מועמד חייב לאהוב את כולם

 7 berkowitz
"מי שלא אוהב את כל הציבורים בירושלים, שלא יתמודד על ראשות העיר"
העובדה שמתוך ארבעת המועמדים לראשות העיר ירושלים יש חילוני אחד בלבד היא משהו שאי אפשר להתעלם ממנו. למרות הספקולציות על היחלשות החילונים בעיר – המועמדות של עופר ברקוביץ' נחשבת בשלב הזה משמעותית בהחלט * ברקוביץ' מתנער בתוקף מהתדמית האנטי-דתית שדבקה בו (הבן שלו לומד בכלל בגן של חב"ד) ומתעקש שדווקא הוא ייתן מקום של כבוד לכל אחד מגוני האוכלוסייה בעיר. כולל ערבים. כולל חרדים

ארנון סגל

עופר ברקוביץ' הוא אולי צעיר המתמודדים על ראשות עיריית ירושלים, בן 35 בלי עין הרע, אבל אם בוחנים את הוותק בעיר הקודש ברקוביץ' הוא אחד המובילים. ילדותו עברה עליו ברמת שרת שבמערב העיר, אימו בעירייה כבר שנים רבות, מנהלת תחום הגיל השלישי בבירה. אביו, עו"ד ד"ר שמואל ברקוביץ', הוא מומחה בעל שם עולמי לירושלים ולמקומות הקדושים ופועל במשך שנים למניעת הרס העתיקות בהר הבית.

עופר מתגורר כיום עם אשתו ושני ילדיו במרכז העיר, בשכונת נחלאות. בנו הצעיר הולך בכל בוקר לגן של חב"ד. "מי שגדל בירושלים מקבל השפעות מכל מיני כיוונים. זה מה שקסום בעיר הזאת. אבא שלי ואני היינו מתפללים בישיבה חרדית בבית וגן, אני והוא ו-400 בחורי ישיבה", הוא ממחיש. הבית המסורתי שבו גדל הביא אותו להניח תפילין מגיל בר מצווה ועד גיל 21. אחר כך הפסיק אבל בכל שבת הוא מקפיד להגיע לבית הכנסת 'כורזים' בשכונה. המקום שברקוביץ' אוהב בעיר יותר מכול הוא שוק מחנה יהודה.

כבר עשור הוא מוביל את סיעת "התעוררות" בעירייה, סיעה שמימין ומשמאל לא כל כך יודעים איך לאכול. בין 2013 ל-2017 הוא שימש סגן ראש העיר. לפני כן הספיק להיות בין מקימי מרכז הבילוי "התחנה הראשונה". הוא רב-סרן במילואים וממשיך לשרת גם כיום.

לא כפייה דתית ולא חילונית

מותר לשאול למי אתה מצביע בפוליטיקה הארצית?

"אני לא עונה על כך. לכל אדם יש עמדות אבל בירושלים ההבדלים בין שמאל וימין כמעט לא באים לידי ביטוי. אפשר להסתדר".

ברקוביץ' הוא חסיד גדול של הסטטוס קוו בעיר, "לא כי אני חושב שזה הכי טוב, אלא כי זה מה שמחזיק מעמד בירושלים. בסוף זו עיר הקודש וצריך להיות בה צביון יהודי מובהק, ומצד שני אנחנו רוצים שזו תהיה בירת ישראל וכל יהודי ירגיש בה נוח. חייבים לתת מענה גם לציבור החילוני. אז קיימים סטטוס קוו וחוק עזר עירוני שקובע שבתי עינוגים מותר לפתוח בשבת ואילו מסחר אסור".

"ירושלים חייבת להכיל את כל חלקי החברה הישראלית. איך עושים את זה? יוצרים ביטחון לקהילות, שומרים על הסטטוס קוו, מבהירים שקיימות שכונות שהן בעלות אופי פלורליסטי יותר ושכונות שהן בעלות אופי חרדי יותר. מבהירים שזה בסדר שיקומו עוד כמה ישיבות חרדיות, ומצד שני ובאותה מידה שלא מאיים אם ייפתחו לצידן כמה בתי קפה שפתוחים בשבת"

למה עתרתם לבג"ץ נגד סגירת הסינמה סיטי בשבת?

"כי שם נעשה ניסיון להפר את הסטטוס קוו לרעת הציבור החילוני. תרבות ועינוג מותרים בשבת, והעירייה ניסתה לכפות את סגירת המקום בניגוד לחוק העזר העירוני שלה עצמה. ברגע שהיזם הודיע שהוא לא מעוניין לפתוח בשבת הפסקנו את המאבק. אינני מעוניין בכפייה דתית וגם לא בכפייה חילונית. זה ממש עקבי".

מהי ירושלים בעיניך?

"זו העיר שבה נולדתי ושעיצבה אותי. זו עיר שמאפשרת לפתח זהות יהודית וישראלית מורכבת יותר. קיים פה פסיפס אנושי אדיר. ירושלים היא עיר של חום ושל אותנטיות. למרות הגודל שלה היא איננה עיר מנוכרת. זו עיר שבה אפשר לפתח שיח אמיתי, עיר של צדק שנותנת מקום לכל אדם ומעניקה למדינת ישראל כולה את הבשורה שאפשר לחיות יחד ולהסתדר. זו עיר לא קלה, למיטיבי לכת, אבל אם אתה יודע להיכנס אליה, לסמטאות הקטנות ולמקומות המיוחדים, תגלה כאן עולם ומלואו, אנשים ותרבויות שאין בשום מקום אחר".

גם לך, כמו לברקת, יש מחשבות ללכת למערכת הפוליטית הארצית?

"לא. זה לא מדבר אליי ואני גם חושב שהיתרונות היחסיים שלי הם ביצועיים, בתוך העיר. אני פחות פרלמנטר וזה פחות מעניין אותי. הלב שלי בירושלים. חוסר הזיהוי המפלגתי שלי הוא יתרון גדול בירושלים. אני איש ירושלים וכאן צריכים את כולם יחד".

מהו הצעד הראשון שתעשה כראש העיר אם תיבחר?

"ניקיון. זה הכי דחוף. המצב הנוכחי נורא. צריך להגדיל את המשאבים בתחום, את מספר העובדים, את מספר רכבי הפינוי ואת התדירות. אם יש שינוי אחד שאכניס כבר בתקציב 2019, זה נושא הניקיון. בין השאר צריך לעשות את זה באמצעות מהלך עמוק לשינוי תרבות הניקיון דרך תנועות הנוער, מערכות החינוך, גופים אזרחיים ומנהלים קהילתיים. בנוסף צריך לתת קנסות למלכלכים".

תנקו גם במזרח העיר?

"בוודאי. בכל המקומות נתחיל מכך שנראה לתושבים שהעירייה מגלה יותר אחריות בתחום הניקיון. מי שחושב שרוב הציבור החרדי או הערבי לא רוצה עיר נקייה הוא גזען. כשאני מסתובב במזרח העיר הדבר הראשון שמדברים איתי עליו הוא הניקיון".

את חיזוק הכלכלה בעיר מתכנן ברקוביץ' בין השאר לעשות באמצעות הבאת תיירות נוספת: "כל מאה אלף תיירים נוספים פירושם עוד 4,000 מקומות עבודה. נשקיע בהבאת תיירות לירושלים ולצורך כך נדאג גם לגידול במספר חדרי המלון. הרצון הוא שלא יברחו לנו תיירים לבית לחם ולחברון כפי שקורה היום, וגם למשוך אותם לאזורים מסחריים נוספים בעיר מלבד אגן העיר העתיקה שאליו בעיקר הם מגיעים כיום. "התיירות הצליינית שמגיעה לירושלים כיום היא ברובה ענייה מאוד. הצליינים כמעט אינם מוציאים פה כסף. אני רוצה שגם תיירים עשירים יגיעו וזה יקרה אם נצליח למתג את ירושלים כחוויה רב-תרבותית שאי אפשר למצוא בשום מקום אחר, מה שנכון. הרבה אירועי תרבות מסוגלים לצאת לפועל רק פה, בעיר.

"מלבד זאת חשוב להחזיר יחידות ממשלה לירושלים. 165 יחידות ממשלתיות פועלות היום מחוץ לירושלים, בניגוד לחוק יסוד הממשלה ולחוק יסוד ירושלים. אלקין הוא השר לענייני ירושלים ואמון על יישום החלטת הממשלה הזאת, אבל בתקופתו לא רק שלא חוזרות יחידות לבירה אלא יוצאות נוספות, כדוגמת תאגיד השידור הציבורי והיחידה למלחמה ב-BDS. כל יציאה כזו של משרדים ממשלתיים מירושלים היא איבוד של עוגנים תעסוקתיים, ואני מתכוון להילחם על השארתם בכל הכוח. ברור שלא נחזיר אותם לירושלים ביום אחד אבל אפשר לבנות תוכנית איך מחזירים בכל שנה שש-שבע יחידות. זה אומר עוד 10,000 עובדים בעיר, 400 מיליון שקלים נוספים לכלכלה המקומית וחמישים מיליון שקלים של הכנסות מארנונה לעירייה".

השמיכה קצרה מדי

ברקוביץ' לא נרתע מלדבר גם על הבעיות הכואבות: "אם נמשיך לדחוק את האוכלוסייה החילונית מפה, לאיים עליה בשכונות ולעורר מאבקים בנושא השבת, נקבל שסע עמוק. ירושלים חייבת להכיל את כל חלקי החברה הישראלית. איך עושים את זה? יוצרים ביטחון לקהילות, שומרים על הסטטוס קוו, נותנים לכל אחד את המקום שלו, מבהירים שקיימות שכונות שהן בעלות אופי פלורליסטי יותר ושכונות שהן בעלות אופי חרדי יותר. מבהירים שזה בסדר שיקומו עוד כמה ישיבות חרדיות, ומצד שני ובאותה מידה שלא מאיים אם ייפתחו לצידן כמה בתי קפה שפתוחים בשבת.

"כל אחד יגור איפה שהוא רוצה. מצד שני, העירייה צריכה ליצור אופי דומיננטי בשכונות. ברור שבקריית יובל, למשל, קיימים מעט משאבי ציבור ומעט מבני תרבות, ואם אלה רוצים חוגים בהפרדה ואלו רוצים אותם מעורבים, אלה רוצים עוד 'כוילל' ואלה רוצים פעילות תרבות, אז השמיכה קצרה מדי. בנחלאות שבה אני גר, לעומת זאת, יש לי שכנים חרדים, דתיים וחילונים וכולם מרוצים, כי לכל אחד יש מה שדרוש לו. בשכונות שאינן במרכז העיר אין אותה רמה של שירות ולפעמים הצרכים של הקהילות השונות הפוכים זה מזה. לכן אני חושב שהשאיפה איננה לערב שם בין חרדים לחילונים. ברגע שהם כבר מתגוררים שם צריך לתת מענה לכל אחד, אבל אני רוצה שהציבור החילוני והציבור הדתי-לאומי יחושו בטוחים בשכונה כדוגמת קריית יובל ולא יקבלו את הרושם שהיא מצויה בתהליך שעבר על שכונת רמות למשל (תהליך התחרדות, א"ס).

"עם זאת, צריך לתת מענה למצוקת הדיור החרדית. בכלל, צריך לבנות בשטחים שעד היום לא בנו בהם. להפסיק את ההקפאה שממשלת ישראל מובילה: בעטרות יש לבנות את 10,000 יחידות הדיור המתוכננות שם ובגבעת המטוס את 3,500 יחידות הדיור המוקפאות. זו הקפאה שאלקין שותף לה ושממשלת ישראל נקטה. צריך להבין שההקפאה הזאת פוגעת במרקם האורבני בעיר".

כשאתה שומע שיהודים נכנסו למתחמים חדשים שנרכשו מערבים בעיר דוד או ברובע המוסלמי, זה משמח אותך?

"אני לא עוסק בשאלה הזאת כי זה נושא לאומי. אני מכבד כל אדם על הבחירות שלו. קיים בעיר שוק חופשי ומותר לאדם לרכוש דירה בכל חלקי ירושלים. מותר ליהודים לקנות דירות במזרח העיר והעיריה צריכה לספק להם שירותים. ועדיין, הרוב בכל שכונה יכתיב את חלוקת המשאבים. אם קיימת קבוצה קטנה יותר בשכונה היא תקבל שירותים פחות טובים מאשר הרוב שם, כי היכולת של העירייה מוגבלת".

איפה עומדת תוכנית גן המלך שברקת התהדר בה, להפוך את כל אזור הקדרון לגן לאומי?

"התוכנית הזאת לא צלחה. אף אחד גם לא ניסה לקדם אותה בשנים האחרונות".

אז ההזנחה בכפר השילוח תימשך?

"באופן כללי צריך להשקיע במזרח העיר, לאפשר בנייה ולקיים אכיפה. אי אפשר להסתפק רק באכיפה וגם לא בהשקעה בלבד, כי זה לא צודק. אנחנו עם של צדק, ומי שרוצה אכיפה צריך לאפשר גם לציבור הערבי לבנות באופן חוקי. בחלק מהמקומות נצטרך להגיע להבנה, ובמקרים אחרים לא נשלים עם השתלטות על שטחים פתוחים וציבוריים".

"אני חושב שהשאיפה איננה לערב שם בין חרדים לחילונים. ברגע שהם כבר מתגוררים שם צריך לתת מענה לכל אחד, אבל אני רוצה שהציבור החילוני והציבור הדתי-לאומי יחושו בטוחים בשכונה"

גוש עציון? חלק מירושלים

לברקוביץ' חזון שלפיו מעלה אדומים, גוש עציון ומבשרת ציון יהפכו לעיריות-בנות של ירושלים. "אין לי שום כוונה לפגוע בתפקודם של בני כשריאל, של יורם שמעון או של שלמה נאמן, אבל ברמה התכנונית והתחבורתית חייב להיות למקומות הללו קשר עמוק הרבה יותר לירושלים, כי חלק מבעיות הדיור, התעסוקה והכלכלה של ירושלים ימצאו את פתרונן דווקא שם. באותה מידה צריך לזכור שהכוח של תל אביב לא נובע רק מ-400 אלף תושביה אלא משלושה מיליון התושבים שבין גדרה לחדרה. כדי לעגן את הרוב הציוני בירושלים צריך לדעתי לאפשר לתושבי מעלה אדומים, גוש עציון ומבשרת זכות בחירה לראשות העיר בירושלים, מלבד הבחירה בעירייה-הבת עצמה. באופן כזה הרוב הציוני בירושלים יישאר מובטח לחלוטין בעשרות השנים הקרובות.

"גם בשטחים המוניציפליים של ירושלים שהושארו מחוץ לגדר צריכה לקום עירייה-בת תחת עיריית ירושלים. אלקין מציע להעביר את השטח הזה לריבונות של רשות ישראלית אחרת, ואילו אני מציע להותיר אותו תחת עיריית ירושלים ולהקים גוף ייעודי שיטפל במקומות הללו, כי לעיריית ירושלים קיימים גם כך אתגרים כבדים מספיק".

תחקיר של ערוץ 20 טוען לקשרים בינך לבין הקרן החדשה. הוא טוען שרות חשין מארגון 'יש דין' תומכת בך ומשתתפת בקמפיין שלך ושצלי רשף מ'שלום עכשיו' תורם לך.

"מדובר בתחקיר שקרי ומניפולטיבי, שמביא פירורי פרטים ומנסה ליצור באמצעותם תמונה מעוותת. את כל הכספים לקמפיין גייסתי בעצמי, שקל אחרי שקל, מאנשים פרטיים בלבד. לא קיבלתי שקל משום ארגון ומשום קרן. עיתון חרדי הפגיש אותי עם מיקי גיצין מהקרן החדשה לפני עשר שנים ולכן טענו לקשרים בינינו. הציגו תמונה שלי במפגש של משלחת עם ראש הממשלה הפלשתיני לשעבר סלאם פיאד, ובתחקיר טענו שמדובר במשלחת של 'התעוררות', בעוד שזו הייתה בכלל משלחת של ליכודניקים. אני בהחלט שוקל להגיש תביעה בהקשר הזה נגד ערוץ 20.

"יש לנו תורמים מהימין ויש גם תורמים משמאל. אני לא בודק באילו ארגונים שותפים התורמים שלי. רות חשין בנתה את ירושלים, גייסה חמישה מיליארד לירושלים, הייתה מספר 2 של טדי קולק במשך עשרות שנים. אין לי מושג מהו ארגון 'יש דין' אבל אני יכול לומר שרות חשין היא אישה ציונית. עושים כאן דה-לגיטימציה לאנשים הכי רציניים.

"לצלי רשף יכולות להיות דעות שמאלניות, אבל הוא מעולם לא דיבר איתי בעניין תפיסת עולם מדינית כלשהי. הוא רוצה אולי ירושלים חילונית, אני לא נכנס לשיקולים של כל אחד, אבל 'התעוררות' הרי מצהירה באופן ברור שהיא בעד ריבונות ואחריות ודאגה לכלל המגזרים בעיר. לעומתם יש לנו גם תורמים שפעילים ב'אם תרצו', ולכן קיימים גם קמפיינים שתוקפים את 'התעוררות' משמאל וטוענים שהיא למעשה 'ליכוד 2'. אנשים מכאן ומכאן לא מוכנים לקבל את שינוי סדר היום הקיים. ברשימת התעוררות מוצבים שלושה ליכודניקים, שניים מהבית היהודי ואחד ממפלגת העבודה. קיימת פה שותפות שהיא טובה לעם ישראל וטובה לציונות".

למה ברקת מתנגד למועמדותך?

"בסך הכול ברקת מקבל ממני ציון חיובי על רוב שנותיו כראש העיר, אבל בשנתיים האחרונות הוא היה במגמת הידרדרות, בניסיונות שלו לשנות את הסטטוס-קוו ובתקציבים פוליטיים שהעביר לסיעות החרדיות. השיא היה כשהוא לקח שני מבני חינוך של הציונות הדתית והעביר אותם לחרדים בגלל הסכם פוליטי, וכל זה שבוע לפני פתיחת שנת הלימודים. אז הבנו שנחצה קו אדום, שברקת שובר את הברית הציונית. יצאתי בביקורת חריפה נגדו, ניסיתי לשנות את הדברים וכשלא הצלחתי החלטתי להתפטר, לעזוב את הקואליציה ולהודיע על הריצה לראשות העיר".

למה רחל עזריה שהייתה שותפה שלך בעירייה בעבר התמודדה נגדך על ראשות העיר, וגם לאחר הסרת מועמדותה העבירה את תמיכתה לאלקין ולא אליך?

"רחל עשתה דברים טובים למען ירושלים. היו בינינו הבדלים רעיוניים. בניגוד אליה אני לא חושב שמוטל עליי לשפוך את האור החילוני על החברה החרדית. אני מכבד את החרדים כפי שהם. אני חושב שחלקים גדולים בציונות הדתית מקבלים את הגישה שלי יותר מאשר את הדעה שלה למרות שהיא דתייה ואני לא".

יש איזו טעות שעשית ואתה מתחרט עליה?

"בקדנציה הראשונה שלי בעירייה נוצר לי דימוי אנטי-חרדי. מעולם לא היינו אנטי-חרדים אבל לפעמים השיח לא היה מחבר ומאחד דיו. בקדנציה הזאת ההתנהלות שלנו הייתה הרבה יותר אחראית. באופן כללי אני בא במטרה לחבר. מי שלא אוהב את כל הציבורים בירושלים, שלא יתמודד על ראשות העיר".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם