הסאגה נמשכת

 5 duma
האם בא אל סופו הסיוט של הקטין מדומא?
על פי עסקת הטיעון שנחתמה השבוע בין פרקליטות המדינה לבין משפחתו של הקטין א' בפרשת דומא, א' אינו קשור כלל לפרשת הרצח שטלטלה את המדינה לפני כמעט ארבע שנים. אחרי שנפסלו ההודאות שהתקבלו בעינויים הוא יואשם בסעיף 'קשירת קשר לביצוע פשע ממניע גזעני', שוב, ללא קשר לרצח המדובר * בו בזמן נמשך הליך המשפט הסבוך נגד הנאשם העיקרי, עמירם בן אוליאל, וקשה להעריך כיצד יסתעף * עורך הדין של א' טוען: "עינוי הדין שעבר הקטין יגיע לסיומו עוד מעט, ונדרוש את שחרורו"

מרדכי יורבצקי

האם הסיוט שהקטין א' עובר מתקרב לסיומו אחרי שלוש שנות כליאה בפועל, שנה של מעצר בית ועינויים במרתפי השב"כ שפגעו בו קשות גם בנפשו וגם בגופו? "חתמנו על הסדר הטיעון הזה בלב כבד מאוד", אומר עורך דינו עדי קידר.

"עינוי הדין שעבר הקטין יגיע לסיומו עוד מעט, ונדרוש את שחרורו המלא אחרי שנשא את עונשו על האירועים שהודה בהם בחקירות השב"כ ומובאים בכתב האישום המתוקן. מבחינת הפרקליטות, הם רצו הודאה של הקטין בכל מחיר, ובתמורה להודאה קיבלנו את עסקת הטיעון, שגרמה להפחתה ניכרת בעונש, שהיה יכול להגיע ל-15 שנות מאסר. צריך לזכור שבכל התקופה הזו היו החיים של משפחת הקטין בלתי נסבלים, והבחור עצמו נפגע פגיעה איומה מהעינויים שעבר ומשלוש שנות הכלא, פלוס עוד כמעט שנה שבה שהה במעצר בית, וכל העינויים הללו מגובים בפסק דין של בית המשפט".

בבית המשפט המחוזי בלוד נחתם בתחילת השבוע הסדר טיעון בין פרקליטות המדינה לבין עורך דינו ומשפחתו של א', הקטין שנחשד ברצח משפחת דוואבשה בכפר דומא בקיץ תשע"ה (בעת אירוע ההצתה היה א' בן 16.5, כיום הוא בן 20.5). במסגרת הסדר הטיעון הודה א' בתכנון הצתה בדומא עם אדם אחר, אך גם את התכנון הזה כביכול מקפידים בעסקת הטיעון שלא לקשר לרצח דומא המדובר. כמו כן הסדר הטיעון מנתק את א' גם משורה של אישומים נוספים שיוחסו לו עד כה, ובהם הצתת כנסיית הדורמציון בירושלים, ומהודאות נוספות שהוציא ממנו השב"כ בתרגיל מדובבים מטיל אימה.

עדי קידר, עורך דינו של א': "צריך לזכור שבכל התקופה הזו היו החיים של משפחת הקטין בלתי נסבלים, והבחור עצמו נפגע פגיעה איומה מהעינויים שעבר ומשלוש שנות הכלא, פלוס עוד כמעט שנה שבה שהה במעצר בית, וכל העינויים הללו מגובים בפסק דין של בית המשפט"

 

במילים אחרות, כתב האישום החדש שהגישה הפרקליטות מוציא בבירור את א' מהמשוואה של פרשת דומא, ואין בו אזכור להשתתפות של הקטין בתכנון ההצתה שהובילה למותם של שלושת בני משפחת דוואבשה. תחת זאת מואשם א' בסעיף קל בהרבה: קשירת קשר לביצוע פשע ממניע גזעני. לפיכך, הטענות שהושמעו על ידי מצדיקי העינויים לפיהן א' היה שותף ברצח, שהושמעו שוב ושוב בתקשורת – התבדו. הפרקליטות עצמה עכשיו טוענת כי הוא מעולם לא הואשם ברצח עצמו אלא רק במעורבות בתכנון האירוע – אבל אם כך,לא מובן על מה היא התפשרה בעסקת הטיעון.

הרקע לעסקת הטיעון שנחתמה הוא משפט הזוטא בפרשת ההודאות של הנאשם המרכזי בפרשת דומא, עמירם בן אוליאל, ועמו א' וצ' (עוד קטין שנעצר גם הוא במעצרי דומא ונחקר על אירועי תג מחיר אחרים בתרגיל מדובבים בכלא עכו, שנחשף בתוכנית 'עובדה'). במשפט הזוטא, שעסק כאמור בקבילות ההודאות של השלושה, פסל בית המשפט את רוב ההודאות לאחר שהתברר שניתנו לאחר עינויים פיזיים, "אמצעים מיוחדים" או "חקירות צורך", כפי שמכנים אותם הפרקליטות והשב"כ.

כעת, אחרי הגשת כתב האישום החדש, מנסים בפרקליטות להביא למצב שיוטל על א' עונש של חמש וחצי שנות מאסר בעקבות שלושה אירועי תג מחיר אחרים – שתי הצתות וניקוב צמיגים – שהודה בביצועם בחקירות שלא בעינויים אלא בתרגיל מדובבים שהפעיל השב"כ כחלק מחקירות פרשת דומא. עורך דינו עדי קידר פועל כעת להפחית מהעונש הפחתה של ממש. מאחר ששלוש שנים היה א' כלוא בפועל, הוא נשא את רוב זמן העונש המרבי על העבירות המיוחסות לו.

לטענת גורמים משפטיים המעורבים בפרשה, לבית המשפט אין הוכחות ברורות שעמירם בן אוליאל ביצע את הרצח בדומא. כפי הנראה בפרקליטות עדיין מתבססים על ההודאה שלו, שכללה, על פי טענות השב"כ, "פרטים מוכמנים", ועל השחזור ששחזר במשטרה.

"הפרקליטות הפעילה על המשפחה מכבש לחצים"

"המטרה של הפרקליטות בהסדר הטיעון שנחתם היא ליצור רושם בציבור שהנה, נמצא אשם ברצח בני דוואבשה וקוראים לו עמירם בן אוליאל, בלי שעדות כלשהי של הקטין תעמוד בסתירה לכך", מסביר מיכאל פואה, מנהל דף 'עלילת דומא' בפייסבוק, ששם לו למטרה לעקוב מקרוב אחר התנהלות בית המשפט והפרקליטות בדינו של עמירם בן אוליאל. "אנשי הפרקליטות מנסים להתמודד עם חוסר האמון של הציבור בכתב האישום. ראינו את זה בסקרים שנעשו: הציבור לא מאמין שעמירם בן אוליאל ביצע את הרצח הזה, בוודאי לא לבדו".

פואה נדרש למצב המשפטי של בן אוליאל, הנאשם המרכזי, וטוען שבית המשפט הכשיר חלק מההודאות שלו, שדווקא הן שסותרות את הממצאים מהשטח ואת עדות השכנים של משפחת דוואבשה, ומדגיש שמדובר בעדויות שהתקבלו בבית המשפט בלי ויכוח ובלי ערעור של הפרקליטות.

"צריך לזכור שתפקיד הפרקליטות במדינת ישראל הוא לא להגיע להרשעה אלא לחקר האמת. במקום לעשות את תפקידה הפרקליטות פועלת אך ורק להגיע להרשעה ולמצוא אשם", תוקף פואה. "אזרחים רבים איבדו את האמון בפרקליטות המדינה, ובצדק. במקרה הרצח של החיילת רחל הלר, ששוב עלה השבוע לכותרות, ובו הורשע עמוס ברנס בלא עוול בכפו וזוכה אחרי משפט חוזר, אפשר לראות בבירור כי לא הצדק והאמת מעניינים את אנשי הפרקליטות כי אם מציאת אשמים.

"נוסף על כך, במקרה דומא יצא נשיא המדינה בהודעה 'בני עמי בחרו בדרך הטרור'. ראש הממשלה קיבל אחריות, ועכשיו המערכת צריכה לגבות את דבריהם. זוהי פארסה שעלולה להביא שוב לשליחתו של אדם חף מפשע למאסר לכל שארית חייו".

בחודשים הקרובים יתנהלו הליכי משפט מקבילים – הליך מקוצר נגד הקטין א' במסגרת עסקת הטיעון וכתב האישום המתוקן. לאחר משא ומתן בין הפרקליטות לסנגורו של א', נגלה סוף סוף מה יעלה בגורלו של הקטין וכמה שנות מאסר יישא בפועל. בה בעת נמשכים ביתר שאת הדיונים בבית המשפט המחוזי בלוד במשפט העיקרי בפרשת דומא, נגד הנאשם המרכזי, עמירם בן אוליאל.

שלב ההוכחות נמשך, ובמהלכו יעלו להעיד עשרות שוטרים, חוקרי שב"כ, שכניהם של משפחת דומא ואחרים. שלב ההוכחות וכתיבת גזר הדין ייארכו ככל הנראה כשנה וחצי, כולל אפשרות של ערעור לעליון מטעם שני הצדדים. במילים אחרות, יש מה לצפות לעוד התפתחויות דרמטיות בפרשה המטלטלת הזו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלחמה ששינתה אותנו

  מאמר מאת עדו רכניץ

מוצאים דרכים חדשות

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם