הכירו את היישוב טראמפ

 7 trump
אז זהו, שלא ממש כך יקראו ליישוב החדש ברמת הגולן שייקרא על שמו של הנשיא האמריקאי. השם ייוודע בקרוב, אבל בינתיים יש כבר מקום ותוכניות מוכנות ובעיקר אור ירוק להאיץ תהליכים לקראת היישוב הראשון שמוקם כאן מזה עשרים שנה

איתמר מור

בסוף השבוע שעבר הכריז ראש הממשלה רשמית שיוקם יישוב חדש ברמת הגולן שינציח בשמו את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. נתניהו אף אמר כי אותרה נקודה ליישום העניין. בירורים מעמיקים יותר בנוגע לאופיו העתידי ומיקומו המדויק העלו כי לא מדובר ביישוב חדש לחלוטין, אלא בניסיון שיקום שלישי במספר ליישוב "ברוכים" שבצפון רמת הגולן.

גלגוליו של היישוב ברוכים החלו לפני כמעט 40 שנה, בשנת 1981. לשם הקמתו של היישוב, בתחילה כהיאחזות נח"ל, פונו כ-300 דונמים של שדות מוקשים. במקום התיישבו חיילי נח"ל בתקופת השל"ת (שירות ללא תשלום). בהמשך הגיעו גם אזרחים שהיו אמורים לבסס את המקום ולהפוך אותו ליישוב קבע, אולם המיזם כשל. ב-1988 המקום חזר לתפקד כהיאחזות נח"ל. בשנת 1991 החליט שר השיכון דאז אריאל שרון ליישב בברוכים גרעין של בית"ר וגרעין של עולים חדשים מברית המועצות. במקום הוקמו מבני קבע ומבני ציבור, אולם על אף ההשקעה הרבה גם ניסיון זה לא צלח וכמעט כל המתיישבים עזבו.

בשנת 2003 הוחלט כי גורלה של ברוכים נחרץ וכי אין מנוס מהקמתו של יישוב קהילתי חדש לגמרי. כדי לא להיכנס לעימותים עם דעת הקהל העולמית, הוחלט שהיישוב החדש יוקם מערבית לברוכים, בתוך קו התב"ע (תוכנית בניין עיר) שאושרה ליישוב שכשל. דבר זה אפשר להציג את היישוב החדש, "קלע-אלון-ברוכים" שמו, כ"שכונה" או "הרחבה" של היישוב המקורי. בניגוד לברוכים, "קלע אלון" התבססה והתרחבה. שלב א' של היישוב הכולל 70 בתים מלא לחלוטין. במהלך השנים נבנתה שכונה נוספת וזכתה לשם "מצוק עורבים". היא מתפקדת כיישוב עצמאי, אולם בפועל מהווה חלק מ"קלע אלון". כיום מתגוררים בקלע-אלון ובמצוק עורבים כ-300 נפש, ולאחרונה החלו במועצה האזורית גולן להכשיר את שלב ב' של היישוב שיביא להכפלת האוכלוסייה במקום.

במשך כל הזמן הזה, מה שנותר מברוכים המשיך לעמוד ממזרח, נטוש, עגום ומוזנח. המקום משרה אווירה מלנכולית ברמה כזאת עד שהפך לאתר צילומים מוצלח לסדרות טלוויזיה כמו "תימרות עשן". ניסיונות של המועצה האזורית גולן להפיח רוח חדשה ביישוב ולהקים בו מכינה קדם-צבאית נכשלו גם הם. ואז הגיע הצו הנשיאותי של הנשיא טראמפ המכיר ברמת הגולן כחלק ממדינת ישראל.

כבר לפני כמה שבועות, במהלך הנופש שלו בגולן, בישר ראש הממשלה לראש המועצה האזורית חיים רוקח על כוונתו לאשר הקמתו של יישוב חדש בגולן שיישא את שמו של נשיא ארה"ב. נתניהו אף מתכוון להשתתף בחגיגות ההכרה בריבונות ברמת הגולן שיתקיימו בחודש הבא תחת הכותרת "העולם עם הגולן", ביום השנה ה-52 לשחרור הגולן. באירוע הוא עתיד אף להניח את אבן הפינה ליישוב החדש, שעתיד לקום במקום שבו היה אמור להיות ברוכים.

בשיחה עם ראש המועצה האזורית הוא מספר כי היישוב החדש עתיד להיות מושב בעל אופי קהילתי מעורב של משפחות דתיות וחילוניות הגרות יחדיו. בשלב הראשון יוכשרו 120 מגרשים, ולפי מה שרוקח צופה העבודות להקמת היישוב יחלו כבר בחודש הקרוב. במשרד ראש הממשלה מעודדים את המגמה המהירה הזאת.

לשאלה מדוע להקים את היישוב החדש דווקא במיקום של ברוכים, מסביר רוקח כי העובדה שלמקום יש תב"ע מאושרת להקמת יישוב מאפשרת מבחינה סטטוטורית להחל מיידית בעבודה, תוך דילוג על מכשולים בירוקרטיים שלא פעם אורכים שנים. הנחת העבודה היא שבתוך חודשים אחדים כבר אפשר יהיה להתחיל ליישב את המקום. המהלך זכה לברכתו של ראש הממשלה ואף גובה בהבטחה כי אחת ההחלטות הראשונות של הממשלה החדשה שתושבע תהיה סיוע בהקמת היישוב.

"חשוב להדגיש שאנחנו מקימים יישוב חדש לגמרי", אומר רוקח. "אין שום משמעות לעבר של המקום הזה. יהיה שם חדש, סמל יישוב חדש, תשתיות חדשות ומשודרגות והכול בתב"ע קיימת".

למה אופי היישוב שנבחר הוא מעורב?

"ההתיישבות ברמת הגולן ידועה בין השאר בזכות המרקם הקהילתי והחברתי הייחודי של סובלנות בין מגזרים שונים. חשוב לנו למנף את המרקם הזה ולהעצים אותו. יש כיום ביקוש אדיר בכל הארץ ליישובים בעלי אופי כזה. המושב נטור מתנהל כבר שנים רבות במודל כזה והוא נחשב להצלחה ברמה ארצית. כיום זמן המתנה למגרש בנטור נע בין שלוש לחמש שנים. הביקוש גדול מההיצע והיישוב החדש הוא הזדמנות פז לתת מענה לכל אותם ממתינים שרוצים לבוא וליישב את הגולן. היעד שהצבתי לעצמי עם בחירתי לתפקיד הוא להכפיל את אוכלוסיית רמת הגולן בתוך עשר שנים, וזו הדרך לעשות זאת".

יש כבר התעניינות בישוב החדש?

"בחודשים האחרונים הייתה פנייה אלי מצד גרעין של בני מושבים מדרום רמת הגולן, דתיים וחילונים, שלא רוצים להמתין חמש שנים עד שיקבלו מגרשים בנטור. הם העלו את האפשרות להקים יישוב חדש. בשעתו, הפנייה שלהם נראתה חסרת סיכוי. ניסינו למצוא פתרונות אחרים של גרעין בתוך אחד המושבים או הקיבוצים, וגם זה לא צלח. מה ששינה את התמונה הייתה ההכרה של טראמפ וההחלטה של נתניהו להקמת יישוב חדש. נוצר בעבורם פתרון יש מאין. זה ממש נס גלוי. אז יש כבר 20 משפחות שמאוגדות יחד ומוכנות מחר בבוקר לעלות כדי להקים את היישוב. מעבר לזה, להפתעתנו הרבה, מאז שהחל כל סיפור ההכרה וההצהרות של ראש הממשלה מחלקת הקליטה במועצה האזורית גולן מוצפת בפניות מכל הארץ. חלקן קשורות ביישוב החדש וחלקן ליישובים אחרים. זכינו למסע פרסום חינמי בסדר גודל מטורף, בלי להוציא שקל. אני מניח של-120 המגרשים ביישוב החדש יימצאו דורשים יותר מהר ממה שאנחנו משערים".

האומנם יקראו ליישוב החדש טראמפ? נראה שלא. הרעיון הוא להביע כבוד לנשיא טראמפ ולמוסד הנשיאות האמריקני בשם כמו "מעלות הנשיא", "קריית הנשיא" או משהו בסגנון זה. "אני מניח שעד לאירוע הרשמי שיתקיים בחודש הבא השם כבר יהיה ידוע ויתפרסם לכול", מרגיע רוקח. "פחות חשוב לי כיצד היישוב ייקרא, אלא שאחרי 20 שנה מקימים כאן יישוב חדש".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלך בשדה

  מאמר מאת הרב חברון...

הילדים הקבועים

  הרה דוד סתיו על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם