עונת הניסים של רמת הגולן

 6 golan
איש כמעט לא זוכר כבר את העכברת שזיהמה את מעט המים שעוד נותרו בנחלי הגולן בקיץ שעבר. כשמסתכלים על מה שעברה הרמה בחודשים האחרונים, נדמה לרגע שהמרחב הפוליטי ואיתני הטבע תיאמו ביניהם מהלכים כדי לחולל את השינוי שאנשי המקום מייחלים לו כבר שנים * חיים רוקח, ראש המועצה האזורית גולן, מנסה לנצל את המומנטום שנוצר מהכרזת טראמפ – תרומות שמגיעות מרחבי העולם מאז הצהרת ארה"ב על הכרתה בריבונות בגולן, משקיעים עם תוכניות יומרניות שאמורות להכפיל את אוכלוסיית הרמה בשנים הקרובות ועוד, וזוהי כנראה רק ההתחלה

איתמר מור

הצו הנשיאותי המכיר ברמת הגולן כחלק ממדינת ישראל שעליו חתם הנשיא האמריקני טראמפ לפני כחודש, עבר אצל רובנו מתחת לרדאר. ככל הנראה, הבחירות ואירועים נוספים הביאו לכך ש'אין בעל הנס מכיר בניסו', אולם בגולן עצמו הרושם של ההצהרה ההיסטורית הזאת מורגש במלוא העוצמה.

הגולן מקובע כבר שנים רבות בתודעה הישראלית כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. חוק הגולן, שהועבר בכנסת לפני כמעט 40 שנה, קובע שרמת הגולן היא חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. אולם גם החוק לא הצליח להסיר את עננת חוסר הוודאות באשר לעתידו של השטח. יעידו על כך לפחות שלוש ממשלות שניהלו ב-40 השנים המדוברות שיחות עם הסורים, בתיווך אמריקני, על הסדר שכלל נסיגה מהגולן. המצב הזה של 'להיות עם אבל להרגיש בלי' בא לידי ביטוי בתקציבים ובסדרי עדיפות מבחינת הממשלה. ההשקעות הממשלתיות בנגב נאמדות לאורך השנים במאות מיליארדים. באותן שנים הושקעו בגולן עשרות מיליונים בלבד.

מבחינה זו, ההצהרה האמריקנית שינתה את הכללים. הדי ההכרזה וההשלכות הבינלאומיות שלה אולי לא מורגשות עדיין ברחוב, אולם לא כך פני הדברים אצל חיים רוקח, ראש המועצה הטרי יחסית של הגולן. רוקח, שמאז נכנס לתפקידו לפני חמישה חודשים עסוק בעיקר בבשורות טובות ובגשמי ברכה, רואה בהכרזה האמריקנית לא פחות מהצהרת בלפור של דורנו, ואפילו משווה אותה להצהרת כורש שהביאה לבניית בית המקדש – וכל זה לאור מעמדה של אמריקה כמעצמה הגדולה והיחידה בעולם.

למה ההצרה של טראמפ דרמטית כל כך?

"כששואלים אותי את השאלה הזאת, אני לא סתם משווה את הדברים להצהרת בלפור. בלפור היה בסך הכול שר החוץ הבריטי. מבחינתנו הוא לא יותר משם בהיסטוריה. אך ההצהרה שלו היא זו שהניחה את היסודות להקמתה של מדינת ישראל. הוא זה שהחל להניע את גלגלי ההיסטוריה לעבר המציאות שאנו חיים בה כיום. הצהרת כורש, לפחות זו שנמצאה ומופיעה בממצאים הארכאולוגיים, מעניקה חופש דת לעמים שחיו תחת השלטון הפרסי. לא יותר ולא פחות. בפועל היא זו שהניחה את היסודות להקמתו של בית המקדש השני. אני בכוונה מביא את הדוגמאות הללו כדי להבהיר שמה שנראה בנקודת הזמן הנוכחית לא יותר מהצהרה אמריקנית מנומסת, משנה את כל היחס של ממשלת ישראל ושל ממשלות העולם לרמת הגולן תחת שלטון ישראלי. הצו של הנשיא טראמפ הוא המסמר האחרון בארון הקבורה של הרעיון שמדינת ישראל תרד מהגולן בעתיד, בסיטואציה כזו או אחרת. הוודאות בדבר הישארותנו כאן לתמיד היא כעת מעל לכל ספק. זה ביטחון מוחלט לא רק מצידנו אלא גם מצד האמריקנים.

"הוודאות הזאת סוללת את הדרך להשקעות ישראליות ובינלאומיות בגולן בסדרי גודל שלא נראו לפני כן, בשל חוסר הוודאות. הצו הנשיאותי מאפשר כעת השקעות אמריקניות בגולן, הן מצד הממשל והן מצד גופים פרטיים. בעקבות האמריקנים יבואו גם האחרים. יש בגולן פוטנציאל ענק לשיתופי פעולה בתחומי האנרגיה, הנוף, התיירות, התקשורת, התחבורה והחקלאות. הפוטנציאל הזה הפך כעת לממשי".

"מה שנראה בנקודת הזמן הנוכחית לא יותר מהצהרה אמריקנית מנומסת, משנה את כל היחס של ממשלת ישראל ושל ממשלות העולם לרמת הגולן תחת שלטון ישראלי. הצו של הנשיא טראמפ הוא המסמר האחרון בארון הקבורה של הרעיון שמדינת ישראל תרד מהגולן בעתיד"

 

אילו הדים יצרה ההצהרה?

"תוך שעה מרגע שנחתם הצו הנשיאותי כבר היו הדים, בעיקר מארה"ב, שם ההצהרה נתפסת כדרמה של ממש. המועצה האזורית גולן ואני אישית, מוצפים מאז ההצהרה בהזמנות לביקורים בארה"ב אצל שדולות ופדרציות שמעוניינות לתרום למיזמים בגולן. יש פניות גם מצד גורמים שאינם יהודים וגם מצד גופים במדינות אחרות. הצו הנשיאותי הסיר מעל רמת הגולן את ההגדרה 'שטח כבוש', מה שמאפשר כעת מבחינת החוק האמריקני להעביר תרומות מוכרות למס לפרויקטים כאן. זה תפס אותנו בהפתעה מוחלטת. אין לנו במועצה כלים לקלוט תרומות מכיוון שהאפיק הזה היה חסום בפנינו כל השנים. כעת אנחנו מנסים להקים מנגנון שיוכל למנף את העניין על פי החוקים השונים. אנחנו רוצים לנצל גם את הזינוק התודעתי להגברת התיירות מחו"ל בגולן – מצד יהודים ומצד נוצרים אוונגליסטים. זה גל שאסור לנו להתעלם ממנו ולתת לו לחלוף על פנינו".

מה המשמעות מבחינת הממשלה הישראלית?

"ההכרזה של הנשיא טראמפ התרחשה בעיצומה של תקופת בחירות, כך שעדיין אין לנו עם מי לעבוד. אבל אני מניח שבתוך שבועות ספורים תושבע הממשלה החדשה ואנחנו ניגש לפרוע את השטר הזה. כל המפלגות התייחסו במהלך הבחירות לחובה לבצר את מעמדו של הגולן ולהגדיל את מספר התושבים המתגוררים כאן. טראמפ נתן לכל זה חיזוק אדיר ואנחנו נבקש מנבחרי הציבור לעמוד מאחורי ההבטחות כדי לקדם את חזון הגולן – הוא אמנם לא השתנה, אך כעת הוא אפשרי למימוש יותר מאי פעם".

מה כלול בחזון הזה?

"כשנכנסתי לתפקידי כראש מועצה לפני פחות מחצי שנה, אמרתי שהיעד שלי הוא להביא להכפלת אוכלוסיית הגולן בתוך עשור. על אף שטחה העצום של רמת הגולן, בכל יישובי המועצה האזורית מתגוררים כיום פחות מ-20 אלף תושבים, שזה בערך שכונה ממוצעת בפתח תקווה. אנחנו רוצים להגיע למצב שבו בשנת 2030 יהיו ביישובי המועצה לפחות 40 אלף איש, ואני מקווה שהרבה יותר. כדי להגיע ליעד הזה דרושים מנועי צמיחה כמו: תעסוקה, תיירות, תחבורה, תשתיות תקשורת, מבני ציבור, בינוי, מסחר ועוד. המצב החדש, שלאחר ההכרזה האמריקנית, מאפשר לנו להגיע לממשלה מעמדה אחרת לגמרי. אנחנו נציג לממשלה תוכניות למנועי צמיחה ונדרוש החלטות ממשלה כדי לקדם אותן".

איך פורטים את החזון לפרקטיקה בשטח?

"אתן דוגמה אחת פשוטה. כיום כל הכבישים ברמת הגולן הם כבישים חד-נתיביים, רובם המוחלט מפותל ונעדר תשתיות בסיסיות כמו שוליים. הכבישים האלה לא יוכלו לשרת 40 אלף איש בשגרה. כבר כעת הם בקושי משרתים את התושבים, ובחגים ובחופשות כשמגיעים לגולן עשרות אלפי מטיילים, נוצרים כאן פקקים אדירים. הכבישים הללו משרתים ביומיום גם את צה"ל שנע עליהם עם מובילי טנקים ועם כלים כבדים שמסרבלים ומאיטים מאוד את התנועה. אפשר לפתור את המצב באמצעות שדרוג הכבישים הקיימים, למשל באמצעות סלילת נתיב נוסף. אבל אפשר גם להחליט לסלול כביש חדש, ישר, דו-מסלולי לכל כיוון, עם גשר עילי גבוה מעל הירדן, שיחבר את קצרין עם אזור התעשייה צחר בחצור הגלילית, שאליו הרכבת אמורה להגיע בעוד כשש שנים. כביש כזה יאפשר נסיעה של 12 דקות בין קצרין לתחנת הרכבת. לחלקנו תסריט כזה נשמע כמו מדע בדיוני, אבל הוא אפשרי, ובדיוק לזה אני מכוון שכשאני מדבר על מנועי צמיחה והחלטות ממשלה. אותו כיוון צריך להוליך אותנו ביחס לתשתיות חינוך, מרכזי תעסוקה ומסחר, תשתית בריאות של קופות החולים ועוד. אם אנחנו רוצים להביא לגולן אנשים, צריך לייצר בעבורם תשתיות לפני כן, וכעת השעה מוכשרת לכך".

האם הגידול באוכלוסיית רמת הגולן לא יפגע באופי של חבל הארץ הזה שהוא למעשה שמורת טבע?

"במספרים המדוברים אין חשש כזה. עם זאת, אני לא מתלהב מהתוכנית של משרד השיכון להביא את אוכלוסיית הגולן עד לשנת 2048, שנת ה-100 למדינה, ל-250 אלף תושבים. לדעתי זינוק חד כל כך במספר התושבים בגולן יגרום לפגיעה במרקם החיים שנוצר פה וישנה בצורה חדה את אופי ההתיישבות. גם ערכי טבע עלולים להיפגע, מה שישנה את פניה של רמת הגולן שהיא שמורת הטבע של ישראל, מקום שאליו באים לטייל ולנפוש. ההתקדמות צריכה להיות קודם כול ביחס לשאיפות של המועצה ובמקביל לגידול הטבעי באוכלוסיית ישראל, תוך שמירת הצביון הכפרי והקהילתי".

"תוך שעה מרגע שנחתם הצו הנשיאותי כבר היו הדים. הצו הנשיאותי הסיר מעל רמת הגולן את ההגדרה 'שטח כבוש', מה שמאפשר כעת מבחינת החוק האמריקני להעביר תרומות מוכרות למס לפרויקטים כאן. זה תפס אותנו במועצה בהפתעה מוחלטת; אין לנו כלים לקלוט תרומות מכיוון שהאפיק הזה היה חסום בפנינו כל השנים"

 

עבר עלינו חורף מבורך מאוד מבחינת גשמים. איך הוא השפיע על החקלאות ועל שמורות הטבע בגולן?

"כבר שכחנו אבל לפני חצי שנה הדיבור בגולן היה על 'עכברת'. רשות הטבע סגרה שמורות, נחלים ומסלולי טיול מחשש להידבקות במחלה. אי אפשר היה להיכנס למעיינות. מצב משאבי המים בגולן הגיע לשפל שלא נראה כדוגמתו. זה פגע בטבע, בתיירות ובבעלי העסקים והצימרים. הפגיעה האנושה ביותר הייתה בחקלאות. חקלאים נאלצו להשקות מטעים ושדות, כשהיה ברור שאם לא יקרה נס בחורף לא יהיה מנוס מלעקור עשרות מטעים. גם התעשייה נפגעה. משרד הבריאות סגר בקיץ האחרון כמה פעמים את קו השאיבה של חברת 'מי עדן' ממעיין הסלוקייה לאחר שהתגלו חריגות באיכות המים. היינו ממש על עברי פי פחת. והנה בא החורף האחרון והפך את הקערה על פיה. כבר שלושה שבועות שלא יורד גשם, אבל מאגרי המים ממשיכים לעלות על גדותיהם. הזרימות בצידי הכבישים ובמורדות הגולן משתלבות בירוק ובמרבדי הפריחה. הכינרת עלתה כמעט בשלושה מטרים וחצי, מספר שאף אחד לא העז לדמיין. הטבע ניצל. הפרנסה של מאות בתי אב ניצלה. אנחנו חיים בתוך נס וצריכים לזכור את זה.

"אנחנו בחודש ניסן, שכשמו כן הוא, חודש של ניסים. גם חודש אדר הוא חודש של ניסים, אבל ניסים נסתרים כפי שהיה במגילת אסתר. יצא שזכינו דווקא בחודש אדר לשפע של גשמים שלא נראה פה כבר שנים רבות, וכן להכרזה של הנשיא טראמפ. אם זהו הגדר לניסים נסתרים, הרי שמה שאנחנו עתידים לראות בגלוי בחודש הנוכחי הוא כנראה כאין וכאפס. ניסים גלויים יותר. צריך פשוט לפקוח את העיניים ולראות את הנס. כל מי שיגיע בחג הקרוב לטייל בגולן לא יאמין למראה עיניו. שפע הפריחה המדהימה, המאגרים שעדיין שופעים ועולים על גדותיהם. הנחלים השוצפים בשמורות הטבע. אין מילים לתאר עד כמה הגולן יפה אחרי החורף האחרון".

 צילום:  חיים לצח, לע"מ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם