בני עקיבא חוזרת

6 bneyakiva
לא בטוח שלראשי תנועת בני עקיבא היה פשוט עם מה שיצא מאחת הוועידות הדרמטיות ביותר שידעה התנועה בעשורים האחרונים * אם בשנים האחרונות זוהתה בני עקיבא כממתק פרווה שמעדיף שלא לגעת בחומרים שנויים במחלוקת, לפי החלטות התנועה האחרונות מדובר במהפכה של ממש * לא בכל יום נוקטת התנועה אמירות מדיניות כחלק מתפיסת עולם גלויה ותופסת צד בסוגיית השבת, ואפילו תרבות הלהט"ב וגבולות הפמיניזם קיבלו יחס מכבד אך נוקב * הקצנת עמדות? החניכים מתעקשים שמדובר בתהליך דמוקרטי מדויק ומשקף ושההחלטות שהתקבלו הן קונצנזוס בין שלל גוני החברים התנועה * החידוש לדבריהם הוא בעיקר בהחלטה לצאת החוצה ולהתבטא כמו שמתבטאים בפנים * החצאיות, הפליזים והבלנסטון יוצאים מגבולות הסניף

אדם פז

"התנועה תקיים תוכניות לימוד והעמקה בנושא ערכי המשפחה והזוגיות על פי התורה... התנועה תעודד מסגרות שיחזקו את התא המשפחתי מתוך התמודדות עם אתגרי הזמן... הרחבת המשפחה ושמירה על קדושתה ועל חוסנה".

"התנועה רואה חשיבות בהשתתפות נשים ובתרומתן בכל תחומי החיים, היצירה וההנהגה. בד בבד, אין לטשטש את ייחודה של האישה ואת תפקידה כרעיה ואם בבניין הבית והמשפחה".

יאיר שחל, מזכ"ל התנועה: "יש לנו הרבה מה ללמוד בעבודה עם הציבור החרדי. בוא נגיד שלא בדיוק עומדים אצלנו בתור, אבל בעומק ההחלטה הזאת מונחת התובנה שהחברה החרדית איננה מקשה אחת. זו גישה לא נכונה ולא אמתית, אפילו קצת מתנשאת. נראה בעצמנו איפה צריך לפתוח סניפים, באיזו מתכונת, למה ואיך"

"כדי לעודד את העסקים שומרי השבת ולחזקם:

1. חברי התנועה יעדיפו לערוך את קניותיהם בעסקים שומרי שבת בלבד ויקראו לבני משפחותיהם ולחבריהם לנהוג בדרך זו. נוסף על כך התנועה קוראת לכלל נאמני השבת לערוך את קניותיהם בעסקים אלו מטעמים הלכתיים, חברתיים וכלכליים.

2. התנועה תצרוך שירותים מספקים שומרי שבת בלבד, בכלל זה אתרי הפעילות וחניוני דרך. בסמכות המזכירות לאשר חריגות במקרה הצורך.

3. התנועה תנפיק תעודת 'נאמן השבת הציבורית', והתעודה תחולק לעסקים שומרי השבת. הענקת התעודות תלווה בפרסום הולם".

"הוועידה מטילה על אגף ההגשמה ועל תנועת הבוגרים לעסוק בהקמת יישובים חדשים במקומות הנחוצים ברחבי הארץ ובחיזוק ההתיישבות הקיימת".

זה היה מקבץ מייצג מההחלטות הנועזות של ועידת ההנהגה הארצית של בני עקיבא שהוחלטו בשבוע שעבר בגוש עציון. מדוע נועזות? מכיוון שזה שנים לא נשמע קולה הברור של התנועה במרחב הציבורי, הן מבחינת אמירה חינוכית עקרונית בכמה מהסוגיות הבוערות ביותר בחברה המערבית, הן מבחינה מעשית. השנה עסק מרכז הוועידה בהובלה: נושאים נפיצים כמו מקומה של השבת, זהות יהודית-דתית במערכת החינוך הממלכתית, ארץ ישראל השלמה, יחסים חד-מיניים, פמיניזם ויהדות התפוצות נילושו בשתי ידיים ונידונו יחד עד דק.

במבט מעמיק נראה שהחלטות הוועידה הן תחילתו של עידן חדש בקרב בוגרי התנועה ומוביליה. בני עקיבא כתנועה חוזרת לנתיב הראשי, ומתפיסת עולם אנמית מעט, יש לומר, וחוזרת להיות רלוונטית. אם עד כה העמידה התנועה בחוד החנית שלה בעיקר נושאים כמו שילוב בעלי מוגבלויות או יישוב הפריפריה, עתה היא החליטה להיכנס לסוגיות עומק בחברה הישראלית ולצאת באג'נדה לא מוסתרת. הקו הכללי הוא עדיין להישאר תנועה חביבה לכול, אבל החששות מלהתבטא גם במקומות שלא תמיד היה נוח, הוסרו כפי הנראה.

המסמך הזה חשוב כל כך לא רק בגלל ההחלטות שהתקבלו בו ומשקפות את ערכי התנועה אלא בעיקר מפני שלוועידה קדם תהליך ארוך של הכנה ודיונים בוועידות פנימיות בחודשים האחרונים, וזוהי הישורת האחרונה שבה מתקבלות ההחלטות המעשיות להמשך הדרך של תנועת בני עקיבא.

"הוועידה היא המוסד העליון של בני עקיבא", מספר דוד שמחון, סמזכ"ל התנועה ומארגן הוועידה. "בני עקיבא היא תנועה דמוקרטית ששייכת לחברים בה. פעם בחמש שנים מתכנסים חברים ונציגים מכל המסגרות והסניפים של התנועה להחליט על דרכי הפעולה, על המטרות ועל האופי המתהווה".

מה קרה פתאום שבני עקיבא יוצאים מעמדת הנחמדים ואומרים דברים נוקבים?

"זאת ממש לא הפעם הראשונה שבני עקיבא נוקטת עמדה... זה שהתנועה פעלה בשיקול דעת ואחריות ולא תמיד דיברה בפומבי לא אומר שאין לה עמדה. בוועידה האחרונה הגדרנו שההכוונה המרכזית, הציפייה של התנועה, היא להיות עם הפנים לחברה ולמדינה, ומעניין אותנו פחות איך נראה הסניף ויותר איך נראה הציבור, ולכן יותר עמדות באו לידי ביטוי.

"חשוב שדווקא אנחנו, כתנועה שמייצגת אנשים, ננקוט עמדות. אצלנו זה לא יתבטא בהתלהמות אלא בשיתוף ובהרבה כבוד. בני עקיבא חייבת לשחק את המשחק הציבורי. השנה רק ועידה אחת עסקה בנושאי פנים וכל השאר בנושאי חוץ, וגם ועדת הפנים עסקה בשאלה איך משלבים חברות אחרות, איך באים במגע, נניח, עם האוכלוסייה החרדית.

"לאורך כל הדרך יש בתנועה מאבקים אידיאולוגיים דווקא כי היא רחבה כל כך. בוועידה הפערים יצרו אש, יצרו להט, ובשורה התחתונה מובן שהם יצרו גם כמה עמדות נחרצות. אבל גם העמדות הנחרצות מגיעות מתוך כבוד ומתוך רצון לחבר את הציבור אליהן ולא רק לומר 'אני יודעת מה האמת, אתם תתיישרו אליי'.

נראה שבנושאים מסוימים הגעתם לאמירה מאוד אנטי-מערבית, כמו ייחודה של האישה כאם ורעיה בבית...

"יש בבני עקיבא רצון ברור לקדם נשים ולתת להן עמדות השפעה. זה תורף ועיקר הסעיף שמדבר על שילוב נשים בחברה. את רוב הסניפים מנהלות נשים, וברור שהן מגיעות לתפקידים סופר חשובים. מצד אחד יש לנו כתנועה רצון לשחרר את האישה מכל כבל אפשרי שהיא מרגישה בו חוסר שוויון, ומצד שני אנחנו לא רוצים להתנגש עם ערכים בסיסיים שאנחנו מאמינים בהם מאוד, כמו משפחה וזוגיות.

"הדנ"א של ההחלטה הזאת הוא הרצון שהנשים תוכלנה לבחור את דרכן בעצמן, מתוך נאמנות לעצמן. לשמחתי, את ההחלטה הזאת ניסחה אישה. ההחלטה לא לוקחת נשים אחורה אלא דוחפת אותן קדימה – תשפיעו, תתברגו, תעשו – מתוך חיבור למסורת ולמחויבות שלנו, שכל אחד יבטא את עצמו הפנימי המקורי. דווקא ההחלטה הזאת עשתה לבנות בוועידה אור בעיניים. היא ממש לא מדכאת או מחלישה אלא נותנת מסגרת".

ליהיא מרק, קומונרית סניף חולון מרכז"ברור שאנחנו מאמינים בתורה, בסגירת עסקים בשבת ובקדושת השבת, בהובלה חברתית ובהובלה בדרך התורה. קיבלנו עלינו שלא לעצור בטיולים בתחנות דלק או בחנויות שפתוחות בשבת, נניח. זה תמיד היה בתודעה, ועכשיו התנועה החליטה שכגוף בעל אמירה חשובה ומשמעותית במדינת ישראל אנחנו צריכים להילחם על זה"

איך אתה רואה את שינוי האופי המרכזי של התנועה כיום בעקבות הוועידה?

"לוועידה הבאתי מגוון של דעות שבעיניי מייצגות את הזהות הישראלית: הגיע דובר ערבי-ישראלי, הגיעו משמאל ומימין, 'קווניקים' וליברלים, נשים וגברים. ניסינו להזמין גם נציגים חרדים, אך זה לא צלח בסוף, לצערי. המטרה הייתה ליצור מתח אידיאולוגי ולהביא כמה שיותר קולות. אני שמח בקולות האלה ומתכוון בהחלט להמשיך כך; בזכותם אפשר לקרוא את המפה מדויק יותר ומובן יותר".

עדין ונוקב

מזכ"ל התנועה יאיר שחל הוא כנראה הגורם המרכזי לכל רוחב הדעת של בני עקיבא המתחדשת; כבר בשנה שעברה אמר קבל עם ועדה שהתמנה לחנך דור לאמונה בארצו ובתורתו, ומעולם לא קיבל מנדט לוותר אף על אחד מהציבור. בהובלת שחל יצרה התנועה תהליך רוחב שכותרתו 'ופרצת' – הובלה בדרך התורה והעבודה, ומה שנקצר כיום הוא תוצר של חריש עמוק.

"אינני חושב שבני עקיבא הייתה חסרת עמדה בעבר", הוא טוען. "אני מאמין שזה קשור בעיקר לסוגיית ה'איך לומר' ולא לסוגיית ה'מה לומר': כיום משמעותי יותר לראות איך אתה נוקט את העמדה. חלק גדול מהסערות בחברה הישראלית לא קשורות לעצם הדברים אלא לצורת הביטוי. הייחודיות שלנו בעיניי היא לומר את הדברים בעדינות, מתוך הכרת כל הקצוות.

"זו לא התנסחות שמטרתה לטשטש עמדות אלא לחבר, כדי שההחלטות יהיו מתוך חיבור עמוק. בהחלט קל הרבה יותר להגיע להחלטות בבית, הרעיון הוא למצוא את האמירה המתאימה לציונות הדתית כולה, ומשם לצאת לציבור כולו. זה לא פשוט וזה נשמע שטוח מאוד, אבל זו הדרך הכי יצרנית: לייצר תמהיל שמכיל את כל הדעות שמסביב באמירה אחת מובילה".

האנשים שלך שם? הציונות הדתית שם? הנוער שם?

"שואלים אותי: זה שאתה אומר שאידיאולוגית אתה שם לא אומר שכולם שם... ברמת התוצאה הסופית, בהחלט נראה שרוב הציבור שם. אני יכול לראות את המורכבות שבציבור עם הרצון למצוא קו ברור אחד, עיקרון. ראיתי את זה בבירור בוועידה, בדרך שבה הנוער הקשיב לרב אריה שטרן וגם לפרופסור רות גביזון. החבר'ה דנים ביניהם איך הם מקבלים את הדברים ואיך הם דוחים את הדברים שאינם נכונים. זו גדלות.

"ראיתי במו עיניי את השאלות הנוקבות עם הכבוד, העדינות. הרצון הכן לברר. עדינות ונוקבות זה לא דבר פשוט היום. את האורח הערבי-ישראלי שהזמנו (הסופר והעיתונאי נזיר מג'לי) שאלו שאלות קשות. שימח אותי לראות איך הם עושים את זה. הנוער של התנועה דיבר אתו על ציונות, על התבוללות, על דרכי מלחמה ושלום, והכול מתוך עומק ונימוס כמו שחברי תנועה צריכים להתנהג".

מדברים על מורכבות, ואי אפשר בלי לגעת בהחלטה המפתיעה בהחלט להתחיל לשלב את הציבור החרדי בסניפים מותאמים. עצם הפנייה לציבור החרדי וראייתו כיעד להתחברות היא חדשנית ודי ראשונית בתנועה. "זו בעיניי קבלת אחריות לדור ולא למגזר – איננו מוותרים על המסורתיים ואיננו מוותרים על החרדים", מסביר שחל. "האם אנחנו מאמינים שהדרך השלמה בעבודת ה' היא דרכה של הציונות הדתית? לא מתוך גאווה, ודאי. זה לא שאני שלם, אלא שהדרך של שילוב תורה ועבודה היא הדרך הנכונה: עלינו להפנות את הפנים כלפי אוכלוסיות נוספות.

"יש לנו עוד הרבה מה להתפתח ולהיות בציבור המסורתי, וודאי שיש לנו הרבה מה ללמוד בעבודה עם הציבור החרדי. אנחנו עם הפנים לכלל החברה. זה תהליך דמוקרטי והחבר'ה הרגישו שאנחנו מוכנים, ומבחינתי קיבלתי משימות חדשות ועוד עבודה... אבל מי שתפקידו להוביל אנשים לדרך מקבל עליו עבודה קשה".

איך השילוב הזה יקרה בפועל? הציבור החרדי לא בדיוק פתוח לעולם הציוני והתורני של בני עקיבא, ואני מניח שאתם לא פונים לשוליים...

"זו בהחלט שאלה איך ניישם את זה. בוא נגיד שלא בדיוק עומדים אצלנו בתור, אבל בעומק ההחלטה הזאת מונחת התובנה שהחברה החרדית איננה מקשה אחת. זו גישה לא נכונה ולא אמתית, אפילו קצת מתנשאת. מי שמכיר את הציבור החרדי ועד לתהליכים המשמעותיים שקורים שם רואה שזה הרבה יותר מורכב. נראה בעצמנו איפה צריך לפתוח סניפים, באיזו מתכונת, למה ואיך".

כבר לא מתעסקים רק במגזר

כאמור, הוועידה נאספת בכל חמש שנים, ומתקבלות בה החלטות מהותיות ומשמעותיות באשר לדרך הפעולה של בני עקיבא בתנועה בפרט ובחברה הישראלית בכלל. בוועידה הכ"ד השתתפו כ-500 צעירים וצעירות, חניכים ובוגרים, פעילים ומנהיגי תנועה. נאמו בה רבנים ואישי ציבור רבים, ובהם הרב דרוקמן, הרב לאו, הנשיא ריבלין והשר נפתלי בנט, פרופסור רות גביזון, ח"כ רחל עזריה ויריב אופנהיימר.

מלבד סיעור המוחות העצום על שלל השלכותיו, הוציאה השנה התנועה קריאות שונות לקובעי המדיניות בישראל מתוך דרישה כגוף אחד: היא קוראת למדינת ישראל שלא לאפשר מכירת נשק למדינות המבצעות רצח עם ופשעי מלחמה, היא קוראת לכנסת לקדם חקיקה הנוגעת למרחב מסונן של אינטרנט עבור הציבור כולו, היא קוראת לראשי המדינה לפעול לחיזוק הזהות היהודית ללא מורא וללא חשש מפי האשמות שווא של 'הדתה'.

גם בנושאים שנראה שצללו אל תהומות הנשייה ראו חברי הוועידה צורך להחזיר עטרה ליושנה: בני עקיבא חוזרת אל ארץ ישראל, מדברת על התיישבות ואפילו על מעורבות חקלאית: הוועידה הטילה על אגף החינוך וההדרכה לגבש תכנית הדרכה לסניפים כדי להעלות את המודעות לנושא הפשיעה בחקלאות. כמו כן הטילה הוועידה על כל מחוז לאמץ חוות חקלאיות הנמצאות בסביבתו. חברי הסניפים והחברות ותנועת הבוגרים יסייעו לחקלאים כפי יכולתם, בהובלת צוותי נחשון וארגון או חברים אחרים מחבריא ב', מתוך שיתוף פעולה עם גורמים האחרים הפועלים בתחום.

תמימה קליין, קומונרית סניף גבעת שמואל, טוענת שהצבע החדש של התנועה הוא חלק מהתפיסה שלה בשנים האחרונות להיות 'תנועה של עם': "הדיון הוא לא רק על מי אנחנו מקבלים לתוך הסניף אלא בעיקר איך משפיעים החוצה. ברגע שהמספרים גדלו בסניפים בכמות ומאליו גם בדעות, נהייתה מחויבות גדולה לקבל אחריות גם לציבורים האלה ולמה שהם מתעסקים בו.

"שיתוף הפעולה בינינו ובין הנוער העובד והלומד, למשל, מגיע מתוך הבנה שאי אפשר להתעלם מציבורים אחרים בישראל. אנחנו כבר לא חיים רק בבועה המגזרית אלא חייבים ללמוד את כל הדעות ולשתף פעולה. אנחנו לא מדברים רק על נושאים בוערים בציונות הדתית אלא במדינה כולה, לגווניה. זו בעיניי קבלת אחריות".

מה את חושבת על האמירות שהתנועה מייצגת עכשיו? הן מייצגות באמת את כולם?

"הפלורליזם בתנועה לא מוחלט. אנחנו מוכנים להקשיב ולהכיל, אבל בסופו של דבר יש לנו גבולות. ואנחנו לא מפחדים לומר את דעתנו. אנחנו פשוט אומרים אותה היום מתוך היכרות עמוקה עם רוחב הדעות שמסביב. באמת הקשבנו לדעות ששונות משלנו, אבל אנחנו לא פרווה. אנחנו מחפשים איזון מתוך נאמנות להלכה ולמסורת. לא נשתיק את הקול שלנו רק כדי שעוד אנשים ירצו להיות בני עקיבא".

ליהיא מרק, קומונרית סניף חולון מרכז, חידדה שלא מדובר בשינוי של התנועה מבפנים אלא בסך הכול בהוצאת הדעות ליישום: "המטרה של הוועידה ושל החלטותיה הייתה לנסח אמירה ברורה ועקרונית מה הדרך ובמה אנחנו מאמינים. ברור שאנחנו מאמינים בתורה, בסגירת עסקים בשבת ובקדושת השבת, בהובלה חברתית ובהובלה בדרך התורה. בסך הכול חידדנו וניסחנו את האג'נדה בתור קווים מנחים כדי שלאט לאט יחלחלו וישפיעו.

"קיבלנו עלינו שלא לעצור בטיולים בתחנות דלק או בחנויות שפתוחות בשבת, נניח. זה תמיד היה בתודעה, ועכשיו התנועה החליטה שכגוף בעל אמירה חשובה ומשמעותית במדינת ישראל אנחנו צריכים להילחם על זה. לצאת עם זה החוצה סוף סוף, דווקא כי זה חלק מהתפיסה שלנו. איך מובילים את החברה הישראלית? אנחנו מגדילים את התנועה ואתה גדלות גם השפעותיה.

"ברמה הפנימית, כל שבט בחר נושא מהוועידה הארצית, העביר סביבו פעולות ודיונים וקבע תקנון שבטי, והיה פשוט יפה לראות איך הנושאים האלה בוערים אצל כולם. בוועידה נכחו חוץ ממני עוד שני חבר'ה מהסניף, והם עדכנו בזמן אמת את כל חבריא ב' במה שמתרחש בוועידה. הוואטסאפ הוצף בדיונים, העברנו סרטונים בשידור חי ופשוט הרגשתי עד כמה כולם בפנים, זה מחלחל עד השכבות הצעירות ביותר.

"מה שהכי מדהים בעיניי", היא מסכמת, "הוא היכולת של בני עקיבא להיות תנועה עם אצבע על הדופק. כולם בתנועה מרגישים שיש להם יכולת להשפיע, מתלמידי כיתה ט ועד בני 60 שנכחו שם והשתתפו בהחלטות. אפשר להגיד בפה מלא שככה נראית תנועה של העם כולו".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם