זאת תורת המגדר

 6 camp
תורת המגדר של בסיס 'איסוף קרבי' 
המוטציות שנוצרות בעקבות המדיניות הדו-מינית של הצבא קובעות שיאים חדשים: כך הפך בסיס ההכשרה של לוחמי האיסוף הקרבי (מודיעין שדה לשעבר) לערמה אחת גדולה של חבר'ה על הדשא * עדויות של חיילים משוחררים מתארות מציאות של תאי שירותים משותפים, יחסים מופקרים בין חיילים וחיילות בזמן הפנאי וסיטואציות מבישות בעמדות הסוואה * קטע מתוך הרצאת המג"ד חושף שמדובר בתפיסת עולם שלמה * ומעל הכול – הפתרון היצירתי שמבקש להפריד בין החיילים שכל הבלגן הזה לא מפריע להם לבין הלוחמים הדתיים: שני בסיסי הכשרה לחיל מודיעין – המופרד שבו מתאמנים והשני שבו כמעט הכול מותר * דובר צה"ל: "הבסיס מנוהל על פי פקודת השירות המשותף; מפקדי הבסיס ורב הבסיס מעודדים שיח פתוח בשאלות שעולות לגבי השירות המשותף" * איגוד ישיבות ההסדר: "הכנסת הגדודים המעורבים לבסיס יצרה מציאות מורכבת שהעמידה במבחן את המשך שילובם של חיילי ישיבות ההסדר; אנו בשיח משותף עם הצבא בכדי למצוא פתרון למצב"

רועי אהרוני

הסדרה "יחידה מעורבת" על היחידה "אריות הירדן" גורמת לרבים מצופיה לחשוב שצה"ל בראשות הרמטכ"ל גדי איזנקוט איבד את זה לחלוטין. ייתכן שרבים מהקוראים נתקלו בפרקים או בסרטונים קצרים של הסדרה הזאת. מה שלא כולם יודעים הוא שהסדרה מצולמת במחנה סיירים שבדרום הארץ, עד לפני כמה שנים בעיקר ביתו המפורסם של חיל האיסוף הקרבי (מודיעין שדה לשעבר). לפני כשנה הסתיים השיפוץ בבסיס, והותאם להכשרת הגדודים המעורבים.

חיל האיסוף הקרבי תמיד היה מאתגר מבחינת צניעות. ישנן ישיבות הסדר שמסרבות לשלוח לחיל הזה כבר כמה שנים; אבל נראה שמה שמתחולל כיום בחיל בכלל ובמחנה סיירים בכלל עבר כל גבול – לא רק הלכתי, גם סתם מוסרי ואנושי.

נ' וי' השתחררו זה מכבר משירותם הצבאי במחנה סיירים. נ' הגיש לפני כמעט שנה קבילה בשם כל מחלקת ההסדר שבה שירת לנציב קבילות החיילים על המתרחש בבסיס. חסכנו מהקוראים את מלוא התיאורים ששני החיילים תיארו בשיחה שערכנו עמם. ובכל זאת, לפחות חלקם חייב להגיע לדיון הציבורי. עמכם הסליחה.

בין היתר מספר נ' על בנות שמסתובבות בבסיס במכנסיים קצרים וטייטס כדבר שבשגרה, בניגוד לנהלים. "יום אחד בבוקר יצאנו להתפלל, וראינו מחלקה שלמה של בנות בטייטס עושות סקווטים מול העיניים שלנו", מספר נ'. בקבילה הוא כתב כי אפשר לומר שבמובן מסוים "ביסל"ק (בית ספר לאימון קרבי) הוא כמו חדר כושר מעורב אחד גדול".

י', גם הוא משוחרר טרי, מספר על הנופש הגדודי באשקלון שאליו חויבו להגיע. "למרות שנעשו מאמצים כדי שנוכל להיות שם, אתה לא יכול לשים גדוד של 800 אנשים, מתוכם 100 לוחמים ו-700 תצפיתניות, במסיבות בריכה ולצפות שיהיה בסדר. מפקד המחלקה שלי ייעץ לי בלית ברירה לבלות בעיקר בחדר את ארבעת ימי הנופש. אבל מספיק שהלכתי לשק"ם, והיו שם חיילות בבגדי ים".

בקבילה מספרים הבני"שים כי מגורי הפלוגה שבה הם משרתים ממוקמת בין שתי פלוגות מעורבות. "אנחנו שומעים כל דבר שהן מדברות שם. לא צריך להכביר מילים כדי להסביר למה זה שהמאזין (שומר פלוגה) לא יכול לעבור מקום וחייב לשמוע בחורות מתקלחות ומדברות גסויות, זה לא הגיוני בעליל.

"פינת ה'פריסה' (שולחן לארוחה קלה) נמצאת ממש ליד הכניסה למקלחות הבנים", מספר י'. "בשעה שבנים מתקלחים, הבנות יושבות ליד ואוכלות. כשפעם אחת אמרתי למישהי שישבה שם – את יודעת שיש פה בנים שמתקלחים? היא ענתה לי – זה בסדר, אני נמשכת למין השני".

נושא נוסף שעלה בקבילת הבני"שים הוא השירותים. "כל השירותים בבסיס, חוץ מאלה שבמגורי הפלוגות, הם שירותים מעורבים", נכתב בקבילה. "בכל פעם שנכנסתי לשירותי הבנים הייתי רואה בחורה יוצאת", מספר נ'. " שירותי הגברים הפכו למעורבים בפועל".

תרגולות בעמדה קרבית אחת לבנים ולבנות

נ' מספר שכשהיה בקורס מפקדי כיתות, הוא היה אמור לצאת לתרגיל גדודי, וגילה בתדריך שנמצאות איתו עוד ארבע חיילות. "התרג"ד כלל הליכה מאומצת עד שמגיעים לגובה מסוים ובו מקימים עמדה מוסתרת", הוא מסביר. "מכיוון שכולם מגיעים למעלה מזיעים, ויש חשש שהישארות בבגדים רטובים מזיעה תוביל להיפותרמיה, חייבו אותנו להחליף בגדים. מכיוון שזו עמדה מוסתרת, כולם צריכים להישאר יחד ואי אפשר להתרחק מעט כדי להחליף במקום שאף אחד לא רואה, ואז הבנים והבנות צריכים להחליף את בגדיהם באותו מקום".

נ' מספר גם על מצבי שינה הזויים שהעמדה הזאת מייצרת: "בעמדה ישנים במשמרות, כך שבכל פעם אחרים ישנים במיטה, ובנים נאלצים לישון עם בנות. כשאתה קם משינה או יורד ממשמרת, תישן לידך כנראה לפחות בת אחת".

י' רצה להמשיך בקורס ואחריו להמשיך לקורס קצינים, אבל בגלל בעיות הצניעות החליט לפרוש מקורס מ"כים. לדבריו, כעונש על "בזבוז הקצאה", העבירו אותו לבסיס של תצפיתניות בלבד.

בשיחה שהתקיימה לכל מפקדי הבסיס, הכריז מפקד הבסיס ש"הדגל שלו ושל הבסיס הוא הכשרת הלוחמות" וכי על הבסיס "ללמד את שאר הבסיסים איך לעשות זאת". הוא פתח מצגת שקופיות כשבכל שקופית הוצגו שתי תמונות שיש ביניהן מתח. באחת השקופיות הופיע מצד אחד "בני"שים", ומהצד השני "לוחמות". ש', חייל משוחרר, טוען שהמפקד נגע רק בבעיות שיוצרים הבני"שים ללוחמות ולא להפך

 

"ביום הראשון חזרתי מהמקלחת לחדר וישבו שם שלוש בנות בפיג'מה ועשו צחוקים עם הרס"פ", מספר י'. "הייתי בשוק, אני עם חלוק בדרך להתלבש, אבל הבנות לא הרגישו לא נעים. להפך, הן התחילו דיון גס באופן חריף עליי. לא פעם נכנסתי למטבח וראיתי סיטואציות נוראיות בין תצפיתניות לחיילים.

"אני לא יודע איך אפשר לשלוח לחיל האיסוף הקרבי בחורי ישיבות", אומר י'. "צריך להוציא אותם בכל מחיר. הבנתי שיש דיבורים על הוצאת הבני"שים מהמסלול, וצריך להילחם על זה".

מי שרוצה לנחם את עצמו שמדובר רק בבסיס מופקר שבו לא מתבצעת כל אכיפה על כללי הצבא והמוסר, יתעצב לגלות שמדובר כנראה בהשלכותיה של תפיסת עולם פיקודית מובנית. כך על פי מכתב ששלח ש', מפקד צוות באימון מתקדם באיסוף קרבי במחנה סיירים לאיגוד ישיבות ההסדר. במכתב הוא מספר כך: "בסוף קורס מ"כים הייתה שיחת 'שיפור-שימור' על הקורס עם המג"ד. במהלך השיחה אמרתי לו שהקורס לא ממש מתאים לדתיים. המג"ד ענה לי שיש לי שני אידיאלים שמתנגשים – או צבא או דת, ואני צריך לבחור ביניהם".

ש' ממשיך ומתאר במכתב כי בשיחה שהתקיימה לכל מפקדי הבסיס, הכריז מפקד הבסיס ש"הדגל שלו ושל הבסיס הוא הכשרת הלוחמות" וכי על הבסיס "ללמד את שאר הבסיסים איך לעשות זאת". לדברי ש', מפקד הבסיס פתח מצגת שקופיות כשבכל שקופית הוצגו שתי תמונות שיש ביניהן מתח. באחת השקופיות הופיע מצד אחד "בני"שים", ומהצד השני "לוחמות". ש' טוען שהמפקד נגע רק בבעיות שיוצרים הבני"שים ללוחמות ולא להפך. לפי עדותו של ש', מפקד הבסיס נתן את בה"ד 1 כדוגמה למקום שבו הימצאות הבני"שים פוגעת בצבא, מכיוון שלדבריו לקורס קצינים לא מגיעים כמעט "חילונים מאזור תל אביב" משום ש"יש שם יותר מדי דתיים".

הוצא את הבני"שים ונמשיך במסיבה

לפי מידע שהגיע אלינו, לקראת גיוס מחזור מרץ 18 פנה איגוד ישיבות ההסדר לראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז והלין על הבעיות הרבות ועל תלונות החיילים. האלוף אלמוז הבטיח שהדברים יסתדרו ולכן איגוד ישיבות ההסדר המשיך לשלוח לשם תלמידים.

ברם, הבעיות לא טופלו. חלק מראשי ישיבות ההסדר שיגרו לאיגוד מכתב חריף, הטוען כי תלמידיהם לא יכולים לשרת במקומות כאלו, בפרט בקורס מ"כים המעורבב. כבר כעת אחד הר"מים בישיבות ההסדר מעיד שראש הישיבה שבה הוא מלמד מורה לתלמידיו שלא לצאת לקורס מ"כים, ומודיע שמי שיצא לקורס – לא יחזור לישיבה.

באיגוד דרשו מהצבא להוציא את הבני"שים מחיל האיסוף הקרבי. אבל אז הגיע הפתרון שהצבא הגיש כדי שהבני"שים לא יפריע לחגיגות במחנה סיירים. לפי אותם מקורות, סוכם שהחיילים יוצאו פיזית מהבסיס ויעברו להכשרה בבית הספר להנדסה קרבית (בהל"ץ). אנשים ברבנות הצבאית מעידים כי כבר קיבלו הנחיות מעשיות למהלך, בכדי לאפשר הכשרה מתאימה לחיל האיסוף הקרבי בבסיס שכן. כך או כך, למערכת נודע כי פורום של רבני האיגוד הגיע להחלטה כי לא ישלחו יותר בחורי ישיבות למחנה סיירים.

ייתכן שתוכנית המעבר לא תישא פרי, אבל העובדה שהמחשבה להוציא מחלקת בני ישיבות מבסיס בגלל קייטנת צה"ל עלתה על לב בפעם הראשונה – אמורה לעורר דאגה אמיתית, ערכית ומקצועית. לפני החגים פורסם בעיתון 'הארץ' כי בצה"ל בוחנים שילוב נשים בתפקידי לחימה בהנדסה קרבית. מעניין מה יעשו אז עם אלפי הבני"שים בחיל. האם גם כאן יתפתחו שתי יחידות – לוחמים בחזית וקייטנים מאחור?

הדובר לא מדבר

עוד לפני החגים פנינו לדובר צה"ל עם מקבץ העדויות על המתרחש במחנה סיירים. שאלנו שאלות קונקרטיות: מה החלק היחסי של החיילות בבסיס? האם יש אישור לחיילות להגיע לחדר האוכל בלבוש אזרחי? האם בנות יושבות לצד מקלחות הבנים? האם מגיעות תלונות דומות לרבנות הצבאית? וכן – האם אכן מתקיימים מגעים בין הצבא לאיגוד ישיבות ההסדר בדבר העברת בני הישיבות לבסיס אחר, והאם נשקלים פתרונות אחרים? פירטנו להם את העדויות שהגיעו למערכת כדי שיוכלו לבדוק את אמיתותן.

בדובר צה"ל ביקשו מאיתנו עוד זמן כדי לברר את העדויות לאשורן, ואף הבטיחו לנו שיאשרו לנו לשוחח עם גורמים בבסיס באופן רשמי. דחינו את פרסום הכתבה כדי לאפשר להם לערוך בירורים נוספים מתוך תקווה שנקבל הפעם תשובה מפורטת על השאלות ששאלנו.

חרף ההבטחות ואף על פי שדחינו את הכתבה, קיבלנו את התגובה הבאה, הזהה כמעט לתגובה ששלחו לפני דחיית הכתבה: "בבסיס סיירים משרתים אלפי לוחמים ולוחמות שעוברים הכשרה במקצועות האיסוף, החי״ר והתצפיות. הבסיס מנוהל על פי פקודת השירות המשותף אשר נועדה לאפשר לכלל המשרתים לעבור את ההכשרה, ללא קשר למגדר או לאמונתם. בהתאם לפקודות, מגורי החיילים והחיילות הם נפרדים, וכך גם השירותים בבסיס. נוהלי הלבוש תואמים לפקודת השירות המשותף. מפקדי הבסיס פועלים כל העת בהתאם לפקודות צה״ל מנת לאפשר לכלל המשרתים בו לשמור על אורח חייהם. במקרים חריגים, נוקטים המפקדים צעדים משמעתיים חמורים ופועלים על מנת למנוע את הישנותם. מפקדי הבסיס וכן רב הבסיס מעודדים שיח פתוח בשאלות שעולות לגבי השירות המשותף".

בשולי התגובה הוסיפו אנשי דובר צה"ל: "בהינתן פרטים נוספים על המקרים תתבצע בדיקה נקודתית". כך הם גם טענו בשיחות טלפוניות – שחסרים להם פרטים כדי לברר את המקרים. אז עבדנו כדי להשיג להם את שמות המפקדים המדוברים, את התאריכים שבהם נאמרו האמירות ועוד פרטים כדי להקל את הבירור. החזרנו את השאלה בתקווה שהפעם נקבל תשובות קונקרטיות, אולם הם החליטו שלא לשנות את התגובה המקורית.

משום מה, על דבר אחד כן הסכימו לענות – על שאלה שהוספנו רק במכתב האחרון ששלחנו. כתבנו כי על פי שיחות שקיימנו עם גורמים באיגוד ישיבות ההסדר, בימים אלו נבנים שירותים נפרדים בבסיס, כמענה לצורכי החיילים מההסדר. שאלנו מדוע יש צורך בשירותים חדשים, האם אכן השירותים הקיימים הם מעורבים, וקיבלנו את התשובה הבאה: "לא מתקיימת כרגע בבסיס בנייה של שירותים נוספים". כך שמכל השאלות הרבות שהפנינו לדובר צה"ל, התשובה הקונקרטית היחידה היא שלא בונים שירותים נוספים בבסיס, למקרה שדאגתם.

מאיגוד ישיבות ההסדר נמסר: "חיילי ישיבות ההסדר משולבים בכל יחידות צה"ל ובתוכן בחיל האיסוף הקרבי, וממלאים את תפקידם על הצד הטוב ביותר. לפני למעלה משנה התקבלה החלטה בצבא על צירוף הגדודים המעורבים לחיל האיסוף הקרבי והכשרתם הועברה לבסיס סיירים שבו מוכשרים גם בני ישיבות ההסדר המשרתים בחיל. הכנסת הגדודים המעורבים לבסיס יצרה מציאות מורכבת אשר העמידה במבחן את המשך שילובם של חיילי ישיבות ההסדר ביעד זה. אנו נמצאים בשיח משותף עם גורמי הצבא בכדי למצוא פתרון למצב. נמשיך ללוות את החיילים בני ישיבות ההסדר ונעשה כל שניתן כדי שישרתו באופן ההולם את אורח חייהם כבני ישיבות".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם