עוד רגע בלי דודלי

11 hinuchit

 

זהו זה: אוזה, בץ וקיפי מתחילים לארוז * בעוד כשנה וחצי יסתיימו שידורי הטלוויזיה החינוכית כחלק מחוק השידור הציבורי, ובמקומה יקום ערוץ חדש לילדים ולנוער * עובדי החינוכית טוענים שההחלטה התקבלה בניגוד עניינים מובהק, וכי התוכן הערכי יוחלף בשיקולי רייטינג * מחאה ברשת ורוח גבית ממשרד החינוך מנסות לשנות את המגמה * הקרב על הבית (של פיסטוק)

 

אילת כהנא

 

רבים מהישראלים לא מודעים לכך, אך באוגוסט 2018 עתידה הטלוויזיה החינוכית להיסגר. זאת, כחלק מחוק השידור הציבורי החדש שסגר בתחילת השנה את רשות השידור והקים את התאגיד 'כאן'. נגיד שלום בפעם האחרונה לנכסי צאן ברזל שעיצבו לרבים מאתנו את הילדות ואף את הבגרות, כמו 'פרפר נחמד', 'מה פתאום', 'הבית של פיסטוק', 'זהו זה', 'רואים שש שש' וגם ילדי 'שכונת חיים'.

 

לכאורה, ההחלטה נראית טריוויאלית, לא כזו המניעה את אמות הספים, בייחוד לאחר שהקהל הישראלי כבר חווה את סגירת רשות השידור המיתולוגית ואפילו די שמח על כך; אך אם מתעמקים באופן קבלת ההחלטה ובהשלכותיה על הצופים הרכים, מדובר בלא פחות משערורייה טלוויזיונית.

אחד מעובדי החינוכית: "ערוץ הטלוויזיה היחיד שהמניע שלו הוא חינוכי-ערכי הולך להיסגר ובמקומו יוקם בתאגיד ערוץ ילדים ונוער שמונע משיקולי רייטינג"

 

"אני לא נכנס לעומק העניינים הפוליטיים שעומדים מאחורי הסגירה", אומר לנו אחד מעובדי החינוכית, "אני לא נכנס לניגוד האינטרסים המחפיר שמנכ"ל התאגיד ומנכ"ל החינוכית (עד לפני כחודש) הם למעשה אותו אדם, וגם לא לעובדה שאיש מהיושבים בחלונות הגבוהים אינו עושה דבר כדי לתקן את המצב המעוות הזה. אני רוצה להאיר את עיני הקוראים לנקודה הכואבת המרכזית בסיפור: ערוץ הטלוויזיה היחיד שהמניע שלו הוא חינוכי-ערכי הולך להיסגר ובמקומו יוקם בתאגיד ערוץ ילדים ונוער שמונע משיקולי רייטינג".

 

לטלוויזיה החינוכית אין כל קשר לרשות השידור שנסגרה, מעבר לעובדה שהן שידרו על אותו ערוץ; החינוכית היא בכלל יחידת סמך של משרד החינוך. כלומר, עובדי החינוכית הם אנשי משרד החינוך שעובדים בעבורו בטלוויזיה. כמו כן, החינוכית מתנהלת באופן ישיר מול נציבות שירות המדינה ומעולם לא קיבלה תקציבים מכספי אגרת הטלוויזיה ששילם הציבור הישראלי.

 

למרות העננה המיושנת שריחפה מעל רשות השידור, החינוכית היא דווקא אחד הערוצים המצליחים בטלוויזיה הישראלית ומחזיק אחוזי צפייה גבוהים. הפקות הערוץ גורפות מדי שנה פרסים מטעם האקדמיה. הנוכחות הדיגיטלית של החינוכית מלמדת כי היא גוף השידור עם הכי הרבה תכנים ברשת: 22 אלף תכנים ביוטיוב. היא גם מתהדרת בכ-160 אלף עוקבים בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם; העמוד שלה זכה בתואר "עמוד הפייסבוק הטוב ביותר" אשתקד על ידי גולשי 'עכבר העיר' והיא אף זכתה בפרס החדשנות של נציבות המדינה לשנת 2016.

 

שליחות חינוכית

 

"עובדי החינוכית עושים כיום שירות לציבור ורואים בעבודתם שליחות חינוכית. אותו די-אן-איי לא יעבור לערוץ החדש בתאגיד, וזה החשש", אומר רוני צייג, עובד החינוכית ב-25 השנים האחרונות ומנהל מחלקת הדיגיטל כיום.

 

החשש נובע בעיקר מהאופן שבה התקבלה ההחלטה: השר גלעד ארדן, שר התקשורת בכנסת הקודמת, הקים את ועדת לנדס - ועדה חיצונית לבחינת הרפורמות בשידור הציבורי בראשות המפיק הישראלי רם לנדס. הוועדה בדקה והמליצה להרוס הכול מן היסוד ולהקים תאגיד שידור חדש. בתוך הדו"ח הרחב על רשות השידור הופיע סעיף שהמליץ על סגירת החינוכית ופתיחת ערוץ ילדים ונוער חדש בתוך התאגיד.

 

"מה שנקבע באותה ועדה הוא שאת כל התכנים לערוץ החדש ירכשו ממפיקים חיצוניים", אומר צייג. לדבריו, כך בדיוק ייעלם מהערוץ החלק החינוכי: "החוק מדבר על סדר גודל של עשרה אנשים שיפעילו את הערוץ. כאדם שעובד בחינוכית כל כך הרבה שנים אני יכול לומר שזו פשוט בדיחה.

 

"הרי איך הדברים עובדים? כל הפקה שעולה להצעה נבחנת לעומק: כל שורה בטקסט נבדקת, כל פריים מאושר ועובר ביקורת איכות בידי אנשי מקצוע חינוכיים. צוות ההפקה מלווה בידי פסיכולוגים ואנשי חינוך שבודקים, למשל, שההומור יהיה ברמה ולא ירד למקומות גסים ונמוכים, או אם זו אקטואליה - שלא יהיו הטיות פוליטיות. עשרה אנשים לא יכולים לבחון תכנית", הוא קובע.

 

הדבר תמוה עוד יותר כאשר מבינים מי ישב באותה ועדה: רם לנדס הוא אחד המפיקים הגדולים בארץ. ברגע שהוא יושב בראש וועדה המחליטה על פתיחת ערוץ חדש שירכוש תוכן ממפיקים חיצוניים, נורת ניגוד האינטרסים לא יכולה שלא להבהב. גם העובדה שמנכ"ל החינוכית לשעבר אלדד קובלנץ הפך למנכ"ל התאגיד, גורמת להרמת גבה לנוכח השתרבבות סעיף החינוכית לחוק השידור הציבורי.

 

"החשש של עובדי החינוכית הוא שאת הדבר הנהדר והיפה הזה הולכים להחריב בלי לעצור רגע ולחשוב", מוסיף צייג. "ראשית, האם התאגיד מוכן בכלל? ניסיוננו בחודשים האחרונים מלמד שלא בטוח בכלל. אנו רואים מערכת עם הרבה מאוד בעיות הרצה. שנית, מה יקרה ברגע שהערוץ החדש ירכוש תכנים חיצוניים? אם עד כה שיקולי הרייטינג הטרידו אותנו פחות מהתוכן, כשייקחו מפיקים חיצוניים הערך העליון שלהם הוא רווח כספי ורייטינג, ובשביל רייטינג צריך להביא כוכבים. כל זה עלול להיות על חשבון האיכות העומק וחיי המדף".

 

עובדה נוספת שמגבירה את החשש היא שעד כה איש מ-170 עובדי החינוכית לא קיבל זימון אפילו לראיון עבודה בערוץ החדש שיוקם בתאגיד.

 

שמרטף בהרצה

 

היכן משרד החינוך בכל הסיפור? בעיקר מאחורי הסכמים קואליציוניים. נפתלי בנט קיבל את המשרד אחרי שכבר נחקק חוק השידור הציבורי ואחרי שנחתם הסכם קואליציוני בין המפלגות הכולל הסכם שאומר כי את כל נושא התקשורת ראש הממשלה מוביל והכול בהכרעתו ובסמכותו.

רוני צייגמנהל מחלקת הדיגיטל בטלוויזיה החינוכית: "כרגע כולנו דרוכים ומקווים שתהיה היענות לפעול למען חשיבה מחודשת על החוק שלא תגרום חורבן בלתי הפיךלא הייתה שום סיבה שהחינוכית תגיע למצב בו היא נמצאת היוםסגירת הערוץ תהיה בכייה לדורות בעבור ילדי ישראל"

 

נדמה אם כן שידיו של בנט כבולות, אך בסביבתו מעידים כי היו פגישות עם ועד העובדים של החינוכית, וכי אחרי שיחה עם ראש הממשלה הצליח בנט להשיג דחייה של סגירת החינוכית. החוק שונה ונכתב בו שרק שנה מיום הקמת התאגיד תיסגר הטלוויזיה החינוכית כשבתווך יבוצעו פעולות שונות בערוצים שונים. בנוסף מציינים בסביבת בנט כי חלק מההסכם מול ראש הממשלה כלל תוספת של חמישים מיליון שקלים לתקציב המשרד לשם רכישה של תכנים חיצוניים וכן בעבור תקנים להקמת אגף של משרד החינוך בערוץ העתידי שיקום.

 

בסביבת בנט מוסיפים כי אם העובדים יצליחו לשכנע את ראש הממשלה ושר התקשורת לבצע שינוי בחוק, השר בנט יתמוך בכך חד-משמעית. בינתיים, מינה שר החינוך מנכ"לית חדשה לחינוכית, אורנה שמחון, ונדמה שעובדי החינוכית מרוצים עד כה מפעילותה. במסגרת המינוי החדש, משרד החינוך עובד על פתרונות תעסוקתיים לעובדי החינוכית ולתנאי פרישה.

 

"כרגע כולנו דרוכים ומקווים שתהיה היענות לפעול למען חשיבה מחודשת על החוק, שלא יגרום לחורבן בלתי הפיך", אומר צייג. "לא הייתה שום סיבה שהחינוכית תגיע למצב שהיא נמצאת בו היום. סגירת הערוץ תהיה בכייה לדורות בעבור ילדי ישראל".

 

אמנם החוק קובע כי התאגיד יפתח ערוץ ייעודי לילדים ולנוער בחודש שבו עתידה החינוכית להיסגר, אך דף הפייסבוק המיוחד שנפתח לטובת המאבק נגד סגירת הערוץ ועונה לשם "החברים של קישקשתא" מעדכן כי לא מדובר על מיזוג בין החינוכית לבין הערוץ החדש. על פניו, ארכיון החינוכית אמור לעבור לידי התאגיד, אלא שהחינוכית, לטענת מנהלי הדף, היא הרבה מעבר לעוד "ספריית וידאו". "האם הייתם מעבירים את הילד שלכם לשמרטף חדש 'בהרצה'?" כתבו מנהלי הדף.

 

מנכ"ל התאגיד ועד לא מזמן מנכ"ל החינוכית אלדד קובלנץ סירב להתראיין. במקום זאת בחרו בתאגיד השידור 'כאן' למסור את התגובה הבאה: "החוק קובע כי בעוד כשנה תכניה של החינוכית יעברו לתאגיד השידור 'כאן' והיא תתמזג בתאגיד, כך ששני הגופים בעלי אינטרסים משותפים לטובת הציבור והשידור הציבורי. באישור האוצר ונציבות שירות המדינה כיהן אלדד קובלנץ בשני התפקידים וקיבל משכורת מהחינוכית בלבד עד למינוי מחליפה ע"י משרד החינוך. בזמן כהונתו של קובלנץ רשמה החינוכית הישגים מרשימים בתחומי התוכן והדיגיטל".

 

"המילה 'תתמזג' היא מניפולציה משום שאין כאן שום התמזגות", מגיב צייג לדברי התאגיד. "לקחת את הארכיון המפואר שנבנה למקום חדש עם התנאים השונים שלו והצוות המצומצם שלו, זה לא נקרא מיזוג. הדי-אן-איי הייחודי שמאפיין את החינוכית היה עוד הרבה לפני שקובלנץ הגיע לחינוכית, הוא נבנה על הכתפיים הרחבות של אנשי החינוכית המיומנים והמסורים במשך חמישה עשורים".

 

ממשרד החינוך נמסר כי "משרד החינוך עומד בקשר עם ועדי העובדים של החינוכית והם עובדים בשיתוף פעולה. ועדת לנדס מונתה על ידי שר התקשורת דאז, מר גלעד ארדן. הוועדה דנה בסוגיית הטלוויזיה החינוכית לבקשת שר החינוך שכיהן באותה עת, שי פירון, מתוך ראייה כללית כי יש לבחון את כלל סוגיית השידור הציבורי, שהטלוויזיה החינוכית היא חלק בלתי נפרד ממנו. ועדת לנדס סברה כי הפעלת ערוץ לילדים ולנוער באמצעות תאגיד השידור הישראלי היא פתרון שנכון לאמצו והדבר קיבל ביטוי בחוק".

 

נכון לעכשיו תוכני החינוכית ממשיכים להיות זמינים בפלטפורמות השונות ולצופים יש אפשרות להצטרף למאבק הציבורי. כולנו קישקשתא.

 

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם