חוזרים אל העיר

7 natzrat

יוסף ארנפלד
אחרי שבשנים האחרונות כמעט כל הכתבות על נצרת עילית דיווחו על השתלטות ערבית ועזיבה יהודית, אפשר לדווח בזהירות שהמגמה מצליחה להתהפך - הכוחות היהודיים הפועלים בעיר הצליחו להניע מהלך שמחזיר מסה משמעותית של בנים ובנות מקומיים לעיר מולדתם * בחנוכה יש גם אירוע גדול לכל המתעניינים

העיר נצרת עילית הוקמה לפני כשישים שנה בידי ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון, שהבין כבר אז, בימים של קום המדינה, את החשיבות האסטרטגית במיקומה של העיר היהודית – במקביל לזו הערבית - לחיזוק האחיזה היהודית באזור שכולו מוקף בכפרים ערביים.

המצב הדמוגרפי של הגליל מאוד בעייתי, 70 אחוז מתושביו הם ערבים. עד לא מזמן נשארו הערבים בכפרים שלהם, אך במשך השנים החליטו הערבים לנהור בהמוניהם אל תוככי נצרת עילית, והדבר גרם להגירה שלילית של היהודים. מי שהחזיק את הגרעין התורני 'אורות עילית' באותן שנים הייתה משפחה אחת פעילה, משפחת קריספין.

לפני כשש שנים החל בהדרגה השינוי. ישיבת הסדר חדשה הגיעה לעיר, בהמשך הצטרפו גרעין משמעותי נוסף של בוגרי ישיבת 'תורת החיים' וגם כמה משפחות הגיעו מהעיר חריש. כולם חברו לעיר מסיבות אידיאולוגיות, וכל גרעין פיתח לעצמו קהילה. לפני כשנתיים החליטו הגרעינים לאחד כוחות בנושא הקליטה, תוך שמירת הייחודיות של כל קהילה, לשלב ידיים וללכת על זה ביחד.

חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) נתפס לנושא לפני כשנתיים. כשהוא ראה שעל המאקרו קשה להשפיע, הוא החליט להתכנס למיקרו של נצרת עילית. יוגב הגיע אחרי ניסיון דומה בעיר הדרומית ערד, שבה הצליח להחזיר לעיר את הבוגרים והבוגרות. "הצלחנו להפוך את ההגירה השלילית לחיובית, ומתוך כך לעורר את ההעצמה הדמוגרפית והחוסן הקהילתי בעיר שתושביה היהודים נחרדים מהמציאות שבה העיר מתרוקנת מתושביה היהודים ומתמלאת בערבים", הוא מסביר.

ח"כ מוטי יוגב: "הצלחנו להפוך את ההגירה השלילית לחיובית, ומתוך כך לעורר את כל ההעצמה הדמוגרפית והחוסן הקהילתי בעיר שתושביה היהודים נחרדים מהמציאות שבה העיר מתרוקנת מתושביה היהודים ומתמלאת בערבים"

לפני כארבע שנים יצר מוטי קשר עם בוגרי בני עקיבא במטרה להניע אותם למשימות חלוציות. הם פעלו רבות והקימו תאי סטודנטים, אך המיזם לא צלח, ומי שנענה לפניות היו דווקא בוגרי העיר. לפיכך השתנה המשימה ועברה להתמקד בכל מי שנולד, גדל, למד או עשה שירות לאומי בעיר או באזור. המודל שהצליח בערד וצלח כבר סיבוב שלישי, הועתק לנצרת עילית בסיוע 'מפעלות הציונות הדתית', בוגרי בני עקיבא, 'קרן קהילות', 'אור משימות' ועיריית נצרת עילית.

ההיסטוריה חוזרת

בקיץ האחרון הרימה רכזת הקהילה יפית מלכה יחד עם חבר הכנסת מוטי יוגב פרויקט קליטה שנקרא 'בנים שבים', שבו נשלחה פנייה לכל הבוגרים והבוגרות של העיר, דתיים בשלב הזה, בקריאה לחזור לנצרת עילית. "הכנו רשימות של בוגרי העיר בגילאי 24 עד 35, ויצרנו רשימת תפוצה. ראש העיר החדש שלח ברכת שנה טובה והזמנה מנצרת עילית לאירוע בחנוכה, שיחבר בין כולם", מציין יוגב.

בחנוכה הקרוב יתקיים כנס התיישבות, חשיפה לכל מה שיש לנצרת עילית להציע היום לציבור הדתי – בתחום הדיור, התעסוקה, הקהילה והחינוך. משעמם בטוח לא יהיה שם. פעילויות לילדים, הצגה של יונתן מ'ערוץ מאיר', ואיך אפשר בלי הופעה של חנן בן ארי. כל מי שמעניין אותו והעיר חשובה לו יהיה שם.

יוגב מספר כי יש התרגשות בין מקבלי ההזמנה גדולה. "מתוך כ-180 משפחות, כארבעים משפחות מתעניינות כבר אישרו הגעה. מדובר בשלב ראשון בתהליך, לאחריו תהיינה שתי שבתות, כדי לחבר את המעוניינים ולדאוג לתעסוקה ולחינוך. אם יצליח הדבר בידינו בעזרת ה', זה יועתק גם לבוגרי בית הספר המקיף הכללי ובכך נוכל לשנות את המציאות מעזיבה מאסיבית לחזרה לעיר. כל אחד שחוזר לוקח על עצמו משימה לחזק את הקהילות ולפעול בתוך העיר".

יפית מלכה (נשואה ליעקב המלמד בישיבת ההסדר, אם לשלושה ילדים), רכזת קהילה בגרעין, מספרת כי יש כבר כמה זוגות שהביעו נכונות לחזור לעיר. ביניהם בני זוג ששניהם גדלו בנצרת עילית וכבר כמה שנים גרים באזור אחר ורוצים לחזור, מישהו אחר בן שלושים פלוס עם חמישה ילדים ששומע את ההתרחשויות ונרשם לכנס, בת שירות מלפני חמש שנים ששוקלת חזרה לעיר כבר השנה, ועוד.

לבוגרי העיר יש לא מעט נוסטלגיה. "כל מי שגרו כאן חיו כמו משפחה אחת. כולם הכירו את כולם, זה היה כמו יישוב בתוך העיר. הקשרים היו מאוד חזקים. אבל אף אחד לא האמין שבנצרת עילית יהיה מה שקורה היום: 50 משפחות בגרעין התורני, 30 משפחות בגרעין 'תורת החיים', קהילה פעילה, מדרשת נשים, תלמוד תורה ייחודי שמעכו והקריות באים אליו בכל בוקר ועוד פעילות לא מעטה".

מלכה מציינת שהיו בעיות נוספות שרק כעת נפתרו. "ראש העיר הקודם, היה מעורב בכל מיני שחיתויות ובדיוק בימים אלה הוא מסיים לרצות את עונשו. מונה לו מחליף ומחליף למחליף. רק עכשיו יש ראש עיר שמסתמן שיהיה קבוע, והוא רוצה לעזור והתחיל תהליך חיובי. ברגע שיש עם מי לעבוד המציאות מתייצבת".

אין חשש מהשכנים הערבים?

"הערבים שמגיעים לנצרת עילית מגיעים בהכרח משכבה סוציו-אקונומית גבוהה יותר, הם עורכי דין, רופאים ואנשי הייטק שחיפשו לצאת מהכפרים. הם לא מחפשים בעיות ואנחנו בטח לא מרגישים מאוימים על ידם. הבעייתיות היא שנצרת עילית הופכת להיות נצרת. יש להם מספיק כפרים לגור בהם, אבל הם בוחרים לגור אצלנו. לכן היום אנחנו קוראים לציבור לחזור לנצרת עילית כדי שלא נאבד את המקום הזה. ההיסטוריה חוזרת. לגור היום בעיר שלנו זה לא פחות חשוב מלפני שישים שנה בעת הקמתה. אם אנחנו לא נגור פה, פשוט נאבד את חבל ארץ הזה. חווים כל יום תחושת שליחות".

אחד האנשים שנולדו וגדלו בעיר וחזרו אליה לאחרונה הוא חיים בן שטרית (נשוי ללילך ואב לשני ילדים). בתיכון למד בישיבה התיכונית בעפולה, עשה של"ף בבית שאן, ומשם עבר ללמוד בישיבת ההסדר בחספין. "עוד כשהייתי מדריך, העיר תמיד הייתה לנגד עיניי והיה חשוב לי לארגן פעילויות ואירועים כדי לחזק את הזהות היהודית ולהתחזק. גם כשלמדתי בחספין, ארגנתי שמחת תורה יחד עם כל ישיבת הגולן". אחרי שהתחתן קבע חיים את ביתו בחספין, ליד הישיבה, אך "מאז ומתמיד היה לי ברור שאחזור לעיר. אשתי עשתה שירות לאומי בעכו, כך שהיא מכירה היטב את כל הנושא של ערים מעורבות. ברוך ה' היא הזדהתה עם הרעיון".

אחרי שלוש שנים בחספין חזרה משפחת בן שטרית לנצרת עילית. חיים מחנך כיתה בישיבה התיכונית בעפולה ובמקביל מרכז את ענייני הקהילה של 'הגרעין התורני-ציוני'. בין לבין הוא ממנף את תפקידו להחזיר לעיר את חברי הילדות שלו. "יש לנו קבוצה של בני גילי שיש להם מגמה לחזור לעיר. משפחה אחת הגיעה שנה אחרינו, משפחה נוספת מאיתמר מתכננת להגיע בשנה הבאה".

למה דווקא נצרת עילית?

"קודם כול, בגלל שגדלתי והכרתי את הקשיים ואת המורכבות, ואני מאוד מחובר לאוכלוסייה המבוגרת בעיר שהם אנשים חמים ומקסימים. היה ברור לי שכשאסיים את הלימודים בישיבה אחזור לנצרת עילית כדי להתחבר לאותם אנשים. מבחינתי נצרת עילית היום היא צו השעה".

בוגרי העיר, בנות שירות, בוגרי ישיבה תיכונית וישיבת ההסדר וכל המעוניין לחזק ולהתחזק מוזמנים לכנס ההתיישבות שייערך בה ביום שני כ"ו בכסלו, אור לנר שלישי של חנוכה, במתנ"ס ברקוביץ נצרת עילית. בתכנית: אישי ציבור מדברים נצרת עילית, דוכני דיור, תעסוקה, חינוך וקהילה, פעילות לילדים עם מופע של יונתן מערוץ מאיר ומופע מרכזי של חנן בן ארי.

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם