הדגים עולים לבירה

m 3 fish

אוהבים לכבד את השבת בדגים? שכחו מהגפילטע, מהחריימה ומההרינג, לאקווריום החדש בירושלים יש ים של תגליות להציע לכם * זהירות, לא למאכל

נדב גדליה

הים לא יגיע לירושלים, אבל מגוון מדגי הים דווקא כן. ובגדול. תושבי ירושלים מתבאסים בכל קיץ מחדש שאין להם ים, אך הקיץ הזה הם צפויים ליהנות ממשהו מיוחד שאפילו תושבי תל-אביב וערי החוף לא השיגו: צפייה בדגי ים מגוונים באקווריום עצום במתחם הגן התנ"כי בירושלים.

תגידו: נו, עוד אקווריום. זהו, שלא. קחו את הנתונים הרטובים ועשו את החשבון לבד: שמונה שנות תכנון ובנייה השקיע צוות הפיתוח והבנייה עד שהאקווריום הענק עמד על כנו. גם הכסף נשפך כמים – כמאה מיליון שקלים(!) – והיצורים הימיים מדברים בעד עצמם: עשרות יצורים ימיים מכל רחבי העולם הונחו באקווריום המדובר, שהושק בטקס חניכה לפני כשבועיים בנוכחות משפחת גוטסמן – תורמי מחצית מעלויות ההקמה, ראש העיר ניר ברקת, שר התיירות יריב לוין, יורם בליזובסקי – יו"ר דירקטוריון גן החיות התנ"כי, ושי דורון – מנכ"ל הגן. טקס החניכה החגיגי אמנם התרחש לפני כשבועיים, אך מתחם האקווריום עדיין סגור לקהל הרחב. הוא היה צפוי להיפתח השבוע, אך הפתיחה הרשמית נדחתה ככל הנראה לסוף יולי.

במשרד התיירות צופים תנועת ישראלים רבה מכל רחבי הארץ שיבואו הקיץ לחזות בפלא העצום של ים בזעיר אנפין, והאמת שדי בונים על זה שבניית האקווריום תביא גם לעלייה בתיירות החוץ. אין לנו איביזה אבל יש לנו אקווריום.

גודל האקווריום הוא כ-7,000 מטרים רבועים. אמנם לא תוכלו להיכנס לתוכו מטעמים מובנים, אך מובטחת צפייה מהנה ביצורים ימיים שלא יצא לכם לראות מעולם. היצורים יובאו ארצה ממדינות מגוונות מרחבי הגלובוס: קניה, אינדונזיה, פורטוגל והולנד, ותוכלו לחזות בסוסוני ים, בדגי ים סוף צבעוניים, בברקודות, בצבי ים, בצלופחים, במדוזות, בסרטנים, בקיפודי ים, בכוכבי ים, בחתולי ים ואפילו בכרישים.

אמנם תוכלו למצוא ברחבי העולם אקווריומים ענקיים, אך במיזם החדש מתהדרים בטעם ים-תיכוני, הווה אומר: ההתמקדות היא ביצורי ים ים-תיכוניים ובחיות המים הנפוצות בו ובים סוף. המטרה, על פי התורמים ויוזמי האקווריום, איינה רק תיירות פנים וחוץ, אלא להביא למודעות ציבורית את החשיבות שבשמירת הטבע כפי שהוא ובהגנה על חיות המים למיניהן, שמקצתן נמצאות בסכנת הכחדה תמידית. כ-20 אנשי צוות מטפלים בכל הנצרך לדגים ולחיות המים ואף יוצרים את מי המלח המיוחדים שבהם שוהים יצורי המים – אתגר בפני עצמו, המצריך אחסון עשרות אלפי טונות מלח במחסני מתחם האקווריום.

בתקופה הקרובה ילווה הביקור במתחם החדש בהדרכה ויצריך הרשמה ותיאום מראש.

דגים לא קלים

המדריך למגדל הדגים המתחיל:

לפני הכול נצא מנקודת הנחה ברורה שאת הדגים שאתם בוחרים לגדל אתם לא מתכננים לאכול, כמובן, ומדובר בדגי נוי בלבד. בשביל דגי מאכל תצטרכו לבנות בריכת גידול מיוחדת ולהשקיע הרבה יותר. אך גם בנוי צריך וכדאי לדעת איך להשקיע, כי גידול דגים אינו מתחיל ונגמר בהטלת דג זהב לשקית אוכל...

בכל מקרה חובה להיוועץ עם מוכר חיות שגם מבין בדגים (לא כולם כאלה) על אופן הטיפול בכל סוג דג שאתם קונים כדי שלא לגרום להם חלילה למות לכם בידיים. קרו מקרים. דגים הם מהיצורים הקשים ביותר לגידול ביתי; גידולם דורש השקעה רבה, ואם חשבתם לגדל חיה שקטה שלא עושה בעיות, רדו מהרעיון של גידול דגים.

1. גודל: קבעו את גודל האקווריום על פי המקום הפנוי בביתכם. רק אחרי שתדעו כמה מקום יש לכם בשביל הדגים תוכלו לבחור את סוגי הדגים שאפשר לגדל בו. זכרו: ככל שנפח האקווריום יהיה גדול יותר, יגדלו האפשרויות בבחירת הדגים.

2. סוגי דגים: על אילו סוגי דגים אתם חולמים? חנויות החיות יציעו לכם מגוון סוגים, החל בדגי זהב למיניהם, עבור בדגים טורפים ומסוכנים למדי וכלה בדגי ענק נאים עם דרישות טכניות משלהם.

3. סינון מים: איכות המים חשובה מאוד לגידול הדגים, לכן חשוב להתקין באקווריום פילטר איכותי. לפילטר מתחברים שני צינורות: צינור אחד לשאיבת המים מהאקווריום וצינור אחר לפליטת המים שחוטאו בחזרה לאקווריום. בפילטר עצמו יש כמה קומות. בקומה התחתונה שמים את המדיות הביולוגיות. מדיה ביולוגית בנויה מתערובות של כה חומרים, ותפקיד הקרמיקה הוא לבנות בה בקטריות חיוביות. בקומה העליונה שמים את 'הפחם הפעיל'. פחם פעיל מיוצר מחומרים גולמיים, לרוב קרקע כבול, פחם עצים וגם קליפות אגוזים, ותפקידו לספח אליו את החומרים הרעילים שבמים. פחם פעיל חובה להחליף בכל כמה חודשים.

4. חם–קר: טמפרטורת המים חשובה מאוד לגידול דגי נוי. יש דגים שיכולים לחיות במים קרים כמו שהם חיים בטבע, לדוגמה דגי זהב, ולעומתם יש דגים שטמפרטורה נמוכה מ-22 מעלות תפגע בהם. בררו אצל מוכר הדגים שלכם אילו מכשירים תצטרכו לצינון המים או לחימומם על פי המתאים לדגיכם.

5. אוויר: רוב הדגים צריכים חמצן כדי לחיות מתחת למים בצורה טבעית, ואקווריום צמחייה לרוב יפטור את בעיית חמצון המים, שכן צמחייה חיה באקווריום מזרימה חמצן למים. אם אין לכם צמחייה מספקת עליכם להתקין משאבת חמצן שעלותה מעשרות שקלים ועד כ-200 שקלים. ככל שהמשאבה שקטה יותר – כך מחירה עולה.

6. מים: במי הברז יש כלור וכלורמין, שהם חומרים שחברת מקורות מוסיפה למים כדי להרוג בקטריות. כלור בריכוז גבוה עלול להרוג את הדגים, ובריכוז נמוך הוא עלול לגרום ללחץ המים לערער את שלוות הדג. מים עם כלור יכולים להתנקות מהכלור בתוך 24 שעות אם המים זוכים לסירקולציה נכונה עם פילטר ואבן אוויר. ואולם הכלורמין אינו מתנדף מהמים, לכן יש להשתמש באנטי-כלור. חומר זה מוציא את הכלור מהכלורמין, ואם תדעו לתחזק את האקווריום היטב די בזה. מחיר חומר זה נע בין עשרה למאה שקלים, תלוי איכות.

7. תחתית הים: כדי שיהיה נחמד לדגים ולכם יבוא טוב בעין, אתם צריכים לבחור איך תראה 'תחתית הים' באקווריום. אפשר לבחור אבנים, חול, חלוקי נחל, אבני בזלת, מה שתרצו. גם כאן המחירים מתחילים בעשרות שקלים והשמים הם הגבול; אפשר לרכוש 'מערות אבן' וסלעים כדי שהדגים יחושו כמו בטבע, וגם עצי פלסטיק ירוקים וכדומה. בשביל שיהיה נעים להסתכל תוכלו לקנות (לעצמכם, לא לדגים) תאורה, אך לא מומלץ להדליקה יותר משעות מספר ביום, זה לא נעים לדגים בעיניים.

8. סיימתם: מלאו את האקווריום עד סנטימטרים בודדים מהשפה, הפעילו את הפילטר הביולוגי ואת משאבת החמצן והמתינו 24–72 שעות לפני שתכניסו את הדגים פנימה (משך ההמתנה תלוי בנפח האקווריום). בתחילה הכניסו את הדגים המכונים סטרטרים: אלו דגים פשוטים, כמו דגי זהב ומולים, והם ייצרו במשך כשבועיים בקטריות טובות לאקווריום ויכינו את המקום לאחיהם היוקרתיים יותר. בימים אלו המים רגישים מאוד לכל סוג חומר, לכן יש להאכיל את הדגים במזון מועט. המזון המצטבר בקרקעית האקווריום נוסף על הרפש שהדגים מפרישים מייצר חומר ביולוגי ששמו אמוניה, והוא עלול להרוג את הדגים. רק אחרי שבועות מספר יש להכניס לאקווריום את הדגים היוקרתיים יותר – מעט בכל פעם כדי שלא ליצור באקווריום שינוי אקולוגי דרמטי.

9. תחזוקה: בכל שבוע החליפו עשרה אחוזים ממי האקווריום. גם המים החדשים צריכים לעבור תהליך סינון מכלור.

10. צרכים נוספים: מכשיר מיוחד ששמו 'שואב רפש' ומחירו כ-60 שקלים יעזור לכם לשאוב את הרפש מקרקעית האקווריום.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם