מצפן תנועה

7 komonarit
 
לראשונה מזה הרבה שנים, בני עקיבא מחזירה אמירות ארצישראליות למניפסט התנועתי * גם אם לא מדובר במסמך רשמי של הנהלת התנועה, הקומונריות הניחו השבוע על השולחן, לאחר יום דיונים סוער, מצפן אידאולוגי שקורא לפעול לריבונות ביהודה ושומרון, לשמירה על השבת במרחב הציבורי ולחיזוק הקשר של חברי התנועה עם עולם התורה. שלושה נושאים שנדמה ונדחקו בשנים האחרונות הצידה לעומת הנושא החברתי שהועלה על נס * למי שחשב שהנוער שקוע בתרדמת, הרוחות שהחלו לנשוב השבוע יספרו אחרת.

אילת כהנא

בתחילת השבוע התקיימה ועידת הקומונריות במסגרת ההתכנסויות השונות לקראת ועידת ההנהלה הארצית של בני עקיבא, שתיערך בפסח הקרוב. ועידות אלו מתרחשות אחת לחמש שנים, כחלק מהעובדה שבני עקיבא מבקש לחדד את מבנה הערכים כמו גם לקבל החלטות משמעותיות בנוגע לתנועה ולאופן עבודתה.

בועידה שנפרסה על פני יומיים והתקיימה בעיר בית שאן נקבע נייר עמדות ארוך ומפורט על ידי 300 קומונריות מרחבי הארץ ובו החלטות בנושאים שונים שמתפרסמות כאן לראשונה.

בנושא השבת, נראה שסופסוף מישהו בציונות הדתית פועל לחיזוקה במרחב הציבורי: "קומונריות בני עקיבא רואות בשבת ערך מקודש לעם היהודי, ומייחלות ליום בו עם ישראל על כל גווניו ישמור שבת כהלכתה, לא רק בביתו של כל אחד פנימה אלא גם במרחב הציבורי. לכן אנו קוראות לתנועה,  לבחור בנושא "השבת" כנושא שנתי באחת מ 5 השנים הבאות" קבעו.

בנוסף, קוראות הקומונריות לעודד עסקים סגורים בשבת- "לכן, קומונריות התנועה יקנו במקומות הסגורים בשבת בלבד, ויוודאו שבמפעלי הסניף אשר תחת חסותן יתקיימו עצירות לקניות אך ורק במקומות הסגורים בשבת".

בתחום התורני קבעו הבנות כי הן רואות בעצמן כדוגמא אישית ויצאו בשלל אמירות אמיצות ונוקבות: "אנו רואות את ההלכה כמקור המחויבות הבסיסית שלנו וקוראות זו לזו להוסיף ולהתגדל ברוחניות, ובפרט בלבוש הולם לקומונריות, וקוראות להנהלת התנועה לעצב חולצות תנועה צנועות". עוד הוסיפו בהמשך כי הן רואות בצריכת תרבות יהודית מקורית "ערך חינוכי חשוב בתנועה. מתוך הבנה שהקומונרית מהווה דוגמא אישית גם בתרבות אותה היא צורכת, אנו מחליטות שקומונריות יבחרו לצרוך תרבות זו... מתוך כך, כל קומונרית תקבע לימוד חברותא קבוע פעם בשבועיים עם קומונרית אחרת מהמחוז שלה".

בנוסף, קוראות הבנות להקים בתי מדרש קבועים בתוך הסניפים- "בבתי מדרש אלו יקיימו פעילות הפצת תורה כלפי חוץ לכלל עם ישראל, אחת לחודשיים".

הבנות אמנם קוראות לתיקון עולם ברמה אמונית אך גם לתיקון עולם חשוב נוסף- אחת ההחלטות החשובות נוגעות לאופן התנהלות "הסניפי" המוכר היטב : "כיום הקומונריות מתנהלות בצורה שבה תשלומים מתבצעים מתוך חשבון הבנק הפרטי של הקומונרית שמקבלת החזרים בדיעבד. ועידת הקומונריות קוראת לכך שחשבון הבנק של הקומונרית לא ישמש עבור החזרי הסניף, בכפוף לפתרונות רלוונטיים שתמצא הנהלת התנועה" הן דורשות.

אך הנושא שאולי נחשב כהכי משמעותי בנייר העמדות הזה, הוא ארץ ישראל וחיזוק ההתיישבות, שני נושאים שחוזרים למרכז השיח והעשייה התנועתית, לאחר שנדמה ונזנחו בשנים האחרונות לטובת חיזוק החברה בישראל ופתיחת השורות המגזריים.

"ארץ ישראל היא ארצו של עם ישראל שניתנה לו מאת הקדוש ברוך הוא. אנו רוצים להנחיל תודעה זו בתנועה ובציבור הרחב. לכן:

א. הקומונריות יקיימו 'יום ארץ ישראל' שמטרתו להשפיע ציבורית בגזרת הסניף והשכונה. יום זה ייקבע ביום גוש קטיף במערכות החינוך על מנת להשפיע ציבורית בנושא זה.

ב. אנו קוראות לכך שמפעל ט"ו בשבט יעסוק בנושא ארץ ישראל, בדגש על חיזוק ההתיישבות בכל רחבי הארץ, ויתקיים באזור הדורש חיזוק.

עוד הוסיפו- "מתוך אמונה שארץ ישראל היא הארץ המובטחת לנו, אנו הקומונריות קוראות למדינת ישראל להחיל ריבונות על כל שטחי הארץ תוך שמירה על הרוב היהודי, ושמירת זכויות המיעוט הערבי. עד אז, אנו קוראות למדינת ישראל להסדיר חוקית את כל היישובים ביהודה ושומרון, ומתנגדות לכל פינוי סביב סוגיה זו, תוך שמירה על החוק והתנהגות המכבדת חבר תנועה. הקומונרית מחויבת לעסוק בסניף בנושא זה אם חס ושלום נידרש לכך".

עם כל הכבוד וההערכה, כאמור מדובר במסמך שחתמו עליו הקומונריות ולא הדרגים הגבוהים בהנהלה הארצית. עד כמה באמת מסמך זה יוביל לשינויים בשטח, או עד כמה הוא יתקבל כלשונו בועידה הארצית? בבני עקיבא מוסרים כי לא מדובר במסמך הצהרתי בלבד: "מסמך חשוב זה מהווה גם שיקוף של המצב הקיים היום בתנועה כאשר הקומונריות הביאו לכתב החלטות החשובות להן. מבחינה זו הוא מסמך חשוב מאוד. אבל בעיקר מדובר במסמך שמהווה מצפן אידיאולוגי לתנועה ולקומונריות - שכתנועה דמוקרטית השייכת לחברים בה אנו מברכים עליו ומייחסים לו חשיבות רבה".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האזינו בעל פה

  מאמר קצר מאת הרב...

ציונות עכשיו

  מאמר מאת הרב שמואל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם