מתחת לאחוז החסימה Featured

 m6 hasima
החיים שמתחת לאחוז החסימה
במערכת שכל המסרים שלה הם ימין ושמאל, ביבי ולא ביבי – הסיפורים המעניינים באמת מתרחשים דווקא מתחת לאחוזי החסימה * נדב גדליה במסע מרתק אל המפלגות שאיש לא שם לב אליהן

נדב גדליה

בזמן שרבים מתמקדים באיתמר בן גביר ובטענות על זריקת קולות ימין לפחי הקלפיות, יש לא מעט מפלגות שרצות לכנסת, חלקן כבר שנים, למרות חוסר הסיכוי להיכנס למשכן. אתם יכולים בהחלט לחשוב שמדובר במשוגעים, אבל בבחירות הקרובות ירוצו לכנסת לא פחות מ-29 מפלגות (!). על כשני שלישים מהן רובנו לא שמענו מעולם.

אם יוצאים לרגע מעמדת הציניות והריאליות הפוליטית גרידא, אולי זו הזדמנות להכיר מעט את הקולות שחושבים שהם מושתקים או לא מיוצגים מספיק בכנסת.

קחו למשל את 'דַעַם' המוגדרת בפי מי ששמע עליה "מפלגה סוציאליסטית רדיקלית ישראלית". היא הוקמה בשנת 1995 על ידי פעילים חברתיים ערבים ויהודים. אתם מבינים את הכיוון. החבר'ה ניסו גם ברשות המקומית ת"א–יפו ולא עלתה בידם. מרצ כנראה לא מספיקה כדי לבטא את מאווייהם האידאולוגיים.

מפלגה אחרת, קמ"ה - קידום מעמד הפרט שמה, מחזיקה באתר בעיצוב מיושן וברקעו נשים בשביס מעודכן המשוועות לצדק במערכת המשפט. באתר מצוטטים דברי הרמב"ם שעדיף לזכות אלף פושעים ולא להרשיע אדם אחד חף מפשע.כיום קמ"ה פועל כגוף עצמאי ולטענת המפלגה הוא הצליח להביא לזיכוים של כ-400 אסירים. מצע המפלגה מתחייב כך:"מפלגת קמ"ה תפעל לקידום החקיקה על מנת למנוע עיוותי דין ותצמצם את עקרון סופיות הדיון. כמו שבמשפט העברי גובר השיקול של הצורך לדון דין אמת בין הצדדים על כל שיקול אחר". נשמע חשוב בסך הכול, לא?

והנה עוד אחת: כשמערכות בחירות רודפות אותנו בהגזמה, טבעי היה שתקום מפלגה שתקרא לשינוי שיטת הבחירות, ואולי מתוך שלל הסיעות האזוטריות רק הוא יציל אותנו מסיבוב רביעי. הנחשון שקפץ והקים הוא עו"ד אביטל אופק. הוא עסק באיסוף נתונים ובלימוד שיטות הבחירות הנהוגות במדינות שונות בעולם, והקים את מפלגת 'סדר חדש' כדי לשנות את שיטת הבחירות הנהוגה כיום ולהחליפה בשיטה חדשה. אופק מציע הפרדת רשויות מלאה בין הכנסת לממשלה, וכן שחברי הכנסת ייבחרו בבחירות אזוריות וישירות וישמשו מחוקקים ומפקחים על עבודת הממשלה מטעם מי שבחר בהם. את הממשלה ירכיב אדם שייבחר בקולות רוב האזרחים, ויהיו בה 11 שרים מקצועיים שאינם חברי כנסת. בנוסף, ראש הממשלה יוכל לכהן שתי קדנציות רצופות בלבד.

גלעד אלפר, 'עוצמה ליברלית-כלכלית': "היינו יכולים להיות בין המדינות העשירות בעולם, אבל בגלל משטר כלכלי פגום אנחנו מתבוססים בבינוניות. עוצמה ליברלית-כלכלית רוצה לחקות את המודלים הכלכליים הנהוגים במדינות המצליחות והחופשיות ביותר בעולם מבחינה כלכלית, להעלות את רמת החיים ולהוריד את יוקר המחיה באמצעות הנהגת ייבוא חופשי ודה-רגולציה"

זה הכיוון. מפלגות על גבי מפלגות, כל אחת תופסת נישה ורצה. יש הזועקות לקידום כבוד האדם, שוויון, תמיכה בעסקים קטנים, אקולוגיה. כדי להבהיר את רוחב התופעה נציין כי דעם למשל קיבלה בבחירות האחרונות 592 קולות, קמ"ה - 994, ועורך הדין שמנסה לשנות את שיטת הבחירות זכה ל-928 קולות. בתחתית הרשימה עמדה אז 'מנהיגות חברתית', עם 434 קולות. כשחושבים על זה, יש פה כוח מעניין – היו בינינו כמה מאות אנשים שפשוט הלכו וטמנו פתק חסר השפעה בקלפי. ועדיין, לא מדובר במאסות. המפלגות המרכזיות שלא עברו את אחוז החסימה בבחירות הקודמות היו מוכרות לציבור: 'עוצמה יהודית' שזכתה ב-83,609 קולות ו'צומת' של אורן חזן שקיבלה 14,805. אחריהם הטבלה צונחת בתלילות. הרבה מתחת לרף 6,000 הקולות נמצאות מפלגות שהצליחו לגרד אלפים בודדים של תומכים: הייתה זו 'האחדות העממית' - בראשות פרופ' אסעד גאנם שקיבלה 5,946 קולות, ו'אדום לבן' שרצה למען 'לגליזציה לקנאביס, שוויון לאתיופים, ערבים ומקופחים' שקיבלה 4,358 קולות. לא חבל? אולי אם לבנט היו כמה קולות מכל אלו - כבר היינו עמוק בחיים עצמם ולא במערכת השלישית.

לב יהודי לוהט

אלי יוסף ממפלגת 'הלב היהודי' הוא בעל לב יהודי לוהט והוא מנסה להסביר לי מה הקטע שלו. את הבייבי החדש הקים ערב התאריך האחרון להגשת הרשימות. הסיבה: "יש לנפץ אחת ולתמיד את סיבת הבחירות", הוא אומר ופוצח ב'אני מאמין': "עם ישראל באמצעות כנסת ישראל מחמש רוצחי המונים. איננו ראויים לממשלה ואיננו מסוגלים לדבר בשפה אחת כשאנחנו מסייעים לרצח עם בהרבה מדינות. 382,000 איש נרצחו בדרום סודן למשל, בהרבה נשק שלנו.

"כולם שותקים לנוכח המשבר הערכי החמור ביותר מאז אברהם אבינו. אברהם אמר - 'אם מחוט ועד שרוך נעל' – הוא לא ייקח דבר ממלך סדום. ואנחנו לוקחים כסף מממשיכי דרכו של מלך סדום". אש. סוף ציטוט.

הוא עלה מאנגליה ב-1975, שירת בגולני ואחר כך בצנחנים, למד עבודה סוציאלית באוניברסיטה והקים ב-1988 בית ספר עם פנימייה לתלמידות עולות וניהל אותו עד שנת 2000. אז קיים שביתת רעב של 100 יום למען שחרור יהונתן פולארד, "כולל נסיעה לוושינגטון לנסות להשפיע, וארגון פעילות בעניין פולארד באותן שנים".

פעילות זה יפה, אבל כאן מדובר בקולות שהולכים לאיבוד.

"נבהיר לציבור שיש שתי אפשרויות – להצביע ללב היהודי ולהפוך אותנו ללשון מאזניים במקום ליברמן, או להצביע לכל מפלגה אחרת ולתת להם כוח להפוך את כולנו לשותפים לרצח עם. לכן אנחנו פועלים להפוך ללשון המאזניים. המטרה היא לקחת קולות מהליכוד, מימינה, מכחול לבן, מש"ס, מהעבודה-מרצ. הבחירות האלה והבחירות בעוד חצי שנה יהיו על מי אנחנו כעם. די לסמוך על פוליטיקאים. הם מזלזלים בציבור ולא מאמינים בנשמת ישראל שהיא מלאה רחמים".

אלי יוסף, 'הלב היהודי': "עם ישראל באמצעות כנסת ישראל מחמש רוצחי המונים. איננו ראויים לממשלה ואיננו מסוגלים לדבר בשפה אחת כשאנחנו מסייעים לרצח עם בהרבה מדינות. 382,000 איש נרצחו בדרום סודן למשל, בהרבה נשק שלנו"
הכניסה לנשים בלבד

לב יהודי לוהט הוא מוצר חיובי בדרך כלל בעבורנו, ואני מסוגל להבין את הלהט של יוסף שעולה על כל רציונל. כואב לו באמת. אבל ד"ר מזל שאול היא אישה רצינית מהאקדמיה וגם לה יש מפלגה – 'קול הנשים' שמה. היא בת 50, נשואה ואם לשלושה. דוקטור לכימיה, מנכ"לית עמותת כ"ן (כוח נשים) – עמותה לא-מפלגתית הפועלת להגדלת שוויון מגדרי סביב שולחן קבלת ההחלטות במרחב הציבורי והפוליטי, וממובילות "מהפכת אוקטובר" ברשויות המקומיות להגדלת הייצוג של נשים במרחב המקומי. ד"ר שאול אופטימית, מאוד. רשימת 'קול הנשים' בראשותה כוללת כבר 102 מועמדות, למרות הערכות הסוקרים שאינם סופרים אותן. נו, גברים.

לדידה, יש פה מסר אך גם רצון אמיתי להיכנס לכנסת. "אנחנו צופות שנהיה הפתעת סבב הבחירות הזה בלי לנקוב במספר המנדטים", היא אומרת, וכפוליטיקאית מנוסה עוברת למסרים החשובים של המפלגה כדי ללקט קולות: "כולם מדברים על חוסר בנשים ברשימות המפלגות השונות, אז הנה אנחנו התשובה. אנחנו פונות לאלה שלא מתכוונים להצביע, שאיבדו אמון במערכת הפוליטית או בשחקנים שלה. לכל המחפשים מנהיגות אחרת. אנחנו מציעות מנהיגות של נשות שטח שמחוברות לעם, שיודעות את המצוקות ובוחרות לפעול כחברות כנסת לקדם פתרונות ולא דיבורים". לדעת שאול, "נשים הן לא מגזר, הן לא נישה. נשים הן 51% מאוכלוסיית מדינת ישראל, ואין שום סיבה שלא יהוו מחצית מחברי הכנסת".

תוכלי לאפיין את רשימת הנשים המובילה שלכן?

"ברשימת המפלגה לכנסת אפשר למצוא נשים מכל מגזרי החברה הישראלית. נשים שפעלו בעבר במפלגות מכל הקשת הפוליטית. כולנו מבקשות ברוב המקרים בדיוק את אותו הדבר, אנו מביאות אל המרחב הפוליטי שיח אחר ולא את השיח שהיה עד כה בין ימין לשמאל, שפילג את החברה".

להפוך את ישראל לעשירה יותר

גלעד אלפר אינו דוקטור, אבל הוא מומחה כלכלי, חבר לשעבר במועצה המייעצת של שר האוצר ואנליסט פיננסי זה 20 שנה. הוא ייסד חברת סטארט-אפ, עבד בקומרצבנק לונדון, ובמריל לינץ' ניו יורק (שניהם בנקים להשקעות) וכיום הוא מנהל מחקר מניות זרות באקסלנס ברוקראז'. תודו שלא הבנתם מילה. ככה זה בכלכלה ואלפר כאן כדי להסביר לכם. אם תוכלו, שימו בתמורה בעבור סיעתו 'עוצמה ליברלית-כלכלית' את האות ז' בקלפי. הוא היה כאן בסיבוב הראשון ורץ כמספר 3 ב'זהות' של פייגלין, אך את העימות בין מציאות הכישלון דאז לעוצמת הריצה דהיום נשמור לסוף. לפני הכול אני תוהה בפניו מה עומד מאחורי המפלגה החדשה.

"יש פער ענק בין מצבה של מדינת ישראל לבין הפוטנציאל הכלכלי שלה", מסביר אלפר ואני נדרך. כלכלה! "היינו יכולים להיות בין המדינות העשירות בעולם, אבל בגלל משטר כלכלי פגום אנחנו מתבוססים בבינוניות. עוצמה ליברלית-כלכלית רוצה לחקות את המודלים הכלכליים הנהוגים במדינות המצליחות והחופשיות ביותר בעולם מבחינה כלכלית – מדינות כמו שווייץ, ניו-זילנד, בריטניה, ארה"ב, קנדה, אוסטרליה, ולהבדיל, הונג-קונג וסינגפור. ספציפית, אנחנו רוצים להעלות את רמת החיים ולהוריד את יוקר המחיה באמצעות הנהגת ייבוא חופשי, דה-רגולציה, הורדת מיסים ע"י שליטה על תקציב המדינה וריסון הוועדים הגדולים, למשל דרך ביטול 'חוק השליש', הגבלת זכות השביתה בשירותים חיוניים ועוד".

יש נושא ספציפי שנוכל להבין?

"נושא הרגולציה, כלומר עומס החוקים והתקנות שיוצר עול אדיר על עסקים, ובעיקר על עסקים קטנים ועל עצמאים. וכידוע, כשעול הרגולציה גדול יותר והשוק חופשי פחות, העסקים הקטנים לא מסוגלים לשגשג, עסקים נסגרים מהר, בעלי העסק עסוקים רוב הזמן בניסיון להתמודד עם פקידים, חוקים ותקנות שחלק גדול מהם פשוט אידיוטי. התוצאה? עצמאים ויזמים פושטים רגל ומפטרים עובדים, יש פחות תחרות אז המחירים גבוהים, והציבור נתקע עם איכות נמוכה של מוצרים ושירותים, ושכר נמוך. החזון של עוצמה ליברלית-כלכלית הוא להביא את ישראל לעשירייה הראשונה בעולם מבחינת קלילות הרגולציה".

אני חושב שהבנתי קצת כלכלה, לראשונה בחיי, אבל מה זה אומר 'מפלגה ליברלית-כלכלית'?

"מפלגת עוצמה ליברלית-כלכלית היא מפלגה ליברלית לא רק ברמה הכלכלית אלא גם ברמה החברתית. כלומר, אנחנו רוצים באופן כללי להוריד מאוד את מעורבותה של המדינה, קרי – פוליטיקאים ופקידים, בחיי הפרט. לכן אנו דוגלים בהפרדת הדת מהפוליטיקה – ביטול המונופול של הרבנות הראשית על כשרות, ולדעתנו למדינה אין זכות לומר לאנשים בוגרים איך להתחתן ואין זכות למדינה לסגור עסקים בשבת. לבסוף, אנו בעד ליברליזציה של תחומים רבים נוספים בחיי הפרט – אנו בעד לגליזציה מלאה של קנאביס, לגליזציה של פוקר ועוד".

כמה מנדטים אתם צופים?

"אני באמת לא יודע, אין לי תשובה. בשביל זה יש בחירות".

נו, אתה מיתמם.

"אני לא מיתמם. אנחנו לא עושים סקרים. אני באמת לא יודע ומקווה שנעבור את אחוז החסימה. למה שאני אדע?"

יש לך ניסיון, היית מספר 3 ב'זהות' ולא עברתם. אתה לא חושש שזה יקרה שוב?

"היא באמת לא עברה אבל אנחנו ממשיכים לנסות".

אתה ממליץ לכל אחד שיש לו מה לקדם להקים מפלגה?

"לא ממליץ לאף אחד לעשות שום דבר. מי שמאמין במשהו וחושב שהדרך הנכונה לקדם את זה היא הקמת מפלגה – שיעשה את זה. אבל אני לא יועץ פוליטי".

אולי אתם רצים בכלל כדי להעביר מסר ולא בשביל המנדטים?

"אנחנו בפירוש רצים כדי להיכנס לכנסת. ודאי שיש ערך בהשמעת קול אבל הכנסת היא המטרה".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק ובאינסטגרם This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם