חוסן לישראל Featured

 6 hisunim
אל תאמינו לחומרים מפוקפקים מיוטיוב: ללא החיסונים תכה החצבת בכם וביישובכם
חרף כל ההוראות והמחקרים לא מעט קהילות עדיין מנהלות ויכוח נוקב בדבר יעילותו והכרחיותו של החיסון נגד חצבת * פנינו לד"ר סודי נמיר, רופא בכיר בבלינסון, וביקשנו שיעשה לנו סדר בשמועות, במחקרים ואולי גם ימתן גוזמאות. אבל ד"ר נמיר לא השאיר ולו פתח קטן לספקות: רוצו להתחסן מהר ככל האפשר

איתמר מור

בתחילת החודש פרסם משרד הבריאות כי נרשם זינוק חד במספר מקרי החצבת בישראל בשלושת החודשים האחרונים. מפת ההדבקה הארצית של משרד הבריאות מגלה כי החצבת מגיעה לשיאי הדבקה של אלפי ישראלים. מתחילת השנה הגיע מספר הנדבקים ליותר מ-900 איש. מאז תחילת התפרצות החצבת אשתקד אותרו לפחות 4,115 מקרים. לדברי הרשויות זהו מצב חריג ביותר, בעיקר לעומת התקופה המקבילה בשלוש השנים הקודמות, שבהן לא נרשמה ולו הדבקה אחת. בקרב החולים יש גם ילדים קטנים ואף תינוקות רכים שעדיין לא הגיעו לגיל חיסון ונדבקו מאחר שסביבתם לא הייתה מחוסנת.

היישוב הנגוע ביותר במחלה המידבקת הוא ירושלים, שבה 1,403 מקרים, ואחריו בית שמש, צפת, ביתר עילית, בני ברק, טבריה ומודיעין עילית. האי-התחסנות במגזר החרדי והתפשטות החצבת אופייניות לא רק לישראל: בעיריית ניו יורק האשימו את הקהילה החרדית בברוקלין שהפיצה את המחלה מאחר שהורים לא היו מחוסנים ואף לא הקפידו לחסן את ילדיהם. לאחרונה הודיעה עיריית ניו יורק כי תטיל קנסות כבדים על תושבים שיימצאו לא מחוסנים. כמו כן איימה העירייה כי תסגור מוסדות ציבור שיימצאו בהם מי שאינם מחוסנים נגד חצבת.

"ההלכה נסמכת על הרפואה הקונבנציונלית, זו שיש לה אחיזה במציאות. מותר ואפילו חובה לחלל שבת ויום כיפור על בסיס אמירה של רופא קונבנציונלי. לא ברור לי איך רב יכול לבוא ולומר על חיסונים שעומדים בכל הקריטריונים המדעיים המקובלים שהם מנוגדים להלכה"

ואולם לא מדובר במגפה שאפשר לייחס רק למגזר כזה או אחר. ארגון הבריאות העולמי הפיץ בחודש הקודם אזהרה חמורה הנוגעת להתפרצות גלובלית של מגפת החצבת, לאחר שדווחו יותר מ-110,000 מקרי הדבקה ברחבי העולם רק בשלושת החודשים האחרונים. זוהי התפרצות שלא נראתה כמותה זה 25 שנה, עלייה של יותר מ-300% מהתקופה המקבילה אשתקד. בארגון הבריאות מפנים את האצבע המאשימה למתנגדי החיסונים, שלטענתם מאפשרים למחלה ולמגפות נוספות לחזור ולשגשג.

חצבת היא מחלה זיהומית חמורה המתבטאת בשיעול, נזלת, חום גבוה, פריחה אופיינית ודלקת בלחמית העין. תקופת הדגירה אורכת שמונה עד 12 ימים מרגע ההדבקה, ובמהלכה מתפשט הנגיף בגוף. תסמיני המחלה כוללים נגעים חיצוניים ובחלל הפה, פריחה ושיעול. ילדים בני פחות מ-5 או מבוגרים בני יותר מ-20 עלולים להימצא בסכנת חיים ממשית אם נדבקו וחלו: המחלה מחלישה את מערכת החיסון ומאפשרת לזיהומים לתקוף את הגוף. סיבת המוות השכיחה ביותר עקב הידבקות בחצבת היא דלקת ריאות חשוכת מרפא. הדרך היחידה למנוע את הופעת המחלה היא באמצעות חיסון בגיל מוקדם המפתח נוגדנים טבעיים.

אחד מאלף לא מצאתי?

רגע לפני שנלחצים התכנסנו לשיחה עם ד"ר סודי נמיר, רופא משפחה בשומרון ורופא בכיר במחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי בלינסון בפתח תקווה, כדי לברר מה גורם להתפרצות החריגה הזאת, עד כמה העניין מסוכן ומה ראוי שכל אחד מאיתנו יעשה כדי למנוע הדבקה מעצמו והקרובים אליו. נמיר הוא רופא הילדים המיתולוגי של גוש קטיף תיבנה ותיכונן. הוא לא מהטיפוסים שחשודים בהליכה אחרי מיינסטרים, והצליח לעורר סערה כשהביע את עמדותיו כלפי נטיות הפוכות בניגוד להלך הרוח שבאקדמיה הרפואית בארץ. באשר לחיסון נגד חצבת הוא עומד לחלוטין מאחורי העמדה הרפואית הדומיננטית, שרואה בחיסון נגד החצבת חובה גמורה.

"לצערי אני נחשף בשנים האחרונות לטענות מופרכות שלפיהן העידוד למתן חיסונים הוא קונספירציה ממסדית שיש לה קשר עם חברות התרופות", אומר ד"ר נמיר. "יש גם טענות שהחיסונים גורמים לפיגור או למחלות. האמירות האלה מזיקות מאוד. יש נתונים מבוססים במחקרים המעידים על יעילות החיסונים ושמדובר בהצלת נפשות גמורה, ואנשים מעדיפים להאמין לאמירות אזוטריות ולא אחראיות, וזו התוצאה.

"באחד היישובים הייתה התפרצות של 25 מקרי חצבת. התפרצות כזאת יכולה להתרחש רק כשלא מתחסנים. למי שלא מתחסנים יכולים להיות הרבה תירוצים, עקרוניים, הלכתיים או טבעיים. בשורה התחתונה זה לא משנה את העובדה הפשוטה: החיסונים מצילים חיים".

יש גם רופאים שמתנגדים לחיסונים. איך זה יכול להיות?

"מדובר במיעוט קטן ומבוטל. הרופאים האלה אינם אפילו עשירית האחוז, ומולם עומדת רפואה ממוסדת, ותיקה, מוכחת, בעלת עיגון מדעי. הצרה היא שהקולות החריגים האלה זוכים להד רב מדי בתקשורת, כמו כל דבר חריג שמקבל אוטומטית כותרות. ההלכה עצמה נסמכת על הרפואה הקונבנציונלית, זו שיש לה אחיזה במציאות. מותר ואפילו חובה לחלל שבת ויום כיפור על בסיס אמירה של רופא קונבנציונלי. דווקא משום כך לא ברור לי איך רב יכול לבוא ולומר על חיסונים שעומדים בכל הקריטריונים המדעיים המקובלים שהם מנוגדים להלכה.

"הרפואה הקונבנציונלית היא עדיין אבן הבוחן מבחינה מדעית ואקדמית להסמכת רופאים. מכאן שמי שמחזיק בדעות אחרות מזו של הרפואה המעוגנת הוא החריג, ולא להפך. המגפות העולמיות של הפוליו והאבעבועות השחורות מוגרו בזכות הרפואה הקונבנציונלית והחיסונים. כל זה מעיד היכן האמת נמצאת".

רבים אינם מתחסנים אך לא נהיים חולים, וד"ר נמיר מסביר שהם צריכים להודותלחיסון העדרי. רוב הציבור מתחסן, ולכן שכיחות המחלה פוחתת. "המיעוט שאיננו מתחסן מתהדר בנוצות לא לו", הוא אומר. "לא התחסנת ונותרת בריא בשל ההישענות על ההתחסנות הציבורית. הדבר מוכח בכל פעם מחדש כשיש התפרצות של מחלה. מי שחוטף אותה ראשון הם הלא מחוסנים. השאננות גורמת להם ולחברה לשלם את המחיר".

"חמישה ימים לפני שתגלה שאתה חולה הדבקת את כל הסביבה שלך"

"יש מושג בהלכה שנקרא 'חב לאחריני', כלומר החובה של אדם לנקוט אמצעים בגלל אחריות חברתית, שלא לפגוע באחרים", אומר ד"ר נמיר. "חצבת בשעת הדגירה שלה בלתי ניתנת לאבחון, אך כבר בשלב הזה היא מידבקת מאוד. מי שנחשפים לאוויר בחלל ששהה בו אדם חולה חייבים להיבדק גם אם לא באו במגע ישיר עם החולה. זו הדבקה כמעט ודאית של יותר מ-95%. הסיכון העיקרי הוא לתינוקות שטרם חוסנו ולמבוגרים שלא התחסנו מחדש.

"בזמן שהמדביק עדיין לא יודע שהוא עצמו חולה הוא מפיץ את המחלה. לפי הכלל של 'חב לאחריני', אדם שאיננו מתחסן אסור לו לצאת מהבית בכלל. כל הגעה שלו למרחב הציבורי עלולה לסכן אחרים. אם הוא בוחר שלא להתחסן, יתכבד וישב בבית, יחטוף לבד את המחלה ולפחות לא יזיק לאחרים. רק בשבוע האחרון נתקלתי בפרסום של שאלה הלכתית בנוגע לאדם שמסרב להתחסן, אם מותר למנוע ממנו מלהיכנס לבית כנסת".

מה צריך לעשות ברמה המעשית?

"אני עובד בבית חולים וחייב להיבדק אחת לכמה חודשים כדי להבטיח שלא נדבקתי ושאינני מדביק את החולים שאני בא איתם במגע. אני לא אומר שכך צריך לנהוג כל אדם, אבל יש הנחיות ברורות של משרד הבריאות המורות לכל אדם שנולד לאחר שנת 1957 לבדוק האם הוא מחוסן. מעבר לזה יש אחריות אישית לכל אדם לבדוק אם ומתי חוסן ומה מצב החיסונים של בני המשפחה. כמעט לכל אחד יש פנקס חיסונים, והבדיקה בפנקס פשוטה מאוד.

"אם יש ספק, אין ספק: פשוט ניגשים למוקד של משרד הבריאות ומתחסנים. הסיבוך של החיסון מופיע אצל פחות מ-5% מהציבור, וגם הוא מתבטא בפריחה או בהרגשה כללית קצת לא טובה. כל אלה לא שווים את הסיכון".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם