לעשות משהו גדול בקיץ

m2torah

פשוט‭ ‬תורה

הנה אנחנו הורסים לכם את ה'לשמה' בלי ייסורי מצפון * נעשה את זה הכי פשוט: בכל יום שלמדתם תורה, בכל דרך: האזנה לשיעור מוקלט ברשת, פרק במסילת ישרים, עמוד גמרא, פרק משניות, רמב"ם יומי ומה שבא לכם בטוב. סיימתם? עכשיו אתם מבקשים מאחד ההורים, מסבא, מסבתא, מהרב שלכם ואפילו מהדודה הצדיקה שיעבירו אלינו דוא"ל ובו השם שלכם ומה שלמדתם, והנה אתם בהגרלה השבועית. לימוד נוסף? שלחו דוא"ל נוסף, ויש לכם כניסה נוספת להגרלה * רדוד? ככה אנחנו יודעים לעודד

מה לומדים? 

כלל הזהב: אין אדם לומד אלא מה שלבו חפץ

מה שמתאים לכם ואתם מרגישים שמחיה אתכם. 

הנה כמה אפשרויות לדוגמה:

 • הלכה: הסדרה המצוינת של פניני הלכה במגוון נושאים, וכמובן הקלסיקה: קיצור שולחן ערוך (הרב גאנצפריד, מקור חיים או הרב אליהו), משנה ברורה, ילקוט יוסף או נושאים ספציפיים (שמירת שבת כהלכתה, 'ואכלת ושבעת' על כשרות וכדומה). המלצה חמה על שמירת הלשון (ספרי חפץ חיים, נצור לשונך ועוד). בן איש חי משולב בפרשת שבוע.
 • מוסרמסילת ישרים ואורחות צדיקים הקלאסיים, או ספרים חדשים מהשנים האחרונות.
 • משנה: בימים אלו בדיוק החל סבב הפרק היומי. אבל אין יותר פשוט מקהתי. זה מהר וזה מקיף. 
 • תנ"ך: אין כמו פרק או שניים לפני השינה כדי לסגור את היום כמו שצריך (אפשר להיעזר בפירוש מצודת דוד וכדומה), ולמי שירצה ספרי ביאור על ספרים ספציפיים (למשל הסדרה המופלאה של הרב יגאל אריאל).
 • גמרא: אפשר לקחת מסכת קצרה (תענית, מכות וכדומה) ולעשות מבצע לסיים אותה בחופש (ניתן להיעזר בשוטנשטיין או שטיינזלץ אם צריך). הדף היומי הוא מסגרת מצוינת (לכל השנה), וב'פורטל הדף היומי' תמצאו שפע אפשרויות לשיעורים לצפייה או להאזנה אפילו באורך של 10 דקות (!).
 • אמונה – ספרי יסוד – כוזרי, הקדמות הרמב"ם וכדומה, או שפע של ספרים מהשנים האחרונות בכל נושא שתבחרו (אמונה, צניעות, תפילה, גאולה ועוד).

* בתי מדרש וירטואליים מציעים עשרות אלפי שיעורים מעולים מגדולי הרבנים בכל נושא שתבחרו לקריאה, לצפייה, להאזנה ולהורדה. הבולטים: ערוץ מאיר, בני דוד, הר עציון, מגוון ישיבות (בית-אל, רמת-גן, מעלות, הר-ברכה ועוד), אשירה עם הרבנית ימימה לנשים ועוד.

איך לומדים? 

לבד מתוך ספר זה אחלה.  

עם חברותא - עוד יותר טוב. 

בין מנחה לערבית - קלאסי. 

שש בבוקר לצד קפה שחור לפני התפילה – אורות גבוהים.

ואם ארגנתם קבוצת לימוד, שיחקתם אותה. 

אבא, סבתא וכל מבוגר מקורב – שלחו לנו דוא"ל ובו תוכן הלימוד (לדוגמה: גמרא מסכת מכות, דף ד עמוד ב – דניאל שוורץ, בן 16, קיבוץ נהלל, טלפון וכתובת למשלוח). אין הגבלה על משלוח שבועי של הודעות דוא"ל. 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

m6gedalyah

מה זקנים רוצים

בכל מקום מגורים בארץ יש סביבנו לפחות כמה כאלה, אבל איכשהו עוד לא ממש הזדמן לנו לבקר. נדב גדליה נכנס לשני בתי האבות הקרובים אליו הביתה וגילה עולמות חדשים * הם ממש מזמינים אתכם להגיע אבל גם מבטיחים לכם שחוץ מהביקור שהם ירוויחו, אתם תקבלו חוויה שתוכלו לקבל רק מאנשי הדור הקודם * בסוף הביקור תביאו איזה סלפי יפה, שלחו לנו ואתם בהגרלה

 

מה צריך לעשות כדי להיכנס להגרלה השבועית

 

תפסו לכם חבר או חברה חדשים. שבו קצת, ספרו על עצמכם והם יספרו על עצמם. אולי איזה לק חדש לאצבעות הגברת או איזה לימוד משותף עם האדון. חייכו לסלפי משותף ושלחו לנו עם הפרטים שלכם. כל מפגש שלכם יגדיל את הסיכויים שלכם לפרסים – אין הגבלה על מספר התמונות והפרטים מדי שבוע. 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

m3shomer hen tamari

צילום: חן תמרי

השומר החדש

כובע, נעליים גבוהות, טלית-תפילין-סידור, כלי בישול ושק שינה – זו רשימת הציוד הבסיסית שהכינו לכם בתכנית 'מתחברים לאדמה' של 'השומר החדש' * בואו לשלושה ימי סיוע לחקלאים במטעי זיתים, השבחת מרעה ופריצת שבילים * בין מעדר לטוריה יש מעגלי שיח על אהבת הארץ וציונות * חסרי ניסיון וכושר? הפעם זו לא בעיה 

תורנות שמירה במשך כל הלילה, שינה בשטח ועבודת צוות. לא מדובר בטירונות צבאית, אלא בתכנית מיוחדת של ארגון 'השומר החדש'. 'מתחברים לאדמה' היא תכנית שמתקיימת, זו השנה השלישית, במשך כל ימות השנה, והיא מציעה לבני נוער להצטרף לשלושה ימי עבודה בחופשת הקיץ. 

קבוצות מתנדבים שיצטרפו לתכנית הקיץ של 'מתחברים לאדמה' יקימו מתחם אוהלים בשטח, לרוב באזור חקלאי בנגב או בגליל, והיידה – לעבודת האדמה. השנה התכנית תתמקד בשני מוקדים מרכזיים: סמוך לקיבוץ נצר (אזור פרדס חנה), וסמוך למושב חזון. ייתכן שבהמשך הקיץ יתווסף עוד מוקד. 

היכנסו להגרלה השבועית

מערכת עולם קטן תקבל בכל שבוע את רשימת המתנדבים מארגון השומר החדש, ותכניס את המתנדבים שציינו שהגיעו במסגרת מיזם הקיץ של עולם קטן להגרלה השבועית. 

 

m72

המערכה הראשונה

המחזה הזוכה בתחרות הזו יזכה להפקה מלאה על במת תאטרון 'אספקלריא' * מוזיקה עם שורשים יש וגם קולנוע התחיל להתפתח, אפילו תאטרון יהודי צמח כאן. אבל מסתבר שכותבי מחזות – אין מספיק בעולם היצירה המחובר למסורת * תאטרון 'אספקלריא', בשיתוף 'עולם קטן', מזמין אתכם לקפוץ למים וליצור מחזה משלכם בתחרות הראשונה לכתיבת מחזות * בהצלחה

למי מיועדת התחרות? לכל סוגי הכותבים: ותיקים, חדשים, צעירים, מבוגרים, כותבים למגירה ומנוסים. 

מה צריך להגיש? יש לשלוח קובץ המורכב מסינופסיס ומדיאלוגים. 

 1. סינופסיס הוא תקציר מפורט של העלילה ובו מפורט מה יעשו הדמויות בכל שלב. בתקציר זה לא יבואו דיאלוגים. אלה יגיעו בשלב הבא.
 2. טקסט המחזה – אחרי הסינופסיס אנחנו מבקשים טקסט של כ-2000 מילה, שזה בערך שליש ממחזה ממוצע. יודגש שבקובץ המוגש לא חייב להיכתב כל המחזה מתחילתו ועד סופו, אבל חייבות להיות בו לפחות שלוש מערכות עם דיאלוגים בין הדמויות.

מיון ראשוני: 

המחזות שיישלחו ייבחנו על ידי כעשרה לקטורים, והם יחליטו על שמונה מחזות שיעלו לשלב הגמר. 

בערב הסיום של התחרות יתקיים תאטרון קריאה. שחקנים מקצועיים יקריאו את הטקסטים של שמונת המחזות שיעלו לשלב הגמר בפני חבר השופטים והקהל, שיבחרו את המחזות הטובים ביותר. בסיום ההצבעה יוכרזו שלושת המקומות הראשונים.

הפרס הראשון עומד על חמשת אלפים שקלים. נוסף על כך, הזוכה יקבל ליווי של כותב מקצועי בכתיבת המחזה, שבהמשך יופק על ידי התאטרון. כמו כן תינתן לזוכה מלגת לימודי מחזאות בבית הספר 'אספקלריא'. 

הפרס השני עומד על אלפיים שקלים וכן תינתן לזוכה מלגת לימודי מחזאות בבית הספר 'אספקלריא'.

הפרס השלישי הוא מלגת לימודי מחזאות בבית הספר 'אספקלריא'.

חוקי התחרות

 • בתחרות משתתפים מחזות חדשים מקוריים, בשפה העברית, שלא הוצגו על במות מקצועיות.
 • המחזה לא הוגש לתחרויות אחרות ולא פורסם בעבר.
 • זכויות היוצרים של המחזה שייכות רק למגיש ולא לאיש או לגוף אחר.
 • עם המחזה יש לשלוח טופס הרשמה עם הפרטים הבאים: שם, תאריך ומקום לידה, השכלה, מקצוע, ביוגרפיה מקצועית קצרה, כתובת, מספר טלפון ודואר אלקטרוני. ללא פרטים אלה לא יוכל המחזה להשתתף בתחרות.
 • השולח יחתום על הצהרה המאשרת שהוא כתב את המחזה בעצמו, שהמחזה לא עלה על במה מעולם, ושהזכויות הן שלו.
 • המחזות ייבחרו על פי קריטריונים של מקוריות, שפה בימתית, שפת דיבור ודיאלוג, עיצוב הדמויות ומבנה המחזה.

איך ניגשים לכתוב מחזה וכיצד כותבים אותו נכון?

"בעניין הזה צריך בהחלט להסתכל על מחזות קיימים", אומר לוֹבר ולא נותן הנחות. "צריך פשוט לקרוא ספרים. מי שלא מכיר את עולם המחזאות – חייב לקרוא כמה מחזות ולראות איך הם כתובים ובאיזה אופן מוגשים החומרים. נוסף על כך, המשתתפים יוכלו להיעזר בטיפים של כותבים מקצועיים שנפרסם כאן בכל שבוע".

לפני שניגשים למלאכת הכתיבה, כיצד בוחרים רעיון ומפתחים אותו לסיפור? 

"קודם כול בדקו עם עצמכם אם יש לכם מה להגיד, ורק אחרי כן תלבישו את זה על סיפור. נכון שבעולם האמִתי הרעיון לפעמים מגיע מסיפור, שהוא מתעורר מדיאלוג. אבל גם אם התעוררתם מזה, בסופו של דבר תצטרכו לשאול את עצמכם על מה המחזה שלכם ומה אתם רוצים להגיד באמצעותו. אחרי שגיבשתם את הדבר הזה אתם יכולים לספר את הסיפור, שמורכב, כמו כל דבר בחיים, מעלילה, מדמויות ומאירוע מחולל". 

את המחזות אפשר לשלוח עד א' באלול לכתובת: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

יש לכתוב בשורת הנושא: השתתפות בתחרות. 

אירוע הסיום ייערך באמצע חודש אלול. 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם