בדרך לקיסריה

 

 

מתן צור

s8hanan

 


הדברים שמעבר לקיסריה


למרות הדרך שאצה פתאום, חנן בן ארי הספיק להבין שהיא לא הולכת להיות תמיד פשוטה. בעיקר מול החיפוש של רצון ה' בכל הסיפור המסחרר הזה שהפך מחלום ילדות למציאות * לרגל לידת האלבום הראשון הוא יושב עם חברו מתן צור, כדי לנסות להבין מה היה לנו, ובעיקר לאן ממשיכים מכאן

כשאנחנו יורדים במדרגות של התיאטרון הרומי בקיסריה, חנן בן ארי נעצר פתאום. "לא חשבתי שאני אתרגש", הוא מופתע מעצמו. "אבל כשאני כאן, זה עושה לי משהו. איזה כיף. קטע".
חוץ מהים והמוזות שרק הוא יודע לפתוח, חשבנו חנן ואני שניפגש דווקא כאן, בקיסריה, בתיאטרון העתיק שעשו בכלל הרומים, שהפך להיות אבן דרך נכספת בקרב אמני ישראל, כדי לשאול את עצמנו כמה שאלות חשובות. ונראה שזה עובד. בין מושבי קיסריה העתיקה ומול תכלת הים, הוא מדבר בחופשיות ולא בורר מילים בקפידה, אלא פשוט יורה בישירות ובלי מסכות.
במקרה שהייתם בשליחות חינוכית בחוג הארקטי הצפוני בשנה האחרונה, מנותקים לחלוטין מכל סוג של תקשורת, הנה תקציר.


חנן בן ארי (27) פרץ כזמר ויוצר לתודעה הציבורית לפני כתשעה חודשים, כשהסינגל שלו 'ממך עד אליי' נכנס לפלייליסט של גלגל"צ. מאז הקריירה המוזיקלית שלו נסקה במהירות שיא, כשמקביל לשיר הראשון שכיכב במצעדי השירים בגלגל"צ וברשת ג' שבוע אחרי שבוע, הוא העלה פרויקט גיוס המונים באתר הדסטארט, שם שבר שיאי תמיכה – עם מספר התומכים הגבוה ביותר לאלבום, וגייס כ-130 אלף שקלים להפקת האלבום שלו.


בהמשך, שיר נוסף שלו שכתב על חוויית הגירוש מגוש קטיף, 'אמא אם הייתי' (שהלחין אלנתן שלום) נכנס גם הוא לפלייליסט גלגל"צ - משהו מאוד לא מובן מאליו. "שבוע אחרי שהוצאתי את 'אמא אם הייתי'", הוא מספר, "ידידיה מאיר סימס לי: 'רק תגיד לי מאיפה האומץ להוציא שיר על גוש קטיף שנייה אחרי שחיבקו אותך בגלגל"צ?' כתבתי לו שאני לא מרגיש אמיץ, הרגשתי הכי טבעי. יודע מה, אם הייתי מרגיש 'אמיץ' זה כנראה לא היה עובד".


ואין מה לומר, זה עבד.


חנן התראיין כמעט בכל כלי תקשורת שתוכלו לחשוב עליו, מקומי או ארצי: טלוויזיה, רדיו, וכמובן גם בעיתונות הסרוגה. באלול הוציא סינגל משותף עם הראפר איזי, ושרף את האינטרנט. לפני כחודש שחרר את הסינגל המקפיץ 'החיים שלנו תותים' שזוכה לאינספור השמעות מעל גלי האתר, נכנס גם הוא לפלייליסט והצטרף למיליוני האזכורים וההשמעות ביוטיוב.
במקביל לכל אלה, עדיין רץ מופע מוזיקלי חינוכי שהעלה יחד עם שני חברים – ניר רובין ויעקב אסרף (שגם מלווה את חנן באלבום) שנקרא "מתבגרים" ועוסק ביחסי מתבגרים והוריהם. המופע עלה יותר ממאתיים פעם בכל רחבי הארץ. וממש עד לא מזמן, שימש בן ארי סולן של להקת החתונות "קולות".
בשבוע שעבר השיק את האלבום הראשון שלו, 'איזון', ובו אחת-עשרה רצועות שנבחרו בקפידה. חנן בן ארי יוצא לסבב השקה במועדוני הזאפה (זאפה ירושלים, זאפה הרצליה, זאפה תל אביב) – ומופיע עם המופע המלא שלו בכל רחבי הארץ.

לפליליסט חוקים משלו


למי שלא יודע, חנן הוא בן בית בעולם קטן; הוא ואשתו הדסה היו העורכים הראשונים של מגזין הנוער 'מקום בעולם' וממקימיו. חוץ מזה הוא חבר קרוב. אבל אחרי שכל אלה נאמרו, נוכל גם לומר שאין פה משוא פנים. כי הבחור, איך שלא תסובבו את זה - הוא תופעה שלא נראתה מזמן, אולי מעולם, במגזר הדתי.
ועדיין, הוא מתקשה להאמין שזה קורה לו.


"לא דמיינתי שזה יהיה ככה", הוא מודה. "עד היום זה מוזר לי. מצד אחד, אני באמת מאמין בכישרון שלי. מצד שני, לא האמנתי שזה יקרה כל כך מהר וכל כך חזק. השירים ששרתי בחדר לבד - עכשיו הם נחלת הציבור ואני לא מאמין שזה קורה לי, שהחלום באמת מתגשם, שאני באמת עובד עם אייל מזיג (המפיק המוזיקלי של האלבום, מ"צ) ועם נגנים ואמנים שתמיד הערכתי והיום הם מתקשרים אליי שאכתוב להם שירים. שלומי שבת ועוד. מדהים".


יש איזו התקהות ברגשות? בפעם השלישית שמכניסים שיר לפלייליסט בטח כבר אומרים 'נו, בסדר'.


"לכאורה זה הופך להיות קצת מובן מאליו, אבל האמת היא שזה לא מובן מאליו כי אין בפלייליסט של גלגל"צ חוקים. את 'החיים שלנו תותים' הייתה לי תחושה שיכניסו, אבל באותה מידה היה יכול להיות אחרת. את 'אמא אם הייתי' הייתה לי ודאות שלא יכניסו, והנה הוא נכנס. ב'ממך עד אליי' זה היה שוק לגמרי, כי כבר הספדתי אותו – חשבתי שהוא עשה את שלו באינטרנט ולא יפרוץ מעבר לזה ברמה ארצית, ואחרי כמה חודשים טובים הוא פתאום נכנס. 'איזון' הייתי בטוח שייכנס, והיה דיבור ממש טוב עליו, ובסוף לא נכנס. אין חוקים בזה, ולכן זה תמיד מרגש. כל שבוע אתה מחכה ליום רביעי לראות מה מי מו. אמנם יש משהו בזה שזה הופך להיות יותר שגרת חיים. זה בקשר לגלגל"צ".


ובהופעות? לא תחזור להופיע מול חמישים איש אחרי שהופעת מול אלפיים.


"בהופעות אני כן מתרגש. נגיד ב'מתבגרים', אנחנו אחרי מאתיים ומשהו הופעות בשלוש שנים, ואני עדיין מתרגש כל פעם. כי הסיפור מאוד אישי, אני חושף את עצמי ואת הלב שלי. ודווקא לא משנה הגודל של הקהל. הופעתי כבר לפני 6,000 איש ולפני 30. ודווקא אין הלימה בין מספר האנשים להתרגשות. אפילו ההפך. יש אנרגיה גדולה כשיש הרבה אנשים, כל אחד מביא אנרגיה, זה משהו רוחני מדהים. אבל היו גם הופעות של 50 איש ושל 30 איש שהיו מאוד מרגשות. מה שמרגש אותי כל פעם זה לראות את האנשים, האנשים החדשים, בוכים, מתרגשים, צוחקים. קורה להם משהו".


ההצלחה שינתה אותך? זאת שאלה שנשמעת בנאלית, אבל כשאדם נהיה מוכר, זה מגיע אליו. מזהים אותו ברחוב, מצפים ממנו להתנהג בצורה מסוימת.
"אני אספר לך סיפור. הופענו באיזה מקום, ונער ניגש אליי ושאל אותי מי זה חנן בן ארי כי הוא רצה להצטלם אתו. הצבעתי על יעקב אסרף שמופיע אתי, והוא ניגש להצטלם אתו. אתה מבין, הוא לא חיפש אותי, כי הוא אפילו לא הכיר אותי. אלא את השם של הסלב – חנן בן ארי".


ועדיין, זה יכול לשנות אותך.


"באופיי אני אדם שלא אכפת לו מה חושבים עליו. הייתי יכול באמצע הרחוב להתחיל לעשות פלמנקו ולשיר איזה שיר, איזו מנגינה שעולה לי פתאום. שטותניק כזה, בכל מקום שאני נמצא בו אני ה'הזוי'. פתאום זה איזה מעמד מחייב, שאתה מתחיל לחשוב, מה אפשר לעשות, מה אי אפשר לעשות. אפילו ב'מתבגרים' אני מרגיש את זה. עד היום הייתי אחד משלישיית מתבגרים. העיניים היו עליי אבל לא הייתי ה'אישיו'. והיום אני ה'אישיו', ובכנות - זה מפריע לי. זה מסיח את דעתי. אני עובד על זה המון, מתפלל על זה. רוצה להיות נקי. זה מבחינה נפשית".
ומיתוגית?
"מיתוגית כמובן זה גם עניין. הייתה תקופה שעדיין הייתי מחויב ללהקת 'קולות' כסולן, עד לא מזמן. וזה הגיע למצב בחודש וחצי האחרונים, שהייתי העניין, נניח בחופה היו אנשים שצילמו אותי במקום את החתן והכלה... זה היה לי לא נעים. אין לי דיסטנס עם אנשים ואין לי בעיה להצטלם. אבל העניין הוא שמתישהו זה התחיל לגרום להרגשה שזה לא מתאים, לא נכון. הסיטואציה הייתה לא נכונה. הייתי שמח אם זה לא היה קורה, ואם הייתי בא רק על תקן המשמח. אבל מצד שני, זה מאוד איזן אותי, החתונות. הייתי יוצא מההופעות, כאילו איזה רוקסטאר, ומגיע לחתונה – במחיר מצחיק באופן יחסי, 'משרת' של הזוג (צוחק), אבל – משמח אנשים. העניין הוא לעשות טוב לאנשים, כמו ר' שלמה שלא ממש שינה לו כמה הוא הרוויח ובפני כמה אנשים הוא מופיע.


"האמת? יש בי געגוע לימים שהייתי יכול לעשות מה שאני רוצה בלי חשבונות לאף אחד".

הבשלה איטית ואפילו לא בטוחה


נחזור כעשר שנים אחורה. האירוע – מפגש 'ביכורים', אתר אינטרנט של יוצרים דתיים. הנוכחים - יוצרים בתחומים שונים, שירה, מוזיקה, ציור וכתיבה. במפגש, חנן עולה לנגן שיר מקורי שלו, רק הוא והקלידים, והקהל משתאה מול פרץ הכישרון. אני מזכיר לו את התקופה הזו, ואומר לו שמעבר לשאר העיסוקים שלו בשנים האחרונות, ובאמת מדובר באדם רב פעלים, היה לי ברור שקודם כול הוא מוזיקאי.


"כן? ככה הרגשת?" חנן מתפלא. "זה הכי בלט לך?"

לך זה לא היה ברור?

"לא ממש. אני חושב שכשעזבתי את הישיבה הייתי צריך להחליט לאן אני הולך. המוזיקה הייתה כמובן אחד הכיוונים, והחלטתי אז שאני עושה מוזיקה רק מהצד. הסיבה הכי מהותית היא שחשבתי שזה לא ימלא אותי, ולא יחיה אותי כמו חינוך למשל, ולכן תכננתי אז ללכת להיות יועץ חינוכי. תכננתי מדי פעם לקפוץ לגיסי להקליט באולפן שלו, אולי לצאת להרפתקה קטנה. אבל זה תמיד רחש בפנים ורצה להתפוצץ, ושם עלו פחדים - אולי אני לא מספיק טוב? אולי אני סתם מדמיין? הרי כולם חושבים שהם מאוד מיוחדים, ויש להם בשורה גדולה, ואתה שואל את עצמך איך זה יקרה, וכלכלית איך עושים את זה".


הרבה אמנים הם 'בעלי חלומות' באופיים. אבל מצד שני אתה מאוד ריאלי ועם רגליים על הקרקע.


"אני לא אקח את הכסף שיש לי בבנק ואזרוק אותו מהחלון במקום להשקיע בדירה נניח, וחשבתי שאולי אני אמצא מישהו שישקיע בי. בנוסף, התגובות שקיבלתי על סקיצות היו מין 'אוקיי', ולא יותר מזה. אני מאוד מקשיב לסביבה, ולא ראיתי שיש התלהבות יוצאת דופן. זה פשוט לא היה מספיק ברור לי, כי אם זה היה מספיק ברור לי או שמסביב היו נותנים לי את התחושה ש'אין מצב שאתה לא עושה את זה' – זה היה קורה יותר מהר. אבל זה הבשיל לאט".


מה שאפשר לך לצבור ניסיון.


"אנשים חושבים שאתה נולד זמר, אבל לפני שנכנסתי כסולן ללהקת חתונות, בכלל לא תפסתי מעצמי זמר. שמעתי לא מזמן הקלטות מגיל 19 והבנתי למה לא השקיעו בי. זה באמת לא היה מספיק טוב. כל תחנה שעברתי ברור לי שהיא קידמה את ההבשלה שלי, מקצועית ונפשית, כדי שכשזה יקרה אני אהיה הכי מוכן בעולם. גם התחנה ב'עולם קטן', וגם התכנית של 'מתבגרים' בגלי ישראל, ומופע 'מתבגרים' עצמו כמובן – בכל מקום התמקצעתי בדברים שמשמשים אותי היום. בלהקה התמקצעתי כזמר וכפרפורמר, איש במה, וב'מתבגרים' קשה לתאר כמה זה קידם אותי. אני מגיע היום עם האלבום שלי well done, אפוי מכל הכיוונים ומכל כך הרבה תחומים. זה כאילו הקב"ה אמר לי 'רגע רגע רגע, אני מכין אותך, אני מבשל אותך, אל תדאג'".

עוד מחפש את האיזון


לא פשוט לקטלג את חנן בן ארי, והרב-גוניות החביבה מעידה גם על חיפוש שעוד לא נגמר. הוא דוס חנון או זמר גרובי שמקפיץ אנשים באינדינגב? זמר היפ הופ קצבי או ווקאליסט מרגש ששר בלדות סוחפות? תוסיפו לזה שהוא נכנס לברנז'ה התרבותית על כל המשתמע מכך, אבל מתעקש להישאר עם טלפון ענתיקה מצ'וקמק – כן כן, מאידיאל – לא להיכנע לתרבות העדכונים השוטפים וההתמכרות לפייסבוק ולוואטסאפ.


ככל שמתארך הריאיון, התמונה מתבהרת. חנן הוא גם וגם. גם וגם וגם וגם.
אתה בוחר לחיות בדיסוננס.


"אני לא מרגיש שזה דיסוננס. יש פער בין איך שאני נראה לאיך שאני בפנים. אני ילד טוב, במובן הזה שאני חי בתוך מסגרת ולא שובר הכול, לא איזה רוקסטאר מופרע. אבל אם תשמע את האלבום, תראה שיש בו קטעים מאוד מתריסים, לַפנים, זה לא רק שואו אוף על הבמה. משהו מאוד סוער שאני מביא ביצירה שלי. כי אני מרגיש שאפשר לעשות את זה. אם עד היום היית צריך להיות הילד הרע בשביל לעשות מחאה, יוצא בשאלה בשביל לשאול את השאלות הכי מתריסות, או לחיות חיים של הוללות בשביל להבין באמת את המקום האפל של החיים, היום אני חושב שאפשר לדבר, במושגים של תלמידי הרב קוק, על 'תוהו' - ולהיות איפשהו בתוהו, תוך כדי שאתה בעולם של 'תיקון'.


"בן אדם שנשוי עם שלושה ילדים, יכול עדיין להיות בוער ותוסס וגרובי, באותה מידה כמו מוקי ה'ילד הרע' או אביב גפן. אפשר להיות גם גרובי ומגניב וגם בעל משפחה ולא מתריס, זה לא נוגד. ואם זה המסר שלי לעולם – דיינו. אני חנון באותה מידה שאני קופץ על הבמה, זה לא שני אנשים".


וגם דוס, עם ציציות מתנפנפות, שמופיע בבמות הכי חילוניות.


"במקרים כמו אינדינגב, פסטיבל חילוני למהדרין, אני מתייעץ עם הרב שמואל (הרב שמואל אליהו, מ"צ). אתה יודע מה? זה כמו הסיפור של ההינדיק, לרדת מתחת לשולחן. סיפור ההינדיק הוא לב האלבום הזה ולב החיים שלי, הרצון להיות באמת הינדיק, משוגע, אחד שלא עושה חשבון, וככה להשפיע. 'להיות קדוש ולהישאר נורמלי', כמו בשיר 'איזון' – בכל המובנים – להחזיק בשני הכיוונים בלי להפסיד.


"חילונים אומרים לי – הלוואי שכל הדתיים היו כמוך, לא קיצוניים. אני אומר להם – אני קיצוני. זה לא להיות לא זה ולא זה, אלא להיות גם זה וגם זה. להיות הכי דתי, וגם הכי חופשי. צריך הכוונה בשביל זה, תלמיד חכם שיעזור לך להראות שאתה לא מזייף, שאתה לא פשרן, שלא נפלת".
איך שומרים שהאמנות תישאר במקום אמתי?


"רוב החומרים באלבום נכתבו לפני הפריצה בגלגל"צ ולפני שיכלו להיות לי שיקולים מסחריים, כתבתי אותם מהדם שלי ממש. אני ארגיש מאוד מאוד לא טוב אם תצא לי שורה שלא אהיה שלם אִתה ואומר לעצמי: אבל היא נשמעת טוב, 'זה עובד'. אני שואל את עצמי: זה מספיק חד, מבריק? זה אמתי, אמין, או שזה שואו אוף? השאלה היא איפה הלב, לא מספיק רק חרוז מוצלח. אני שואל את עצמי אם זה אמתי או שאני עושה פוזה".


איך אפשר לדעת? המציאות סביבך משתנה, אתה כבר לא כותב לבד בחדר שלך.


"אתה יודע מתי אתה מרמה את עצמך. אני מאוד משתדל לא לוותר לעצמי. זה נהיה יותר ויותר קשה כשאתה נהיה מוכר, יש יותר ציפיות, ואתה צריך להיכנס לאיזו שבלונה שהכניסו אותך. אבל גם הקהל מזהה מתי אתה מתחנף אליו. אני יכול להגיד שהיו שירים שקיצרנו כדי שאנשים יוכלו להקשיב להם, כי אין לי טעם להעמיס על אנשים יצירה שהם לא יכולים להכיל. יש אמנים שלא אכפת להם בכלל מהמאזינים, והם אומרים 'היצירה חשובה' – זו אמירה של אגו. יש גבול עדין בין לא להתחנף לקהל, לבין לשרת את הציבור. אמן הוא משרת הציבור. רב שנותן דרשה של ארבעים דקות, וחושב שהוא הציל את העולם אבל איבד שבעים אחוז מהקהל שלו – זאת בעיה. כשם שמצווה לומר דברים הנשמעים, כך מצווה שלא לומר דברים שאינם נשמעים.


"צריך גם להבין שמוזיקה היא לא מוכוונת מסר, זה לא כמו במופע 'מתבגרים' שהוא מוביל למסר. היא יותר אמורפית, ואתה לא יודע איך היא תיגע בקהל. אתמול קיבלתי הודעה בפייסבוק מנער חרדי לשעבר. הוא סיפר לי שהוא בא מבית עם הורים מכים, היה בכלא, רצה להתאבד ונפל לסמים ואלכוהול, ואחרי זה פעמיים בגמילה. והוא כתב לי 'בשנה האחרונה הסם שלי זה המוזיקה שלך. בזכותך אני לא נוגע בסמים ובאלכוהול'".


ומה עושה לך דבר כזה?


"מטורף. הרבה יותר מרגש מקיסריה".

חנן בן ארי משיק את האלבום 'איזון' בסבב מופעי השקה מיוחדים:


9.3 זאפה תל אביב
10.3 זאפה ירושלים
12.3 זאפה הרצליה
22.3 החלוץ 33 באר שבע

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם