יומן מסע למדינה

6 70
 
לרגל חגיגות ה-70 למדינה יזמו אליסף פרץ ועמיחי שיקלי מסע שייתן כבוד ותודה למדינה שבה אנו חיים ובעיקר יאחד בין חלקי העם. תכינו את הרגליים – הולכים לדבר זה עם זה

 נדב גדליה

כבר עכשיו אפשר להעריך שלכבוד חגיגות 70 השנה למדינה יגדל תקציב הזיקוקים והחגיגות המקובלות ביום העצמאות יתנפחו שבעתיים. תסלחו לנו על ההערכה הזקנה משהו, אך עם שוך החגיגות הרעשניות, האורות והזיקוקים, נראה כי שוב נשוב אל השגרה הישראלית מרובת המחלוקת והקיטור.

האם כך מוכרח להיות כשהחגיגה נגמרת? אליסף פרץ (31), יזם חברתי ואיש חינוך, מאס בקיטוב ובקיטור. לחלקכם הוא בוודאי מוכר בשל היותו אח שכול ומי שאחראי למיזם 'האחים שלנו' והמופע 'מתגברים'. "יש אנשים שחולמים להתחתן, להקים בית, שתהיה להם עבודה טובה, לטוס לחו"ל; ויש חלומות שלא נגמרים, כמו להפוך את מדינת ישראל למקום הכי טוב בעולם. זה החלום היומיומי שלי", אומר אליסף. "אני כל הזמן מסתכל במציאות וחושב מה אפשר לתקן. קלטתי שבזמן האחרון יש שיח אלים ברשתות, ואני אומר: 'רגע, מה כן טוב פה בארץ?' הגעתי למסקנה שחייבים לעשות משהו שיפסיק קצת את שיח השלילי, המשסה, ברשתות החברתיות ובכלל, משהו שיצליח לקדם עין טובה.

"אני מבין שלתקשורת קשה עם עין טובה כי זה לא צהוב ולא מוכר. אייטם על מישהו ששרף דגל ישראל הרבה יותר מושך גולשים מאייטם של מישהו שמתנדב ומסייע לקשישים".

אליסף פרץ: "אני כל הזמן מסתכל במציאות וחושב מה אפשר לתקן. קלטתי שבזמן האחרון יש שיח אלים ברשתות, ואני אומר: 'רגע, מה כן טוב פה בארץ?' הגעתי למסקנה שחייבים לעשות משהו שיפסיק קצת את שיח השלילי, המשסה, ברשתות החברתיות ובכלל, משהו שיצליח לקדם עין טובה"

המחשבות הללו הובילו את אליסף להפיק את המיזם הענקי 'מסע השבעים', שיקרא לכל עם ישראל לצעוד יחד בשבילי הארץ. המסע, שיתחיל בי"ח בניסן, ג' חול המועד פסח (3.4), ויימשך לכל אורך שבעת השבועות שלפני יום העצמאות, יצא משתי נקודות במקביל: מתל-חי שבצפון ומאילת שבדרום.

כל שבוע במסע יוקדש לאירועי עשור מסוים ב-70 שנותיה של המדינה. "בכל יום האוטובוסים במסע יעצרו במקום שמסמל משהו ציוני", מספר אליסף, מפיק המסע בפועל. "לדוגמה: ניסע לירוחם ולבאר שבע ושם נדבר על העשור הראשון של המעברות. מלחמת יום כיפור – נרד דרומה ונדבר על המלחמה. כל מקום מביא את הסיפור של העשור שלו בכינון המדינה. נדבר על הצלחות וגם על דברים פחות טובים כדי לעורר דיון ציוני ואמתי בעין טובה על העתיד". ביום הזיכרון ייפגשו הצועדים במרחב לטרון ומשם יעלו יחד להר הרצל בירושלים לאירוע חגיגי לרגל סיום המסע.

את המסע מובילים ראשי מכינות, ארגונים חברתיים, תנועות נוער, מתנ"סים וקבוצות כושר קרבי בשיתוף צה"ל ומשרד החינוך. בגופים שישתתפו במסע: 'אחריי', 'השומר החדש', המועצה האזורית גליל עליון, המועצה האזורית משגב, המועצה האזורית עמק יזרעאל, רשת 'אורט', רשת אמי"ת, צה"ל, השייטת, מסוקי צה"ל, מכינת רבין, מכינת לכיש ולמעשה כמעט כל המכינות החילוניות והמעורבות.

במסע ייפתחו מעגלי שיח במגוון נקודות וינסו להביא להידברות ולדיון בין יהודים לערבים ובין חילונים לדתיים ולחרדים.

ליצור תרבות דיון

'מסע השבעים' הוא למעשה זרז ליצירת תרבות הדיון והשיח שאבדה לנו. "בכל בוקר נשב במעגלי שיח על השסעים בחברה הישראלית", מספרת זוהרי אלגלי, האחראית לפעילויות המסע ולקמפיין גיוס ההמונים שהוקם לצורך גיוס הכסף להפקת המסע. "המטרה, מעבר למסע, היא ליצור תרבות דיון. להדגיש שאפשר לחשוב אחרת ועדיין להתאחד תחת ערכי הציונות. אנחנו חיים בטירוף של החיים ושוכחים שיש לנו פה נס גדול של מדינה שחוגגת 70. פרגית על האש זה אחלה, אבל מגיעה לנו חגיגה גדולה יותר ואמתית יותר שהתוכן שלה יקדם אותנו כעם".

האם אפשר להגיע לאחדות כשכל אחד נלחם על דרכו?

"אנחנו יכולים להתווכח שעות, אבל הצורה צריכה להיות מכבדת. זו הנקודה. ממש לא חייבים לחשוב דומה אבל מוכרחים לקבל את האחר ולא להתלהם, להבין שיש מכלול של דעות ועדיין חשוב להיות מאוחדים. המדינה של כולנו והיא באחריותנו, וכשאנחנו לא ביחד אנחנו חלשים יותר".

נוסף על ההיסטוריה, על מה מתכננים לדבר במעגלי השיח?

"אנחנו אמנם חוגגים 70 אבל שואפים לחגיגות ה-100: מדברים על איך אנחנו רוצים שהמדינה תיראה מבחינת כלכלה, ביטחון, ערכים. יהיו כל מיני ועדות שידונו כל אחת בנושא אחר: חוץ, ביטחון, כלכלה, זהות ועוד. אם אני יושבת עם בחור חילוני שאין לו תחבורה ציבורית בשבת ומצליחה להבין את הקושי שלו, גם אם לא נמצא פתרון, והגיוני שלא יהיה פתרון, השגנו משהו כי השיח הוא העניין, לא ההסכמה. זה שהמגזר החילוני יכיר במגזר הדתי-לאומי ויבין מיהו באמת, וכל אחד מאתנו יפתח את הלב גם למגזר הערבי, זאת המטרה שלנו".

איך הערבים מגיבים למיזם?

"הגופים שהתגייסו להשתתף במסע הם בעיקר דרוזיים", מודה זוהרי באכזבה גלויה. "המדינה חשובה לדרוזים. בוא נאמר שהמיזם קצת פחות נגע במגזר הערבי. אנחנו מזמינים את הכפר עקרבא לצעוד אתנו בעיר צפת, והם הולכים לחגוג אתנו. אנחנו מצדנו באמת קוראים לכולם להגיע".

למה דווקא מסע?

אליסף עונה: "בהתחלה חשבנו על 70 יום של הליכה, מסע של 70 צנחנים, 70 מסעות שונים שיחברו בין חלקי העם דרך הרגליים. כל מיני דברים. טיול יחד הוא הרבה יותר ממעגל שיח שבאים אליו אך ורק כדי לדבר".

"יש משהו בצעידה בשבילים ובמאמץ הרגלי שמחבר בין אנשים", אומר עמיחי שיקלי (36), ראש מכינת 'תבור' בנצרת עלית, מיוזמי המסע וממפיקיו. "היהדות מומחית בייצור סמלים שהם מעבר לפיזיקה, כמו הנחת תפילין. יפה לחשוב על תפילין בראש אבל חייבים את העשייה בפועל של המצווה. אותו דבר בארץ ישראל: יפה מאוד שאנחנו חושבים על הארץ, אבל צריך גם ללכת בארץ ישראל ולהרגיש בעצמות את החיבור לארץ שאנחנו מדברים עליו כל הזמן".

איך ייראה המסע ואיך יתרחש בו החיבור בין חלקי העם?

"ביום הראשון של המסע, בי"ח בניסן, ישתתפו תלמידים חילונים מתיכון דנציגר בקריית-שמונה וחיילי צה"ל ותלמידי מכינות חילונים, כ-1,200 צועדים. הנואם המרכזי יהיה תת-אלוף צביקה פייראיזן, קצין חינוך ראשי בצה"ל, והוא ידבר על משמעות 70 שנות עצמאות. שתי משפחות שכולות ישתתפו גם הן ביום הראשון ויספרו על הנופלים. נצעד ביום הראשון מתל-חי לקיבוץ יפתח, מרחק של 12 ק"מ. יום שלם של הליכה.

"ביום השני נצא מנבי-יושע, שנמצא ליד קיבוץ יפתח, ושם יצטרפו תלמידי תיכון דתיים מ'אורט' ותלמידי תיכון חילוני 'הר וגיא' מעמק-החולה, ועם חבר'ה מיחידת אגוז נעלה למלכייה. בהמשך יעזבו תלמידי התיכון וייערך מסע קרבי של יחידת אגוז עם כל הציוד הקרבי עד לקיבוץ ברעם, ושם תהיה נקודת הסיום.

"ביום השלישי יגיעו לפסגת הר מירון חניכי מכינת ברעם עם צעירים יהודים מסן פרנסיסקו. כך בכל יום המסע יאחד קבוצות שונות באוכלוסייה, ובמקביל תהיה צעידה של המסע בדרום. נקודת הפתיחה בדרום תהיה באילת, והוא יימשך דרך הערבה, קבר בן-גוריון, באר-שבע, חוות עלי-נגב, בסיס חצרים, עוטף עזה, שדרות, נגבה, מצודת-יואב, גוש-עציון. יום לפני סיום המסע יתאחדו שתי המסעות מצפון ומדרום, יהיה טקס עם שר החינוך בנט, סיון רהב-מאיר וראש אכ"א ויתקיים ערב שירה בציבור שיוקדש לזכרו של חיים גורי, ולמחרת יינעל המסע בכותל. לשם הוזמן לבוא ראש הממשלה, ואנחנו מקווים מאוד שהוא יגיע".

טיול-טיול, אבל ההפקה של הסיפור הזה תעלה לא מעט כסף. כרגע ההערכה עומדת על חמישה מיליון שקלים. רק באירוע הפתיחה בתל-חי מתוכנן שישתתפו כ-3,000 איש, ובהמשך יצטרפו בכל יום עוד אלפים. התוכנית היא להגיע ל-100,000 צועדים בסך כל ימי המסע, וגם מעגלי השיח הם הפקות, כל אחד בפני עצמו.

"זה לא ייגמר במסע יחיד", מבטיח אליסף, "הפעם זה מסע חגיגי ובהמשך יהיו עוד הפתעות. העיקר ליצור שיח שיביא אותנו, גם אם אנחנו לא מסכימים זה עם זה, לחיות בשלום למרות השוני, ליצור מציאות שמכבדים כל אחד את דעתו של האחר, להיות מדינה רגישה יותר לשוני, לפתח פתיחות והכלה לשונה. בסופו של דבר החזון הוא שיהיה לנו אמון הדדי. זה הסיפור".

לתמיכה ולהצטרפות חפשו: 'מסע השבעים' בגוגל

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם