בירור זהות

b 4 zehut

 

איילת כהנא

משה פייגלין אולי משנה את האמצעי אבל המטרה נשארה זהה: להביא להנהגה בישראל תפיסה אמונית, ערכית וגאה. כנס ההשקה של המפלגה החדשה היה מושקע, מגוון ואפילו מפתיע – וכך גם המצע המפורט

את דרכו לפוליטיקה התחיל משה פייגלין לפני יותר מ-20 שנה כשהקים את תנועת 'זו ארצנו' שנלחמה בהסכמי אוסלו. בשנת 2000 הלך על מהלך שסחף אחריו רבים – הוא התפקד לליכוד יחד עם תומכיו במסגרת חטיבת 'מנהיגות יהודית' בליכוד, ובמשך 15 שנה האמין כי שם המקום לשנות באמת. כעת הוא משנה כיוון והולך על מהלך שהוא עצמו התנגד לו כל השנים, ומייסד מפלגה אלטרנטיבית. 'זהות' שמה.

קשה לקנות את אמון הציבור בהקמת מפלגה חדשה. קשה גם לקנות מחדש את אמון התומכים הרבים שהלכו אחריך לליכוד, ובאמת רבים מהם זועמים על הדרך החדשה של פייגלין. אך מאירוע שהתקיים לפני שבוע וחצי, נראה שהדרך הזו מקבלת כיוון.

כגילוי נאות אומר שבאופן אישי אני נותנת אמון באיש, ובכל זאת אי אפשר שלא להעלות את השאלות והתהיות המתבקשות.

"מיהם אבות האומה - אברהם יצחק ויעקב או הרצל ודוד בן גוריון? מתי הוקמה המדינה, לפני 68 שנה או לפני 3,000 שנים?" בשאלות האלה נפתחה הוועידה הראשונה של מפלגת 'זהות' שהתקיימה במקום מפתיע - האנגר 11 בתל אביב. מספר האנשים שנכחו בה עמד על כ-2,000 איש, ובזהירות אומר שלראשונה באירועים מהסוג הזה מספר הכיפות לא גבר על מספר הראשים הגלויים. מדברי הנואמים השונים אפשר להגיד כי אפילו מספר השמאלנים לשעבר מבין התומכים לא בטל בשישים.

מעל כל במה התנוססה סיסמת הבחירות של המפלגה - 'להיות יהודי חופשי'. סיסמה זו מבטאת את השקפת המפלגה שמאגדת שני עקרונות עיקריים: עקרון הזהות היהודית ועקרון החירות. את הזהות היהודית קל להכיר במחוזות הדתיים בכל הקשור לזכות על הארץ והתא המשפחתי. עקרון החירות קצת פחות טריוויאלי בשיח הימני-דתי והוא מתבטא במפלגה החדשה של פייגלין בצמצום מרבי של התערבות המדינה בחיי הפרט.

אבל לא פחות מהאידיאולוגיה והתוכן אי אפשר היה שלא להתרשם גם מהאריזה המרשימה של הערב הזה. מבואת הכניסה המעוטרת בלונים עם הלוגו החדש של 'זהות', דוכנים עם חולצות, סטיקרים ומצע המפלגה כרוך בספר לרכישה. בקומה העליונה נערכה הצבעה על שיטת הפריימריז למפלגה, ובקומה התחתונה לצד הדוכנים הייתה עמדת צילום מיוחדת: על מסך הוקרנו ציטוטים יהודיים וליברליים של מיטב תוצרת העם והיסטוריה, כמו הרב קוק זצ"ל, ז'בוטינסקי, ריה"ל, הוגי דעות לא יהודים ועוד. כל מי שבחר להצטלם בחר ציטוט, ותמונתו הוקרנה על המסכים לצד הציטוט.

'שוטי הנבואה' מינוס אברהם טל נתנו את הקצב והשחקן גולן אזולאי הוביל את הערב יחד עם מנחת הטלוויזיה טל היינריך. האווירה הצעירה והתל אביבית הייתה מורגשת מאוד. הנתון הזה, בתוספת המגוון האנושי שנכח באולם ועל הבמה, אותתו באופן ברור: ערכי האמונה היהודית, ערכי ההתיישבות וזכותנו על הארץ, ערכנו העצמי ו'תנו לצה"ל לנצח' הם לא נחלת הימין או הימין הדתי בלבד. מצאנו בין האורחים את חברי התא הליברלי של התנועה הליברלית ובין הנואמים פעילי מרצ לשעבר כמו יונתן ארוך, מנכ"ל המכללה הטכנולוגית (מ.מ.א). עוד נאמו והעידו על שבירת המיתוס כי הזהות היהודית וארץ ישראל הם נחלת הימין הדתי: ערן בר-טל, עורך ועיתונאי כלכלי; גלעד אלפר, חבר בוועדה המייעצת של משרד האוצר; פרוספר אזרן, ראש העיר לשעבר של קריית שמונה; רב-סרן במיל' רפעא אבו טריף, דרוזי ואיש כוחות הביטחון לשעבר; מצביעת מרצ לשעבר שפועלת ללגליזציית הקנאביס (איך לא); ד"ר ניצה כהנא, דוקטור לביולוגיה באוניברסיטה העברית וכלתו של הרב כהנא הי"ד; שלמה קאליש, טייס קרב לשעבר ומבכירי תעשיית ההייטק בישראל וחסיד חב"ד בהווה, ועוד.

עצמאות אמתית ושם שמים

בין נאום אחד למשנהו הוגשו סרטוני הסברה מושקעים שהעבירו את עקרונות המצע באנימציה מרשימה ובמסר חד, קצר וקולע.

לבסוף, אחרי שלוש שעות ארוכות, עלה לבמה משה פייגלין ובמשך חצי שעה פירט את עקרונות המצע.

כאמור, הבסיס למצע של 'זהות' מתאים לעולם הערכים שמחנכים אליו בחברה דתית, אבל ממש לא כולו יעבור כאן באופן חלק. לצד תכנית לאומית להחלת ריבונות בכל שטחי ארץ ישראל עם מענה מפורט לשאלה הגדולה "מה תעשו עם שני מיליון ערבים" (עידוד הגירה, מעמד אזרחי המעניק זכויות אזרחיות חוץ מזכות בחירה ועוד); היפרדות מגלגול האחריות לביטחוננו לארצות הברית וליועצים משפטיים; ביצור ערכי המשפחה המסורתית, ועוד – נמצאים גם הפרדת הדת מהמדינה תחת הנימוק שדווקא כך יהיה ליותר יהודים קל יותר לשמור על המסורת היהודית מאשר לצאת נגדה. ואם לא די בכך, הרי שפייגלין, על פי הצהרותיו, תומך גם בהפרטה של הכשרות והקטנת הסמכות של הרבנות הראשית בנושא הזה. כך גם הוא קורא להוצאת החינוך מידי המדינה ולהפרטת המערכת הזו, כך שהיכן יתחנכו הילדים ואיזה חינוך יקבלו יקבעו ההורים בלבד.

מעבר לאלו מציעה 'זהות' עקרונות נוספים רבים שהציבור הדתי-לאומי לאו דווקא מתעכב עליהם בחיי היומיום, ואולי ראוי שיתעכב כמי שמתיימר להחליף את ההנהגה: כלכלה חופשית שמתבטאת גם בהפחתה משמעותית של מסים שבסופו של דבר מוחזרים לאזרח; הורדת מחירי הדירות על ידי ביטול מנהל מקרקעי ישראל והחזרת הקרקעות לרשות האזרחים; צמצום סמכויות הביטוח הלאומי שיביאו להוזלת הביטוח; מלחמה בתאונות הדרכים ועוד.

אך הליברליות וההמון המגוון לא הפריעו לפייגלין לשנן שם שמים מעל הבמה בתל אביב: "לפני הכול ואחרי הכול אנחנו העם שמבשר לעולם את בשורת חירות האדם תחת כנפי הא-ל האחד. אנחנו העם שכבר 3,000 שנה חוזר בתפילתו בכל יום ומכריז: משימתנו היא לתקן עולם במלכות ש-די. אותנו אי אפשר באמת לשעבד. בשורש תמיד נישאר בני חורין כי לנו, מה לעשות, כבר יש מלך".

אחת מהפתעות הערב הייתה התפרצותו המתוכננת לבמה של הומו מוצהר, חובש כיפה ופעיל מרכזי ב'זהות'. מדובר בבחור שעל אף נטיותיו מתנגד נחרצות לתפיסת העולם של מה שמכונה הקהילה הלהט"בית ומזדהה למרות הכול עם ערכי המשפחה המסורתיים של היהדות.

האם באמת הפרדת דת ומדינה יכולה לשמור על זהות יהודית בקרב אזרחי המדינה? האם שני מיליון הערבים תושבי יו"ש יסכימו להגר או להכיר בזהות היהודית בתמורה לזכויות ומעמד אזרחי? אלו תהיות שנראה כי רק אחוז החסימה יוכל להשיב עליהן. בינתיים, גם אם בגרסה שונה מזו שאחז בה בתחילת דרכו, משה פייגלין בשלו – משוכנע שהנהגה אלטרנטיבית קום תקום במדינת ישראל.


 

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תרופה של פעם בשנה

  הטור של סיון רהב...

מחשבות מתחת לסכך

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם