מה קורה?

 m 2 makore
מסבירים פנים לים – תלמידי מקיף ו' אשדוד

יוזמה חינוכית ייחודית בשיתוף מנהל החינוך, העמותה לקידום הגלישה ומקיף ו' יצאה לדרך: במיזם "מסבירים פנים לים" תלמידי מקיף ו' מדריכים בני נוער להתנהגות נכונה בים ומעלים את המודעות לסכנות. העמותה מאתרת בני נוער שהתחום רלוונטי להם ומכשירה אותם במקצועות הים הרלוונטיים. בני הנוער המתנדבים משתלמים בנושא ומעבירים את כללי הזהירות לתלמידים במצגות, בהרצאות חווייתיות ובדיונים.

במיזם מעורבים הצוות החינוכי של בית הספר ואגף החופים של העירייה. מנהל אגף החופים מר אריה תורג'מן סיכם את הרושם שלו מהמיזם ביום השקתו בבית הספר: "בהתחלה חששתי, אך מהר מאוד הרגשתי בטוח בבני הנוער הרציניים, שלמדו היטב את הנושא. המתנדבים עברו מבחנים שלנו באגף החופים, העמיקו בכל עניין שנדרשו להפגין בו ידע והיום העבירו את ההרצאה הראשונה בהצלחה רבה. תענוג לראות נוער אחראי אשר נושא את המסר החשוב של זהירות בים לדורות הצעירים".

שותפה מרכזית בתהליך הייתה מנהלת התיכון ד"ר רונית טאוב: "אנו מעוניינים לאפשר לתלמידינו למצות את תוכנית הבגרות החברתית באופן התורם והמצמיח ביותר. תלמידים המתנדבים במיזם חשוב כל כך גם עוסקים בתחום הקרוב לליבם וגם תורמים לסביבה בהפצת מידע חשוב, בייחוד בעיר שבה ים הוא חלק מחיי היומיום".

גוגל ישראל והחמ"ד בהאקתון דיגיטלי משותף ראשון מסוגו

ההאקתון הראשון של "חמ"דיגיטלי" נערך לא מזמן בשיתוף גוגל ישראל במשרדי החברה בתל אביב. בהאקתון, שנמשך שתים עשרה שעות, ישבו התלמידים סביב שולחנות וערכו סיעור מוחות טכנולוגי שמטרתו להגיע לפיתוח יישומון פורץ דרך בתחומו.

ההאקתון הוא תוצאה של הדגש הרב המושם בחמ"ד בתחומי הטכנולוגיה, התקשוב והפדגוגיה החדשנית. רק לפני כמה חודשים הוכרזה תחרות בין בתי הספר העל-יסודיים בחינוך הדתי לפיתוח יוזמה חברתית דיגיטלית ברוח ערכי החמ"ד, והתקבלו עשרות יוזמות של מורים ותלמידים. לאחר ברירה ומיון נבחרו קצת יותר מעשרים יוזמות מכל מוסדות החינוך של החמ"ד ברחבי הארץ.

במרתון זכו בפרסים נכבדים שלושה זוכים: נוער הקהל מחוז חיפה, ישיבת תורה ומדע שעל יד מכון לב וישיבת חמ"ד בני עקיבא הרצוג בני ברק. נוער הקהל יצר יישומון להנצחת חיילים נופלים, בישיבת תורה ומדע יצרו יישומון לחיפוש מניין לפי מיקום וישיבת חמ"ד ניצחה בזכות יישומון לניהול התנדבות ומעורבות חברתית כחלק מדרישת משרד החינוך לשעות התנדבות במסגרת הזכאות לבגרות. כלל הזוכים זכו במימון עלויות פיתוח היישומון על סך עשרות אלפי שקלים.

תלמידות מלמדות קשישים להשתמש בסמארטפון

במיזם 'אמץ קשיש' באולפנת אמנה כפר סבא מצאו התלמידות את התחום שהן הכי יכולות לתרום בו לוותיקי השבט, ובתמורה הן זוכות לשמוע סיפורים מרתקים מכלי ראשון

באולפנת בני עקיבא אמנה התלמידות מאמצות קשישים כל השנה בשגרה ובפעילויות שיא, ובחודשים האחרונים של השנה הן מלמדות אותם להשתמש בניידים. המיזם מעצים את התלמידות ומעניק להן תחושת שייכות לדור המבוגר, שמשווע לקשר עם הדור הצעיר.

כל קבוצת תלמידות מצוותת לקשישה, והן עומדות בקשר איתה ומבקרות אותה אחת לשבוע בשעות אחר הצהריים. נוסף על כך בשבתות אולפנה וסביב מעגל השנה הן קופצות לביקורים, ונקודת השיא של המיזם מתרכזת סביב יום השואה: התלמידות מארגנות אצל אחת הקשישות ערב "זיכרון בסלון".

"הקשישים מספרים לנו על הילדים ועל הנכדים שלא מרבים לבקר", אומרת אחת התלמידות, "ואני מסתכלת על עצמי פנימה ושואלת: איפה אני ביחס לסבתא שלי? להורים שלי?"

מי אמר שצריך מורה וכיתה כדי להעביר שיעור?
במתחם המח"ר – מרחב חדשנות רב-תחומי – באולפנת אמי"ת אוריה בבאר שבע מנסים לבדוק שיטות חלופיות למבנה השיעור המסורתי

באולפנת אמי"ת אוריה בבאר שבע הקימו לא מזמן מתחם למידה שיתופית שמערער על המוסכמות הבסיסיות של בית הספר: מורה, כיתה ושיעור. במתחם לומדות בו בזמן יותר ממחצית משעות המערכת כל תלמידות שכבה ז' וכל תלמידות שכבה ח' (כל שכבה בנפרד, כמובן), בליווי צוות חינוכי של שלושה-ארבעה מורים בשיטות למידה מגוונות: למידה מבוססת פרויקטים, קבוצות, זוגות, למידה אישית ועוד.

המח"ר הוא מתחם רחב ידיים הכולל מרחב למידה שיתופית גדול וחדשני ובצמוד אליו שלוש כתות אם שלומדים בהן בשקיפות מלאה, בין קירות זכוכית. אין זה רק מהפך אדריכלי ועיצובי אלא מהפך פדגוגי: צוות החינוך וההנהלה של האולפנה בנה מערכי שיעורים מיוחדים המחברים בין מקצועות למידה שונים ליצירת תחומי למידה משותפים והכניס שינויים במסגרת השיעור, באורכו ובתוכנו.

מאיה כץ, תלמידת כיתה ח', מספרת: "העבודה במח"ר לא דומה ללמידה בכיתה. היא משפרת את איכות הלמידה כי מעניין וחווייתי יותר ללמוד ככה, היא מגבשת את התלמידות, מלמדת אותנו לקבל אחריות ולהיות יצירתיות".

"במרחב חדשני ומרהיב מתרחשים תהליכי למידה משמעותיים הן אצל התלמידות והן אצל הצוות", אומר ארז אוחיון, מנהל חטיבת הביניים באולפנה. "לצוות המורים מעוגן זמן במערכת השעות ללמידה ולפיתוח יחידות תוכן. הלמידה רב-תחומית וכוללת תחומי דעת כמו תורה, נביא, היסטוריה וספרות".

תלמידים ועובדי היי-טק ישולבו במתחמי עבודה משותפים

we work & learn: רשת אמי"ת פותחת את בתי הספר שלה לחברות היי-טק וליזמים ממגוון תחומים. בבתי החינוך של הרשת נפתחים מרחבי עבודה שבהם ישבו אנשי היי-טק ויעבדו, ובתמורה ינחו תלמידים ויובילו יזמות חדשנית בבית הספר.

אדם פלד, מנכ"ל בית התוכנה RAZOR-GRIP מרעננה, מעביר בימים אלו את מטה החברה לבית הספר אמי"ת כפר בתיה. החברה עוסקת בפיתוח פרויקטים טכנולוגיים לחברות גדולות מהמובילות במשק, ובהן סודה-סטרים, אקסלנס נשואה ועוד.

בד בבד עם עבודת החברה העובדים נפגשים באופן שוטף עם תלמידי אמי"ת שמשתתפים במיזם "האקדמיה ליזמות": תלמידי אמי"ת מדעי ואמי"ת חברה ומשפט בכפר בתיה, תלמידות אמי"ת רננים ברעננה, אולפנת אמי"ת להבה קדומים ואמי"ת שחר בבית שמש. במיזם, שמובילה אשת ההיי-טק גליה קדמי-פרגמן, התלמידים נחשפים לעולם היזמות והחדשנות באמצעות קידום חשיבה המצאתית והתנסות מעשית בעולם הפיתוח והמחקר בשני מסלולים: מגמת סטארט-אפ טכנולוגית ומגמת "מייקינג" יצירתית.

בשתי המגמות יקדמו התלמידים במהלך השנה מיזמים ורעיונות חדשניים ומשמעותיים להם ולחברה ויפתחו מוצרים ודגמים פרי יצירתם. עדי בן גל, תלמידת אולפנת אמי"ת להבה בקדומים המשתתפת באקדמיה ליזמות, מספרת: "זהו מקום פתוח ומרווח שמאפשר למידה לא שגרתית. כיף ללמוד שם, זה מפתח את החשיבה. לימוד במסלול כזה יכול לפתוח אפשרויות בעתיד ולהוביל אותנו לדרכים חדשות".

להנגיש את הרב קוק לדור ה-Y

שאלה שמעסיקה רבים מאנשי החינוך היום אינה מהי משנתו של הרב קוק זצ"ל אלא מהי הדרך לחבר את הדורות הצעירים למשנתו. ברשת החינוך נעם-צביה, הקרויה על שם הרב צבי יהודה זצ"ל, פיתחו תוכנית חינוכית מקיפה, מכיתה א' עד י"ב, שמטרתה לחבר את דור ה-Y למשנתם הרוחנית של מאורי הדור.

התלמידים מתחנכים למשנת הראי"ה באמצעות לימוד ופעילות סביב 'מידות הראי"ה' (ספר מוסר שכתב הרב קוק), שתכליתן להביא את האדם לעשות טוב וישר. בכל חודש מידה אחרת נבחרת, ובה מתמקדים מבצעים ופעילויות חינוכיות וחווייתיות בכיתה ומחוץ לכותלי בית הספר. בזמן האחרון סיכמו ברשת בסיפוק את העיסוק במידת 'הכרת הטוב', שנפתח במסע של מאות תלמידי כיתות ה' בגוש עציון, שבמהלכו נפגשו עם ראשי הרשת ושמעו מהם על חשיבות הכרת הטוב ועל דרכו של הרב קוק זצ"ל.

כמו כן נתלות ברחבי בית הספר חידות על חיי הרב קוק זצ"ל כדי לחבר את התלמידים לדמותו ולערכיו. בחידות שאלות על מקומות שהרב קוק פעל בהם לבניין הארץ ולחיזוק התורה ושאלות על ספרים שכתב, והתלמידים שמשיבים נכונה נכנסים להגרלה נושאת פרסים.

הרציונל, כפי שמסבירים ברשת, הוא ההבנה שתכנים אלו משפיעים בראש ובראשונה על עולמם של התלמידים ומעצבים את מידותיהם. נוסף על כך הפעילות סביב הרב קוק מאפשרת להכיר יסודות רוחניים ולהיפגש עם גדולי הדור שעיצבו את דרכה של הציונות הדתית. מאחר שהאישים והמושגים נעשים חלק אינטגרלי מחייהם, בשנות התיכון קל יותר להעמיק ולבנות קומה אמונית על בסיס משנתם.

בשנות האולפנה והישיבה התיכונית ניתנת לתלמידים ולתלמידות האפשרות לעזוב את שגרת לימודיהם במוסדות לשלושה ימים ולעלות לירושלים, למדרשה התורנית שהרשת מפעילה בבית הרב קוק. התלמידים לנים בבתי הארחה בעיר, נהנים מסיור מודרך ב"בית הרב" ומסיור בעקבות הרב אריה לוין זצ"ל, תלמידו ומעריצו של הרב, מתפללים בקבר רחל ובמקום מנוחתם של הראי"ה והרצי"ה זצ"ל בהר הזיתים ועורכים התוועדות מוזיקלית של שירי מרן הראי"ה.

הרב גדעון בשן, רכז תוכניות חינוכיות לישיבות והאולפנות ברשת, מסביר כי התוכנית מצטרפת ללימוד הקבוע על משנת הרב קוק בישיבות ובאולפנות ובונה נדבך נוסף של קשר, העמקה והזדהות עם משנת הרב כרלוונטית לדור שלנו ולמילוי הרוחני של הנפשות בדור של גאולה.

מצורפת חידה על המקומות שהרב קוק היה בהם בארץ הקודש. תיהנו!

סמארט-דוס ברשת נעם-צביה
מזוזה עם מנעול ביומטרי, מנורת מקרר מהפכנית לשבת, סיר חמין עם חיישן מיוחד להוספת מים ואפילו הטענת הסמארטפון דרך הכיפה – הכירו את תחרות הסמארט-דוס המהפכנית ברשת נעם-צביה

ישיבת צביה פתח תקווה מקיימת זו השנה השלישית ברציפות את תחרות הסמארט-דוס, תחרות סטארט-אפים בתחומי היהדות והקודש, ופותחת תערוכה להורים ולציבור הרחב. בשלושת ימי התערוכה מבקרים בה מאות, ובהם משקיעים שבאים להתרשם מהמוחות המחודדים של הצעירים שמעיזים לחלום ולבצע. מגוון חברות היי-טק מעניקות לתלמידים ליווי, ייעוץ ואף תמיכה כספית בעת הצורך.

ברשת החינוך נעם-צביה מסבירים כי העיקר הוא התהליך החינוכי, שבו התלמידים מפתחים אמון ביכולותיהם ורוכשים ארגז כלים לפתרון בעיות. "הדרך לאב טיפוס ראשוני ארוכה ומורכבת. כשהתלמידים מצליחים לייצר אב טיפוס הם מבינים שהשמיים הם הגבול".

כמו כן התלמידים לומדים את כלל ההלכות והסוגיות ההלכתיות הקשורים למיזם שהם מפתחים. "התלמידים ניגשים למיזמים שלהם כשליחי ציבור, מבינים שיש להם יכולת לשנות את העולם ועליהם החובה לחבר שמיים וארץ".

הסטארט-אפים שהוצגו בתערוכה האחרונה אינם מביישים עבודות גמר של סטודנטים: הסטארט-אפ "'meזוזה" הוא מזוזה המשלבת שלוש פעולות בה בעת: כניסה לבית או למשרד באמצעות מנעול ביומטרי, רישום וסליקה לעבודה וכמובן את המצווה לנשק מזוזה, שילוב בין קודש לחול. עוד סטארט-אפ, 'משבת אור', מציע פתרון פשוט, זול וגאוני לפתרון בעיית מנורת המקרר שנדלקת בטעות בשבת: הצוות פיתח מנגנון אוטומטי שמכבה את האור לאחר שהייה.

אם עדיין לא השתכנעתם, סטארט-אפ 'החמינדוס' מציע לפתור את בעיית חריכת החמין בשבת: המערכת מוסיפה לתבשיל מים לפי הצורך; סטארט-אפ 'כיפה סולארית' הוא כיפה המשמשת גם קולט הנטען מאור השמש; 'תפילייט' הוא סידור תפילה שאותיותיו זוהרות בחושך; 'ארמילונית' הוא מילונית ארמית–עברית אלקטרונית; 'קערה שקולה' היא קערת נפה אוטומטית המזהה את כמות הקמח המנופה ונותנת מידע על הפרשת חלה ושיעורי חכמים; 'שלוקר shirt' הוא חולצת טיולים נוחה ומיוחדת מובנית שלוקר פנימי לשתייה מהירה ו-'place-it' הוא יישומון שבודק את מקום התפילין של ראש ומתריע במקרה של תזוזה.

אליסף צור מישיבת צביה פתח תקווה, המוביל את מיזם 'סמארט-דוס' בהצלחה זה כמה שנים, מספר: "מטרת הפרויקט החינוכי היא לחשוף את התלמידים לעולם ההיי-טק והיזמות ולאפשר להם לפתח את כישרונותיהם. הבנו שיש לנו בישיבת צביה פתח תקווה מוחות יצירתיים ובעלי ידע בפיתוח, בחשיבה וביזמות, וכן צוות מלווה ותומך".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם