החובלות באות

6 hovlot
 
מי שמכיר מעט את אופי השירות של החובלים בחיל הים, ירצה להאמין שלפחות לשם לא תגיע מדיניות ערבוב המינים של צה"ל. אבל המגמה המסתמנת היא שזה דווקא הולך לקרות * זה התחיל בביטול קורס החובלים הנפרד שעורר סערה בלב ים, ועתה מתכננים להכניס חובלות לכלי השיט הצה"ליים * בכלי שיט סגור וקטן, ימים שלמים בלב ים, חיילים וחיילות ישוטו כל הדרך אל השוויון המגדרי * אפילו הגורמים הפיקודיים בצה"ל חושבים שזה עובר את הגבול, אבל אין מי שיעצור את הטירוף

יוסף ארנפלד

אחרי הרגעת הרבנים עם התיקונים הקוסמטיים בפקודת השירות המשותף, עוברים בצה"ל להסתער על היעד הבא. שילוב נשים בתפקידי לחימה בחיל השריון הפך לעובדה מוגמרת, וכעת נמצא על הכוונת חיל הים. ספינות סער 6, שצפויות להגיע ארצה בעוד כשנה, אמורות על פי התכנון לאכלס בתוכן את שני המינים כאחד, מה שיקשה מאוד על חיילים דתיים להשתלב בהן, אם בכלל.

נכון להיום, נשים משולבות בכ-85 אחוז מהתפקידים צה"ל, אבל את יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (יוהל"ם) זה לא מספק. מאז שנכנסה לתפקיד, תא"ל שרון ניר פועלת לשלב אותן בתפקידים נוספים – ובראשם תפקידי לוחמה בחיל ההנדסה הקרבית, ביחידת החילוץ והפינוי 669 ובספינות המגן של חיל הים. "במקרה של ספינות המגן לדוגמה, הספינות החדשות שיגיעו בשנת 2019, ייבנו בראייה מגדרית" – אמרה בריאיון לעיתון 'במחנה'.

המילה "מגדרית" מתעתעת, כי היא מתכוונת בדיוק למצב ההפוך: חוסר מגדריות. "ברור לנו שנשים יכולות להיות לוחמות ים", הוסיפה תא"ל ניר. "הרי הן כבר חובלות, מה שחסר הוא תשתית התומכת לשילובן, מגורי נשים וגברים".

המהלך שהיא מובילה, מגיע אחרי סיום הפיילוט בשילוב נשים בחיל השריון. מבחינתה מדובר בסיפור הצלחה, לא פחות. "עד כה, החיילות הקרביות בצה"ל עמדו בו בהצלחה, ויש סיפורי גבורה רבים של נשים שפעלו בקור רוח ובאומץ".

אביחי אפשטיין, שירת כדבורן בחיל הים: "לא היה אצלנו מושג של בנות מפליגות. בוא תדמיין הפלגה קלאסית של שלושה-ארבעה ימים. צוות של 10-15 איש עושים משמרות, יש בזה הרבה מתח. בסוף, אתה פחית בלב ים, החיכוכים, השפה, לפעמים יש 'מיטה חמה' שכמה אנשים ישנים בה במשמרות, וגם אם יעשו מדור שינה של בנות – כולם נמצאים בכל מקום. החיכוכים אדירים"

נשים יכולות כיום לשרת בחיל הים כלוחמות ביחידת סנפיר, המתמקדת בהגנה על נמלים ואוניות, ביחידת הגוררות וכחובלות. כל התפקידים הללו הם רק ברצועת החוף, והן אינן יוצאות להפלגה.  עד כה בוגרות קורס החובלות לא היו יכולות להשתלב בתפקידי לחימה של ממש, והדבר הזה צפוי כנראה להשתנות. בספינות החדשות אמורים להיבנות מראש אזורי מגורים המאפשרים הפרדה בין מינים. ואם למישהו הצוללות נשמעות מוכרות, הרי שזה מכיוון שספינות סער 6 קשורות לפרשת המכונה "פרשת 3,000".

ניצנים ראשונים למגמה הזאת אפשר למצוא בכך שלפני כשנה הוחלט באופן ניסיוני על ביטול הקורס החובלים הנפרד. אחרי סערה ציבורית שהתעוררה, בין היתר בגלל מניעת האפשרות של בנים דתיים להתנדב לקורס היוקרתי, הוחזר הקורס לסדרו, אך כעת, לקראת הגעת הספינות הנוספות מתחדש החשש שהצבא יבטל שוב את הקורס הנפרד.

פחית בלב ים

אביחי אפשטיין היה אחד מהבני"שים הראשונים ששירתו בחיל הים לפני שמונה שנים. במסגרת הפיילוט שנערך בזמנו הוא שירת כ"דבורן" באשדוד במחזור השני של בני ישיבות ההסדר. שוחחנו איתו כדי להבין איך נראה השירות בחיל הים. "בבסיסים של חיל הים בחוף שירתו הרבה בנות; מש"קיות, טכנאיות, מפעילות מכשור ומחשוב, אבל בים היו בנות רק בכלי שיט קטנים שנקראים גוררות", הוא מתאר את המצב. "בסטי"לים (ספינות טילים, י"א) היו בנות, אך בתקופתי זה נפסק כי זה דורש מדור שינה בפני עצמו. גם אם יש שתי בנות, צריך לסגור מדור בנות בשבילן. הסטטוס אצלנו היה שבנות לא מפליגות".

אפשטיין מסביר כי המבנה של כלי שיט הוא קטן, "סדר גודל של אוטובוס המכיל בין 10 ל-15 איש, וכמעט תמיד יש 'נספחים'. לעומת זאת, בסער 6 ובצוללות נכנסים כמה עשרות אנשי צוות". השוני בגודל הספינה חשוב, אך גם הפלגה של שני המינים יכולה להמציא לא מעט בעיות.

"באופן כללי, לא היה אצלנו מושג של בנות מפליגות", מתאר אפשטיין. "בוא תדמיין הפלגה קלאסית של שלושה-ארבעה ימים, זאת השגרה שלך. צוות של 10-15 עושים משמרות, יש בזה הרבה מתח, בסוף אתה פחית בלב ים. החיכוכים, השפה, לפעמים יש 'מיטה חמה' שכמה אנשים ישנים בה בתורנות, וגם אם יעשו מדור שינה של בנות – כולם נמצאים בכל מקום. החיכוכים אדירים.

"הייתי אז יותר בים מאשר בחוף", הוא נזכר באותה תקופה, "360 מעלות מסביבך רק ים. השפה בחיל הים היא הכי בוטה בצה"ל; חיילות יהיו מסכנות. מעבר לזה, מה שקורה בים נשאר בתוך הספינה ורק הצוות יודע. לבנות האלה יש עניין להתערות. כל חייל שמגיע לספינה, עד שהוא עובר את ההכשרות הוא נשאר 'צעיר' וצריך לעשות כל מיני מבחנים מבזים, שהופכים ל'שואו'. גם חיילת תעבור את מה שאני עברתי?"

אחת הנקודות הכי קשות בחיל הים באופן כללי ובפרט לחייל דתי הוא הבדידות. "חברתית, החיים בסטי"ל הם מאוד קשים, הבדידות חריפה ונותנים יותר עבודה לצעירים. אורך ההפלגה, המרחקים והתקופות הממושכות מתחת למים יוצרות דינמיקות לא פשוטות.

"אין מספיק מיטות. באופן מובנה יש 'מיטה חמה', שכל פעם חייל אחר ישן בה. אין ברירה אחרת. האופציה של לשנות משהו כדי לגייס חיילות לצוללות היא כמעט אפסית".

אתה רואה מציאות שבה בני ישיבות יוכלו להמשיך לשרת כך בחיל הים?

"החיל הוא שוחק והרוח שבני"שים יכולים להביא אתם חשובה מאוד. אבל לא בכל מחיר".

מפקד השייטת: זה לא מהלך נכון

בריאיון לעיתון 'הארץ' אמר דורון, מפקד השייטת היוצא: "אף אחד פה לא יסרב לפקודה להכניס נשים לצוללות". עם זאת, הוא הסתייג: "לדעתי, בתנאים הפיזיים הנוכחים בצוללות, זה לא יהיה מהלך נכון. אם יעשו את זה בעתיד, צריך לתכנן את זה כמו שצריך. כבר הבאנו חובלות להפלגות ניסיונות בצוללות ושאלנו אותן על הדילמות והמורכבויות. בעבר היו ציים שבהם ימאים לא ראו בעין יפה נוכחות נשים בחלקים מן הספינה. זו גם לא בעיה של איפוק. מתח מיני בהפלגה ארוכה עשוי להפוך אותה למורכבת יותר, אבל זה לא מה שישבור צוללן, שרגיל להתמודד עם ויתור על הרבה דברים".

כך או כך, נראה שגם כעת גם ספינות חיל הים עתידות להפוך למעין בסיס מעורב, רק בסיר לחץ הרבה יותר הדוק, והספינה החותרת לטשטוש מגדרי ממשיכה בשיט אל יעדה.

דובר צה"ל מסר בתגובה: "בזרוע הים מתקיים תהליך של שילוב נשים בתפקידי לחימה משמעותיים. מאפייני ההכשרה והתפקידים יעמדו בהתאם לפקודת השירות המשותף. בכל הנוגע למאפייני קורס חובלים, הנושא נמצא בעבודת מטה. בכל דרך, גם מאפייני קורס זה יעמדו בהתאם לפקודת השירות המשותף".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
המלך בשדה

  מאמר מאת הרב חברון...

הילדים הקבועים

  הרה דוד סתיו על...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם