Print this page

"האמריקנים החליפו דיסקט"

m 3 trump

אילת כהנא

"ביקור טראמפ מסמל את החלפת הדיסקט האמריקני" – סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי מסכמת את ביקור נשיא ארה"ב

מלבד הסלפי עם חבר הכנסת אורן חזן, אם ננער מעט את אבק הכוכבים, ההתרגשות המוצדקת מהעובדה שהשבוע ביקר לראשונה נשיא אמריקני מכהן בכותל המערבי, ואפילו הנאומים הפרו-ישראליים החשובים – אנחנו מבקשים מסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי להראות לנו את הביקור הדרמטי השבוע בעיניים דיפלומטיות: עד כמה הוא היה משמעותי בכל הנוגע לעתידה של ישראל? מהן ההשלכות של ביקור כה קצר ונטול שיחות ופגישות משמעותיות?

"זה אחד הביקורים המרגשים ביותר של נשיא אמריקני שהיו כאן, משתי סיבות", אומרת סגנית השר. "האחת היא שמדובר באמת בנשיא מכהן ראשון שמגיע לכותל. הסיבה המשמעותית השנייה היא שטרמפ מתגלה כנשיא הראשון ששובר את הסימטריה הנוראית בין ישראל לרשות הפלסטינית, משוואה מעוותת של 'אתם תפסיקו את הטרור ואתם תפסיקו לבנות בהתנחלויות'. זוהי משוואה ישנה שנלחמנו בה הרבה שנים, והנשיא טרמפ ביטל אותה בנאומו. הוא דיבר על טרור שצריך להיאבק בו, ולא הזכיר את המושג 'התנחלויות' כמשהו שלילי שצריך להיפסק בהתאם למשוואה הישנה.

"טרמפ מתגלה כנשיא הראשון ששובר את הסימטריה הנוראית בין ישראל לרשות הפלסטינית, משוואה מעוותת של 'אתם תפסיקו את הטרור ואתם תפסיקו לבנות בהתנחלויות'. זוהי משוואה ישנה שנלחמנו בה הרבה שנים, והנשיא טרמפ ביטל אותה בנאומו"

"בנאום שהנשיא טרמפ נשא בבית לחם הוא פשוט הטיף לפלסטינים, ובנאומו בירושלים הוא אמר ליהודים בחמימות: אתם אנשים חפצי שלום ואנו נילחם יחד בטרור. אלו שתי בשורות גדולות שמבטלות למעשה תופעות-עבר שהעידו על אי-הבנה בסיסית של מקור הבעיות במזרח התיכון".

אילו השלכות דיפלומטיות יש לביקור?

"קודם כול זהו ביקור ראשון בארץ של טראמפ ושל בכירים רבים נוספים בממשל האמריקני. אנשים שמגיעים מהממסד הרפובליקני בדרך כלל מכירים את ישראל. הם היו פה בעבר. הפעם, גם שר החוץ טילרסון וגם ראש המועצה לביטחון לאומי הגנרל מקמסטר, הם שני בכירים בממשל האמריקני שהגיעו לישראל לראשונה בחייהם. הדבר הזה מהותי מכיוון שאני לא מאמינה שאפשר להתיימר לנהל את המזרח התיכון בלי להרגיש בשטח עד כמה ישראל קטנה ובלי להרגיש את האנרגיה של המדינה המופלאה שלנו.

"אי אפשר להתעלם מההתרגשות של הנשיא טרמפ מהנס והפלא הישראליים", מוסיפה חוטובלי. "הוא בן אדם שמעריך הצלחה ואין ספק שמדינת ישראל היא הצלחה בכל קנה מידה. זהו ביקור בינלאומי ראשון שלו והוא בחר לשלב בו את ישראל – זה מעיד על ידידות מאוד גדולה".

חוטובלי סבורה כי אף שמדובר בביקור בן יממה אחת בלבד, האינטנסיביות שבו נערך מלמדת על הנעת תהליכים משמעותיים: "הביקור כלל שיחות אינטנסיביות עם ראש הממשלה ועם הנשיא ריבלין, ברמה כזו שצוותים כבר התחילו לשבת יחד וניסו להבין את המורכבויות השונות באזורנו. האזרחים הישראלים בסופו של יום מתמקדים בסכסוך עם הפלסטינים אבל חשוב לדעת שישנם אינטרסים שחשובים לנו יותר עם האמריקנים כמו טיפול באיומים השוררים בגבולות המדינה, למשל בסוריה, וכמובן האיום מצד איראן. בעיני ישראלים רבים אלו דיבורים גבוהים מדי אבל אלא הדברים שקובעים את עתיד האזור".

למה עלינו לצפות כעת מהממשל האמריקני לאור ביקור זה?

"הייתה לנו ציפייה גדולה מאוד מהביקור הזה, על הכרזה להעברת השגרירות לירושלים", מזכירה חוטובלי. "האמריקנים העבירו לנו מסר ברור שהם לא נסוגים מההחלטה אבל הם מבינים שיש צורך לעבור תהליך הכנה וביקשו ללמוד את הדברים לעומק. גם אנחנו מצדנו העברנו מסר וראש הממשלה חזר עליו כמה פעמים, שדבר טבעי ומובן מאליו הוא ששגרירויות צריכות להיות בעיר הבירה של מדינה, ומכיוון שאין חולקים על העובדה שירושלים היא בירתו של העם היהודי מאז ומעולם, אז 3,000 שנה של היסטוריה צריכות לדבר בעד עצמן. אני רוצה להזכיר לקוראים שהייתה תקופה ארוכה ששגרירויות שונות כן היו בירושלים עד שנות ה-2000 ומה שהבריח אותן בזמנו היה חקיקת חוק יסוד ירושלים. האפקט הבינלאומי נגד החוק הזה היה העברת השגרירויות לתל אביב במין אקט של מרד. השגרירויות צריכות לחזור לירושלים, כולן.

"זהו ביקור בסימן ארה"ב שמתפכחת מהרצון לכפות הסדרים בכוח", מסכמת סגנית השר. "הדבר הכי חשוב בעיניי בביקור הזה הוא ההבנה שהנשיא טרמפ פתוח לרעיונות חדשים ולפתרונות יצירתיים ולא מחויב לפתרון שתי המדינות". חוטובלי מדגישה את העובדה שמדובר בנאום ראשון זה שנים שנשיא אמריקני אינו מדבר על שתי מדינות.

"בנאומו הביע הנשיא את הבנתו לצורך של ישראל לעצב את עתידה בידיה, ולא באמצעות כפייה אמריקנית. בנוסף, הובע גם רצון אמתי לעמוד לצדנו כבעלת ברית. אלא חדשות טובות, ואני כמובן מייחלת בהמשך גם לחידוש הבנייה ביהודה ושומרון אחרי שמונה שנות אובמה".

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם