תעלומת המאה

 m 6 trump
האם רגע אחרי הבחירות בשבוע הבא נתעורר לתוכנית בלהות אמריקנית?יש מי שחוששים מאוד שהתשובה חיובית ומשרטטים קווים לדמותה * ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מתרוצץ במסדרונות הבית הלבן והקונגרס האמריקני כדי לגייס את קהל הבית של טראמפ למאבק בגירוש יהודים ובחורבן עתידי * ובינתיים בהר הבית עסקת המאה כבר קובעת עובדות בשטח ומנערת מהמקום את שרידי הריבונות הישראלית האחרונים

ואולי 'עסקת המאה' המדוברת כל כך של טראמפ איננה קיימת כלל? אולי בכלל מדובר במסך עשן, אשליה מתוחכמת שבישל הצמד נתניהו–טראמפ כדי לסייע לימין להישאר בשלטון? לא מופרך להניח שאפילו את המשפט הנוזף כביכול של הנשיא האמריקני בראש הממשלה בפגישתם הראשונה אחרי בחירתו של טראמפ, בדרישה "למתן קצת את הבנייה ביו"ש", הזמין מראש הצד הישראלי. למה? אולי כדי ליצור תחושה מבית של לחץ אמריקני, שמפחית מטבע הדברים לחצים פנים-ישראליים. ובכל זאת, כשמוציאים את השד מן הבקבוק אין עליו שליטה. ברגע שמתבשלת תוכנית בחדרי חדרים, גם אם היא נבנתה מראש כדי להסתיים בכישלון, לעולם אי אפשר לדעת לאן יתגלגלו הדברים.

אורית סטרוק, כנראה אוטוטו ח"כ מטעם איחוד מפלגות הימין, מנסה להתוות קווים לדמותה של התוכנית הנרקמת, והיא בהחלט מודאגת: "להערכתי העסקה נתפרה עם נתניהו יחד", מסבירה סטרוק, "מאוד ייתכן שאף בדחיפתו, ולכן היא לא תכלול פינוי יישובים אקטיבי, פשוט כי נתניהו התחייב עוד לפני הבחירות הקודמות שלא יעקור אף יישוב אחד, והמשיך להבטיח זאת עוד פעמיים-שלוש לאורך הקדנציה האחרונה. נתניהו", היא משוכנעת, "לא ממציא לחץ אמריקני ללכת על עסקה כזו. לחץ כזה אכן קיים, אבל הוא 'קופץ על הגל' כי הוא עצמו מעוניין בחלוקת הארץ.

"כבר פעמיים בעבר עמד נתניהו על סף סגירת עסקה דומה עם הערבים: פעם אחת ב-2014, עם שרת החוץ דאז ציפי לבני ובשיתוף פעולה עם ג'ון קרי. הצלחנו אז לפוצץ את זה רגע לפני החתימה. הפעם השנייה הייתה לפני כשלוש שנים, במהלכים שנתניהו קידם עם בוז'י הרצוג באמצעות עו"ד מולכו. הרצוג עמד להצטרף לממשלה וללכת על מה שקרוי 'התוכנית הסעודית מינוס'. הצלחנו לסכל זאת, ברוך ה'. דן שפירו, שהיה אז שגריר ארצות הברית בישראל, חשף שאין בתוכנית פינוי יישובים בכוח, אבל מדובר על יצירת תנאים שבהם התושבים יעזבו בעצמם, כי היישובים או לפחות כל סביבתם יישארו בריבונות פלסטינית.

"למעשה כל התוכניות השונות לאורך שנות נתניהו הן אותה גברת בשינוי אדרת. חייבים לזכור שיישובי צפון השומרון, חומש, גנים, כדים ושא-נור, נכללו בתוכנית ההתנתקות משום שבפעימה הראשונה של הסכמי ואי מסר נתניהו לפלסטינים חלקים גדולים מצפון השומרון, ולמעשה הפך את היישובים הללו לאיים מבודדים. זה גרם לכך שהיה קל לעקור אותם אחר כך, וכנראה גם בתוכנית הנוכחית הדברים הולכים לכיוון הזה.

"ראש הממשלה מבין שהחלת ריבונות היא האופנה החדשה בימין, ולכן יש לשער שיציע ריבונות בגושים תמורת מסירת שטחים מחוץ לגושים. דברים ברוח הזו הוזכרו השבוע בגלובס ובעיתונים נוספים. כך, בהתלהבות מהחלה מסוימת של הריבונות הישראלית, הוא ינסה לקבל הסכמה לבצע נסיגות. וכמובן", מוסיפה סטרוק, "באופן רשמי הכול יהיה מפורז. כך היה גם בתוכנית ההתנתקות המתוקנת כפי שאושרה בממשלה. התוכנית דיברה רק על הוצאת צה"ל, לא הזכירה כלל עקירת יישובים ודיברה על עזה כמפורזת. ייתכן שהדברים יוצגו באופן הזה גם במתווה טראמפ הנוכחי. ייתכן גם שהעסקה כוללת הכרה בעזה כמדינה, צעד שהוא חמור מאוד בעינינו הן בהיבט של יחסי ישראל–עזה, הן בהיבט העקרוני, כי גם עזה היא ארץ ישראל.

"גם אם התוכנית לא תכלול מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון אלא רק את שדרוג מעמדה של הרשות הפלסטינית, היא בהחלט תכלול מסירת שטח. גם אין ספק שהיוזמה תהיה כרוכה במידה מסוימת של הקפאת בנייה ביהודה ובשומרון, שאת סימניה רואים כבר עכשיו. בפועל יש האטה ניכרת בבנייה, וגם פעימת הבנייה הנוכחית, שתאושר השבוע, מצומצמת מאוד בהיקפה".

בהקשר הזה סטרוק מזכירה את ניסיונותיו של השר זאב אלקין לשנות את חוק יסוד ירושלים בירת ישראל ולהוציא משטח עיריית ירושלים את השכונות הערביות שמחוץ לגדר ההפרדה, ניסיון שלדבריה צלח למחצה. באלקין עצמו סטרוק איננה חושדת שכוונתו להעביר את השכונות לריבונות פלסטינית, אולם עם זאת היא מציינת שברגע שהשכונות האלה יופקעו מידי העירייה וחוק יסוד ירושלים לא יחול עליהן, יהיה קל יותר להעביר אותן לריבונות זרה. לדעתה בהחלט ייתכן שתוכנית המאה מכוונת לכך.

"אין לי שום ספק שלסרב לטראמפ יהיה קשה הרבה יותר מלסרב לאובמה ולקרי", מסכמת סטרוק. "כדי שנתניהו – שאולי בכלל רואה בתוכנית כזו הזדמנות פז – יסרב לה, חייב להיות לידו בקואליציה כוח פוליטי ששולל כל נסיגה באופן מוחלט".

אורית סטרוק: "כבר פעמיים בעבר עמד נתניהו על סף סגירת עסקה דומה עם הערבים. הצלחנו לסכל זאת, ברוך ה'. למעשה כל התוכניות השונות לאורך שנות נתניהו הן אותה גברת בשינוי אדרת"
גל הרס מתקרב

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן מודאג אף הוא מהעסקה, משוכנע שזו אכן קיימת ונאבק בה זה זמן ממושך, עוד לפני צאתה לאוויר העולם באופן רשמי: "החששות המרכזיים שלנו הם קודם כול יצירת מדינה פלסטינית בהיקף כזה או אחר, יצירת הפרדה מלאכותית בין גושי ההתיישבות למה שמחוצה להם תוך כדי שרטוט מפת נסיגה, וכן הקפאת בנייה, בכל שם קוד שלא יקראו לה, ריסון או כל שם מכובס אחר. שלישית, החשש שלנו הוא מגל הריסות של שכונות ויישובים שאין להם תב"ע (תוכנית בינוי עירונית), ולכן נחשבים בעיני האמריקנים בלתי חוקיים.

"להערכתי כל הדיבורים על נסיגות כלשהן בירושלים שכלולות בתוכנית הן עז, כלומר לא ממש מתכוונים אליהן. עיקר הכוונה של הוגי התוכנית היא לצעדים קשים ביהודה ובשומרון. שים לב להתרחשות מדהימה: בעוד לכאורה כל הפנטזיות של ממשלת ישראל מתממשות – העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, הכרה בירושלים כבירת ישראל והכרה בריבונות בגולן – ביהודה ובשומרון נותרה אותה מדיניות של ימי אובמה מלבד שיפורים קלים. בחלק מהעניינים גם נסוגונו לאחור. כמעט הכול השתנה בימי טראמפ: ההסכם עם איראן, היחס לרמת הגולן, לירושלים, הגיבוי לתקיפות הישראליות בעזה, והדבר היחיד שכמעט לא השתנה בו דבר הוא יהודה ושומרון. זו נורת אזהרה. התשלום על כל המחוות שטראמפ עושה יהיה ביהודה ובשומרון.

"לצד זה נראית מגמה מטרידה לתאם כל צעד עם האמריקנים. טראמפ הוא כנראה הנשיא האמריקני האוהד ביותר לישראל מאז הקמתה, אבל הוא עדיין לא ראש ממשלת ישראל. הוא לעולם לא יאמר לנו 'תבנו בלי חשבון'. הממשלה הזו לקחה את הדברים למקום גרוע יותר שלא היה מעולם, וטורחת לאשר אצל האמריקנים כל יחידת בנייה. זה חסר אחריות. יש פעימות בנייה רק ארבע פעמים בשנה. מי שאומר שאסור להתעמת עם האמריקנים וצריך לתאם איתם כל דבר, או טועה או מטעה. ומכיוון שראש הממשלה שלנו ואנשיו מכירים היטב את הזירה האמריקנית, הם לא טועים אלא מטעים. אנחנו עדים להחמצה היסטורית של הזדמנות שהקב"ה נתן לנו בשנתיים וחצי האחרונות.

"טראמפ מוודא שכל הבנייה תהיה צמודת דופן. כל תוכנית בינוי שמוגשת חייבת להיות צמודה לבנייה הקיימת ולהתפרס על שטח קטן ככל האפשר. זו בושה וחרפה. לאחד היישובים בשומרון הגשנו תב"ע, והנציג האמריקני הבכיר שהתבקש לאשר זאת הגיב עליה באומרו 'אתם מכפילים את ההתנחלות'. כל בנייה אצלנו מתאפשרת רק אחרי שמדברים עם האמריקנים, דבר שלא היה אף פעם. ממילא, עסקת המאה היא השלב ההכרחי הבא. ישראל מגיעה לשלב הזה במצב של כניעה מוחלטת. היא מתייצבת לקרב ההכרעה הזה בעמדת נחיתות נוראה כשלמעשה היא כבלה את עצמה.

"השבוע עתיד להתפרסם בעיתונות בארץ ובארצות הברית יחדיו מאמר משותף שלי ושל טוני פרקינס, נשיא הארגון האוונגליסטי החזק בוושינגטון, שמטרתו לאותת לממשל האמריקני בעניין הזה. המטרה היא לצמצם את הפגיעה בהתיישבות במסגרת העסקה, למנוע אותה או לפחות לדחות אותה, וזה יתאפשר אם נצליח להפוך אותה לוויכוח פנים-אמריקני. כשנפגשתי עם טוני פרקינס אמרתי לו: אני לא מבקש תרומות מכם ולא רוצה את הכסף שלכם. אני מציע לקיים שיתוף פעולה פוליטי כי לכם חשוב מה שלנו חשוב, ואנחנו צריכים לעבוד על כך יחד. אמרתי לו: אני רוצה להסביר לך מהי המשמעות של הקפאת בנייה, של עקירת מאחזים ושל ויתור על כל מה שמחוץ לגושי ההתיישבות: אובדן של ארץ התנ"ך וסיכון קיומה של המדינה. ראיתי בעיניי שכאשר אנחנו מדברים בשפה של זכותנו על הארץ, על התנ"ך, ולא מתביישים לדבר כך, אנשים שם מושפעים ורוצים לפעול.

"אמחיש לך עד כמה המאמץ הזה משפיע. הוזמנתי להשבעה של טראמפ בוושינגטון. זה נעשה מכיוון שאנשי טראמפ נעזרו בי כדי להשיג את התמיכה של האוונגליסטים. מבחינת האוונגליסטים, שהם עשרות מיליונים בארצות הברית, אם ראש המועצה האזורית שומרון אומר שאובמה היה נורא, וטראמפ הוא ההצלה שלנו, זו הוראה מחייבת שיש להצביע לטראמפ.

"באותו ביקור בארצות הברית נפגשתי עם אדם חשוב בממשל בארצות הברית ששהה במרילנד, שעה נסיעה מוושינגטון. נסעתי לשם במונית. נהג המונית לא ידע מי אני, אבל ברדיו שפעל במונית כמעט כל אותה שעת נסיעה דיבר המגיש על יהודה ושומרון, טען שזו ארץ התנ"ך והסביר למה השטח הזה שייך ליהודים ואיננו כבוש. זו כנראה תחנת הרדיו הקבועה שלה מאזין אותו נהג".

היועץ של טראמפ מצותת

אולי זו בעצם תוכנית נתניהו, ולא תוכנית טראמפ?

"יש שתי גישות בעניין הזה: גישה אחת, שחביבה מאוד על סביבת נתניהו, טוענת שטראמפ מסוכן יותר מאובמה כי 'הוא טיפוס קשוח שאסור להתווכח איתו'. גישה אחרת טוענת שלמעשה אין באמת לחץ אמריקני, והכול רק המצאה של ביבי. לאור הניסיון שלי בעניין, וגם ההיכרויות והקשרים, אני חושב שהאמת מצויה במקום כלשהו באמצע. לא נכון לומר שאין לחץ אמריקני. ודאי שלוחצים. בפגישה הראשונה שלו עם נתניהו הפציר טראמפ בראש הממשלה להקפיא את הבניה ביו"ש לארבע שנים. ועם זאת נתניהו מייצר מראית עין הרבה יותר דרמטית מהמצב האמיתי. ככה נוח לו לתמרן את דעת הקהל בישראל. זה נכון, אגב, גם לגבי התנהלותו בימי אובמה".

דגן סבור שהיחיד בישראל שמכיר את פרטי התוכנית המדוברת הוא נתניהו. לפני שבועיים שב ויצא דגן לארצות הברית ונפגש בבית הלבן עם יועציו של טראמפ ושל סגנו מייק פנס. דגן גם נאם בשני כנסים בקונגרס, שאחד מהם היה ישיבת הסיעה השמרנית במפלגה הרפובליקנית. "ישבו שם חמישים אנשי קונגרס", משחזר דגן. "השמרנים, עם האוונגליסטים יחד, הם בסיס הכוח של טראמפ. להם אין מושג שהתוכנית המדינית של הנשיא שלהם עלולה לפגוע ביו"ש, ב'בייבל לנד'. כשהסברתי להם זאת הם קפצו מייד והחלו לפעול. כבר קיבלתי היזונים חוזרים משיחות שלהם על כך עם גורמים בכירים בממשל.

"כשסיימתי לנאום בישיבת הסיעה השמרנית פתאום ראיתי שליד דלת הכניסה עומד ומקשיב יועץ בכיר של טראמפ, שנפגש איתי יום קודם לכן באותו עניין. הוא בא לשמוע את הנאום שלי ולראות את תגובות חברי הקונגרס, ורשם לעצמו נקודות. סיפרתי לנוכחים שגושי ההתיישבות הם בסך הכול ארבעה עד עשרה אחוזים מהשטח, ואילו כל המקומות ההיסטוריים מהתנ"ך – הרי גריזים ועיבל, שילה ומערת המכפלה – יישארו כולם מחוץ לגושים ולעסקה. זה זעזע אותם. דיברתי איתם על שמאתיים אלף מתיישבים יישארו בשטח שלא יישאר בידינו.

"כולם יודעים שהעברת השגרירות התאפשרה לא בגלל לחץ של ממשלת ישראל אלא בשל לחץ פנים-אמריקני ורפובליקני, ויש אומרים אפילו שזה נעשה בניגוד לעמדת ממשלת ישראל. אינני יודע, אבל ברור שהבסיס של טראמפ, כלומר השמרנים ובעיקר האוונגליסטים, לחצו עליו לעשות זאת. הבעיה היא שבנושא יו"ש לא הסבירו להם את המצב, וזה תלוי בנו, כמה נלחץ שם וכמה נתאמץ ליידע אותם. המחנה הלאומי באיפוריה מבחירת טראמפ, ולא מבין שלא משנה מה טראמפ עצמו חושב, מעצם עמדתו כנשיא הוא תמיד ילחץ עלינו. הסברתי למי שעימם נפגשתי בארצות הברית מהי משמעות המונח חילול השם. אמרתי להם: תארו לכם איך הדבר מצטייר כשהנשיא הכי טוב לישראל יוציא לפועל תוכנית כזו.

"אם טראמפ יבין שעסקת המאה שלו מעוררת מחלוקת, הוא יצמצם אותה. טוני פרקינס רוצה לגרום לו לדחות אותה לאחרי בחירות 2020 לנשיאות בארצות הברית. אני לא יודע אם נצליח 'להדליק' אותם ובאיזה אופן, אבל כך או אחרת הזירה היא פנים-אמריקנית. לשם אנחנו צריכים לכוון.

"השמרנים והאוונגליסטים הם הגרעין האידאולוגי של המפלגה הרפובליקנית. זה הגוף הכי חזק במפלגה הרפובליקנית. ההבדל בין השמרנים לאוונגליסטים הוא שהאוונגליסטים אוהבים את ישראל מתוך אמונה דתית, ואילו השמרנים מתוך עולם ערכים לאומי אמריקני. השמרנים דומים לכוחות הערכיים יותר בליכוד, ואילו האוונגליסטים לבית היהודי וכיוצא בו. אגב, כשביקרתי שם סנטור נוצרי בכיר שביקש שאקבע לו מזוזה בלשכה.

"לבקשתם של חבריי הרפובליקנים העברתי שם שיעור תנ"ך לארגון נשות חברי הקונגרס. הן החזיקו תנ"ך ביד, ואני לימדתי אותן על האזכורים של השומרון בתנ"ך. אברהם, יעקב, יהושע, קבר יוסף. הן החלו לבכות. בסוף הדברים שלי לפני חברי הקונגרס נתתי להם בקבוק יין מהשומרון והזכרתי את נבואת ירמיה 'עוד תטעי כרמים בהרי שומרון'. ראיתי אותם מהנהנים ומוחאים כפיים. ממש אפשר לראות ששיח כזה עובד".

אורית סטרוק: "ראש הממשלה מבין שהחלת ריבונות היא האופנה החדשה בימין, ולכן יש לשער שיציע ריבונות בגושים תמורת מסירת שטחים מחוץ לגושים. כך, בהתלהבות מהחלה מסוימת של הריבונות הישראלית, הוא ינסה לקבל הסכמה לבצע נסיגות"
המהומות, המשך יבוא

לעסקת המאה או אפילו לחששות ממנה כבר יש השלכות חמורות בשטח. דווקא לא ביו"ש אלא בירושלים. בהר הבית ליתר דיוק. לפני כחודש וחצי השתלט על מתחם שער הרחמים הוואקף, בניהול ירדני ופלסטיני משותף, והפך אותו למסגד. זה נעשה בעיקר מתוך חשש ערבי ניכר ממה שעסקת המאה זוממת באשר להר הבית.

העיתונאי והמזרחן יוני בן מנחם משוכנע אף הוא, כמו הדוברים הקודמים, שעסקת המאה של טראמפ חיה וקיימת, ובפועל כבר גורמת להסלמה מסוכנת: "הרצון הירדני והפלסטיני הוא לטרפד את העסקה. יש חשש ירדני מההסדרים שיהיו במסגרת עסקת טראמפ בנושא ירושלים. מכיוון שיורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן עוזר לג'ארד קושנר, לגרינבלט ולטראמפ לשכנע את מדינות ערב ללכת על התוכנית הזאת, הסעודים רוצים בתמורה שליטה בהר הבית. כפי שהם שולטים במכה ובמדינה הם רוצים לשלוט גם במקום השלישי בקדושתו לאסלאם – הר הבית. הירדנים חוששים גם שהעסקה הזו תבטל את הסעיף בהסכם השלום משנת 1994, שבו ירדן מוגדרת אפוטרופוס על המקומות הקדושים לאסלאם בירושלים, ובמקומם יזכו במקום הקדוש ישראל או סעודיה".

זה חשש מבוסס?

"יש לירדנים מקורות משלהם בעולם הערבי. הם יודעים מה הסעודים מתכננים, והם לא פראיירים".

ומי ינצח במאבק הזה?

"ברור שהירדנים והפלסטינים ינצחו, כי הם הולכים יחד נגד ישראל וארצות הברית. ישראל יוצאת במצב גרוע מאוד מהסיפור הזה. איך אנחנו טוענים שאנחנו הריבון בהר אם המוסלמים מתעלמים מהחלטות בית משפט ומהוראות המשטרה ועושים שם מה שהם רוצים?זו מכה קשה לנתניהו".

המסגד בשער הרחמים הוא עובדה מוגמרת?

"הם הצליחו להציב מכשול גדול מאוד בפני טראמפ ובפני ישראל. זה מוקד של עימות שרוחש כל הזמן. הם מחכים עד לאחר הבחירות בישראל, וכשטראמפ ירצה להציג את התוכנית שלו הם שוב יחממו שם את השטח ויתחילו לבנות ו'לשפץ' בשער הרחמים, ויכריזו שהם מקימים שם את המסגד. אין ספק, הם יודעים לעבוד".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם