הרב עדס – השירים

7 ades

רועי אהרוני

מי שמכיר מעט את סביבת הרב המקובל יעקב עדס, רואה מפעם לפעם ידוענים שנכנסים ללימוד באישון לילה. אבל אם עד עכשיו זה היה בשקט, הרי שמעתה חלקם החל גם להלחין שירים מכתביו. חוץ מקובי אפללו וחיים ישראל, ממש לאחרונה הלחין גם רמי קלינשטיין שיר של הרב, שמבוצע בהופעותיו ואף עתיד להיכנס לאלבומו החדש * כדי לא לעודד כניסות ליוטיוב פתחו תלמידי הרב עדס קו טלפון (050-8090919) להאזנה לחלק מהשירים ומבטיחים שיש עוד הפתעות בדרך

זה כבר הפך לכמעט שגרה: עוד ועוד אמנים מזכירים את הקשר שלהם לרב המקובל יעקב עדס. בסביבתו מקפידים שלא לציין זאת, אלא אם הידוען מזכיר זאת בעצמו. כך היה עם הכדורסלן הישראלי הראשון ב-NBA, עמרי כספי, שהעלה באינסטגרם תמונה שלו כשהוא עטור בתפילין וכתב: "לפני כמה ימים זכיתי לפגוש את הרב יעקב עדס. איש צדיק טהור. דיברנו על הזכות של תפילין, שבת, כשרות, צניעות, ערכים, דרך ארץ ועוד. כמה למדתי מהאיש העניו הזה. מתפלל על עם ישראל ולעולם לא יגיד מילה רעה. כששאלתי איך הרב שומר על צניעות למרות הגאונות האדירה שלו בתורה, הוא ענה: 'אני יודע כמה גדולים ממני היו רבותיי...' והדגיש שצריך ללמוד יותר ויש המון להתקדם. בטוח שכל אחד יכול לקחת את זה למקום שלו. מודה כל בוקר על מה שיש לי ועל מה שאין, ובטח על הזכות ללמוד מאנשים כאלה מדהימים".

השחקן דני שטג לדוגמא נמצא בקשר רציף עם הרב כבר שנים, ומשקיע בעצמו שעות רבות להרבות תורה בעזרת הרב בחוגי אמנים הקרובים לו. בעבר הייתה גם פעילות מרתקת עם השחקן אקי אבני. דמות נוספת שמקשרת ומייצרת פעילות קודש בקרב אמנים הוא הרב עמיר כהן שעומד אף הוא בקשר עם אמנים רבים. ועוד לפני שנים היה זה שאול שיף שדחף רבות לקישור בין הרב לדמויות נוספות בעולם הבמה.

אך הרב עדס לא נמצא עם האמנים רק בקשרי לימוד והשפעה – הוא גם משתתף בעצמו בעולם התרבות הישראלית. מתברר שכמה וכמה אמנים נמצאים בקשר עם הרב, אך בשלב הזה אין לנו אישור לספר על כולם. עם זאת, רמזים לדבר אפשר לראות בתופעה הבאה: לאט לאט צצים שירים שנכתבו על ידי הרב עדס ומבוצעים בידי אמנים מובילים. נראה שמי שהתחיל את הקשר בין הרב לבין עולם המוזיקה היה הזמר חיים ישראל, והוא הכיר לו גם את אבי גואטה, הידוע כאמרגן המיתולוגי של הזמרת שרית חדד.

מתברר שגואטה מגיע לעתים תכופות יחסית לרב עדס, לומד אתו בשעות-לא-שעות ומארגן אתו פעילויות ומופעים גדולים לקירוב רחוקים. במהלך אירוע ענק שארגן גואטה, הגיע הרב עדס וחיכה בחוץ ברכב. בינתיים גואטה שם מחיצה כדי ליצור הפרדה גמורה ולאפשר לרב לדבר בפני באי האירוע. הרב שאל כמה זמן מאפשרים לו לדבר, וגואטה ענה – 'הלילה שלך והרמקול שלך'. מספרים שם כי הרב דרש באירוע ואף ערך עם הקהל קבלת עול מלכות שמים, ולאחר תפילת ערבית הוא דרש בשנית ושוב קיבלו עול מלכות שמים.

***

אחד השירים שכתב הרב עדס הוא "אלוקי הנשמות", ואותו הלחין ומבצע הזמר והיוצר קובי אפללו. "הרב עדס יצר אתי קשר לפני כמה שנים, אמר שיש לו טקסט מאוד מיוחד ושאל אם אני יכול להלחין", מספר אפללו. "זה היה באמת כבוד מאוד מאוד גדול מבחינתי. כשפגשתי אותו, נדהמתי ממנו ומהעצמה הרוחנית שלו. מה שמדהים ברב עדס, שהוא איש מאוד קדוש ומיוחד, הוא הצניעות שלו. הוא ממש מדבר אתך בגובה העיניים על אף קדושתו".

קובי אפללו: "כשראיתי את הטקסט שהרב כתב התחלתי לשבור את הראש איך אני מלחין אותו, ואז תפסתי את הגיטרה וזה פשוט זרם. אני מאמין שזו הברכה של הרב. שלחתי לו את השיר, והבנתי שהוא שמע ומאוד אהב"

אפללו מסביר מדוע הרב עדס נמצא בקשרים עם אנשים מעולם התרבות הישראלית. "יש לרב עדס מטרה אחת לנגד עיניו - זיכוי הרבים. הוא אמר לי שהוא רוצה שהשיר הזה יעורר נשמות לאמונה, לקדושה שלהן, לחיבור שלהן לשורש. לכן, מעבר לכבוד הגדול זו הייתה מבחינתי הזדמנות להשתתף במצווה גדולה מאוד".

לבקשתנו, אפללו משחזר את תהליך יצירת השיר: "הרב ביקש ממני להלחין את הטקסט בלי לשנות סדר של שום מילה, וזה כבר מסיבותיו שלו – במופלא ממני אני לא חוקר. התחלתי לשבור את הראש איך אני מלחין אותו, ואז תפסתי את הגיטרה וזה פשוט זרם. אני מאמין שזו הברכה של הרב. שלחתי לו את השיר, והבנתי שהוא שמע ומאוד אהב".

יכול להיות שיהיו שיתופי פעולה עתידיים?

"אני מאוד אשמח", עונה אפללו. "בכל פעם שהוא יקרא לי לשתף אתו פעולה אני מיד אשמח, כי זה משהו גדול בעבורי".

השירים המפורסמים ביותר של הרב עדס נמצאים בקו טלפון מיוחד, שבו אפשר לשמוע שירי דבקות ממיטב הזמרים בשירים שמילותיהם לקוחות מספרו של הרב. מתקשרים לטלפון 050-8090919 ומאזינים לתפריט השירים.

השיר הראשון והרביעי הוא "תורה הקדושה", שהולחן על ידי שני מלחינים – את הביצוע של ממד טסה הלחין שרון אבילחק, ואת הביצוע של חיים ישראל הלחין עדי לאון (מי שהלחין את "מי שמאמין לא מפחד"). את הקשר עם מדד טסה יצר אמרגנו, אביעד גיל. השיר "נשמה", גם הוא הולחן על ידי שרון אבילחק והושר על ידי מידד טסה. וכאמור "אלוקי הנשמות", שהולחן ומבוצע על ידי קובי אפללו. את כולם ניתן גם לשמוע ביוטיוב.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם