האיש שלנו בקרמלין

m 8 lazar

הדבר שמסמן באופן המובהק ביותר את המהפכה היהודית ברוסיה הוא החובה החוקית במערכת החינוך המקומית לבקר במוזיאון היהודי במוסקבה, 30 שנה אחרי נפילת השלטון הקומוניסטי * אילת כהנא ישבה בלשכתו של הרב ברל לאזארהרב הראשי של יהדות רוסיה, שחוץ מהיותו אחראי ישיר לשינוי הדרמטי שמתחולל בקרב יהודי המדינה, הוא גם כנראה איש הקשר הכי קרוב של מדינת ישראל עם הנשיא פוטין * בראיון חג מיוחד הוא מגלה את הנתונים העדכניים שהוא מכיר על מצב ההתבוללות ברוסיה, מתאר את יחסו לגיור עולי ברית המועצות וגם מנסה להסביר את החיבה יוצאת הדופן שקיימת כלפיו בקרמלין * ומתי יעלו יהודי רוסיה לארץ ישראל? לא בטוח שלפני ביאת המשיח

אילת כהנא

המתנגדים לו אומרים שהוא ה-BFF (החבר הכי טוב) של פוטין, ושהכול בזכות הקשרים הטובים שלו עם אוליגרכים רוסים. אחרת, איך הגיע הרב ברל לאזאר למעמד הממשלתי שהוא זוכה לו כרבה הראשי של רוסיה? אך אם באים נקיים לעמוד על דמותו של הרב לאזאר, ניכר כי מאמציו הרבים למען יהדות רוסיה ולא פחות מכך גם למען מדינת ישראל מאחורי הקלעים, יחד עם אישיותו הנעימה וצניעותו - הם כנראה כלי העבודה העיקריים שמקנים לו את הכבוד שרוחשים לו בקרמלין.

בימים שבהם רוסיה נמצאת עמוק בסוריה, מדובר אולי בדיפלומט היהודי החשוב בעולם שמתהלך באולמות הקרמלין עם כל חזותו היהודית - כובע, חליפה, וגארטל בכיס.

את הרב ברל לאזאר ביקשתי לפגוש בזמן שהותי במוסקבה עם קבוצת הסטודנטים ממכללת הרצוג שיצאו להשתלמות בנושא חלל (ראו כתבות בנושא בגיליונות "כי תצא" ו"כי תבוא"). הוא בדיוק נחת מחגיגות בר המצווה של הבן שלו שנערכו בישראל, כשבוע אחרי חתונת הבן שלו שנערכה בברלין. ככה זה במשפחות של שלוחי חב"ד – השמחות הן כלל-עולמיות.

משרדו של הרב לאזאר שוכן במרכז היהודי המפואר במארינה רושצ'ה, מחוז במוסקבה. במקום נמצאים גם בית כנסת גדול, שתי מסעדות כשרות למהדרין ואולם אירועים. אך לא תמיד הוא היה מפואר כזה: במקום שכן בעבר צריף עץ ובו פעל בית כנסת ישן ושימש מרכז לחסידי חב"ד במוסקבה בייחוד בתקופת הקומוניזם – הבונקר הראשי. לשם היה שולח הרבי את השליחים הסודיים שלו, מבריחי תשמישי הקדושה בימי מסך הברזל.

לילה אחד נשרף הצריף. בשטח שליד בנו בית כנסת קטן, ובה בעת החלו בבנייתו המחודשת של בית הכנסת במתכונתו החדשה - המרכז היהודי במארינה רושצ'ה. בנייתו ארכה כשבע שנים, ואל טקס חנוכתו הוזמנו כל יהודי מוסקבה, לצד רבנים ואישים ביניהם הרב מרדכי אליהו זצ"ל שעמו עמד הרב לאזאר בקשרים טובים. אורח הכבוד היה ולדימיר פוטין, אז ראש ממשלת הפדרציה הרוסית, והוא אף קיבל בטקס את ברכתו של הרב אליהו. הסרט נחתך והמרכז היהודי המפואר נחנך, ממש מול בניין הקג"ב לשעבר. עדות נוספת לשינוי היחסים הדרמטי בין העם הרוסי לעם היהודי בעת האחרונה.

"לרב לאזאר הייתה פעם פגישה בחנוכה עם הנשיא פוטין", מספר שייע דייטש, עוזרו של הרב לאזאר. "היא נערכה ביום שישי ונמשכה עד זמן הדלקת נרות. הרב הביא אתו ערכה של נרות חנוכה בדיוק למקרה כזה. פוטין ראה שהרב לחוץ ואמר לו 'אתה צריך להדליק נרות חנוכה, לא? תיכנס פה לחדר ותדליק'. הרב נכנס לחדר, חגר את הגארטל, בירך ביישוב הדעת והדליק.

"רוסיה אוהבת רק יהדות אמתית ולכן אין פה שליטה של רפורמים", מסביר דייטש את השליטה הכמעט בלעדית של חב"ד ברוסיה. "אין משחקים של אמצע. לכן הם מתחברים ליהדות האותנטית של חב"ד, ובמיוחד לרב לאזאר שמביא אותה בלי פשרות אבל בצורה מכובדת".

פגישה אישית עם הרב אליהו

אל רוסיה הגיע הרב לאזאר לראשונה כבחור צעיר לפני כשלושים שנה, בשליחות הרבי מלובביץ': "הגעתי לפה כבחור לפני נפילת מסך הברזל וברית המועצות. מצאתי כאן בתי כנסת בודדים עם כמה זקנים ומחתרת של צעירים שהתקרבו ליהדות", נזכר הרב לאזאר. "זה היה החידוש הגדול בזמנו - הצעירים שהקימו מחתרת להתקרב ליהדות. הרי אז, בזמן המשטר הקומוניסטי, רק הדור הזקן מאוד עוד זכר את החיידר. דבר אחד שהיה מאוד בולט בסביבה היהודית הוא שלא היו ילדים בכלל. לא ראיתי ילד יהודי דתי. היו כאלה אולי חמישה או שבעה בכל ברית המועצות. הבנתי שאנשים פה צריכים קצת התעוררות, להבין שברית המועצות לא תהיה קיימת לעולם ושצריך לשנות את החשיבה אל מחוצה לה".

הרב לאזאר (53) נולד באיטליה לזוג חסידי חב"ד אמריקנים, מהשלוחים הראשונים של הרבי מלובביץ'. למרות זאת, העברית שלו שוטפת.

הפעם הראשונה שלו ברוסיה הקומוניסטית הייתה בשליחות משרד 'אחים', ארגון חב"די שעזר ליהודים לקיים מצוות בתקופה הקומוניסטית, אך לאחר זמן קצר חזר לארצות הברית, וכשנה אחרי חתונתו נשלח מטעם הרבי לשליחות במוסקבה. "אז, לקראת נפילת מסך הברזל, היה קל יותר", הוא נזכר. הרב לאזאר התחיל לפעול במארינה רושצ'ה, שכבר היה בה גרעין חזק של חסידים, וכבר בחנוכה הראשון שלו במוסקבה עשו האנרגיות את שלהן והוא קיבל את אישור השלטונות להעמיד חנוכייה ליד בניין הפרלמנט. בהמשך פתחו ישיבה, בית ספר, מחנה קיץ ועשו עוד פעילויות שהיו עדיין נגד החוק - "פתחנו את הפעילויות כדי שדבר ראשון אנשים ירצו אותן, אחר כך נחשוב איך לעבוד מול הממשל". גישה זו, לדעתו, היא חלק מהקו לשינוי דרך החשיבה: "במקום לצעוק כל הזמן 'שלח את עמי' כפי שצעק העם היהודי ברחבי העולם בשנים הללו בחרנו להתמקד במה כן נותנים פה ליהודים עכשיו".

כך הלכו והתרבו הקהילות היהודיות אך לא הייתה הנהגה כללית רוחנית. גם כלפי השלטון לא היה מי שייצג את הקהילות היהודיות, במיוחד אחרי שנפל מסך הברזל בראשית שנות ה-90. ב-1993 נערכו בחירות לרבנות הראשית ברוסיה, מתוך רצון שהרב הראשי יעמוד באופן רשמי אל מול השלטון וכן ינהיג את היהודים ברוסיה. כששמו של הרב לאזאר עלה ברשימת המועמדים הוא דחה בתחילה את ההצעה, אך ראשי הקהילות הפצירו בו. חלק לא מבוטל בהכתרתו של הרב לאזאר נזקף לזכות הרב מרדכי אליהו זצ"ל.

"בראש המשלחת הראשונה של רבני ישראל לרוסיה לאחד נפילת חומות הברזל עמד הרב מרדכי אליהו", מספר הרב לאזאר. "הוא היה הרב הראשי לישראל בזמנו ונפגש כאן עם אנשי שלטון ואישי ציבור וגם ביקר בבית הכנסת שלנו. שוחחתי אתו והוא שאל על המצב פה ועל העבודה שלנו. כשהוא עזב, הבנתי שהוא נסע לשדה התעופה לבדו ואיש לא ליווה אותו. הייתי בהלם, זה היה מאוחר בלילה, אז לקחתי מונית ונסעתי לשדה לחפש אותו ולהיפרד ממנו כמו שצריך. פתאום אני רואה את הרב יושב לבד בשדה, התברר שהטיסה התעכבה, וישבנו שם אולי שעתיים ושוחחנו. שאלתי המון שאלות הלכתיות, וזהו, הסתיימה פגישתנו.

"אחרי מספר שנים, כשהקהילות ביקשו ממני להיות הרב הראשי של רוסיה ואני סירבתי, בשלב מסוים אנשים אמרו אולי אתה צודק אבל כדאי שתתייעץ עם מישהו. אמרו לי שהרבי מלובביץ' לפעמים היה שולח אנשים להתייעץ עם הרב מרדכי אליהו. החלטתי לנסוע לרב אליהו ולשאול אותו, בטח הוא יענה לי לא, וכך הסיפור יסתיים. התקשרתי אליו והוא מיד אמר לי תבוא בשמחה. הגעתי, הוא הקשיב לשאלה, קם על רגליו ואמר: זה לא ייאמן, זו הנבואה של הרבי! לא הבנתי על מה הוא מדבר בכלל, איך הרבי קשור לכאן? התברר שאחרי אותה משלחת רבנית הוא היה אצל הרבי ואמר לו לרבי שהרב לאזאר צריך להיות רב ראשי לרוסיה. הרבי ענה לו שזה רעיון טוב ושאני צריך לעשות את זה. עדיין חששתי מהתנגדויות אבל הרב אמר לי כל מי שיהיו לו שאלות לגבי זה שיתקשר אליי".

לאחר בחירתו פעל הרב לאזאר להקים מחדש את הקהילות היהודיות ברוסיה, ובשנת 1999 הוקם ארגון הקהילות היהודיות במדינה, והוא מונה היום 276 קהילות המשרתות על פי הערכה לא רשמית כמיליון יהודים ברחבי רוסיה. מספר זה רחוק מאד מהערכת משרד התפוצות העומדת על כ-180 אלף יהודים. בסביבת הרב לאזאר מנסים להסביר את הפער: "אנו כאן בשטח בפריסה של מאות רבנים וראשי קהילות, יודעים את המצב לאשורו- מספר היהודים מגיע לכמיליון".

"היהדות היא הדבר הכי טוב"

במהלך עשרים השנים האחרונות, ניכר שהפעילות היהודית החב"דית ברחבי רוסיה גוברת, בחסות ממשלו של פוטין ונדיבותם של אוליגרכים כמו לב לבייב: ארבע ישיבות נפתחו, יש 'חיידרים' רבים, אוניברסיטה אחת לבנים ואחת לבנות, מרכז יהודי גדול ובקרבתו מוזיאון הסובלנות היהודי הגדול שזכה בשנה שעבר בפרס מטעם אונסק"ו בזכות "הפצת אידיאלים של שלום ואי-אלימות". את הקמת המוזיאון, שהושקעו בו עשרה מיליוני דולרים, יזם הרב לאזאר והוא נמצא במתחם ענק שקיבלה הקהילה היהודית מהשלטון – שלושה מבנים הכוללים מלבד המוזיאון גם מרכז חסד ו'מתיבתא'. ואם לא די בכך: החוק ברוסיה קובע היום שכל ילד חייב לעבור במוזיאון היהודי במסגרת לימודיו במערכת החינוך. אנשי מרכז החסד נמצאים בקשר עם כ-13 אלף יהודים והם נהנים מגמ"ח מזון וביקור רופאים, בית תמחוי, מרכז פעילויות ובייחוד - בית לקשישים ולגלמודים.

מנתוני משרד התפוצות עולה כי יהדות רוסיה מתמודדת היום עם 80 אחוזי התבוללות. הרב לאזאר מופתע לשמוע את המספרים הללו: "אני לא מאמין שהמספרים האלו נכונים. אולי פעם היו 90 אחוזי התבוללות אבל היום אני חושב שהמספרים הללו בכלל לא מתאימים למציאות. אני מעריך ש-80 אחוז ממי שהם יהודים על פי הלכה יתחתנו היום עם יהודי על פי ההלכה".

בסביבתו של הרב לאזאר מודים כי הם מתמודדים עם שואת ההתבוללות ומסבירים את הפערים במספרים: "יהודים אולי מתבוללים ברוסיה אבל רבים מהמתבוללים הללו מתקרבים בחזרה. לכן הרב לאזאר מתמקד בפעילות בקרב הצעירים כדי למנוע התבוללות מלכתחילה", מסביר שייע דייטש, עוזרו של הרב לאזאר ומי שמנהל את מרכז החסד.

הרב, איך משיבים עשרות אלפי יהודים ליהדות?

"היהודים פה סבלו במשך עשרות שנים משום שהיו יהודים. מי שנרשם כיהודי ידע שהחיים שלו יהיו סבל. הרבה יהודים התחתנו עם גויים כי לא רצו שהילדים שלהם יסבלו. עשו הכול כדי להתנתק. לכן, המטרה שלנו היא שהם ידעו שהיהדות היום - לא רק שהיא לא אסון, אלא היא הדבר הכי טוב שיכול לקרות לך גם ברוחניות וגם בגשמיות. שמירת שבת היא הדבר שיעשה לי הכי טוב בחיים, לאכול כשר וכן הלאה".

ואיך זה קנה עשרות אלפי יהודים כשהשלטון הקומוניסטי עוד צרוב בזיכרון הלאומי?

"אני חושב שפתאום הם ראו שיכול באמת להיות דבר כזה, יכול להיות שקהילה היא המקום הכי יפה בעיר. שאירוע יהודי הוא הדבר הכי מושך: שתפילת שבת בבית הכנסת תהיה משהו מעניין; בר מצווה – שאנשים יגידו וואו, גם אני רוצה לעשות בר מצווה כזו לבן שלי. פעלנו לכך שהאוכל הכשר בעיר יהיה האוכל הכי טעים, המקווה צריך להיות המבנה הכי מפואר. כי אם הכול יהיה סוג ב' לא נצליח".

"בסוף פגישה עם נשיא רוסיה, כשאני כבר עומד בדלת, הוא קורא לי חזרה ושואל: תגיד לי, מה הסוד של העם היהודי? איך יכול להיות שזה העם הכי עתיק בעולם? אין עם אחר שעבר כל כך הרבה קשיים ומחזיק מעמד חזק ככה. אמרתי לו בוא נשמע מה אתה חושב. הוא אמר לי: זה מכיוון שיש לעם היהודי ערכים נצחיים. התורה והמצוות הם דבר נצחי ואף פעם לא שינו את זה, ולכן הוא מחזיק מעמד. היו המון לאומים עם תרבות מאוד חזקה ולא נשאר מהם שום דבר. אנשים שינו ושינו ולא נשאר שום דבר'".

ליהודים מסוימים עדיף להישאר בגלות

הרב לאזאר לא מסתיר שמה שחשוב לו כעת, גם בעידן שקיימת מדינה ליהודים, הוא שמירה מקומית ואישית על היהדות. "החזון הוא שיהודי יקים משפחה יהודית. זה החלום שלנו, שאפילו אלו שהתחתנו עם לא יהודים יבינו שזה היה אסון".

האם אין סכנה שבעוד שלושה דורות הקערה יכולה להתהפך וצאצאיו יתבוללו? בארץ ישראל הסיכויים לכך קטנים יותר.

"אני לא בטוח שהיום יהודי שעלה מרוסיה וחי בארץ ימשיך להתנהג כיהודי או שילדיו ימשיכו זאת", קובל הרב לאזאר. "אני מכיר הרבה יהודים שעלו מרוסיה וששמירת המצוות שלהם בארץ דווקא ירדה. אני מאמין שאם יש קהילה חמה וחזקה בגולה, לאנשים מסוימים זה המקום הכי טוב כי שם הם יקבלו יחס, שם ידאגו להם, שם הם ירגישו חלק מהקהילה. בארץ לעומת זאת, שהכול כביכול 'יהודי' אבל בפועל מוכרים אוכל לא כשר בחנויות ונוסעים ביום כיפור או מתחתנים עם גויים - אני לא חושב שליהודים רבים פה עלייה לארץ תהיה הצלה. אם בן אדם הוא חלק מהקהילה, לפעמים להיות בחוץ לארץ זה דבר שיותר שייך לו".

וכך עד ביאת המשיח? כלומר עדיף שיהודים אלו יישארו בגולה ולא יעלו בארץ?

הרב לאזאר מבקש לעשות הבחנה: "צריכים לדון את המקרה של כל יהודי לגופו. לא שייך לעשות כלל שכל היהודים צריכים לעלות ארצה או שכל היהודים צריכים להישאר בגולה. חס ושלום. יש יהודים שעלייה ארצה דווקא תיתן להם את התמיכה בשמירת תורה ומצוות. זה 'חנוך לנער על פי דרכו', לכן אני אומר שמקום המגורים אינו השאלה הראשונה שאשאל את עצמי; השאלה הראשונה היא איפה יהודי ירגיש גאה ביהדותו ויהיה מחובר למורשת היהודית באופן כזה שכל הזמן הוא יתעורר וירצה יותר ללמוד, לקיים מצוות ולעזור לאחר. אם זה יהיה בגולה - מצוין. אם זה יהיה בארץ - עוד יותר מצוין, אבל ראינו המון יהודים שהיו די חזקים ובארץ לדאבוננו עזבו את הכול".

ואגב יהודים על פי ההלכה - חוק השבות הביא לארץ המון גויים בפועל שמבחינתם חיו ברוסיה בתודעה יהודית כלשהי אך הם כלל אינם יהודים. בארץ, כידוע, רוב הסערה והביקורת סביב מערך הגיור וחוק הגיור קשורים בישראלים האלו. עדכנו את הרב לאזאר בסערות האחרונות סביב חוק הגיור ובביקורת הנשמעת כלפי בתי הדין שכביכול מקשים על המתגיירים שלא לצורך.

האם הרב חושב שיש מקום להקל בהליך הגיור של עולי ברית המועצות?

"הבעיה שעלו ארצה מאות אלפי גויים היא באמת בעיה גדולה. הרבי צעק על זה לפני 30-40 שנה. כשאנשים באים אלינו להתגייר, אני אומר להם בואו ניקח דוגמה: באת ואמרת אני רוצה להיות יהודי. נגיד שבמקום יהודי היית אומר רופא. אז בשביל זה יש תהליך: אתה צריך ללמוד, וצריך גם לבדוק אם אתה מתאים לזה. לא פחות זה מי שרוצה להיות יהודי. אתה רוצה להיות יהודי? אנחנו לא דוחים אף אחד, בפרט אנשים שמרגישים יהודים. מצוין, בוא תלמד. תשקיע. אם אתה מוכן, נעזור. אני חושב שזו צריכה להיות הגישה בפרט ליהודי רוסיה שחיו כל החיים בתודעה יהודית אבל הם לא כאלה על פי ההלכה. אבל לכל הפחות שלא יביא אסון לעם היהודי".

השאלה היא האם בגלל הזיקה והתודעה היהודית שהאנשים האלה חיו אִתה, יש מקום לשנות את היחס גם בלי להקל בהלכה.

"אם בן אדם אומר שהוא רוצה להיות יהודי אז הוא מוכן לקיים תורה ומצוות. אני לא מאמין שאדם ירצה להיות יהודי רק בשביל התואר. אז צריכים לשבת, להסביר לו למה זה ככה ולמה לא ככה. אנחנו לא רוצים שאנשים יקבלו תורה ומצוות מתוך יראת העונש. אנחנו רוצים שהם יעשו את זה מתוך אהבה. ודאי שצריך לבחון אותו, יש הרבה כאלה שמגיעים אלינו וחושבים: אני רוצה להיות יהודי, כי היהודים עשירים. אז אנו אומרים לו שיש גם הרבה יהודים עניים. אבל אם אדם באמת מעוניין, מסבירים לו מה זה אומר, ואם היחס יהיה פתוח, הוגן, שקוף ובאמת עם אהבה - אני חושב שרוב התלונות כבר יסתדרו. אני לא מאמין שיש רבנים שרוצים לעשות גיור נגד ההלכה", הוא מחדד.

הכוזרי מהקרמלין

אחת ההצלחות של הקהילה היהודית נרשמה לפני כשלוש שנים: אדמו"רי חב"ד תחזקו ספרייה יהודית עתיקה ומרשימה שהלכה וגדלה מרבי לרבי – ספריית שניאורסון שמה. בימיו של לנין הולאמה הספרייה המפורסמת אל תוך הספרייה הלאומית של רוסיה, אחרי שהאדמו"ר יוסף יצחק (הריי"צ), האדמו"ר השישי של חב"ד, ברח מרוסיה. הרבי מלובביץ' ניהל מאבק נגד השלטון הרוסי על מנת להחזיר את הספרייה לידי חב"ד. "לצערנו הרב המאבק לא הצליח", אומר דייטש. "יש בזה כמה סיבות. הסיבה הלא רשמית ששמעתי היא שפוטין חושש שברגע שיחזירו רכוש לחב"ד, יבואו עוד עמים ותרבויות וידרשו את האוצרות הלאומיים שלהם, ומדובר על אינסוף אוצרות שמונחים בספריית לנין". אך לפני שלוש שנים הסכים הממשל הרוסי להעביר את הספרייה אל המוזיאון היהודי שבמארינה רושצ'ה, "לפחות היא הגיעה לידיים יהודיות".

"הבעיה שעלו ארצה מאות אלפי גויים היא באמת בעיה גדולה. הרבי צעק על זה לפני 30-40 שנה. כשאנשים באים אלינו להתגייר, אני אומר להם: באת ואמרת אני רוצה להיות יהודי. נגיד שבמקום יהודי היית אומר רופא. אז בשביל זה יש תהליך: אתה צריך ללמוד, וצריך גם לבדוק אם אתה מתאים לזה. לא פחות זה מי שרוצה להיות יהודי. אתה רוצה להיות יהודי? אנחנו לא דוחים אף אחד, בפרט אנשים שמרגישים יהודים. מצוין, בוא תלמד. תשקיע. אם אתה מוכן, נעזור".

כאמור, הרב לאזאר נהנה ממערכת יחסים חמה עם הנשיא פוטין. הנהגה יהודית עם אוריינטציה פוליטית מכובדת. אנו מתעניינים כיצד נסללה לו הדרך אל הקרמלין.

"אני לא ממש מרגיש את המעמד שאת מציגה אך אנסה להשיב", הוא מצטנע. "אני מאמין שהעולם הוא עולם טוב ושכל בן אדם בעצם פנימיותו הוא טוב. אין דבר רע בעולם, יש דבר טוב שמכוסה בשכבה של לא-טוב, ואם נוריד את השכבה הזו נגלה שהרצון האמתי של כל אדם הוא לעשות טוב. דבר ראשון צריך לגלות את זה בעצמנו ובסביבה שלנו. זה בחינוך ילדים, בין בעל ואישה, בקהילה. בלשון החסידות זה נקרא 'גילוי אלוקות בעולם'.

"אני חושב שהשלטון מבין שאם הם יעשו טוב ליהודים, ויחפשו את הטוב שיש בנו ואנחנו נחפש את הטוב שיש להם, נמצא הרבה דברים משותפים. זה מה שאנחנו מסבירים להם - אם אתם תעזרו לנו יהיה טוב גם לכם. אם אתם תילחמו באנטישמיות, יהיה טוב גם למדינה. אם המוסדות היהודיים יפרחו היהודים יישארו פה ויהיה טוב למדינה. אין פה סודות גדולים".

ובכל זאת מדובר במערכת יחסים יוצאת דופן עם נשיא רוסיה – כיצד היא התפתחה?

"אני לא חושב שזה זכות שלי, אני מאמין שהנשיא באמת בן אדם טוב והקב"ה עזר וזימן אותנו לפונדק אחד. אני חושב שהוא הבין שאנחנו כנים במטרה שלנו לעזור ליהודים ברוסיה. אם היו גופים אחרים שדיברו על כך שחייבים להעלות את כל היהודים לארץ ושרוסיה לא טובה עבורם, אנחנו אמרנו שמה שקורה היום באמת לא טוב אבל אם ישתנה המצב יכול להיות ליהודים ברוסיה לא פחות טוב מאשר ליהודים באמריקה או באוסטרליה. אני חושב שהנשיא פוטין ראה את הפעילות ואת היחס של היהודים אליו, ולכן הקשר נמשך.

"ודאי שזו גם סייעתא דשמיא", הוא ממהר להדגיש. "בכל פעם שאני נכנס לפגישה עם הנשיא ורואה את היחס שלו כלפינו אני באמת מתפלא מה הוא מחפש, יש לו כל כך הרבה דברים בראש. הוא יושב אתי לפעמים שעות ושואל שאלות ומתעניין. היום סיפרתי בבר מצווה של בן מהקהילה סיפור שקרה בפגישה האחרונה. הפגישה הסתיימה, אני כבר עומד בדלת. הוא קורא לי חזרה ושואל: תגיד לי, מה הסוד של העם היהודי? איך יכול להיות שזה העם הכי עתיק בעולם? אין עם אחר שעבר כל כך הרבה קשיים ומחזיק מעמד חזק ככה. הייתי יכול לענות לו אבל החלטתי שכנראה אם הוא שואל יש לו מה להגיד. אמרתי לו בוא נשמע מה אתה חושב. הוא אמר לי: זה מכיוון שיש לעם היהודי ערכים נצחיים. התורה והמצוות הם דבר נצחי ואף פעם לא שינו את זה, ולכן הוא מחזיק מעמד. היו המון לאומים עם תרבות מאוד חזקה ולא נשאר מהם שום דבר. אנשים שינו ושינו ולא נשאר שום דבר'. ערכים כמו משפחה, תורה ומצוות וחגים - הדברים האלה הופכים עם לעם נצח. סיפרתי את זה לילד בר המצווה היום ואמרתי לו: תרגיש את האחריות שאתה חלק מהעם הנצחי הזה. פוטין רואה בעם היהודי אנשים שהם לא רק יהודים מבחינת לאום אלא יהודים כי הם מאמינים ביהדותם, וזה מה שהוא מכבד".

איזו חשיבות יש למערכת היחסים הזו כלפי מדינת ישראל?

"את זה אנשי הפוליטיקה בארץ יכולים להעריך טוב ממני", הוא מחייך, "אבל מה שאני יכול לומר בזהירות הוא שעשינו המון כדי שהקשרים בין שתי המדינות יהיו חזקים, וברוך ה' אנחנו גאים בתוצאות". ובאמת, הפעם הראשונה שראש הממשלה נתניהו ופוטין נפגשו הייתה במשרד הזה. "היום ב"ה זו לא רוסיה של פעם. בישראל מבינים את זה ויודעים שיש להם ידיד בקרמלין. אלו מילים ששמעתי מאריק שרון ומאולמרט ומנתניהו ומפרס ומהרבה פוליטיקאים שבאו לבקר פה. אני חושב שהרבה מזה בזכות העבודה של הקהילה היהודית".

יחסי סוריה-רוסיה הם דבר שבהחלט יכול להשפיע על עתיד מדינת ישראל. יש לרב מעורבות בעניין הזה?

הרב לאזאר משתהה בתשובתו. "אם יש לי אני לא אספר אבל מה שאני כן יכול להגיד זה שכמה וכמה פעמים היו הרבה שיחות בנושא, וברוסיה יש הבנה שלמה שאסור שמה שהם עושים בסוריה יזיק למדינת ישראל. הקשר היום הוא ממש יומיומי בנושא הזה".

ומה יחסו של הרב לאזאר למדינת ישראל? לרב תשובה חב"דניקית קלאסית: "אנחנו מרגישים שיש לנו מחויבות כלפי כל יהודי שחי בעולם. אי אפשר להגיד שאנחנו עובדים פה ברוסיה ולא אכפת לנו ממה שקורה עם יהודי באוסטרליה. הבעל שם טוב אומר שצריך לאהוב כל יהודי, גם מישהו שנמצא בקצווי תבל שאף פעם לא ראית אותו. אז אם יש יהודי שצריך עזרה ואני יכול לעזור לו ודאי שאני רוצה לעזור. על אחת כמה וכמה שיש לי הרגשה כזו כלפי כל יהודי שנמצא בארץ. זה כמות של יהודים עם פי אלף יותר איכות של יהודים משום שהם גרים בארץ ישראל והם אחים שלנו. יש לי מיליוני אחים ואחיות בארץ, ואעשה הכול כדי לעזור להם".

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם