רפי או הרב רפי?

 6 raf p
"במכינה היה קל מאוד לשדר אהבה והכלה לכולם. זה מסובך יותר במציאות הנוכחית"
נחיתה כזאת עוד לא הייתה אפילו לטייס במיל' כמו הרב רפי פרץ. בתוך פחות מחודשיים הוא נדרש לשנות את כל סביבת העבודה שלו. שבוע וחצי לפני הבחירות הוא כבר מעט יותר פוליטיקאי מראש המכינה המיתולוגי, אבל הממלכתיות העזה, יש מי שיאמרו עזה מדי, אינה מרפה ממנו לרגע * מדוע יש לו אמון מלא בראש הממשלה, כיצד גילה מחדש את עוצמה יהודית, ואפילו על תמונות החיבוקים של אז ושל היום

ארנון סגל

את התפקיד הנוכחי של הרב רפי פרץ אי אפשר להשוות לאף אחד מאלו שמילא בעבר. זו לא רק יראת הכבוד כלפי ממלא משרה רבנית שמטבע הדברים נעדרת מהיקום הפוליטי הציני ונטול המעמדות. "זה שונה מאוד מכל מה שהכרתי", מודה הרב פרץ. "אני לומד אט אט את הכללים החדשים. כאן לומדים להיות ממוקדים יותר במטרה ולא להיבהל מכל שטות גם כאשר יורים עלינו מהצדדים. זה גם מביא אמיתות לקצה שלהן. במכינה היה קל מאוד לשדר אהבה גדולה לכולם, אמון והכלה. זה מסובך יותר במציאות הנוכחית.

"באותה מידה קל לי מאוד בחיי הפרטיים שלא לדבר לשון הרע, אבל במעמד הנוכחי זה הרבה יותר קשה. כשהגעתי לפה אמרתי: אצלי אין לשון הרע. שאלו אותי: אז על מה נדבר איתך? עניתי: נמצא שפה חדשה. מי שרוצה להזהיר אותי מפני מישהו מוכרח לומר זאת באופן המדויק ביותר ולהתמקד רק בנקודות שמהן אני חייב להיזהר. אין כל צורך לפרט במסגרת הזאת את כל ההיסטוריה של הפוליטיקה הקטנה ולהסביר מי נאבק במי ומי מתנגד למי. מה אכפת לי מזה? אני בעד כולם".

הוא בן 63, אב ל-12, ובעידן הנוכחי הוא יו"ר מפלגת הבית היהודי והעומד בראש רשימת איחוד מפלגות הימין. הרב פרץ הוא ראש המכינה המיתולוגי עוצם, המוכרת יותר כעצמונה, וזאת אף שעצמונה חרבה כבר כמעט 14 שנים, ממש כמו עצמונה המקורית, ששכנה בחבל ימית. כיום מנהל את המכינה בנו, הרב רעי פרץ, מפני שהאב נדרש כידוע למלא תפקידים אחרים. המשפחה מתגוררת ביישוב נווה שבחולות חלוצה, מעונם החדש של מגורשי עצמונה. שם שוכנת כיום גם המכינה.

הרב פרץ גדל בקריית יובל בירושלים ועבר את המסלול התקני של נער ציוני-דתי בזמנו: בתיכון למד בנתיב מאיר (ב'כיתת האלופים', שבה למדו אלעזר שטרן, יאיר נוה וישי בר). אחר כך פנה למרכז הרב, ולימודי רבנות השלים בישיבת הכותל. בתפקידו הצבאי המקורי שימש הרב פרץ טייס מסוק, אולם במהלך שש שנים, בין קיץ 2010 לקיץ 2016, כיהן בתפקיד הרב הצבאי הראשי. זו הייתה תקופה סוערת ושנויה במחלוקת בתולדות הרבנות הצבאית. רוב ימיו שם, אגב, עברו עליו בפיקודו של רמטכ"ל אחד, בני גנץ שמו.

בשלהי תקופתו של הרב פרץ בתפקיד החליט הרמטכ"ל דאז איזנקוט להפקיע מידי הרבנות הצבאית את תחום תודעה יהודית ולהעבירו לחיל החינוך, מכת מוות למהפכה שיצר הרב רונצקי ז"ל במעמד הרבצ"ר. זו כנראה הסיבה העיקרית שבשלה החליט הרב פרץ לפרוש מתפקידו. קודם לכן הספיק הרב להנפיק פסק הלכה שהצבא אימץ בחום, האוסר על חיילים דתיים לצאת מטקסים שיש בהם שירת נשים. במבצע צוק איתן קבע הרב את מותם של החיילים הנעדרים אורון שאול והדר גולדין, מה שללא ספק נותר עד היום הזה פצע פתוח לא רק בהוויה הישראלית אלא גם בליבו של הרב פרץ.

רפי או הרב רפי?

"רפי, רק רפי. נולדתי רפי, ובתעודת הזהות שלי כתוב 'רפי'".

נתניהו? מעורר התפעלות

הכוח שלך הוא בחיוך ובהתמקדות בטוב, אבל זה גם עלול ליצור את התחושה שבראש הבית היהודי עומד אדם שאינו יודע להיאבק.

"כל דרכי בחיים הייתה להתמודד מתוך ההתמקדות בטוב ובחיובי, להכיל ולחבק. זו תפיסת עולם. מתוך נקודת מוצא כזו אפשר גם לשנות. בכל מקום שהייתי זלזלו בדרך הזו וטענו שכך אי אפשר לשנות דבר, אבל המציאות הוכיחה לי שדווקא אפשר. זו אמת חיים שאני נאמן לה ולא מוכן לשנות אותה.

"בהיבט המעשי, מעולם לא הצליחה מפלגה לקבל מראש הממשלה – עוד לפני ההסכמים הקואליציוניים – התחייבויות כפי שאנחנו קיבלנו, שהן טובות יותר מהרבה הסכמים קואליציוניים. וזה עוד טרום התחלה. זה קרה רק בגלל שאני מעריך את ראש הממשלה, מחבק אותו, סומך עליו ומשדר אמון גדול בו. לחלוטין לא נכון לומר שאני שפוט שלו. הוא באמת רוצה אותנו לימינו".

אתה מאמין לנתניהו?

"אני מאמין לו, ועם זאת צירפתי לדיונים איתו שלושה יועצים משפטיים, ונוסף על כך הוא חתם לבקשתנו על הסיכומים בכתב ידו. באותו חדר היו נוכחים כל חברי הבית היהודי. כלומר, אני לא טמבל, אבל המסר של האמון עקבי. אני גם מאמין שאנחנו נהיה הראשונים להצטרף לממשלה".

נתניהו היתל בציונות הדתית פעמים רבות מאוד. יכול להיות שהחיזור הנמרץ אחריכם נובע בסך הכול מסיבות אינטרסנטיות?

"בעיניי ראש ממשלה פירושו סייעתא דשמיא א-לוהית עצומה. אם אני לא אחזק את ברכת ה' על העם הזה, את ראש ממשלתנו, הוא יהיה חלש יותר. גם שאלתי אותו בעצמי: מה אתה מוצא בנו? הוא ענה: אני סומך על הציונות הדתית".

אולי כשהוא אומר שהוא סומך על הציונות הדתית הוא מתכוון שקל לקנות אותנו בדיבורים בלתי מחייבים?

"זו שאלה עיתונאית צינית, ואני לא מוכן לציניות. אם הייתי מרגיש שהאדם הזה זייף מולי באיזו דרך, הייתי נוהג כלפיו אחרת, אבל הבן אדם לא זייף בכלום".

כבר שבע שנים ראש הממשלה מבטיח לבנות 300 יחידות דיור בבית אל, וטרם קיים.

"התפקיד שלי הוא לעמוד לימינו ולחזק אותו כדי שהדברים האלה יקרו בפועל, וכל הזמן לשדר לו: בוא לא נוותר, בוא נצמח. מלבד זאת נפעל כמובן לקבל את תיק השיכון".

מבחינה מהותית, למה לדעתך לא קיים נתניהו את ההבטחה הזו?

ושוב הרב פרץ מעדיף להתייחס לעניין מנקודת מבט חיובית ולהתעלם מהצדדים הוורודים-פחות: "כל אדם שנותנים בו אמון ומחזקים את דרכו מרגיש שהדרך שלו סלולה יותר".

"העובדה שאני מחזק את ראש הממשלה אין פירושה שאני מחזק כל דבר שהוא אומר. 'שתי מדינות לשני עמים' זה בלתי אפשרי מבחינתנו. אנחנו נחזק אצלו את הרצון להחיל את הריבונות על כל יהודה ושומרון. כשהולכים יד ביד אפשר לדבר על הכול, וכשמדברים על הכול בישרות יש הקשבה"

 

נתניהו גם הצהיר שהוא בעד שתי מדינות לשני עמים.

"העובדה שאני מחזק אותו אין פירושה שאני מחזק כל דבר שהוא אומר. 'שתי מדינות לשני עמים' זה בלתי אפשרי מבחינתנו. אנחנו נחזק אצלו את הרצון להחיל את הריבונות על כל יהודה ושומרון. כשהולכים יד ביד אפשר לדבר על הכול, וכשמדברים על הכול בישרות יש הקשבה. אני רואה בהחלת הריבונות יעד בר השגה. אולי בשלבים. ברור לי שהרבה ממה שאני מאמין בו יתממש רק בשלבים. לנתניהו יש יכולת לקבל החלטות עצומות, והוא מוביל את מדינת ישראל בצורה מעוררת התפעלות".

אתם תעניקו לו בחינם את ההמלצה עליו לנשיא? יש לכם דרישות סף ממנו?

"בפוליטיקה יש כללים, ואנחנו נשמור על הכללים הללו. אנחנו דנים כעת בכל הסוגיות האלה. לאן אנחנו רוצים לראות את הערכים של מדינת ישראל מתקדמים. נרצה מאוד להשקיע בחינוך. בבניין הארץ, בזהות יהודית. בשירותי הדת, בהארת הפנים שלנו. נדרוש את הנגשת הפריפריה, שתהיה קרובה, זמינה ומכובדת. אני איש פריפריה. הקדוש ברוך הוא שם אותי עכשיו בנגב, בין כל המושבים, חברים שלי בלב ובנפש. אני אוהב אותם. בתוך עמי אנוכי יושב. טוב לי. אנחנו צריכים ללמוד לנוע בקצב שהעם מסוגל לסבול ולספוג. עשינו בעבר טעויות כשהתקדמנו מהר ושכחנו להביט לאחור, וכשהסתכלנו לאחור לא ראינו את העם שלנו".

טעיתי ביחס כלפי בן גביר

בעת ההתנתקות צולמת מחובק עם מפקד פיקוד הדרום דאז, דן הראל, שבא לגרש אותך מהמכינה. מצד שני, עוד לא ראינו תמונה שלך מחובק עם שותפך הנוכחי לרשימה, איתמר בן גביר. נדמה שלא במקרה.

"יש לי הרבה הערכה לבן גביר. שאלתי אותו שאלות נוקבות וקיבלתי תשובות ברורות. שאלתי אותו מה היחס שלו לחיילי צה"ל ואם יש בעולמו איזה חוסר כבוד או זלזול כלפיהם. הוא ענה: בשום אופן לא. שאלתי אותו בשנית אם באיזה אופן הוא רומז להסכמה עם פעולות תג מחיר, ושוב הוא השיב: בשום אופן לא. שאלתי אותו בשלישית אם לפי תפיסתו אסור באופן חד-משמעי לפגוע בערבי חף מפשע, והוא השיב בחיוב מוחלט. אמרתי לו: אם כך, נתהלך יד ביד. לחצתי את ידו, ואנחנו בידידות גדולה".

ובכל זאת אין בנמצא תמונה של הרב מחבק אותו.

"נכון. זה מורכב לי. הייתי במקום אחר. למדתי את איתמר, דיברתי איתו המון, והגעתי למסקנה שטעיתי ביחס שלי כלפיו. הבנתי שעליי לתקן את היחס הזה, ואכן תיקנתי".

האם נראה בעתיד תמונה של הרב מחובק עם בן גביר?

"כן".

לפני הבחירות?

"אני לא יודע", מסרב הרב להתחייב. "בכל אופן אני חושב שלא היה מישהו ממלכתי כמוני שדיבר טוב על עוצמה יהודית כפי שאני דיברתי".

מן הסתם גם את דן הראל היה מבחינתך מורכב לחבק.

"דן הראל ואני התגייסנו לצה"ל באותו היום, ובשלבים הראשונים של קורס טיס התגוררנו יחד באותו האוהל. היה לי קשר הדוק איתו. ציני מאוד להצביע עליו ולומר: הוא אשם בגירוש. הצבא לא אשם בעסק הזה. מי שאשם הוא מי שנתן את הפקודה לצבא. בכל אופן, מכיוון שדיברתי במכינה בחריפות רבה על שהצבא מגרש אותנו וגם טענתי שזו בושה גדולה לצה"ל, רציתי שהתלמידים שעמדו להתגייס שבועיים אחר כך ידעו שעם כל זה צה"ל איננו מחוץ לתחום מבחינתנו. זה מסר מורכב. אם לא הייתי מחבק אותו, חצי מהחבר'ה במכינה לא היו מתגייסים. זו הייתה אחריות לאומית.

"נשארנו בגוש עד היום האחרון, עד שעל פי הערכים שלי היה ברור שיד ימין נלחמת ביד שמאל. אז אמרתי 'זהו'. בנקודת הזמן ההיא היה ברור לי מה הקדוש ברוך הוא רוצה מאיתנו. ללכת. הגיע מפקד בה"ד 1 דאז, נדב פדן. אמרתי לו שיגיד לחבר'ה את המשפט הנורא כל כך, שבשם ממשלת ישראל הוא דורש מהם לצאת החוצה. אחרי שתגיד זאת, הבטחתי לו, נצא החוצה".

אולי אם היינו יודעים לומר 'לא', היינו עד היום הזה בגוש קטיף, בעמונה, בנתיב האבות, בבתי דריינוף, בגבעת האולפנה, בתפוח מערב ובמגרון? ממש כפי שחאן אל אחמר עוד ניצב על עומדו.

"כשערכים מתנגשים ביניהם, לפי תפיסתי אנחנו נדרשים לזהירות גדולה. צריך לדעת היכן עובר הגבול. בעיניי סירוב פקודה פירושו אנרכיה, וזה הגבול".

כיום אין צורך לסרב פקודה. מספיק להציב קו אדום. במצב של היום נתניהו יודע שההנהגה הציונית-דתית לא תעניש אותו אם יפנה רק את עמונה ולא את חאן אל אחמר.

"ככל שנהיה גדולים וחזקים יותר נוכל לגרום לפינוי חאן אל אחמר. לעומת זאת במקום שאראה שאנחנו עומדים חס ושלום להגיע למצב של מלחמת אחים ולפגיעה באושיות המדינה, אחשוב הרבה לפני נקיטת צעד. בכל אופן ברור לי שבמקרה כמו של ההתנתקות הבית היהודי בהנהגה שלי יהיה מחוץ לממשלה. אין שאלה בכלל".

ומעבר לכיבוי שרפות? האם שקלתם לומר לנתניהו משהו בסגנון 'לא נמליץ עליך אם לא תחיל את הריבונות ביו"ש ותרסן את מערכת המשפט'?

"אינני חושב שנעשה זאת באופן שאתה מציג את הדברים. היעד המרכזי שלנו הוא להגיע לבחירות הכי גדולים שאפשר.האם נתנה את הצטרפותנו לממשלה בהחלת הריבונות כתנאי שעליו הממשלה קמה או נופלת? צריך הרבה זהירות בעניין הזה. אנחנו צריכים לעשות מאמץ גדול להתהלך עם ממשלת ישראל ולהשפיע מבפנים על דרכה של מדינת ישראל, על אופייה ועל זהותה".

מדוע שלוש המפלגות של איחוד מפלגות הימין אינן מתמזגות מיזוג מוחלט? מדוע ההפרדה הפיקטיבית הזו?

"אני רוצה מיזוג מלא עם האיחוד הלאומי. עוצמה יהודית אמורה לצאת לדרך עצמאית אחרי הבחירות, אבל אני מעריך שגם איתה יימשך שיתוף הפעולה".

יו"ר הבית היהודי יכול להגיע לכס ראש ממשלה?

"בטח".

מתי זה יקרה?

"לא-לוהים פתרונים. אני רואה אותנו כחלק מהנהגת המדינה בנקודות המיוחדות לנו, שהן שדה החינוך והזהות היהודית, בבניין הרוח ההתנדבותית, בשליחות".

ובמשרד הביטחון? וביטחון הפנים? ובתיק המשפטים?

"גם, אבל החינוך הוא הלב. מי שמצליח לחנך את ילדי ישראל לערכים שאנחנו מאמינים בהם, לערכים הגדולים שלנו, מטה את הכף".

אז פניכם רק לתיקי החינוך והשיכון?

"לא, בוודאי שפנינו גם לתיק המשפטים, אבל נקודת הייחוד שלנו היא חינוך. בחינוך אפשר לתרום את נקודת הייחוד של הציונות הדתית, ומתוך כך להיות מנהיגים. בעזרת ה' כשעם ישראל יכיר בערכים האלה וישמח בהם נצמח למנהיגות ברמה גבוהה יותר".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם