עברית קשה

m 6 read

יצחק תורג'מן

אנו עומדים בסיומה של שנת הלימודים. ביום ראשון ייצאו כ-150 אלף תלמידי כיתה א' לקייטנות, לחופשה ולמנוחה של שבועות רבים. ואולם, אצל חלק מהם השמחה איננה שלמה. הנושא המרכזי הנלמד בכיתה א' הוא פיתוח כישורי הקריאה - הבסיס לכל המשך הלימודים. ישנם מקרים לא מעטים של ילדים היוצאים מכיתה א' כשהם אינם יודעים לקרוא, או קוראים בקושי רב. במקרים מסוימים הבעיה נגררת עוד כמה שנים, ולפעמים אפילו בכיתות גבוהות יותר.

המערכת מציעה דרכים שונות להתמודדות עם הבעיה – שולחים את ההורים הלחוצים להוראה מתקנת, לפסיכולוגים, לחינוך מיוחד וכיוצא בזה. מעבר להוצאות הכספיות וללחץ הנפשי הכרוכים בפתרונות אלו, נגרמת כאן לילד תחושה שהוא 'מתקשה', שונה, ופחות טוב מחבריו לכיתה. תפיסה זו עלולה ללוות את הילד בהמשך לימודיו וחייו, ולגרום להשלכות חברתיות ואישיות שאחריתן מי ישורנה.

נראה שאחד הגורמים לבעיה הוא העובדה שהעיסוק הרציני והאינטנסיבי בקריאה מתחיל רק בכיתה א'. בגיל הגן מתייחסים לילדים כקטנים מדי, ומסתפקים בלימוד שמות האותיות, אם בכלל. עם הכניסה לכיתה א' מתרחש שינוי חד בגישה, ומוטלת על הילדים חובה לעמוד בלוח זמנים מוכתב. אלו שאינם עומדים בו מקבלים יחס של 'גדולים', שכל קושי אצלם נובע בהכרח מבעייתיות, ומצריך טיפול של גורמים מקצועיים מבחוץ. כמובן, ילדים מוכשרים במיוחד ימצאו דרך להתגבר על בעיות בקריאה, אך יש לחשוב גם על האחרים.

פסיכולוגים וחוקרי מוח הראו כי יכולתו של הילד לספוג ידע בגיל שנתיים-שלוש גבוהה ביותר - אחרי הכול, אלו השנים שבהן נרכשת שפה. זו אינה הצעה חדשה – בכל תפוצות ישראל, מאז ומעולם, למדו ילדים ב'תלמוד תורה' את רזי הקריאה בגילים צעירים מאוד, לעתים קרובות בשיטה 'לא מתפשרת' בלשון המעטה. הדבר לא גרם שום נזק, נהפוך הוא – הקריאה שלהם הייתה שוטפת, ובמקומות רבים אף הגיעה לדקויות בתחום ההגייה והניקוד הנמצאות מעל לרמת העברית המדוברת היום

פתרון מרכזי לבעיה הוא כמובן להתחיל את לימוד הקריאה בגיל צעיר מאוד. פסיכולוגים וחוקרי מוח הראו כי יכולתו של הילד לספוג ידע בגילאי שנתיים-שלוש גבוהה ביותר (אחרי הכול, אלו הגילים שבהם נרכשת שפה!). יש לנצל את היכולת הזאת כדי לאפשר לילד לרכוש את כישורי הקריאה.

זו אינה הצעה חדשה – בכל תפוצות ישראל, מאז ומעולם, למדו ילדים ב'תלמוד תורה' את רזי הקריאה בגילאים צעירים מאוד, לעתים קרובות בשיטה 'לא מתפשרת' בלשון המעטה. הדבר לא גרם שום נזק, נהפוך הוא – הקריאה שלהם הייתה שוטפת, ובמקומות רבים אף הגיעה לדקויות בתחום ההגייה והניקוד הנמצאות מעל לרמת העברית המדוברת היום, אפילו בקרב מבוגרים.

הניסיון מראה כי ילדים הרוכשים את יכולת הקריאה בגיל צעיר קוראים בצורה שוטפת ובהבנה מלאה יותר ביחס לאחרים, וגם מפיקים מהקריאה הנאה רבה יותר.

קשיים בניקוד

אבן נגף מרכזית בלימוד הקריאה העברית, בוודאי במתכונת הלימוד הקלאסית, היא הצורך ללמוד את סימני הניקוד השונים ולהבינם, נוסף על העיצורים. אף שבגיל מבוגר אנו קוראים טקסטים שאינם מנוקדים, אין ספק שהניקוד נחוץ לקריאה המדויקת בשלבים מוקדמים. הדרישה מהילד לזכור כ-15 סימני ניקוד, ולדעת לשלב אותם נכון באותיות יוצרת עומס וקושי על זיכרונו של הילד.

בעולם הדתי יש לכך השלכה נוספת – הסידור והחומש, המשמשים את הילד באופן תדיר, כתובים בעברית קדומה, המתנגשת בעברית המודרנית שבפי הילד. דבר זה גורם למציאות, האבסורדית לעתים, שבה דווקא ילדים מחוץ לארץ, שהעברית אינה שגורה על לשונם, מתפללים וקוראים בתורה בפחות שגיאות מבני גילם הישראלים.

משום כך החלטתי לפתח שיטה שבה יצומצם מגוון סימני הניקוד לחמש התנועות המשמשות בשפה העברית המודרנית (a, e, i, o, u). כל אחת מתנועות אלו מיוצגת בצורה צבעונית. ילדים מכירים צורות וצבעים, הן מהטבע ומהציור בגן, והן משפע המשחקים הדידקטיים הנמצאים בגנים ובבתים. הצורות והצבעים משמשים 'תומכי זיכרון'. למעשה, אנו 'עוקפים' את הקושי של הילד באמצעות התמקדות בהפיכת הזיהוי לוויזואלי, אינטואיטיבי ופשוט, ולאו דווקא בשמות האותיות וסימני הניקוד. כמובן, עם התקדמות הלימוד מוסרות הצורות הצבעוניות בהדרגה, עד לרכישת קריאה שוטפת של טקסט מנוקד.

לאחר שלומדים את התנועות הבודדות, מצרפים אותן למילים ואת המילים למשפטים. ההתקדמות, בשלבים ובהדרגה, מביאה בסופו של דבר את הלומד לקריאה רציפה, מהנה וקלה של הכתוב. יתרונה של שיטה זו מתבטא הן במהירות רכישת הקריאה והן ברמתה וברהיטותה.

מחזור נוסף של קורס לימוד שיטתו של יצחק תורג'מן, "צורה צבע וצליל", בעבור עובדי הוראה לגיל הרך, יתקיים באוניברסיטת בר אילן החל מיום שני י"א באב (23.7). פרטים והרשמה בטל'פון052-6097551 או באתר likro.co.il

 

טיפים לקריאה – לפני או אחרי כיתה א'

-          לימוד האותיות בתנועות, או צירופים (זיהוי הצליל חשוב יותר משם האות ושם סימן הניקוד).

-          חיבור צירופים למילים מוכרות ובעלות משמעות (כדאי להסתייע בתמונות)

-          כדאי להרכיב את שם הילד, שמות של בני משפחה ועוד.

-          להשתדל להתמקד כל פעם בתנועה או בצמד תנועות ספציפי (אָ ואִי, אוֹ ואוּ, ועוד)

-          לילדי כיתות א' – כל שינון ילווה בכתיבת המילים וניקודן

ליד

 

אולי יעניין אותך גם

 • שמור לעצמך

  150 15 sivan

   

  הטור של סיון רהב מאיר. פרשת בלק

 • סליחה

  150 14 story

   

  סיפור מאת צור עמר

 • ללמוד להכיר

  150 12 zugiyut

   

  המיזם שעשוי לגרום לכם להתחתן נחשף

 • סערה

  150 10 tguvot

   

  תגובות לסדרת הכתבות על נטיות הפוכות והטיפול בהן

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם