מצטרפים למימון המאבק

4 avot
 
תושבי נתיב האבות שבגוש עציון צופים בעיניים כלות על אדישות השטח למצוקתם. הם משוועים לעזרתנו, הן במודעות, הן בפעילות מעשית, הן בתרומה כספית. אנא היו שותפים

יוסף ארנפלד

י"ט באדר, 6.3. זה הדד-ליין שקבע בג"ץ למדינת ישראל כדי להרוס 15 בתים בשכונת נתיב האבות. מדובר בעוד חודש וחצי בלבד ונראה כי השטח רדום מתמיד. על אף המאבק הנחוש על הרס הנגרייה והקמתה מחדש, נראה כי הציבור עדיין לא הפנים את חומרת המצב. בנתיב האבות מסבירים כי הם אינם מצליחים להניע פעילות ציבורית משמעותית בגלל חוסר תקציב. גם הפרויקט בהדסטארט שהשיקו עדיין לא הצליח להתרומם.

ומה בעצם קורה בשטח מבחינת לוח הזמנים? כמה מהלכים קורים במקביל, אך אף אחד מהם לא נותן מענה אמתי. "אם לא יהיה שינוי או דחייה – עוד חודש וחצי נעמוד מול דחפורים ובלי שום פתרון לבעיית המשפחות", אומר בכאב גיל בר לב, תושב המקום.

"המדינה נותנת מענה 'הומניטרי' בשטח של נתיב האבות, בחלקה שתוכשר לקרוונים, לטובת המשפחות שבתיהן צפויים להיהרס", אומר גיל ומדגים את חוסר הרלוונטיות: "למרות שהשטח הספציפי אמור להיות מוסדר, אין שם אישורים לבתי קבע. עבודות השטח יוכלו להתחיל רק בעוד שבועיים לאחר שיתקבלו האישורים הנדרשים, אלא שעבודות כאלה אורכות כארבעה חודשים, מה שאומר שגם אם זה יצלח את בג"ץ עדיין המשפחות תישארנה ללא קורת גג ביום פקודה".

"אין לנו גב כלכלי. לפני שלושה שבועות הייתה שבת נוער מאוד חזקה עם מאות בני נוער. אבל זה לא יצר באזז משמעותי שהתחיל להזיז את אמות הספים. לצערי הרב המאבקים קורים ביום פקודה, וזה כבר מאוחר מדי. המטרה שלנו היא לייצר משהו משמעותי כדי למחות על העוול הזה. המדינה רוצה להשיג דחייה ולתת פתרונות נורמליים, לחץ ציבורי הוא משמעותי לאפשרות של דחייה".

בהתייחס למהלך שמוביל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, להסדרת ששת הבתים שרק חלקם בעייתי, מסביר גיל שהוא אישר להגיש היתרי בנייה לאותם בתים, לנסר את החלק ובכך להציל אותם. "זה המצב בבית שלי. מטר אחד של ניסור בסלון והבית יהפוך לחוקי. ההיתר עבר קריאה ראשונה במועצה לתכנון ובנייה ונכנס להפקדה של חודשיים. הדיון השני מתקיים ב-10.3, ארבעה ימים אחרי ההרס", הוא זועק את האבסורד. "בשורה התחתונה, יש הרבה רצון טוב, אבל אין פתרון בפועל. אין מענה להרס ואין מניעה שעוד חודשיים הטרור המשפטי ימשיך לדהור הלאה".

כדי לייצר פעילות משמעותית, מסביר בר לב, נדרשים תקציבי עתק. "אין לנו גב כלכלי. אנחנו עובדים על החודש האחרון. לפני שלושה שבועות הייתה שבת נוער מאוד חזקה עם מאות בני נוער. אבל זה לא יצר באזז משמעותי שהתחיל להזיז את אמות הספים. לצערי הרב המאבקים קורים ביום פקודה, וזה כבר מאוחר מדי. המטרה שלנו היא לייצר משהו משמעותי כדי למחות על העוול הזה. המדינה רוצה להשיג דחייה ולתת פתרונות נורמליים, לחץ ציבורי הוא משמעותי לאפשרות של דחייה. אנחנו מנסים להרים הפגנה גדולה ולחבור לגורמים נוספים שייתנו יד.

"לצערנו, המציאות של הרס בתים הפכה לנורמה, כל שני וחמישי הורסים פה בית ואנשים אפילו לא יודעים. עם ישראל התייאש והממשלה לא חזקה מספיק מול בג"ץ. מאז גוש קטיף יש משבר אמון בפעילות, אנשים לא באים להפגנות. אנשים לא מאמינים שהם יכולים לעזור ולהשפיע". ויש לו גם הצעה אופרטיבית: "גם אם אתה לא יכול לבוא למאבק או ליום פקודה, חמישים שקלים אפשר לשים גם בלי לקום מהכורסה".

מלשכתה של שרת המשפטים איילת שקד נמסר בתגובה: "שרת המשפטים איילת שקד נמצאת בקשר צמוד עם מטה המאבק של נתיב האבות בראשות מתן יחזקאלי. יצוין כי מדובר בפסק דין חלוט של בג"ץ, שניצניו הפציעו טרם כניסתה של שקד לתפקידה. נוכח העובדה כי קיימת בעיה בלוחות הזמנים בכל הנוגע לפתרון ניסור הבתים והצבת מבנים יבילים בחלקה 91, הכוונה היא לבקש מבג"ץ את דחיית הפינוי במספר שבועות, על מנת לאפשר לתושבים לפעול באפיקים אפשריים מבחינה משפטית. מאז כניסת השרה לתפקידה לפני כשלוש שנים השתנו לחלוטין תשובות המדינה לבג"ץ, דבר שמונע פינוי מתיישבים נוספים".

הקמפיין למאבק חוקי, ציבורי ומשפטי להצלת נתיב האבות (עתירות, הפגנות, מחאות, פעילות ציבורית) כבר נמצא בעיצומו. היעדים הם: שלב א' - 420,000 ש"ח. סכום מלא - 600,000 ש"ח.

https://www.giveback.co.il/project.aspx?id=255

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם