מדריך דחיית גיוס

m 12 giyus

צילום: דו״צ

אסף שור, ראש אגף המכינות התורניות במועצת המכינות

המדריך לדחיית גיוס לקראת כניסה למסגרת תורנית

הזמן טס וכבר חנוכה, ועונת השבו"שים בשיאה. אלף אפשרויות עומדות על הפרק – ישיבה, מכינה, הסדר, גבוהה, שילוב, ישיבה שהתחפשה למכינה, מכינה שהתחפשה לישיבה ומה לא. מתלבט לאן ללכת? האם להתגייס מיד? נעשה קצת סדר בבלגן

גם אם כרגע אין לך מושג מה בדיוק אתה רוצה, או לחלופין אתה בטוח שאתה יודע שאתה רוצה רק מכינה או רק ישיבה או ברור לך שאתה רוצה להתגייס ישר – אף על פי כן עצור שנייה, עשה לעצמך טובה ופתח אופציות, כי אחר כך יהיה מאוחר מדי.

תכלס, מה עושים?

קודם כול צריך לדעת שהכול באחריותך. אל תבנה לא על הישיבה שאתה לומד בה עכשיו ולא על המכינה או על הישיבה שהלכת לבדוק. במוסדות התורניים דחיית השירות היא באחריות המלש"ב בלבד, ואם משהו לא יהיה תקין – אתה הוא שתיפגע. קשה מאוד להסתדר אחר כך גם אם אתה מקומבן, וגם אם דודה שלך היא הרל"שית של הרמטכ"ל זה כנראה לא יעזור. הצבא נהיה מסודר בשנים האחרונות בתחום הזה, ועם זאת הוא מקשיח עמדות כדי לעמוד במכסות הגיוס.

מה עושים? פשוט וקל:

  1. עד פורים יש לקחת ממשרד בית הספר או הישיבה טופס בקשה לדחייה בשל לימודים תורניים ולשלוח אותה בדוא"ל (לא בפקס) ל: meitav@id. אל תסמוך על מזכירוּת הישיבה שתשלח את הבקשה בעבורך. שים לב שבבחירת סוג המוסד יש לסמן את כל האפשרויות ולא לסמן רק מכינה, גם אם ברור לך שזה מה אתה כרגע רוצה. זה פשוט יגביל אותך.
  2. אחרי שבועיים עליך לוודא ביישומון 'מתגייסים' באזור האישי שהבקשה התקבלה, וכמו כן תקבל מסרון שמאשר את הדחייה. שמור את ההודעה. אם באתר לא מופיע שהבקשה התקבלה, התקשר לכוכבית גיוס, אמור שאתה מעוניין ללמוד במוסד תורני ושאל אם בקשתך נתקבלה. אל תרפה עד שלא תראה (ותשמע) שיש לך אישור, אחרת אתה בדרך לגיוס מידי.

עכשיו יש לך זמן לבדוק בנחת, לברר מה אתה רוצה ולהחליט מה לעשות, ועד א' באלול בשנה הבאה תהיה חייב ללמוד במוסד כלשהו כדי שתוכל לדחות דרכו את מועד הגיוס שלך.

עוד כמה דגשים כלליים:

ימי סיירות – אפשר לגשת עכשיו או לדחות לתקופת המכינה.

גיבושים – מי שעובר כעת יום סיירות והולך לגיבוש לא יוכל ללכת לישיבה אלא יחויב בגיוס מידי לשלוש שנים, ואם הוא הולך למכינה הוא לא יוכל להמשיך לשנה ב' ארוכה. דחו גם את הגיבושים לשלב מאוחר.

תלפיות, עתודה – אפשר לגשת למיונים מקדימים, אבל אם חתמתם – התחייבתם להתגייס בתוך שנה מהיום.

לסיכום: עשו לעצמכם טובה – פתחו אופציות ודחו גיוס. אם החלטתם בסוף להתגייס זו לא תהיה בעיה והצבא ייקח אתכם בזרועות פתוחות, אבל אם לא תדחו את הגיוס ואחר כך תרצו ללכת ללמוד במוסד תורני על-תיכוני – לא תוכלו לתקן זאת.

בהצלחה

 

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם