תנועת נוער לעממיים

M noar

לא כולם מוצאים את עצמם מתחברים לתנועות הנוער, החולצות והמורלים. הכירו את תוכנית 'דרך ארץ' – עדין לא תנועת תוער אבל כבר מצליחה לייצר אלטרנטיבה עממית שמצליחה למשוך גם את מי שלעולם לא ידרוך בסניף בני עקיבא המצליח. היעד הבא: פתיחת סניפים בכל רחבי הארץ והכרה ממסדית.

נדב גדליה

מקובל להניח במרכז את ערכי היהדות והציונות גם במסגרות חינוך-פנאי כמו תנועות הנוער. הנסיון לחבר נוער לערכים המסורתיים בסגנון קליל יותר עדין בודק את עצמו בימים אלו ובוחן עד כמה השפעתן של תנועות נוער על עיצוב האישיות היא משמעותית וכמה באים לסניף בשביל הפאן ומתעקשים ללקט רק אותו בפעולות התנועה.

ובינתיים, כדאי שתכירו את תוכנית הנוער (עדין לא תנועת נוער רישמית) 'דרך ארץ' של הגרעין התורני בבית שאן שלקחו על עצמם משימה קצת שונה ממה שמקובל להדגיש בתנועות נוער מסורתיות. 'דרך ארץ' הפועלת בבית שאן בהצלחה מזה כשבע שנים החליטה במקום לחזק את ערכי היהדות והמסורת בקרב ילדים ונוער, פשוט להוציא להם את העיניים מהמסכים. כן, זו מטרה העל המוצהרת של התוכנית שלמרות שעדין אינה מוגדרת כתנועת נוער מתנהלת בהצלחה לא פחותה מתנועות הנוער הפועלות בעיר, למרות האלמנטים השונים במהותם מאלו הנמצאים בתנועות הנוער המוכרות דוגמת בני עקיבא, עזרא ואריאל, כמו גיל המדריכים העומד על 25-30 והאמת, ש'דרך ארץ' רוצה להיות שונה ולמשוך אליה בדיוק את אותם החבר'ס שלא מוצאים את עצמם מתחברים להווי תנועות הנוער הציוניות.

M noar2

אחד מהחברי גרעין שייסד את 'דרך ארץ' המעדיף להישאר בעילום הגה את הרעיון של תנועת נוער עממית. האחרון לימד בבית ספר דתי וגילה חבר'ה ממשפחות טובות שבאופן גורף אינם הולכים לתנועת נוער. אחרי מחשבה מעמיקה בנושא התובנה המרכזית היתה שיש – נרצה או לא - סטריאוטיפים על תנועות נוער, כאילו הן משהו לאנשים ממגזר מסויים, בעלי אופי וקודי התנהגות שלא מתאימים למסורתיים או אפילו דתיים פשוטים שלא מנפנפים ערב ובקר בערכי הציונות. אנשים פשוטים שמצליחים להיסחף בקלות ל'דרך ארץ' המביאה אלטרנטיבה עממית יותר, נטולת כל סממן פוליטי (אפילו מתחת לפני השטח).

"לפעמים מדובר במסורתיים שחשוב להם המסורת אבל לא לגמרי שומרים שבת או מסורתיים פלוס שכן בעניין של שבת אבל לא מרגישים שייכים לציונות הדתית", אומר אביעד מאיוסט (37), רכז ההדרכה של התוכנית. "לפעמים הם גם רחוקים פיזית מהסניף של בני עקיבא ולא מוכנים להתמסר עד כדי כך בשביל תנועת נוער ואצלנו הם מוצאים את המענה. אלו חבר'ה שלא הולכים לבני עקיבא ונפלטים, הם פשוט לא הולכים. לא מעניין אותם כמו רוב הנוער שלפי הנתונים רק 15 אחוז מהם הולכים לתנועת נוער".

*רק העממיות תנצח?

"לא רק, אצלנו קל יותר להורים לשלוח את הילדים כי זה בא מבית הספר, אנחנו עובדים בשת"פ עם בתי הספר; נניח פותחים קבוצה של בית הספר איקס וקובעים שהם מגיעים למסגרת שלנו אחרי הלימודים, הילדים מרגישים יותר בטוחים כי זו חברה מוכרת, חברים מבית הספר. גם להורים זה מסיר חששות כי זה כאילו משהו מבית הספר".

*אי הליכה לתנועת נוער 'רגילה' זה דבר הקשור להורים ולבית בו גדל הילד?

"אדם שולח את הילד לבית ספר דתי אבל לא רוצה שיהיה 'כמוהם' – כמו כל מיני תנועות, זה לא ברור 'מדעית' למה, אפשר להניח שיש כלפיי תנועות הקיימות חסמים, גם בגלל הגיל של המדריכים – שהדמות המבוגרת בתנועות הנוער היא גג בת 18. אפשר להבין הורים כאלה, בלי להיכנס לזה אם זה נכון או לא לעשות פעילות נוער ע"י מדריכים שהם עצמם נוער. אנחנו משתדלים שהמדריכים יהיו קצת 'שובבים', צעירים ברוחם, גם אם לא נוער, אחרת זה לא יעבוד, וזה מחליף איפשהו את העניין שהמדריכים הם אנשים בוגרים בגיל הביולוגי".

"התוכנית מיועדת לדתיים, חילוניים, כולם, כל מי שרוצה להתחיל לחיות גם את העולם שבחוץ מעבר למסכים. יש כללים שמכבדים אחד את השני אבל אין מסרים יהודים למרות שהמדריכים אברכים".

טעם של פעם

ב'דרך ארץ' מדגישים מאוד את טעימת ה'חוויות של פעם'; משחקי ילדים שנדמה שפסו ואבדו מן העולם, מוצאים מקום של כבוד בתוכנית החדשההמיועדת לגילאי כיתות ד' - ו' ומכילה כמאה ילדים המשתתפים בה מידי שנה.מעבר למשחקים הישנים כמו חמש אבנים, מחבואים ודגל הזוכים לקאמבק מפואר שמצליח לנצח לשעתיים מידי שבוע את המסכים, ב'דרך ארץ' שמים דגש רב על פיתוח האישיות של הילד המודרני, זה שההורים נושאים כיום על כפיים תוך כדי שהם מגוננים עליו בגופם ביד אחת ומרפדים לו בתפוחים את שביל האבנים המוזהבות של חייו.

"היום הורים לא תמיד נותנים לילדים לעשות דברים לבד, עוזרים להם כל הזמן גם במשימות פשוטות שהם יכולים לעשות לבד,ופה אנחנו רוצים לתת לילד להרגיש אמון בעצמו וביכולות שלו. זה בא לידי ביטוי בבניה בעץ כשמשתמשים במסור, מברגה, עושים על האש לבד, מדליקים מדורות, עושים נקנקיות, פסטה, אלו דברים שמפתחים לילדים מאוד את הביטחון, משהו שדיי חסר היום, זה מראה להם שהם בעצמם יצירתיים, גם בלי המסכים. זה לא מובן מאליו היום שילד פתאום מרגיש שהוא יכול לעשות דברים לגמרי לבד.כמובן שהכל בהשגחת מדריך ועדין - זה מוסיף המון לביטחון הילדים".

ההורים החילונים מביעים חשש לשלוח את ילידהם לזרועותיהם של דתיים, אברכים?

"יכול להיות חשש כזה לפעמים", מודה אביעד, "יש אנשים שרואים דתיים ונבהלים, במיוחד דתיים מזוקנים.אבל אנחנו עובדים מול בתי הספר גם וברגע שיש פגישה טובה עם המנהל או המנהלת ויש הבנה מצידם למה שאנחנו עושים ואיך- הם מצליחים ברוב המקרים להסתכל מעבר ולקלוט שבסך הכל אנחנו רוצים ילדים שמחים, אקטיבים, לא עם עיניים כבויות וכל היום מול מסכים - שזו בעיה שמדברת הן לחילונים והן לדתיים".

"היה מנהל אחד שלא אמר את זה מפורש שהוא חושש מאיתנו כי אנחנו דתיים, אבל ללא ספק הרגשנו שזה מפריע לו", מספר אביעד,"אבל ב"ה אחרי כמה פגישות הוא הבין שהכיוון שלנו הוא שהילדים יהיו יותר שמחים ומאמינים בעצמם בסך הכל, ואין לנו מטרה שבסוף הילדים יעשו בר מצווה בכותלבגיל מצוות".

בתוכנית 'דרך ארץ' משתוקקים להרחיב את הפעילויות גם לייתר ערי ישראל. "אין סיבה שבכל מקום שיש בו ישיבת הסדר פעילה לא יהיה דבר כזה למען העיר", אומר אביעד בהחלטיות. "יש אמנם צורך בתקציב, אבל זה ממש לא משהו מטורף. מתנ"ס שיש בכל מקום בארץ זה לא אותו דבר. מתנ"ס זה מקצועי והכל טוב, אבל פה חייבים אנשים עם ברק בעיניים ואכפתיות לילדים. כאלה שרוצים לעשות שינוי".

לא מזמן פנו ב'דרך ארץ' לחמ"ד וביקשו תקציב שיאפשר להם את המשך הפעילות ברווח ואולי אף יגשים את חלום התרחבות לערים נוספות,אך ההצעה עדין יושבת במשרדי החמ"ד וטרם נענתה בחיוב. התקווה היא שבסופו של דבר 'דרך ארץ' תהפוך לתנועת נוער רישמית, גדולה ומפותחת הבנויה על קונספט של מדריכים בוגרים ודגש על פיתוח האישיות בעידן המודרני הממוסך. אך שם לא נגמרות השאיפות של 'דרך ארץ' שפתחו לא מזמן קבוצה קטנה ואינטימית לגילאים מתקדמים יותר (כיתות ט' עד י"ב).

"הקבוצה הזו נקראת 'יהלום'", מספר אביעד, "ושם יש כבר בניה אחרת ומפותחת יותר - מפגשיים אישיים, התנדבויות, שיחות הורים, הכנה לצבא,דברים שמכינים את הנוער באמת לעולם האמיתי. בסופו של דבר נער יוצא לעולם ולא תמיד יש לו את הכלים הנכונים, הכל בחברה מתחיל משם".

--

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם