תרבות היא צורך ממלכתי

5 tarbut

"תכניסו את זה טוב טוב לראש - תרבות יהודית איננה צורך מגזרי אלא צורך ממלכתי ישראלי"
מרוב רצון לצאת מהמגזריות, שוכחים לפעמים שיש ערכים שדווקא הציבור הרחב מחכה שמישהו יילחם עליהם בשבילו * בפוסט שגרר לדיון רחב ברשת פרסם חגי לובר מייסד תיאטרון אספקלריא את אכזבתו מהיחס הצונן שקיבל ממפלגת הבית היהודי * שרת התרבות וראש עיריית ירושלים, מהעבר השני, כיבדו את טקס הנחת אבן הפינה לאולם החדש בנוכחותם ואף סייעו במציאת תקציבים * הבית היהודי: תרבות יהודית היא צורך כלל ישראלי ואנחנו מקדמים אותה כפי שלא קודמה בשום תקופה בעבר

אילת כהנא

התיאטרון היהודי 'אספקלריא' פועל כבר 18 שנה ומוכר על ידי כל הגופים הרלוונטיים כמו משרד החינוך, משרד התרבות ועיריית ירושלים שבה הוא פועל. כעת הגיע הזמן למצוא לו אולם קבע. מבנה מתאים אותר ברחוב הנביאים בירושלים, אך המקום דורש שיפוץ. באירוע הנחת אבן הפינה שערך לפני זמן מה פנה מנהל התיאטרון ומייסדו חגי לובר לגורמים המתאימים בבקשה לגייס משאבים. שרת התרבות מירי רגב כיבדה את האירוע בנוכחותה וכך עשו גם ראש העיר ניר ברקת, חברי הכנסת סמוטריץ' ויוגב ויו"ר מפעל הפיס עוזי דיין. היחידים שהוזמנו ולא הגיעו היו יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט והשרה איילת שקד. רגב וברקת אף דאגו לטפל בבקשה לסיוע הכספי, אך הסכום הנדרש גבוה מכפי שהם יכולים לדאוג לו נכון לעכשיו.

לדברים כאלו, מתברר, נדרשת התערבות פרלמנטרית, ובאופן טבעי פנה לובר למפלגת הבית היהודי בבקשה להיפגש עם יו"ר המפלגה . אלא שלמרות הפצרותיו הרבות, לובר לא קיבל מענה לבקשתו. "בסופו של דבר שלחו לי את העוזר של העוזר של בנט", מתאר לובר, "והוא אמר שאין לי סיכוי לקבל עזרה מכיוון שהקו שהוא מוביל הוא קו ממלכתי: לא עוזרים למגזר אלא עוזרים דווקא למי שהוא לא מגזרי".

לובר המופתע ביקש לחדד שאינו מבקש תמיכה מתוך אחוות המגזר אלא בשם המטרה הכללית של תקצוב תרבות יהודית ובית יהודי בעבורה: "מה שרציתי היה להכיר לשר בנט את המקום ואת הפעילות. תיאטרון אספקלריא מופיע יותר מ-500 פעמים בשנה, מתוכן כשליש בירושלים, מדוע שלא נזכה לאולם שיוכל לארח את כל ההצגות האלו? אולמות לתיאטראות חילוניים מתוקצבים בסכומים נכבדים ובדרך כלל ניתנים מטעם המדינה. כך למשל שופץ תיאטרון 'הבימה' במאה מיליון שקל, התיאטרון הקאמרי ב-120 מיליון, תיאטרון בית מזי"א בירושלים ב-20 מיליון שקל, וכרגע יש תכנית לבנייה והגדלה של תיאטרון החאן לכל הפחות בעשרות מיליוני שקלים.

"יהדות היא לא מגזר", קובל לובר על ההגדרה המשתמעת מדברי עוזרו של עוזרו של בנט, "תיאטרון יהודי הוא לא דבר מגזרי. בין אם בצורה הכתובה של התנ"ך ובין אם בצורה המשוחקת שלה. מי שחושב כך לא מבין מהו תיאטרון או לא מבין מהי יהדות. איך אפשר להגיד על תיאטרון יהודי שהוא דבר מגזרי? תרבות יהודית איננה צורך מגזרי אלא צורך ממלכתי ישראלי - תכניסו את זה טוב טוב לראש. כל מה שנעשה על ידי ציונים-דתיים נחשב מגזרי?" הוא תמה.

הטענה של לובר היא שהרצון המבורך של נפתלי בנט לפרוץ את גדרות המגזריות - למעשה מגדיר את התרבות היהודית כמגזרית כאשר היא נעשית בידי חובשי כיפה סרוגה. "שלמה גרוניך שזכה עכשיו במפעל חיים ליצירה יהודית, לא עשה המון יצירה יהודית", טוען לובר, "הוא קיבל את הפרס רק מכיוון שהוא אינו חובש כיפה. יונתן ואהרן רזאל עשו הרבה יותר יצירה יהודית ממנו אך מכיוון שהם דתיים הדבר עלול להתפרש כמגזרי.

"הדברים לא נמדדים לפי חשיבות אובייקטיבית, ההחלטה אם הפעילות מגזרית או כללית נקבעת לפי השאלה האם עסקו בה דתיים או לא דתיים. הציבור על כל גווניו ששוחר תרבות יהודית מופלה באופן קיצוני בכך שאין בית לשום תיאטרון דתי. במשך שנים פנינו לגופים ממלכתיים בדרישה לקבל מקום, ולא נענינו. בסופו של דבר שכרנו מקום על חשבוננו וכעת אנחנו מבקשים עזרה רק בשיפוצים, ובסכומים צנועים הרבה יותר מהדוגמאות שהבאנו".

לובר מדגיש כי הפנייה לראשי הבית היהודי לא באה כדי שאלו יעבירו כסף מתקציבי המפלגה, שכן לא מדובר בעניין מגזרי. "הפנייה נעשתה למשרד החינוך שיכול להיות שותף ולנפתלי בנט שיעזור לנו להפנות כספים ממשלתיים שממילא מוקצים לשיפוץ מבני תרבות, אלינו. ביקשנו כמקובל שיפעל כדי שאפליית הפניית התקציבים תתוקן".

במפלגת הבית היהודי מסכימים עם העיקרון שמנחה את לובר, ואף טוענים שרק בזכות הגישה שהובילו בשנים האחרונות נוצר שינוי שלא היה כאן בעבר. "תרבות יהודית היא ערך כלל ישראלי ולא מגזרי וככה אנחנו מתייחסים אליו", מדגישים שם בתגובה לדברים. "זו השנה השנייה שהשר בנט מחלק את פרס התרבות היהודית על שם אורי אורבך, פרס שהחל רק בקדנציה שלו ועוסק בכל מרחבי היצירה בתרבות היהודית". השנה זכו בפרס היוצר קובי אוז לצד נעה אריאל מיצהר, ובשנה שעבר זכה בו שולי רנד. עם זאת, בבית היהודי מדגישים כי "האופן שבו מחולקים תקציבים גם בנושאים חשובים כמו תרבות יהודית יהיה אך ורק על פי כללי מנהל תקין".

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האזינו בעל פה

  מאמר קצר מאת הרב...

ציונות עכשיו

  מאמר מאת הרב שמואל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם