פרויקט אחי

 7 ahi
הפרויקט – שאפילו את שמו לא בדיוק מגלים – ומטרתו הייתה ליצור קשרים חיוביים בין מבוגרים לנוער הגבעות, הוכתר בהצלחה * אולם לפני כחודשיים הסתיים מימון המיזם, ופיזור הכנסת לא אפשר לחדש את תקציבו * תהליכים שהחלו עם עשרות נערים הוקפאו, ועתידם לוט בערפל * האם הממשלה הבאה תפעל לתקצב מחדש את המיזם, או שרק ימשיכו לצקצק אחרי כל פעם שאומרים "נוער הגבעות"?

איתמר מור

"נוער הגבעות" – המונח המכליל הזה שלרוב נקשר בתודעה של רובנו עם ביטויים כמו תג מחיר, קיצוניות, נשירה ועוד, ממחיש כמה מעט אנו יודעים על התופעה ובעיקר על האנשים שמאחוריה. למסקנה זו הגיעו לפני כמה שנים גם במשרד ראש הממשלה ובמשרד החינוך כשהחליטו ליזום פרויקטים שינסו ליצור מרחבים מחברים לנערים שנשרו ממסגרות החינוך הפורמליות והגיעו לגבעות.

לפני קצת יותר מחמש שנים הוקמה עמותת 'הרועה העברי', המעניקה שירותים למשרד ראש הממשלה ולמשרד החינוך בתחום נוער הגבעות. מטרת העמותה היא הקמת מרחבים מוגנים מחברים ומאפשרים המעניקים לנערי הגבעות מסגרת גמישה ומתאימה שתעלה אותם על דרך המלך. ב'הרועה העברי' בונים לנערים תוכניות אישיות הכוללות הכשרה וסדנאות במגוון תחומים. לצד הדרכת ההורים, השתלמות לגורמי חינוך ולבעלי תפקידים, פעילות מניעה במוסדות חינוך וביישובים, הנערים רוכשים מיומנויות של עבודת כפיים, חקלאות, רעיית צאן ואפילו תפעול מגבנה מסחרית המייצרת גבינות צאן איכותיות ומשווקת אותן.

שלא כאחיו הבכור, פרויקט אחי אינו מציב לעצמו מטרה לנרמל את נערי הגבעות, ליצור להם מסגרות או להחזיר אותם הביתה, אלא מייצר עוד אפיק תקשורת לנוער בגבעות. החשש הגדול הוא כי בעקבות סגירת המיזם יחזרו למעגל הקודם עשרות נערים שכבר החלו בתהליכי שיקום

אלא שלמרות ההצלחה הביאה הממסדיות הבולטת של התוכנית להכרה כי יש צורך בתוכניות נוספות, פחות ממוסדות ומעוררות חשדנות. כך הוקם לפני שנה 'פרויקט אחי'. שלא כאחיו הבכור, פרויקט אחי אינו מציב לעצמו מטרה לנרמל את נערי הגבעות, ליצור להם מסגרות או להחזיר אותם הביתה, אלא מייצר עוד אפיק תקשורת לנוער בגבעות. הווייתם האנטי-ממסדית של הנערים וכן החשדנות הרבה שלהם כלפי כל מה שמריח מרשמיות חייבו לחשוב גם על דרך שבה מגיעים אליהם לשטח.

"אפשר לומר שהחיסרון היחיד בתופעת נערי הגבעות הוא היעדר מבוגר אחראי בשטח. את החוסר הזה הפרויקט מנסה לפתור באמצעות הכשרה של אנשים מתאימים שיהיו בקשר עם הנערים במקומות שבהם הם נמצאים", אומר גורם הקשור למיזם שביקש שלא להזדהות בשמו.

המיזם עובד בכמה מעגלים: המעגל הראשי הוא עבודה ישירה עם נוער שנמצא בגבעות המשך, כלומר בגבעות הצמודות ליישובים, כמו גבעות איתמר, חוות מעון, עדי-עד, אחיה ועוד. הקשר עם הנוער נעשה באמצעות רכזים שהוכשרו הכשרה מיוחדת. עוד מעגל שבו פועל המיזם הוא מוסדות חינוך המזוהים עם אוכלוסיית נוער הגבעות, בדגש על ישיבות כמו פרי הארץ, יצהר, עוד יוסף חי ועוד.

המעגל האחרון כולל חוות שנרתמו למיזם, כמו החווה באום זוקא שבצפון בקעת הירדן. מדובר בחוות שמפעילים בני זוג המבקשים ליישב את ארץ ישראל מסיבה אידאולוגית, ועל הדרך הם פורסים את חסותם על נערים מהגבעות שמעדיפים לעבוד במקום להיות במסגרת לימודית.

אלא שממש בזמן האחרון הסתיים המכרז להפעלת המיזם, שהוגדר הצלחה. פיזור הכנסת מונע מבחינה טכנית את אישור המשך תקצוב המיזם, ולכן פוטרו כל הפועלים במסגרתו.

החשש הגדול הוא כי בעקבות סגירת המיזם יחזרו למעגל הקודם עשרות נערים שכבר החלו בתהליכי שיקום. נוסף על כך עשרות נערים אחרים היו יכולים להסתייע בתוכנית זו בלבד, מאחר שהתוכניות האחרות ממוסדות מדי לטעמם ומעוררות בהם חשדנות.

בתגובה על פניית 'עולם קטן' למשרד החינוך באשר לסגירת המיזם התקבלה התשובה הזאת:

"התוכנית פעלה מתוקף החלטת ממשלה ובתקצוב ממשלתי, ומראש נקבע שהיא תפעל עד סוף דצמבר 2018. היה ותחליט הממשלה להמשיך ולתקצב את התוכנית, אנו ערוכים לבצע אותה גם בשנים הבאות.

"אנו ממשיכים להפעיל לטובת אוכלוסייה זו שלוש תוכניות מובילות: תכנית היל"ה למתן חינוך והשכלה, תוכנית 'כנפי רוח' למניעת נשירה ותוכנית 'הרועה העברי' לאיתור נערי גבעות ושילובם במערכת החינוך. לאור זאת מקצה המשרד מדי שנה באופן שוטף מעל כ- 12 מיליון שקלים".

התקווה הגדולה היא שלפחות אחרי הבחירות יהיה מי שיתעשת ויחזיר את פעילות התוכנית לסדרה.


אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם