ראיות ליציאת מצרים?

 m4 mitzraim
התקשורת והממסד הארכאולוגי טוענים שאין ראיות ליציאת מצרים * לא שאתם צריכים את זה לליל הסדר, אבל פסח הוא הזדמנות להצצה לממצאים הארכאולוגיים הרבים שמציתים את הדמיון על הקשר ביניהם לבין בני ישראל במצרים * האם העברים היו תושבי אווריס הקדומה? האם במקרה ענח' הוא חלק משמו של צפנת פענח? האומנם פפירוסים עתיקים מזכירים סיפורים מקראיים? * אתם יכולים לראות בחלק מהממצאים אזכורים היסטוריים של סיפור לידתנו במצרים, ואם לא – לפחות לקבל השראה כדי לגרום לסיפור להיראות יותר חי

יחזקאל לנג

ב-100 השנים האחרונות הכחישו הממסד הארכאולוגי והתקשורתי בעקשנות כי אי פעם היו עברים משועבדים במצרים. באתר ynet נכתב כי "אין ראיות שסיפור יציאת מצרים המקראי התרחש". ויקיפדיה מכנה את יציאת מצרים "מיתוס" וטוענת כי "אין אינדיקציה שישראלים חיו אי פעם במצרים העתיקה". הגדילו לעשות הארכאולוגים הישראלים מאוניברסיטת תל אביב: על פי פרופ' זאב הרצוג "סיפור יציאת מצרים הוא אוסף האגדות על עם ישראל, אבל אין לו בסיס היסטורי אמיתי". פרופ' ישראל פינקלשטיין, אחד מראשי המבקרים של הארכאולוגיה המקראית, אמר לעיתון 'הארץ' כי "אין ראיות שבני ישראל היו במצרים, אפילו לא ראיות מעטות".

אני חושב שלהגיד דברים כה חותכים זו החטאה לאמת. לא צריך לטעון שיש בידי העולם הארכאולוגי היום הוכחות חותכות להימצאותם של בני ישראל במצרים, כדי להכיר בשפע של ממצאים מדהימים ומרגשים בנוגע למהפכה העולמית שהתרחשה במצרים סביב עם שמי עתיק יומין. כל מי שמכיר את התחום יודע שאחת התעלומות הכי לא פתורות במחקר האגיפטולוגי הוא כרונולוגיית האירועים והשיוך לתקופות ההיסטוריות השונות. מדובר לעיתים בפערים של מאות שנים בין התיאוריות השונות. המחלוקת רק מתחדדת כשמנסים לתארך את יציאת מצרים. ובכל זאת, הרשו לי להציג לכם כמה מהם כדי לאתגר קצת את המחשבה ולצבוע באופן ארכאולוגי את הסיפור המכונן של עמנו.

הארכאולוג מנפרד ביטאק מהמכון האוסטרי לאגיפטולוגיה, מנהל במשך 30 שנה חפירות בחורבות אווריס, שסביר שהן נמצאות בתל א-דבע שבצפון מצרים. נחשפו שם ממצאים רבים התואמים את התיאור המקראי, ויכולים להצביע על כך שהייתה באווריס נוכחות עברית חזקה.

הארכאולוג מנפרד ביטאק

אווריס עצמה מלאה חפצים ממוצא כנעני שהם בבירור לא מצריים. לדוגמה, ביטאק מציין כי יש אינדיקציות נרחבות להימצאות של צאן סביב שרידי אווריס, דבר חריג מאוד במצרים. "והיה כי יקרא אליכם פרעה... ואמרתם: 'אנשי מקנה היו עבדיך מנעורינו ועד עתה'... בעבור תשבו בארץ גושן, כי תועבת מצרים כל רועה צאן" (בראשית מו, לג-לד).

בנוסף, חלקות הקבורה באווריס הן שמיות אופייניות. בעוד קבורה מצרית נעשית בדרך כלל בגוף ישר, בשכיבה על הגב, העמים השמיים קברו את מתיהם על צידם, במצב "חצי-עוברי". כל כלי החרס וכלי הנשק שנמצאו בחלקות הקבורה שם, גם הם ממוצא כנעני. עם זאת, חשוב לציין כי הזיהוי השמי לא מוכיח שמדובר דווקא בבני ישראל, ויש חוקרים הסבורים שייתכן שאפשר לייחס זאת להיקסוסים – שאותם יוסף בן מתתיהו כן זיהה כבני ישראל, אבל כיום אין עדיין תימוכין מובהקים לדעתו זו.

בתקופות מאוחרות יותר נמצאו קברים המכילים שלדים עם סימנים של תת-תזונה ומתח. אבל מזעזע עוד יותר הוא הגידול העצום בקברי תינוקות, שמגיע ל-50% מכל השרידים. אווריס גם מראה סימנים של נטישה פתאומית, ומיד אחריה מצרים עוברת תקופה של הרס שלוקח לה יותר ממאה שנים להתאושש ממנו. שתי העובדות הללו מזכירות מאוד את הסיפור מספר שמות.

הארמון של אווריס

באווריס התגלו גם שרידי ארמון של פקיד בכיר. העיצוב הייחודי שלו כלל שתי שורות מרכזיות של 12 עמודים מפוארים. האם גם לכם זה נראה ארמון שמתאים להיות מעוזם של 12 שבטי ישראל?

הארמון נבנה על שרידי מתחם מגורים מפואר בעיצוב סורי אופייני, הטיפוסי לבתים בתקופת הברונזה באתרים כגון חרן. ייתכן שזה יכול להצביע על כך שבוניו היו מהאזור – ואנו יודעים שבית יעקב הגיע מחרן. יש חוקרים המציינים באריכות כיצד פרטים רבים במבנה זה עולים בקנה אחד עם מסורות בני ישראל, עם ההתיישבות שלהם בגושן ועם הקריירה של יוסף המקראי.
בית הקברות

בגן הארמון יש בית קברות עם חלקות קבורה שמיות. בתוך בית הקברות הזה היו 12 אנדרטות; 12 קברים עיקריים לגברים הבכירים. שוב אנו נתקלים במספר שבטי ישראל.

בית הקברות של הארמון באווריס

הפסל של יוסף

הכבוד שניתן למושל השמי של הארמון מטעם השלטון המצרי היה גדול כל כך, שהוענק לו קבר בפירמידה ופסל מסיבי בגובה שלושה מטרים כדי להנציח את זכרו. לפסל עור צבוע בצהוב, שיער אדום-אש, והוא מחזיק בידו מקל זריקה – כולם סימני מובהקים של אתניות שמית. הקדשת קבר פירמידה מפואר לפקיד שמי היא אנומליה ללא מקבילה בהיסטוריה המצרית העתיקה. אבל הפרט הבולט ביותר בפסל הוא הלבוש – מעיל ארוך, עשיר עם פסים צבעוניים. משגע, לא?

שחזור הפסל שנמצא באווריס

בניגוד לכל הקברים האחרים, שבהם נשמרו העצמות, השלד בקבר הפירמידה הוסר במה שנראה כמעשה דתי – מכיוון ששודדי קברות בוזזים אוצרות, לא עצמות. זה תואם למה שכתוב בתורה, לפי בקשת יוסף, כי עצמותיו לא יישארו מאחור במצרים אלא יובאו לארץ המובטחת (בראשית נ, כד-כה).

אווריס היא אחד מאתרי הארכאולוגיה הגדולים במצרים. אחרי 30 שנה של חפירה, נחשפו רק שלושה אחוזים מהאתר, ועוד 20 אתרים הדומים לאווריס ובאותו אזור עדיין לא נחפרו.

הממצאים באווריס הובאו לתשומת הלב העולמית על ידי האגיפטולוג דוד רוהל, אשר חיבר ספרים בנושא ארכאולוגיה מצרית והמקרא.

האגיפטולוג פרופ' דוד רוהל ואחד מספריו

ענח'

רוהל ואחרים מאמינים שהפסל באווריס מתאר את "ענח'" המפורסם, הווזיר (השר) ההיסטורי ששירת תחת אמנמחת (Amenemhat) השלישי, והוא יוסף המקראי. ייתכן שענח' הוא ליבת שמו המצרי של יוסף כפי שכתוב בתורה, "צפנת פענח" או "צפנת פה-ענח'" כפי שהיה מבוטא, ככל הנראה. משמעות השם היא "מי שחי" (בראשית מז, ח). משמעות זו מעניינת: אולי פרעה, שהיה עד למפגש הדרמטי בין השר ואביו שחשב שיוסף מת במשך כל כך הרבה שנים, חשב שראוי להזכיר את שם השר שלו כ"מי שחי". כמו כן ראוי לציין כי אחרי הווזיר ענח' שלטו שני בניו – שניהם הפכו לווזירים עוצמתיים בזכות עצמם: רסנב ואימרו. אולי שני בניו של יוסף, אפרים ומנשה, ירשו את תפקידו?נראה שהם המתאימים ביותר...

הממצאים באווריס משלימים את גילוים של שני מסמכים מרתקים. מה שמכונה "פפירוס ברוקלין", מתקופת הממלכה המצרית האמצעית, מתעד את החשבונות הביתיים של משק בית מצרי. שם מפורטים כמעט 100 עבדים, כולם עם שמות שמיים או עבריים כגון: אשרה = אשר (בראשית ל, יג); שכרה = יששכר (בראשית ל, יח); עקובה = יעקב; ושפרה – המיילדת העברית (שמות א, טו).

"פפירוס איפוור" מתאר אירועים מן המאה ה-18 לפני הספירה, שזו אמנם רק אחת מבין אפשרויות התיארוך של יציאת מצרים. עם זאת, ההתרחשויות המתוארות לא יכולות שלא להזכיר את הסיפור שאנו מכירים מספר שמות – הכוללות תיאור של הנילוס "כמו דם" ומשרתים שבורחים.

פפירוס איפוור

IP 2:5-6 דם בכל מקום.

02:10 הנהר הוא דם.

שמות ז, כ-כא: "וייהפכו כל המים אשר ביאר לדם... ויהי הדם בכל ארץ מצרים".

IP 1:13 הבוזז בכל מקום, והמשרת לוקח מה שהוא מוצא.

IP 3:2 זהב ולפיס לאזולאי, כסף ומלחייט... מהודקת על צווארם של שפחות.

שמות יב, לה-לו: "ובני ישראל עשו... וישאלו ממצרים כלי כסף וכלי זהב ושמלות. וה' נתן את חן העם בעיני מצרים וישאילום וינצלו את מצרים".

IP 9:11 הארץ היא ללא אור

שמות י, כב: "ויהי חושך על ארץ מצרים".

IP 4:13 עצים נפלו וענפים נתלשו

שמות ט, כה: "ויך הברד בכל ארץ מצרים... ואת כל עץ השדה שיבר".

IP 3:16 יש אנחות בכל הארץ מעורבות בצעקות

IP 2:13אנשים קוברים את אחיהם בכל מקום

שמות יב, ל: "ותהי צעקה גדולה במצרים כי אין בית אשר אין שם מת".

בהקבלה נוספת לתנ"ך, תעלה שנבנתה בתקופת אווריס מחברת את הנילוס לאגן פיום. רוהל חושב שהתעלה נכרתה תחת שלטונו של יוסף כדי למנוע הצפות מהנילוס – מה שהיה גורם לרעב. תעלה זו ידועה עד היום בשם "נתיב המים של יוסף".

חותמת יוסף

אבל את הממצא הנפלא ביותר באווריס עדיין לא הזכרנו.

באותו ארמון שבו נמצא הפסל של יוסף – הארכאולוגים חשפו ממצא מיוחד מאוד: בולה (חותם) שלא דמתה לשום דבר שנמצא אי פעם בעבר. הבולה מציגה גרסה מאוירת שמזכירה מאוד את הסימנים שאנו מכירים לשבטי ישראל.

הרב מיכאל בר-רון מבית שמש, ארכאולוג חובב, סיפק ניתוח מבריק ביצירתיותו על אודות הבולה במסגרת דף מחקר שהוציא לאור, וכותרתו "חותמת יוסף בארמונו בתל א-דבע".

על הבולה אפשר לראות בבירור את "סירת השפע" שיכולה לייצג את זבולון ויששכר, הנחש שיכול לייצג את דן, המים הבלתי יציבים שעשויים לייצג את ראובן ("פחז כמים"), האריה של יהודה, שערי שכם המייצגים את שמעון ושור המייצג לכאורה את יוסף.

באיור של הבולה נראים בנוסף ראש של צבי, ציפור טרף ועלי זית, ואפשר שאלה מייצגים בהתאמה את נפתלי, לוי ואשר.בנימין נראה מיוצג על ידי שתי כתפיים ("ובין כתפיו שכן") וגד מיוצג באיור על ידי פטריות, שהיו סמל מצרי למזל.

לפי הניתוח הזה, הבולה שנמצאה בארמון יוסף מציגה את יוסף בראש, כמוביל, באמצעות השור, והיא מלמדת על הדומיננטיות שלו על פני כל השבטים האחרים. למעט יוסף העומד בראש, נראה שרוב השבטים האחרים נמצאים בסדר הכרונולוגי, מהמבוגר ועד הצעיר.

 

הדמות האנושית המופיעה במרכז הבולה היא אולי תיאור אנתרופומורפי של אלוקים. אמנם ברור שעל פי התורה אסור לצייר את הא-ל, אך הדבר לא נאסר עד שהתורה ניתנה, 200 שנה מאוחר יותר, וגם אז לא היה קל לעם היהודי לקבל את הרעיון שלא-ל אין גוף.

דיווח חי מהשטח
בנוסף לכל האמור לעיל, נמצאו במצרים ובסיני כתובות אבן עתיקות מאוד, שיכולות לגבות את ההיסטוריה של עם ישראל במצרים. לפי חוקרים רבים, כתובות אלו נכתבו בכתב האלפבית הראשון של האנושות, אך עד כה התקשו לפענח אותן. הודות לפריצת דרך בהבנת הכתב שהוביל ד"ר דאגלס פטרוביץ' – מומחה קנדי לשפות עתיקות, הכתובות העתיקות הללו תורגמו בפעם הראשונה, וכך יכולים להיחשף סיפורים שמופיעים בספר שמות – בידי אנשים שחיו את האירועים בעצמם.
הכתובות שנמצאו בוואדי אל-חול ובמכרות הטורקיז הדרום-מערביים בסיני, הקרויים צרביט אל-ח'דאם, מתעדות את תקופת העבדות של ישראל במצרים, את הניסים שחולל משה ואפילו את עבודת העגל בהר סיני.
 
 
כתובת אבן מתקופת יציאת מצרים המספרת לכאורה על משה רבנו

ארכאולוגים רבים מכירים בממצאים הללו, אולם הם טוענים שכולן מגיעות מהתקופה "הלא נכונה". התנ"ך אומר שהיהודים בנו את העיר רעמסס, המתוארכת לתקופת הברונזה המאוחרת – 400 שנים מאוחר יותר מאווריס, ולכן לשם משייכים אותם רוב הארכאולוגים. אולם אין זה הכרחי: אפשר למשל לטעון שרעמסס נבנתה על השרידים של אווריס, ובזמן שהתנ"ך נערך, אווריס הייתה ידועה בתור רעמסס.

סיפורן של התגליות באווריס והניתוח המיוחד של רוהל, מפורטים בסרט חדש בשם "דפוסי ראיות" מאת הבמאי הלא יהודי טים מהוני. אף שהסרט עוסק בהיסטוריה של בני ישראל וכולל ראיונות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא לשעבר שמעון פרס, הוא לא שודר בישראל. אפשר למצוא אותו במלואו באנגלית ב-YouTube בשם Patterns of Evidence.

ברי כי אין בממצאים הארכאולוגיים שהוצגו לעיל כדי להציג תמונה שלמה ומהימנה של תיעוד יציאת מצרים. למען האמת, זאת בעיה מובנית בעצם מדע הארכאולוגיה. האם ככל שנעמיק את חפירותינו במצרים נמצא עדויות נוספות? האם נוכל לקשור ביניהן כדי לגלות מידע נוסף, או כדי לתארך טוב יותר את ההיסטוריה המצרית? את זאת העתיד יגלה. בינתיים, נסתפק בחוויה החזקה שעמנו סוחב איתו מאותה יציאת מצרים כבר יותר מ-3,000 שנה, חוויה שיותר חזקה מכל כד חרס או פפירוס.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם