"מרגיש בשל להנהיג את העיר"

 6 leon
"מרגיש בשל להנהיג את העיר"
בעבור משה ליאון זהו הסבב השני בניסיון לכבוש את ראשות העיר ירושלים. בשלב הזה הוא זוכה לתמיכת ש"ס ודגל התורה, אולם לפי הסקרים הנוכחיים היתרון הזה על פני יתר המועמדים לא מספיק כדי להביא לו את הניצחון * ליאון מאמין שאין סיבה להפר את הסטטוס קוו בעיר לשום כיוון, מסתייג מלהרחיב כעת את ירושלים, ומצהיר כי יילחם על מינוי רב ציוני-דתי לעיר ויגיע להסכמות בנושא רעש המואזין

רועי אהרוני

שבע וחצי בערב, אבל מטה הבחירות של משה ליאון עוד הומה ונראה כאילו הנוכחים רק החלו את יום העבודה שלהם. העבודה של ליאון על הבחירות האלה ממש לא החלה עכשיו, אלא לפני שנים – לפחות מאז הבחירות הקודמות, וכנראה שעוד לפני כן.

ליאון (57) עסק רוב שנותיו בראיית חשבון במשרד שייסד "יצחקי ושות'", מהגדולים בארץ. מלבד זאת הוא היה מנכ"ל משרד ראש הממשלה ויו"ר רכבת ישראל.

השאלה הראשונה המתבקשת, שאותה שאלו אותו ללא הרף בבחירות הקודמות, היא מה הניע את ליאון, שרוב חייו גר בכלל בגבעתיים, למרוץ על ראשות עיריית ירושלים. "ירושלים היא אהבת חיי", הוא עונה, "והיא גם משימת חיי עוד מלפני הבחירות הקודמות. שימשתי שש שנים יו"ר הרשות לפיתוח ירושלים ועוד חמש שנים כחבר מועצה. ראיתי את הבעיות הקשות שקיימות בעיר ובעבורי זה אתגר לפתור את חלקן ולהעלות את ירושלים על המסלול של הערים המובילות בישראל".

הגעתו של ליאון מגבעתיים אל המרוץ הקודם הרימה גבות רבות, וכולם היו בטוחים שאחרי ההפסד הוא יעזוב את העיר כלעומת שבא. אבל ליאון הוכיח את ההפך. "למרות כל הדיבורים השליליים, נשארתי לגור בעיר ועבדתי כחבר מועצה".

"ברמת העיקרון, אני בהחלט בעד לספח את כל יהודה ושומרון ואת כל יישובי גוש עציון למדינת ישראל. אבל אתה צריך להכין את ירושלים לקליטה הזאת, ואני חושב שהיא עדיין לא מוכנה לכך"

חלק מהבעיות נפתרו במהלך חמש השנים הללו?

"אני חושב שלא. אחת הבעיות של ירושלים היא נטישת הצעירים. במהלך עשר השנים האחרונות עזבו את ירושלים בכל שנה 8,000 איש – והמספרים לא השתנו במהלך השנים. כדי לפתור את זה, צריך לבנות עשרות אלפי יחידות דיור. לצערי הרב, בכל שנה נבנו רק אלפיים יחידות דיור".

הסיבה לבנייה המצומצמת היא ההקפאה המדינית?

"זו אחת הסיבות. צריך להפשיר את ההקפאה – אין שום סיבה שבעידן של טראמפ תהיה הקפאת בנייה בירושלים, ואני כראש עיר אפעל להפשיר אותה. אבל מעבר לכך, צריך לעשות פה הרבה התחדשות עירונית, 'פינוי-בינוי', ולבנות כמה שיותר יחידות דיור בירושלים".

ליאון מצביע על סיבה נוספת לעזיבת הצעירים את העיר – קשיי התעסוקה. "אין מקומות תעסוקה בירושלים", הוא קובע. "סטארט-אפ שרוצה להעסיק אנשים, לא מוצא משרדים בירושלים כי לא נבנו כאלה בשנים האחרונות.

"זו הבעיה העיקרית: חוסר במקומות פיזיים לעסקים. ירושלים היא בסיס חזק מאוד ליצירת מקומות עבודה: יש בה אוניברסיטה ושני בתי חולים, אוכלוסייה טובה של צעירים ועולים חדשים, וניתנת בה הטבת מס כך שחברה משלמת מחצית ממה שהיא תשלם במרכז הארץ (7% במקום 14%). חברות רוצות מאוד לבוא לפה – רק שאין להן מקום לשבת, וזו שערורייה.

"המחסור במשרדים הוא גם הסיבה לכך שמשרדי הממשלה לא חוזרים לירושלים. בישיבת הממשלה שהתקיימה ביום ירושלים האחרון, שאל ראש הממשלה את ברקת – זה נכון שהשרים אומרים שאין מקום למשרדיהם בירושלים? ברקת ענה בחיוב".

מה אתה חושב על מצב התרבות בעיר?

"אני חושב שמצב התרבות טוב מאוד. הייתי מגדיל קצת את תקציבי התרבות למוסדות התרבותיים, כיום התקציב נמוך וככל שמגדילים אותו יותר מקבלים תוספת תקציב ממשרד התרבות".

בעבר תקפת את ברקת ואלקין על כך שהאירוויזיון לא יתקיים בירושלים. מדוע?

"אני חושב שזו הייתה פאשלה של ברקת ואלקין. היה צריך להביא לכך שהאירוויזיון יישאר בירושלים, ללא חילול שבת. ירושלים היא בירת ישראל, וככזו היא אמורה לארח את האירוויזיון".

מקום תרבותי נוסף שקרוב לליבו של ליאון הוא "מתחם התחנה". "אחד הדברים הגדולים ביותר שעשיתי בהיותי יו"ר הרשות לפיתוח ירושלים הוא פיתוח מתחם התחנה. לקחתי את המתחם, שהיה מוזנח לחלוטין, והפכתי אותו למרכז שוקק חיים שתושבי ירושלים נהנים ממנו".

יש מאבקים סביב העובדה שהוא פתוח בשבת.

"לצערי הרב הייתה תקופה שנושא הסטטוס קוו לא נשמר, וחנויות מסחר פעלו שם בניגוד לסטטוס קוו והיה צריך לסגור אותן. עד כמה שאני יודע, עכשיו הן סגורות".

מבחינתך זה בסדר שמתחמי הבילוי יישארו פתוחים?

"זה הסטטוס קוו, וכל עוד זה הסטטוס קוו בהחלט כן".

תמיכת החרדים כמדד

כותרות העיתון 'ישראל היום' הכריזו בסוף השבוע שעבר כי "עופר ברקוביץ' וזאב אלקין בדרך לסיבוב שני", וליאון רק במקום השלישי. לפי הסקר שערך העיתון עם 'מאגר מוחות', 28% הולכים עם ברקוביץ' ו-16% עם אלקין. בליאון תומכים רק 13% - נתון שלא מספיק לו כדי לעלות לסיבוב השני. אמנם 30% מהנשאלים ציינו שהם לא יודעים למי יצביעו, ובכל זאת הנתונים לא נראים מעודדים.

"אני מתייחס לסקרים הללו כחצי הלצה", הוא טוען. "צריך לזכור שלפי הסקרים בוז'י הרצוג הוא ראש הממשלה והילרי קלינטון נשיאת ארצות הברית. בנוגע לסקר הספציפי, יש שם מספרים לא מובנים ולכן הוא נראה לי לא אמין. יש לי לא מעט סקרים שמראם ניצחון ברור שלי בסיבוב הראשון".

ליאון מקבל את תמיכתן של ש"ס ודגל התורה; תמיכה מפתיעה לנוכח העובדה שיש מועמד חרדי – יוסי דייטש – ובו תומכת רק אגודת ישראל. כשאני שואל את ליאון מדוע המפלגות הללו תומכות בו, הוא עונה: "ש"ס ודגל התורה רוצים לתמוך במי שיש לו הסיכויים הגדולים ביותר לנצח בבחירות ולהוביל את ירושלים קדימה. הם כנראה בדקו וראו שאני בעל הסיכויים הגבוהים ביותר. בנוסף, הם מכירים אותי מאז שהייתי מנכ"ל משרד רה"מ ויודעים שאני היחיד שיכול לאחד את חלקי האוכלוסייה".

התמיכה של דגל התורה בך ולא במועמד של אגודת ישראל יכולה ליצור התנגשות טקטונית שתשפיע גם על הבחירות הארציות.

"אני מרוכז אך ורק בבחירות לרשויות המקומיות, ולא מתעסק בדברים אחרים, בטח שלא בבחירות הארציות".

אתה חושש שאנשים יקבלו את הרושם שתמיכת המפלגות החרדיות בך נקנתה בהבטחות שלך שתפעל בעבורן?

"אני יכול לומר לך שלא הבטחתי כלום. מבחינה דמוגרפית, לא יכול להיבחר בירושלים ראש עיר שלא נתמך גם על ידי החרדים. אבל תומכים בי גם משאר חלקי האוכלוסייה".

גם הציונות הדתית תומכת בך?

"יש לי תמיכה רחבה מאוד בציונות הדתית. גם אם מנהיגי הציונות הדתית תומכים במישהו, זה לא אומר שכלל הציונות הדתית תצביע בעבור אותו אחד שהם תומכים בו".

יש רבנים שתומכים בך?

"ישנם רבנים בציונות הדתית שתומכים בי: הרב דוד שמחון רב שכונת קריית יובל, הרב דוד שלם מפסגת זאב, הרב שפרן מקריית משה. יש לי קשר טוב עם רבני הציונות הדתית והם תומכים בי".

אתה תילחם למען רב ציוני דתי לירושלים גם בפעם הבאה?

"בהחלט. היום יש לנו רב ציוני דתי וצריך שזה יימשך כך".

"אני שמח על כך שהתמודדתי וגם על כך שהפסדתי. נשארתי בעיר כחבר מועצה, החזקתי את תיק השכונות וחרשתי את ירושלים לאורכה ולרוחבה. למדתי את הבעיות של ירושלים לפניי ולפנים"

החלום: להכין את ירושלים למקדש

במבט לאחור, אתה חושב שעשית טעות כשהתמודדת לפני חמש שנים?

"לא. אני שמח על כך שהתמודדתי וגם על כך שהפסדתי. נשארתי בעיר כחבר מועצה, החזקתי את תיק השכונות וחרשתי את ירושלים לאורכה ולרוחבה. למדתי את הבעיות של ירושלים לפניי ולפנים. כך שאני מגיע לתפקיד הזה בשל לאחר חמש השנים האחרונות.

"למדתי עם השנים דברים שלא ידעתי על הבעיות של השכונות. ירושלים היא עיר גדולה, ולכל שכונה יש בעיות משלה. לדוגמה – ברמות יש פקקים ביציאה בבוקר; בפסגת זאב ובגילה יש בעיות של רעש המואזין ועוד".

אז אתה תומך בחוק המואזין?

"אני חושב שלא צריך פה חוק, צריך להגיע להידברות. אפשר לעשות את זה, ואני מתכנן להגיע להסכמות להורדת רעש המואזין".

במהלך מסע הבחירות יצא ליאון בחריפות נגד תוכניתו של אלקין להעביר את השכונות שמחוץ לגדר ההפרדה לרשות מוניציפלית עצמאית. ליאון טוען שאלקין 'יחלק את ירושלים', מכיוון שתוכנית זו היא חלוקת העיר דה-פקטו.

אלקין מצביע על בעיה אמיתית, אני אומר, בקצב הגידול הדמוגרפי של השכונות האלו. ליאון משיב: "את הבעיה האמיתית הזאת צריך לפתור בחלוקת ירושלים? לפי ההיגיון הזה צריך למסור גם את אום אל-פחם ושטחים נוספים כדי לשמור על המדינה יהודית. זה פתרון מלאכותי – הרי בשלב מסוים בג"ץ יורה לעשות שם בחירות מוניציפליות, ויעלה שם חמאס ובסוף גם נראה טילים על מערב העיר.

"הפתרון לבעיה הזאת הוא בנייה מאסיבית, מניעת כניסת ערבים ללא תעודת תושב והרחבת ההתיישבות היהודית יותר ויותר".

אתה טוען שאלקין יחלק את העיר, ומנגד אמרת בפאנל שנערך במרכז האקדמי לב כי אתה מתנגד לחוק ירושלים רבתי, שיגדיל את העיר ויספח את יישובי גוש עציון.

"זו הזדמנות להבהיר את דבריי. אני לא נגד חוק ירושלים רבתי. אני רק אומר – בואו נטפל קודם כול בירושלים בגבולותיה הנוכחיים, בלי להפריד את השכונות הערביות ובלי לספח את גוש עציון. ברמת העיקרון, אני בהחלט בעד לספח את כל יהודה ושומרון ואת כל יישובי גוש עציון למדינת ישראל. אבל אתה צריך להכין את ירושלים לקליטה הזאת, ואני חושב שהיא עדיין לא מוכנה לזה".

לפני חצי שנה הצהרת ב'ישראל היום' כי תפעל לספח את קבר רחל לתחום המוניציפלי של ירושלים.

"הייתי שמח מאוד שקבר רחל יהיה שייך לירושלים, זה מתבקש. אני מבקר בו פעמים רבות, וגם במוצ"ש הקרוב אני מתכנן להיות שם לרגל יום פטירתה. התנגדתי להסכמי אוסלו, אבל אם כבר העבירו את בית לחם לפלשתינים, צריך היה לספח באותה הזדמנות את קבר רחל".

והיום זה אפשרי?

"כרגע זה לא על הפרק".

לליאון יש רקורד מרשים של עשייה ציבורית ופרטית. אולם מעליו נמצאת גם עננת חשדות שעטפה אותו והביאה אותו לחדר החקירות. כשאני שואל אותו אם הוא חושש שהדבר ישפיע על הבוחרים, הוא משיב: "נחקרתי ויצאתי ללא רבב ברוך ה'. זו ההוכחה שאני נקי יותר מאנשים שמעולם לא עמדו לחקירה".

לסיום, משהו שבקרוב מאוד יכול להיות על הפרק – איך אתה מתכנן להכין את העיר לעולי הרגלים לבית המקדש?

"זה החלום שלי. החלום של כל יהודי הוא שייבנה בית המקדש, ואני חולם שבית המקדש ייבנה כשאני אהיה ראש העיר. אני חושב שירושלים די ערוכה לכך – היא קולטת כבר היום בין שלושה לארבעה מיליוני מבקרים בשנה מהארץ ומהעולם. ברגע שזה יקרה בעזרת ה', אנחנו נהיה ערוכים".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם