אלוף משנה

 7 mishnah
זהו, מעכשיו גם למשניות יש חידון ארצי, כולל המנחה המיתולוגי אבשלום קור, והיוזם הוא לא אחר ממחבר השאלות של חידון התנ"ך העולמי. ומהשבוע יש לנו גם חתן ראשון * מסתבר שבזמן שאתם טוחנים עוד הארי פוטר יש כאן בני נוער שדווקא המשניות של רבי יהודה הנשיא עושות להם את זה

מרדכי יורבצקי

אחרי שנים של כתיבת שאלות בהזמנה לחידונים מכל מיני סוגים וניהול חברת 'החידון והחוויה' יזם השנה יואב שלוסברג את חידון המשנה הארצי. אל החידון ניגשו מאות תלמידי כיתות ז'–י"ב, והם נבחנו בו על סדרים מועד ונזיקין.

יואב, מה גרם לך ליזום בעצמך מאפס את החידון הזה?

"כבר הרבה שנים אני רואה חשיבות בלימוד המשנה כבסיס לתורה שבעל פה. כמי שהעבודה שלו היא לכתוב שאלות לחידונים ולהפיק אותם, החלטתי להרים את הכפפה וליצור חידון משניות ארצי. עוד אפתח אותו, ובעזרת ה' עוד נרחיב אותו לכל חלקי הש"ס ולאוכלוסיות נוספות". שלוסברג מימן את החידון בעצמו ועמל על הפקתו. לחידון הפומבי קדם שלב בכתב, וכשהתקבלו תוצאותיו זכו ארבעה עשר הנבחנים בעלי הציונים הגבוהים ביותר לעלות אל שלב הגמר.

שלוסברג הוא חובב חידונים מושבע, וסבור שדור הטלפונים של היום צמא לאתגרים כמו חידונים על לימודם, ומחדד שלאו דווקא לחידוני שלטים מיוחדים אלא גם לחידונים הקלסיים, דוגמת חידון התנ"ך וחידון המשנה הארצי שיזם. שלוסברג עצמו נכשל שוב ושוב, שלוש שנים, בחידון התנ"ך העולמי לנוער, עד שזכה בתואר הנכסף בהיותו בן 17, והוא נוקט א הגישה שאומרת למתמודדים הצעירים – וגם לאלו שאינם צעירים – שלא להתייאש מהאכזבות ומהנפילות.

יוזם החידון, יואב שלוסברג: "אני עובד עם מוסדות חינוך וגם עם החינוך הממלכתי-דתי, אבל אני הכי אוהב לעבוד עם בתי ספר שאינם דתיים שעדיין רואים אצלם זיקה וקשר עמוק לתנ"ך. אני מקווה שזה לא יעצור שם וימשיך גם הלאה, אל המשנה"

 

"אני מחזיק מאוד מהכלי הזה שנקרא חידונים, כי באמצעותו נוצר דחף אדיר ללמוד ולשנן. תמיד הייתי טיפוס של בקיאות בכל תחומי הלימוד התורני, ופחות התחברתי לחלק העיוני. יש הרבה מאוד אנשים שזה מתאים להם. נכון שהפורמט של החידונים אולי לא מתאים לכולם, ואחרי החידון פחות זוכרים את החומר, אבל הלימוד הזה מפתח את השכל ואת הזיכרון בצורה מדהימה ומקנה ידע שנשאר לאורך שנים".

הוא מותח ביקורת על חידון התנ"ך העולמי, שבו בשלב מסוים של החידון מוחקים את כלל הנקודות שצברו המתמודדים, ואומר כי הוא לא אוהב חידונים שגורמים אי-נוחות למתמודדים בשביל אינטרסים כמו רייטינג.

"אני עובד עם מוסדות חינוך וגם עם החינוך הממלכתי-דתי, אבל אני הכי אוהב לעבוד עם בתי ספר שאינם דתיים שעדיין רואים אצלם זיקה וקשר עמוק לתנ"ך. אני מקווה שזה לא יעצור שם וימשיך גם הלאה, אל המשנה".

שלוסברג אינו מתחמק מהתוצאות השליליות של תופעת החידונים, שגורמים קנאה ותחרות ומאכזבים את מי שלומדים ואינם מצליחים. "החידונים מעודדים את התלמידים ללמוד ונותנים להם הרבה מוטיבציה, אבל ברור שהלימוד הוא העיקר, ולא החידון".

בחידון הפומבי שנערך בתחילת השבוע שפטו הרב אליהו דורדק, בעל סדרת משנה סדורה, הרב ד"ר הראל שפירא ושלוסברג עצמו. במקום הראשון זכה אליה גלמן בן ה-13.5 מכרמי צור. "את רוב הסדרים האלה כבר למדתי לפני החידון", הוא מספר. "מגיל עשר במהלך שלוש שנים למדתי עם אבא שלי 25 משניות בכל שבוע. עד בר המצווה שלי סיימנו יחד את כל שישה סדרי משנה". הוא מוסיף שחבריו היו שותפים איתו בלימוד ובחנו אותו לקראת החידון, והם מפרגנים מאוד.

גלמן רואה ערך גדול בלימוד המשנה כסיוע ללימוד הגמרא: "עכשיו אני רוצה להמשיך לחזור ללמוד גמרא, אחרי שכל התקופה האחרונה למדתי רק משנה". כשאני שואל מה עוד הוא מתכנן ואם הוא מתכוון להיבחן גם בחידון התנ"ך, הוא אומר שהוא לא שולל את זה, ומקווה שיצליח להתמודד גם שם בישיבה לצעירים, שאליה נרשם ללימודים בשנה הבאה.

איך הייתה התחושה לזכות במקום הראשון?

"היה מאוד מרגש. אחרי שלמדתי כל כך הרבה, כמה שעות בכל יום, הצלחתי לזכות. זה סיפוק אדיר".

מחלת החידונים אומנם אינה מחלה רשמית, אבל במבט כללי אפשר להסיק שרבים ממתמודדי החידון למיניהם הם חובבי חידונים בכלל ונמצאים יחד באותה קליקת של נבחנים. עזריאל שילת בן ה-18 הוא דוגמה חיה לכך. לפני שנה זכה שילת במקום הראשון בחידון התנ"ך העולמי לנוער, ובחידון השבוע קטף את המקום השני. את האתגר הזה הוא קיבל עליו לפני חודשיים; את התנ"ך החליף במשנה סדורה ולמד בה כל היום. מי שלא התחלף הוא מנחה החידון, אבשלום קור, שהוזמן להנחות גם את חידון המשנה הארצי.

"המסר העיקרי שלי מהחידון", אומר שילת, "היה שבסופו של דבר הבחירה מי יזכה נתונה בידי שמיים. כל המתמודדים ידעו את החומר פיקס. לא היו פערי ידע, אלא הידע של כולם באמת היה שווה. הקב"ה כיוון שאליה יעפיל אל המקום הראשון, ואת המקום השני אקבל אני. הרבה מתמודדים מתאכזבים שהם השקיעו הרבה זמן ובסוף לא זוכים, אבל זו ממש לא הנקודה".

שילת מספר כי משפחתו חובבת חידונים בכלל: אחיו בן ה-13 מתמודד בחידון המקדש הארצי, ואחותו בת ה-14 זכתה בחידון התנ"ך של חצור הגלילית, והיא מתכוונת להתמודד בשנה הבאה בחידון התנ"ך העולמי.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם