להזיז את המדינה

 m 4 zazim
מזמינים אתכם להזיז את המדינה
אם המתח באוויר של יום הבחירות לא יושב לכם טוב עם עוד מנגל וטיול, במטה 'זזים ימינה' ישמחו לקלוט אתכם * ההשפעה של המהלך הזה, לדעת המארגנים, יכולה להשיג לגוש הימין בין מנדט לארבעה ולשנות את כל התמונה

נדב גדליה

המשפט "המצביעים הערבים נעים בכמויות אדירות לקלפי" מבחירות 2015 נחקק היטב בזיכרון הקולקטיבי שלנו וייכנס לעד לפנתאון מחוללי השינויים של הרגע האחרון במערכות הבחירות בישראל. הביטוי אף אוחז בערך משלו בוויקיפדיה. פרשנים אומרים שלא רק שהמשפט שאמר ראש הממשלה נתניהו שתה קולות ממפלגות הימין הקטנות, אלא בעיקר גרם למצביעי ימין פוטנציאלים אדישים לצאת מהבית לעבר הקלפי.

בסבב הזה החליטו בליכוד לעשות את אותה פעולה, רק קצת יותר בעדינות. בינתיים בכל אופן. מיזם חדש, 'זזים ימינה', המתוקצב במיליוני שקלים, מפעיל מטות א-פוליטיים של פעילים שתפקידם לשכנע את משוכנעי הימין לצאת מהבית ולהניח בקלפי פתק השייך למפלגת ימין כלשהי, אף שמאחורי הפרויקט עומדים אנשי ליכוד. המטרה: להביא את הימין לניצחון בגושים ולהשאיר אותו בשלטון. אם צריך, הם גם ייקחו אתכם אל הקלפי כדי שתעזבו לרגע את הצפייה באזור המדגמים ותצאו להצביע ימין.

מאחורי המיזם עומד מרדכי בניטה (51), אב לשמונה, מנכ"ל ישיבת עטרת ירושלים, השוכנת ברובע המוסלמי בעיר העתיקה בירושלים, ואיש מילואים בתפקיד מג"ד בגדוד חי"ר. מצטיין בדרגת סגן אלוף. ב-15 השנים האחרונות הוא חבר מרכז הליכוד. "הרעיון הזה נולד ממערכות בחירות קודמות שבהן באנו לכלל מסקנה ברורה מניתוח הקלפיות: אחוזי הצבעה בימין נמוכים מאלו שבשמאל".

 

למה זה קורה?

"שאננות, תחושת ביטחון שהכול יהיה בסדר. במיוחד בשנים האחרונות. לצערי חלק מאנשים לא זוכרים מה זה להיות ימין באופוזיציה. צריך לזכור שכשהשמאל היה בשלטון הם הביאו עלינו את הסכמי אוסלו, וכל הקמפיין של 'העם עם הגולן' נולד אז. הממשלה ניסתה לקדם כל מיני רעיונות לא טובים בענייני התיישבות, ארץ ישראל, ופעלה נגד הערכים שאנחנו מאמינים בהם.

"אנשים לא מבינים שאם הימין לא יצא להצביע, נגיע בסוף לכיכר ציון להפגין נגד כל מיני יוזמות של השמאל. ואפשר למנוע את זה. לא שלא תהיינה בעיות כשהימין יהיה בשלטון, אבל את הבעיות האלה נמזער כשהימין ירכיב את הממשלה".

ההתנתקות קרתה דווקא כשהימין היה בשלטון.

"מי שעשה פליק-פלאק היה שרון, לא הימין. גם במשאל המתפקדים כולם היו נגד. הוא גם הקים את 'קדימה', ועד היום מרגישים את האסון של ההתנתקות על הבשר שלנו. צריך לזכור שגם בליכוד התנגדו לתוכנית, אבל האִתרוג שעשו לשרון בתקשורת עשה את מה שעשה.

"ועדיין, יש הבדלים מאוד גדולים בין ימין לשמאל. תראה לעומת זה את ברק. הוא רצה להחזיר את כל מזרח ירושלים. הכול. יהודה ושומרון? זאת לא הייתה שאלה בכלל. רק שלמזלנו ערפאת לא רצה בזה. גם אולמרט רצה להחזיר את הגולן, ולא הצליח לו. לא הסתדר לו להוציא לפועל את תוכנית ההתנתקות 2. שכחנו את ימי אוסלו, שהיו בהם אלפי הרוגים. זה לא קרה בשלטון הימין".

"כשמישהו מתאמץ ומגיע אליך הביתה זה משדר רצינות, ואם אתה גם ככה בעד שלטון הימין – יש לזה ערך. לפי הבדיקות שלנו, זה יכול להשפיע ולתת לימין בין מנדט לשניים. חוץ מזה פעילות כזו יכולה לגרום לחלק מהמפלגות הקטנות לעבור את אחוז החסימה, ואז יש פה רווח של ארבעה מנדטים"

מה אתם עושים בפועל?

"אנחנו עוברים פשוט בית-בית ומבקשים מאנשים לבוא ולהצביע. אומרים: 'שלום, אנחנו זזים ימינה', ומסבירים בקצרה את העניין. זה הכול. אני לא נכנס לבית יותר מ'תצא להצביע', וזהו. זה משפיע. וכן, לחלק מהאנשים זה עוזר להבין את החשיבות של ההצבעה שלהם.

"כשמישהו מתאמץ ומגיע אליך הביתה זה משדר רצינות. אם אדם טרח לעלות שלוש קומות ולדפוק בדלת – וגם ככה אתה בעד שלטון הימין – יש לזה ערך. לפי הבדיקות שלנו, זה יכול להשפיע ולתת לימין בין מנדט לשניים בשקט. חוץ מזה פעילות כזו יכולה לגרום לחלק מהמפלגות הקטנות לעבור את אחוז החסימה, ואז יש פה רווח של ארבעה מנדטים".

עד כמה להערכתכם החשש משלטון השמאל מוחשי לעת עתה?

"אם שלוש-ארבע מפלגות לא עוברות את אחוז החסימה, אכלנו אותה. אם ליברמן, כחלון ובנט לא יעברו, זה נגמר. הסקרים מראים את זה, וגם אם זה לא מדויק, יש פה משהו שמציג מה הציבור יצביע. מפלגת העבודה תעבור, אבל אדם שיש לו בין אחוז לשניים מעל אחוז החסימה, מה קרה לך? זאת סכנה. אין אינדיקציה לדעת מה יקרה מלבד הסקרים, וצריך להתייחס אליהם ברצינות".

אתה איש ליכוד. איך אתה מרגיש כשאתה משכנע אחרים להצביע לא בהכרח למפלגה שלך?

"אז מה? כולנו אותה משפחה. יש אחים שונים במשפחה, כל אחד בסגנון אחר. העיקר הוא שלטון הימין בסוף. אם הליכוד לא ירכיב את הממשלה, מה עשינו בזה שיש לליכוד אפילו 40 מנדטים?! הם סתם יהיו חברי כנסת שמקבלים משכורות".

להצטרפות למטות הפעילים חפשו 'זזים ימינה' בגוגל

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם