך להיות הפוך, להעניש את מי שלא מסתער. אומרים שאין תפקידו של צה"ל לעסוק בגנבות. זה מדהים! זו רוח צה"ל, שקצין יראה מישהו גונב תחמושת מאה מטר ממנו ויתקשר למשטרה?!"

דבר אחד ברור לכול: לא מדובר בבעיה נקודתית בשטחי האש של צאלים. הבדווים בנגב מתנהלים כמדינה בתוך מדינה, עם חוקי בנייה משלהם, אכיפה פלילית ואזרחית שונה וחוקי נהיגה מעולמות המערב הפרוע. מדובר בבעיית משילות חמורה, וייתכן שבצד הריבונות שבעזרת ה' אולי תגיע ביהודה ושומרון יש לדבר על ריבונות גם בנגב ובגליל. לדברי האלוף בריק, בכל שנה נבנים כ-3,000 בתים בלתי חוקיים בפזורה הבדווית בנגב, ובמרחב בין ערד, דימונה, באר שבע וירוחם לא נותר מקום להכניס יישוב יהודי אחד בשל ההשתלטות הבדווית.

לא עוד סכסוך קרקעות

אם שואלים את מנכ"ל רשות הבדווים יאיר מעיין, המצב משתפר בכל הקשור להיבט האזרחי וטיפול רשויות המדינה. מעיין אף טוען כי פתרון בעיית האבטלה ויישוב ענייני הקרקעות יחסלו את מרבית הפשיעה. "30–40 שנה לא עשו כלום, לכן אנחנו מקדמים בנייה בהיקפים גדולים. מרבית היישובית הבדווים הלא מוסדרים לא יועתקו, והם נמצאים בתוך קווים כחולים. יוקמו יישובים חדשים, וכבר הוקמו שתי מועצות אזוריות חדשות". מעיין נדרש לענייני הפשיעה וטוען: "99 אחוזים נורמטיביים וסובלים בעצמם ממפרי החוק. התושבים עצמם מעוניינים ביותר משטרה בפנים, ואכן, בשנים האחרונות נוספו 250 שוטרים".

ומה בדבר ביר הדאג'?

"בביר הדאג' (עיירה בדווית הסמוכה לצאלים. א"ס) אכן יש בעיה", מודה מעיין. "אך פועלות שם הרבה יחידות משטרה ויחידות משטרה מיוחדות. לגבי הבעיה באימוני הצבא, צריך לתת לזה מענה של טיפול פלילי".

אבל נראה שהמצב רק מחמיר.

"לא נכון. יש גנבות וחיכוכים בשטחי האש, אך בשנה האחרונה עשתה המשטרה הרבה יותר מבצעים לסיכול גנבות וגידול קנביס בשטחי האש. מה שמתעצם זה הפרסום, לא התופעה, ואני שמח על זה כי זה עורר את גופי המשטרה לפעול יותר".

דבריו של מעיין עומדים בניגוד לעמדתו של מייסד רגבים, השר לשעבר חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', כפי שטען בכינוס. לדבריו, מי שחושב שאפשר להתייחס לעבריינות הבדווית כאל פשיעה רגילה או לעסוק בעניין ההתיישבות הבדווית כאילו מדובר בעוד סכסוך קרקעות אינו מבין על מה הוא מדבר. "פעם הבדווים היו רובם חילונים, והיום אין כפר בלי מסגד, בכל בית יש כיתוב דתי. הם הפכו את המאבק הזה למאבק לאומני, וזה כבר משהו אחר לגמרי. כל העבריינות הזו, הפרוטקשן, עבריינות הכביש, עבריינות הבנייה בחסות בית המשפט העליון שמתפתל ומכשיר הכול וכמובן הפוליגמיה, שמביאה לכאן נשים מעזה וממצרים, הכול מתדלק את הסכסוך הלאומני שמתבשל פה, וחייבים לשנות תפיסה".

מעיין שולל את הדברים: "אין כאן עניין לאומני בכלל. יש כאן הזנחה של עשרות שנים. שיעור אבטלה גבוה, הכנסה נמוכה לנפש, פערים אדירים. אין אזורי תעשייה ומסחר, וממילא מחפשים דרכים חלופיות. הרבה כלכלה שחורה".

בארגון תורת לחימה מבטיחים שהמאבק רק מתחיל. איתי אסמן, יו"ר הארגון: "הכינוס הזה היה סנונית ראשונה, מענה ראשוני ומיידי אחרי האירוע עצמו, ובעתיד הקרוב נרחיב את הפעילות בנושא. מבחינתנו גנבה או ביזוי חייל צה"ל הם פגיעה כללית באומה, ואסור לנו לשתוק על זה גם אם למישהו בממשלה, בצבא ובמשטרה נוח להעביר את הדברים בשקט".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הנורמליזציה עם סודאן

  מאמר מאת יצחק וסרלאוף

בין האידיאל למציאות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם