שלווה בארמנותייך

14 shalva bearmonotaih

מרדכי יורבצקי

"שבע וחצי בכניסה לעין-כרם. לא לשכוח". זו ההודעה הקבועה שנשלחת בקבוצת הוואטסאפ של 'מוצ"ש בהדסה' - הודעה שראיתי רק בהמשך הערב, במכשיר הטלפון של בועז, אחד המשתתפים הקבועים ב'מלווה מלכה' המוזיקלי שמתקיים מדי מוצאי שבת בבית החולים הסמוך לשכונת עין כרם הירושלמית.

מדי שבוע בשבוע, כבר יותר משנה, מגיעים עשרה נגנים, ולפעמים גם יותר, אל בית החולים. הם עוברים בין חדרי החולים ומנגנים לבקשתם שירים קצביים או שקטים. בעונת הקיץ אפשר לראות אותם מתחלקים לשתי קבוצות זמן קצר לאחר צאת השבת, ומתחילים להסתובב בין החדרים הרבים במחלקות השונות. בשבתות החורף הקצרות הם מבצעים בימי שישי "קבלת שבת" לחולים שהולכים 'לבלות' את השבת בין מסדרונות של 'הדסה'.

אברהם אייזנקוט, תושב ירושלים ובין הגיטריסטים של החבורה, הוא הרוח החיה שמאחורי הלהקה הצעירה, הנקראת 'יהי שלום'. בין מחלקה למחלקה הוא מספר לי מה גרם לו לצאת למיזם הזה: "חיפשנו דרך לגרום לחולים ששוכבים בבית החולים כמה רגעים של שמחה, שבהם הם ישכחו מעט את הכאבים והקשיים. החלטנו לעבור ולנגן להם ניגונים ושירים שיעלו על שפתם חיוך, וייתנו להם כוח להמשך. הדקות המעטות האלה שאנחנו שרים ומנגנים לחולים, שירי שבת, שירי סעודה שלישית וגם 'מי שמאמין' של אייל גולן, זו ממש הנאה דו-צדדית שגורמת לאושר שאנחנו מעניקים וגם מקבלים בחזרה".

אני שם לב שבשעות שהם נמצאים בבית החולים הם לא עוברים כלל במחלקות הילדים. כשאני שואל מדוע, עקיבא נגן הקלרינט עונה: "בדרך כלל יש הרבה עמותות ומתנדבים שמגיעים לשמח ילדים שמאושפזים בבתי החולים ולהפעיל אותם, ויש אירועים שונים עם אמנים שונים. הדבר הזה לא קיים אצל החולים המבוגרים. החלטנו להתמקד בחולים המבוגרים, ולהיכנס אל החדרים שלהם ולשמח אותם בשירים ובניגונים, כי אין הרבה שיעשו את זה".

אנחנו ממשיכים להתקדם לאורך המסדרון, ובכל חדר וחדר מתבצע נוהל קבוע: אחד החבר'ה, בדרך כלל זהו שמחה, נגן הכינור, תלמיד ישיבה חרדית בשכונת בית וגן הסמוכה, נכנס לחדר, ומתעניין אצל שוכני החדר אם אפשר לנגן להם. ברוב הפעמים מתקבל האישור, ואז פוסעים לחדר ששת הנגנים, עם כלי הנגינה השונים, ומבקשים לשמוע מה השיר הראשון שיבקשו המאושפזים, ובו יפתחו את מחרוזת השירים.

בין השירים תמיד יהיה "אליהו הנביא", שירי מלווה מלכה, וגם גולת הכותרת של הלהקה – השיר "יהי שלום בחילך, שלווה בארמנותייך", שמילותיו ומנגינתו נשארות בין כותלי בית החולים במשך שבוע שלם.

 

b7underdos5

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
תן לי את היום הזה

  הטור של סיון רהב...

בג"ץ והחמץ

  דברים שאמר ראש ישיבת...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם