תיאטרון בכמעט חינם

7 aspaklarya

נדב גדליה

אולמות התיאטרון המלאים להתפקע בחנוכה משוועים להיראות כך גם בשאר ימות השנה. מהלך נועז של תיאטרון 'אספקלריא' מציע לשנה הקרובה כרטיסים במחירים שיגרמו גם לכם לשקול להכניס את אומנות הבמה למודעות הפנאי של המשפחה

אמנם חג החנוכה טומן בשמונת ימיו המוני הצגות הנודדות ברחבי הארץ, והכרטיסים לחלקן מתחסלים במהירות,אך במעגל השנה השוצף נדמה שאנשים רבים רואים בתיאטרון משהו שקיים היכנשהו ביקום, אך אינו מיועד בעבורם.

המחיר הגבוה של הצגה, הנע בין 80 ל-200 שקלים, מרחיק עוד יותר את האפשרות לבדוק במה מדובר,במיוחד אצל צעירים שאין כמות מרובה של פרוטות מצויה בכיסם. רבים מהם אף לא ראו הצגת תיאטרון מקצועית מימיהם.

חגי לובר, שחקן בעצמו ומייסד התיאטרון היהודי 'אספקלריא', נמצא בעסקי התיאטרון היהודי כעשרים שנה. השבוע הוא החליט לעשות לזה סוף. "החל מהיום - תקבלו כרטיס כניסה להצגות בעשרים שקלים בלבד", הכריז לובר על המחיר הנמוך ביותר לכרטיס. שתדע כל אם עברייה שהתיאטרון זול יותר מקולנוע ומנת שווארמה.

חגי לובר: "אני מסתכל על העניין כרגע כעל בניית תשתית: להכיר לקהל את התיאטרון בכלל,להרגיל אנשים לצאת להצגות כל השנה, בכיף, לא רק ביום נישואין"

"תיאטרון ותרבות אינם מותרות", הוא מסביר לנו את המהלך. "זו לא נסיעה להוואי. תרבות והצגות הן הדברים שמעצבים אותנו כבני אדם, בונות את הזהות ואת הערכים שלנו,ובשביל זה צריך שהמחיר יתאים לכל כיס, במיוחד בציבור הדתי.

"משפחה של ארבעה-חמישה-שישה ילדים לא יכולה להגיע להצגה היום, אלא אם כן זה משהו מסובסד. כל הזמן אנחנו מקבלים תגובות של אנשים שרוצים כרטיסים חינם כי הם מכיריםאותי או את השחקנים מהעבר וכדומה, וזה לא רק כי נעים לקבל בחינם. הסיבה היא שפשוט אין אפשרות לצאת להצגה במחירים הקיימים היום בשוק. נקודה".

ולמה נקבתם במחיר כל כך נמוך, נמוך אפילו מכרטיס לסרט?

"בקולנוע לא צריך לשבור תודעה אז אנשים באים גם בארבעים שקל. בתיאטרון באנו לייצר תודעה לקיומו בכלל, ולכן עשינו מחיר נמוך מאוד שאי אפשר לסרב לו.אנחנו רוצים להכניס לראש שתיאטרון הוא משהו שהולכים אליו וזה מהנה.בחנוכה אנשים הולכים להצגות, אבל מה עם כל השנה? למה הצגות במגזר לא יכולות לרוץ שמונה שנים ומאות פעמים כמו ב'הבימה'? למה רק בחנוכה?"

איך עושים את זה בפועל כך שגם תרוויחו מזה?

"בנינו מודל כלכלי שדורש מאמצים רבים כדי לקיים אותו ולא להפסיד. הרווחים הם 'קפואים'. על להרוויח כרגע אני בכלל לא מדבר, כי המחיר באמת מצחיק ואין מצב להרוויח ממנו.אבל אני מסתכל על העניין כרגע כעל בניית תשתית: להכיר לקהל את התיאטרון בכלל,להרגיל אנשים לצאת להצגות כל השנה, בכיף, לא רק ביום נישואין.

"בפועל, אנחנו עושים את ההצגות באולם הבית שלנו ככה שיש לנו פחות הוצאות.באשר להצגות שאנחנו עושים מחוץ לאולם שלנו - הן באופן טבעי יהיו במחיר גבוה יותר מעשרים שקל, כי זה לא תלוי בנו.אבל כל עוד זה תלוי בי ומוצג באולם שלי - אני אתן את המחיר הנמוך ביותר שאפשר לתת".

עד מתי ההטבה תקפה, אנחנו שואלים, "עד שנה מהיום זה המחיר - 20 שקל", עונה לובר.

"מה יהיה אחר כך - אני בטוח שבסופו של דבר יימצא מודל כלכלישיאפשר גם להרוויח. כי ככל שבאים יותר אנשים - אפשר להחזיק מיזמים בסכום נמוך יותר,כי יש לך כוח שוק גדול יותר".

"שרת התרבות הביאה לאחרונה תקנה שלפיה תיאטרונים מיוחדים מקבלים תעדוף תקציבי. כתיאטרון יהודי אנחנו עונים על ההגדרה הזאת ומקבלים תקציב מסוים, והחלטנו להחזיר את התמיכה התקציבית שקיבלנו - לציבור"
יוצרים הרגל

מה אִפשר את מהלך הורדת המחירים דווקא עכשיו?

"שרת התרבות מירי רגב הביאה לאחרונה תקנה חדשה שנקראת 'איחוד תרבותי'. זה אומר שתיאטרונים מיוחדים מקבלים תעדוף תקציבי - למשל, תיאטרון שומר שבת או תיאטרון בפריפריה. כתיאטרון יהודי אנחנו עונים על ההגדרה הזאת ומקבלים תקציב מסוים שלא היה לנו לפני כן, והחלטנו פשוט להחזיר את התמיכה התקציבית שקיבלנו - לציבור,במקום להגדיל את המשכורות שלנו. משכורות היא חשובה מאוד, אבל יש כאן חזון גדול יותר של בניית תשתית לתרבות יהודית. אמנים מוכשרים יש הרבה אבל הבעיה פה היא תשתית: אולמות, מוסד שיכול להפיק את האמנים, פרסומים, יחסי ציבור וכל מה שמסביב.זה כמו שיש מורה מוכשר אבל אין בעולם בית ספר ואין מערכת חינוך. כשאתה מוכשר בכתיבה ואין בית שיראה את היצירה שלך - זה לא עובד".

ישנה תפיסה שהתיאטרון, גם בציבור הכללי, הוא מדיום מיושן. מה יש לך לומר להגנתו?

"אני לא מסכים עם זה", אומר לובר חד-משמעית. "אנשים באים לתיאטרון, גם צעירים. יש הרבה הצגות פרינג' (תיאטרון שוליים, נ"ג).המדיום לא מיושן אבל הוא פחות נגיש, כי מסכים יש בכל מקום, בבית ובכיס, ואנשים נחשפים הרבה יותר לווידיאו מאשר להצגות.

"אבל גם לקולנוע הייתה נפילה", מזכיר לובר. "הקולנוע עבר בשנים האחרונות שינוי עם בניית מתחמי 'סינמה סיטי'שהביאו חוויית קולנוע אחרת, מבצעים והנחות. בסופו של דבר הכול עניין של הרגל.קופיקס הנגישה קפה, לא הרגילה אותנו לשתות קפה. ההנגשה שלנו על ידי הצגות טובות במחירים מצחיקים - תיצור גם את ההרגל.תיאטרון יהפוך בעזרת ה' לחוויה פופולרית".

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
האומץ לחשוב פעמיים

  הטור של סיון רהב...

הפולמוס על התקווה

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם