עידן טרמפ החל

b 6 trump

איילת כהנא

התגובה הכי רועמת של ארה"ב להכרזה הישראלית על בנייה ביו"ש הייתה שקט, וזה כבר מעיד על תפנית היסטורית ביחסים. וגם מי הגורם להתמהמהות סוגיית העברת השגרירות האמריקאית לירושלים * ריאיון עם יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל מארק צל

כשבועיים בסך הכול עברו מאז נכנס דונלד טראמפ לבית הלבן. האמריקנים עוד מתקשים לעכל את המציאות שנחתה עליהם בדמותו של איל הנדל"ן וכוכב הריאליטי, בייחוד לאור מספר הצווים הנשיאותיים שעליהם הספיק לחתום, ולא פחות מהם - הציוצים בטוויטר שמצליחים להרעיש את העולם.

אפשר לומר שעל אף האישיות הבעייתית והגסה של הנשיא, המפלגה הרפובליקנית שבעת רצון, והרבה מעבר לכך: "טראמפ לא אליל, הוא בן אדם בשר ודם ויש לו החסרונות והיתרונות שלו. אנחנו צריכים כעת למדוד את האיש הזה לפי מעשיו כנשיא. עכשיו הוא צריך להוכיח את עצמו ואם הוא ימשיך בקצב שבו התחיל את הקדנציה, הוא יהיה אחד מהנשיאים הגדולים ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית". כך אומר ל'עולם קטן' עורך הדין מארק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל.

צל, שהיה אחראי ללא פחות מחמישה מטות בחירות פה בארץ - בהתנדבות מלאה, אגב - לקח את החודש האחרון להתאוששות ממסע הבחירות שטלטל את אמריקה. מלבד היותו אב לשמונה ילדים וסב לנכדים הוא בעל משרד עורכי דין, וכעת הוא מנסה לחזור לשגרה.

העבודה כיו"ר המפלגה הרפובליקנית סובבת בדרך כלל סביב תקופת בחירות, אבל השנה הפכו צל והצוות של המפלגה בישראל לפעילים בנושאים מדיניים גם אחרי הבחירות. כך למשל, "אחרי הידיעה שהגיעה מארה"ב בסוף השבוע שבעבר, שהנשיא כביכול שינה את דעתו לגבי העברת השגרירות לירושלים, אנחנו היינו צריכים לברר ולתקן את העניין בעיני הציבור".

ואכן היה כאן שינוי במדיניות?

"בעצם לא היה שום שינוי במדיניות של הממשל האמריקני באשר להחלטה על העברת השגרירות, מה שכן היה הוא ככל הנראה בקשה של ממשלת ישראל להאט את ההליך. הקצב שטראמפ עובד בו לא כל כך מתאים לממשלת ישראל, זה קצת מהיר מדי לאזור שלנו".

את הבירור, שאף הוצג לתקשורת, ערך צל ביזמתו האישית, שהרי אין לו תפקיד רשמי מול מדינת ישראל. "מצאתי לנכון להסביר לציבור הרחב מה קורה, לא רציתי שהציבור יחשוב שארה"ב לא מתכוונת לעמוד במילה שלה".

אילו עוד דברים מתעכבים בגלל ישראל ולא בגלל מדיניות ארה"ב?

"אני לא מותח ביקורת על ממשלת ישראל", הוא מבקש להדגיש. "היא רוצה להתכונן למצב החדש אחרי שהשגרירות תועבר לירושלים בקצב שלה ובהתאם לרגישויות המדיניות שיש להתחשב בהן. זה סביר ונכון וממשל טראמפ גם מכבד את זה, לכן הנשיא אמר שההחלטה נדחתה קצת".

"בעצם לא היה שום שינוי במדיניות של הממשל האמריקני באשר להחלטה על העברת השגרירות, מה שכן היה הוא ככל הנראה בקשה של ממשלת ישראל להאט את ההליך. הקצב שטראמפ עובד בו לא כל כך מתאים לממשלת ישראל, זה קצת מהיר מדי לאזור שלנו"
פוליטיקה אחרת

בישראל נמנו כ-150 אלף מצביעים בבחירות האמריקניות, ו-80 אחוזים מהם הצביעו בעד טראמפ. גם אם מדובר במספר מזערי ביחס למיליוני המצביעים בארצות הברית, יש לתוצאות האלה משמעות.

המספר של בעלי זכות ההצבעה בישראל קטן למדי, מדוע היה צריך לנהל כאן חמישה מטות בחירות?

"זו שאלה מצוינת", הוא עונה, ותשובתו מעוררת נקודה למחשבה: "השנה, הקולות הישראליים לא כל כך שינו את המצב במדינות שהכריעו את הבחירות, אבל הפעילות שלנו הייתה חשובה מאוד בעבור המצביעים הפרו-ישראלים האוונגליסטים בארה"ב. יש עשרות מיליוני קולות כאלו בארה"ב והם מצאו בישראל את הסיבה להתעורר וללכת לקלפי. הפער בין המצביעים הללו השנה לעומת המספרים מהבחירות ב-2012 משמעותי והקולות האלו תרמו מאוד לניצחון".

נראה שהמעבר בין הממשל הקודם לנוכחי הפעם היה קשה. יש תקדימים לכך בהיסטוריה האמריקנית?

"אמנם גם בעבר היו חיכוכים למיניהם בין הממשל היוצא לזה הנכנס, אבל אני באמת לא זוכר מעבר שלטון בעייתי כמו זה. הנשיא אובמה ניסה לחבל במדיניות החוץ של הנשיא טראמפ וגם השאיר את חותמו בכל הנוגע לישראל - החלטת מועצת הביטחון של האו"ם נגד ההתנחלויות וההחלטה להעביר לפלסטינים סיוע של 221 מיליון דולר ברגע האחרון". עכשיו, הוא מגלה, טראמפ מנסה באמצעות לחץ פיננסי לגרום לאו"ם להפוך את ההחלטה.

איך אתה צופה שהמשך הקדנציה תעבור?

"אני אופטימי לגמרי ומלא תקוות. לא ראינו דבר כזה שנשיא בשבוע הראשון שלו בבית הלבן עובד יום ולילה לשנות את המצב ולקיים את ההבטחות שלו לציבור. אנחנו לא רגילים לזה, פוליטיקאים מדברים, ואז נכנסים לתפקיד ושוכחים את שהבטיחו. הנשיא הזה לא בנוי כך. הוא איש אחר לגמרי, ואני אומר את זה לשבחו. הוא באמת רוצה להחזיר את אמריקה לגדולתה. אני לא יודע איך הוא יוכל להמשיך לעבוד בקצב הזה במהלך כל הקדנציה בשנים הבאות, אבל הבנאדם לא מפסיק לעבוד. זו ממש תפנית היסטורית".

צל סבור שכבר עכשיו אפשר לראות את ניצני התפנית האמריקנית ביחס לישראל. "הידיעה שממשלת ישראל החליטה על בניית 2,500 יחידות דיור ביו"ש, גררה תגובה חסרת תקדים מוושינגטון - הם לא הגיבו! זאת בניגוד למה שהיה נהוג בחמישים השנים האחרונות - ממשלת ארה"ב הגיבה על כל פיפס ואחרי כל הכרזה של ממשל ישראל, גם בזמן נשיאותו של הנשיא בוש שנחשב אוהד ישראל. כלומר, השינוי ניכר בוושינגטון כשהיחס לישראל מקבל תפנית שלא ראינו אולי בכל תולדות מערכת היחסים הזו".

לא טובות, אינטרסים

כל מערכת יחסים, בייחוד מדינית, מתובלת באינטרסים של שני הצדדים. צל מחדד את האינטרסים האמריקניים בידידות עם ישראל: "ישראל היא הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. היא גם הכוח הצבאי החזק ביותר במזרח התיכון ואולי אפילו מספר 4 בכל העולם. אז אין בת ברית יותר נאמנה לארה"ב מישראל ואין שותף נאמן לערכים אמריקניים כמו ישראל, וזה כשלעצמו מחבר ומאחד את שתי המדינות. מצד שני, אמריקה זקוקה לבעלות ברית שיכולות באמת לעזור לאמריקה וכאן ישראל ממלאת את חלקה – אנחנו נותנים המון לאמריקנים בתחום המודיעין, הצבא והטכנולוגיה וגם ארצות הברית ממלאת את חלקה, למשל בהסכם הסיוע. זו שותפות אמתית. בשמונה השנים האחרונות זה באמת נפגע ועכשיו מנסים לתקן את המצב".

"אמריקה זקוקה לבעלות ברית שיכולות באמת לעזור לאמריקה וכאן ישראל ממלאת את חלקה – אנחנו נותנים המון לאמריקנים בתחום המודיעין, הצבא והטכנולוגיה וגם ארצות הברית ממלאת את חלקה, למשל בהסכם הסיוע. זו שותפות אמתית. בשמונה השנים האחרונות זה באמת נפגע ועכשיו מנסים לתקן את המצב"

הנשיא הנוכחי אמר שמדינה שתקבל עזרה מארה"ב תצטרך לשלם. מה זה אומר לגבי ישראל?

"קודם כול הוא אמר את זה במרץ 2016 ובקשר לישראל הוא כבר הבהיר שאין לו שום כוונה לפגוע בסיוע האמריקני לישראל מכיוון שאחרי בדיקה שעשה הוא מבין שישראל נותנת לארה"ב המון בתמורה לסיוע. ולא רק זה – הוא אמר שבסיוע שכבר הוסכם ותועד בזמן ממשל אובמה לא ימומשו ההגבלות שאובמה הטיל עליו. טראמפ אמר שהוא רואה את ההסכם הזה כצעד ראשון בלבד, ולכן אני מצפה שיהיו אפילו שיפורים בטיב הסיוע לישראל".

אתה לא חושב שכדאי שישראל, מדינה חזקה, תצא לדרך עצמאית אחרי עידן אובמה - בייחוד לאור אותה תפנית ביחס לישראל שאתה מתאר?

"מה שקורה עכשיו הוא שהוטלה עלינו אחריות מיוחדת. ארה"ב אומרת בפעם הראשונה בתולדותיה שהיא מוכנה לכבד את מדינת ישראל ואת החלטותיה לגבי עתידה וגורלה. האחריות שלנו מתבטאת בכך שגם ישראל בפעם הראשונה צריכה להגדיר לעצמה את האינטרסים האסטרטגיים שלה בארץ ישראל, בירושלים, ביו"ש, בעזה ובגולן. כלומר, עכשיו, משהתחיל עידן טראמפ וישראל מקבלת את כל ההערכה לעצמאותה, היא לא יכולה יותר להתחמק מהאחריות הזו". צל למעשה משקף את הציפייה האמריקנית מישראל, להיות עצמאית. "עד כה, כל העולם אמר לנו מה צריכה להיות המסגרת של הסכמי השלום וכו', עכשיו אין כזה דבר יותר. אנחנו צריכים להחליט והאמריקנים יכבדו את החלטותינו. השאלה היא אם אנחנו באמת מסוגלים להגיע לקונצנזוס בתוך עצמנו על האינטרסים שלנו בארצנו".

בהקשר הזה, צל מלמד עוד על היקף אותה אחריות: בזמן הוועידה הרפובליקנית בקליבלנד עבד צל עם הצוות של טראמפ על תיקון שביקשו להכניס במצע הרפובליקני כאשר הוציאו משם את המושג "שתי מדינות לשני עמים". "טראמפ לא פוסל את האפשרות שזה יקרה אבל הוא לא מקבל את זה כנתון ולא מכתיב את הדבר הזה על ישראל. להפך, הוא אומר שהוא יכבד את ההחלטות של ממשלת ישראל בנוגע לעתידה של הארץ, וככה אנחנו באמת רואים כבר בשבוע הראשון שלו. זה באמת שינוי מהפכני ביחסי ארה"ב-ישראל".

כאשר אנו שואלים את צל מה יהיה בבחינת חידוש בסיור עתידי של טראמפ בישראל הוא משיב: "אני מתאר לעצמי שהוא יגיד הרבה דברים מעניינים. הוא רוצה לבקר, הוא רוצה לראות את המציאות. זה טראמפ - מישהו שאוהב לראות את המציאות בעיניים ולא סומך על תיאורים של גורמים אחרים".

הוא יבקר גם ביהודה ושומרון?

"וואו, אני מקווה שכן. אני מאוד מקווה שכן".

האם אנו בפתחו של "תור הזהב" ביחסי ישראל-ארה"ב? על פי צל נראה שכן, אך באופן אבסורדי נראה שהדבר תלוי בישראל ובנחישות שלה לנהוג באופן המתאים לעצמאותה. בינתיים, כאמור, אנו ממשיכים לעבוד בקצב נתניהו, לא בקצב טראמפ.

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם