Print this page

בשפת האם בארץ האבות Featured

 m2 tanach int
תשובה שענתה מורה בשעשועון 'מי רוצה להיות מיליונר' האמריקני הולידה נהירה של מאות משתתפים מרחבי העולם לימי העיון בתנ"ך של מכללת הרצוג * הסיפור שמאחורי תוכניות חו"ל בימי העיון ושיחה עם שתיים מהמשתתפות שכבר הזמינו כרטיסי טיסה

איתמר מור

לפני כמה שנים זכתה מורה בבית ספר יהודי בניו יורק בסכום כסף מכובד בשעשועון הטלוויזיה 'מי רוצה להיות מיליונר' המשודר בארצות הברית. כששאלו אותה באולפן מה היא רוצה לעשות בכסף היא ענתה שהחלום שלה היה תמיד לנסוע לישראל כדי להשתתף בימי העיון בתנ"ך של מכללת הרצוג. היא כמובן לא נזקקה לכל הסכום שזכתה בו כדי להגשים את החלום, אבל האמירה הזאת שלה בפריים טיים הכתה גלים. היא נרשמה לימי העיון ובאה לארץ.

"מדובר בסיפור די משעשע", אומר הרב ד"ר שוקי רייס, ראש החוג לתנ"ך במכללה. "במהלך הביקור שלה נתנו לה כרטיס השתתפות קבוע ופתוח לימי העיון לכל החיים. נוסף על כך גייסנו אותה לבדוק היתכנות למצב שעוד מורים יבואו לימי העיון. כיום המורה הזאת מרכזת תוכנית של מורים בברוקלין שמשתתפים בימי העיון. היא בנתה את האופרציה ואת מבנה תוכנית הלימודים".

המורה המדוברת היא גיטה נויפלד, וגם השנה היא תבוא כמובן לימי העיון. בשיחת טלפון עימה בביתה בניו יורק היא מספרת כי מבחינתה ומבחינת רבים אחרים ההשתתפות בכנס היא לא פחות מעניין קיומי.

"אני מורה לתנ"ך, וימי העיון במכללת הרצוג הם לא עוד שיעור מבחינתי אלא השתלמות מקצועית שעושה אותי לטובה יותר במה שאני עושה", היא אומרת. "זה לא רק הידע הנרכש אלא גם ההשראה וכיווני החשיבה המקוריים שנחשפים בכנס. בעלי רופא. במסגרת מקצועו הוא נוסע כל הזמן בארצות הברית ובעולם לכנסים כדי להיחשף, ללמוד וגם ללמד. ימי העיון בתנ"ך הם הכנס המקצועי שלי. כשמבינים שזה הראש, זה גורם לעלות על המטוס.

"בשנה הבאה אלמד בכיתה שלי את ספר משלי. אין לי מושג אם יש השנה שיעורים על משלי בימי העיון, אבל זה לא משנה ולא העניין. הערך הוא הרבה יותר מידע ספציפי נרכש. התנ"ך חי ונושם. הוא משתנה כל הזמן, נחקר ומביא חידושים ואקטואליה, והכול עטוף ביראת שמיים. את האווירה בכנס קשה לי להסביר. הנוכחים מגוונים, מכל שכבות הציבור ומכל הסגנונות, ולמרות כל זה כולם באו לאותו עניין".

גיטה נויפלד: "בעלי רופא. במסגרת מקצועו הוא נוסע כל הזמן בארצות הברית ובעולם לכנסים כדי להיחשף, ללמוד וגם ללמד. ימי העיון בתנ"ך הם הכנס המקצועי שלי. כשמבינים שזה הראש, זה גורם לעלות על המטוס"

 

700 משתתפים דוברי שפות זרות

סיפורה של גיטה נויפלד היה יריית הפתיחה למה שהחל לצבור תאוצה בשלוש השנים האחרונות, כששולבו במערכת השעות של ימי העיון בתנ"ך של מכללת הרצוג גם שיעורים בשפות זרות: אנגלית, צרפתית וספרדית. ההיצע נולד מדרישה של דוברי שפות זרות והביא לידי עוד התפתחות מעניינת: בואם של משלחות, קבוצות ויחידים מחו"ל אל ימי העיון כדי להשתתף בשיעורים בעברית ובשפות הלועזיות. השנה יהיו ארבעה ימים מלאים בהרצאות בשפה האנגלית, אחד מהם יום סיורים. כבר כעת רשומים לימי העיון באנגלית יותר מ-700 משתתפים מהארץ ומחו"ל. עוד יום עיון יהיה בצרפתית, וכן יהיה סמינר מלא של שמונה ימים בספרדית.

הרב ד"ר רייס מספר כי קהל היעד הראשי הוא מורים בבתי ספר יהודיים בקהילות בחו"ל. הקבוצה הוותיקה ביותר מחו"ל שמשתתפת בימי העיון בתנ"ך מורכבת מסטודנטים הלומדים בחוג המשותף של הישיבה יוניברסיטי ומכללת הרצוג. הסטודנטים לומדים במהלך השנה באמצעות הוראה מרחוק, שיעורים מקוונים ומרצים שבאים לקמפוס בברוקלין. ימי העיון הם שיא התוכנית וכוללים שבוע סיורים לימודיים בעקבות התנ"ך ולאחריהם עוד שבוע של הרצאות בימי העיון בעברית ובאנגלית.

"יש לנו עוד שתי תוכניות צעירות יותר", מספר הרב רייס. "האחת מתנהלת בספרדית בקהילות באמריקה הלטינית. זו כבר השנה השנייה לתוכנית בשפה זו, ו-40 מורים מארגנטינה, מפנמה ומאורוגוואי יבואו לימי העיון השנה. הם מגיעים לסמינר של שבועיים שכולל גם הוא סיורים ושיעורים. הקבוצה השנייה היא של מורים מפריז שבאים לימי העיון לשיעורים בצרפתית.

"רבים באים לנפוש בישראל בעונה הזו של השנה ומשלבים את ימי העיון בביקור שלהם. אין ספק שהמותג 'ימי העיון בתנ"ך' חזק גם בחו"ל. גם אתר התנ"ך של מכללת הרצוג בעברית ובאנגלית מקדם מאוד את השיעורים, גם את אלו שבשפות הזרות, מאחר שהם עולים אליו אונליין. רבים מהבאים נחשפו לשיעורים ברשת והחליטו הפעם לבוא ולהשתתף פיזית. בואם של משתתפים מחו"ל הבהיר לנו את הביקוש והצורך. יש פה עניין הדדי. אנחנו שמחים שבאים מחו"ל, והבאים שמחים על ההזדמנות להעשרה ולימוד בשפת האם שלהם תוך כדי ביקור בישראל".

תמצית הקיום

עוד מורה שתבוא לישראל במיוחד, אך מדרום אמריקה, היא דבורה (דבי) סואז, המלמדת תנ"ך בבית הספר אורט בבואנוס איירס שבארגנטינה. בחודש הבא תבוא סואז עם קבוצה של עוד כ-40 מורים מאמריקה הלטינית לתוכנית שבנתה במיוחד בשבילם מכללת הרצוג.

"בשבילי זו הזדמנות נדירה ללמוד וללמד בישראל", היא מספרת. "ההגעה שלי לישראל לא מונעת משיקולים מקצועיים בלבד; יש פה אלמנט משולב שקשור בהגעה לארץ האבות, בלימוד תנ"ך ובהשתלמות באפיקי ידע וטכנולוגיה. מבחינתי הדרך הטובה ביותר ללמוד תנ"ך ואת ההיסטוריה של עם ישראל היא באמצעות הגעה פיזית אל המקום שבו כל זה התרחש.

"ביום ירושלים האחרון ערכנו אירוע גדול לקראת הנסיעה, והוא אפשר גם למורים אחרים בבתי הספר היהודיים בארגנטינה להיחשף לפרויקט המיוחד הזה. האירוע היה חווייתי וכלל הרבה משחקים, הומור וטכנולוגיה. במהלך השנה אנחנו עורכים אספות של כל המורים שחברים באתר התנ"ך של הרצוג במסגרת התוכנית 'היינו כחולמים'. הקשר הזה, אף שהוא וירטואלי, מעניק המון מוטיבציה לרצות להגיע לארץ. למורים הסמינר מעניק יכולות והשראה שהופכים את ההוראה שלהם לטובה יותר בכמה רמות. זה מעניק עומק שמאפשר להעביר לתלמידים לא רק חומר אלא גם ערכים, השקפה ומהות.

"אני לא חושבת שאפשר ללמד תנ"ך רק כהיסטוריה. התנ"ך הוא תמצית הקיום שלנו. ההגעה לירושלים, לכותל המערבי, למקומות שעליהם אנחנו לומדים ומלמדים, מרגשת בצורה שקשה לי להסביר. זו משאלת חיים שאני מכירה עליה טובה לא רק למרצים ולאחראים לתוכנית אלא גם למשפחה שלי ולהורים שלי שחינכו אותי לערכים האלה".

 

אולי יעניין אותך גם